PRIJSVRAAG 15. VOOBDBAGHT DE LICHTTOREN, Onze neef Sixtus, Maatschappij Oud-Pompiers. Société Royale des Francs Arbalélriers. Alzijdig Volksonderwijs, Benoeming. De onlusten van Portugal Oproep aan de Oud-Soldaten. Wederlandsch Festival zedeles in die mooie brok. De vertol king is waarlijk goed van stapel ge- loopen, en de heele zaal wa? meer dan voldaan. Men heeft er zich vermaakt, dat het een lust was. Hebben zich onderscheiden de juf fers Zulma en Jeanne Devers in de rol len van Grietje en Marleen die zij op perbest vertolkten. De heeren J. Vanheule, schaapboerK. Debeil. schaper K Saelen, NolleJ. Ameel, molenaar Vanelslander. herbergierverdienen a len veel lof. 't Zijn uitmuntende too n"elisten, die wezentüjk de toestanden beleven, waarin zij voorkomeu. De kleinere rollen waren bier ook opeene voldoende wijze vertolkt de figuratie was onberispelijk en de tij peering welgelukt. Ook was de bijval groot. Ken hartelijk goedheil aan de leden van Kunst en Broedermin't Zijn goede spe lers. Hat orkest heeft ons eens op iets ver gist van lekt mijn lipje. Dapper werd h"t ook toegejuicht en alzoo was heel h 't feest een der schoonste tooneel- en ra iziekavonden, die men beleven kan. Leve Kunst- en Broedermin van Sta- den Natus. Zondag 16 Februari zal de achtste en laatste vertooning van het festival plaats hebben. Zij zal gegeven worden door de Maatschappij Kunst na Arbeid van Gent, en bestaan uit drama in 3 bedrijven. blijspel in één bedrijf. IS DAT KOMEDIE blijspel in één bedrijf. Programma van het Concert gevolgd van Redoutedat zal plaats hebben Zon dag 9 Februari, om 7 ure 's avonds, in het lokaal, Seminariestraat met de medewerking van M. Henry Rosen en de Paulinis straatzangers, kluchten van Parijs. PROGRAMMA 1® Deel. 1 Hersin, pas redoublé. F. l'Heureux. 2. Ouverture de concert. Giraud. 3 Polonaise de concours. Montague. 4. Lespelites Brebis, fantaisie Varuey. 5. Fascination, valse tzigane. Marchetti. 2® Deel. 1. M. Henry Rosen. a.) Déshabillé excentrique. b.) Polka pour fiiite. c.) Solo de violoncelle. d.) Air des Dragons de Villars joué sur une caisee a cigares. 2. 1) Promellièe. ouverture. Beethoven. 2) Chanson de VUkraine. Noskowsky. 3) Habaneradanse espagnole de Sarasate. 4) Avec Amourvalse Julien. pour Violons, fiüte, Hautbois, Harmo nium et Piano. 8 Les Paulinis. a.) Valse des chanteurs de rues. b.) Stances a Manon. c.) Pourquoi. d Les 20manières dejouer Ie violon. 3® Deel. DANSPARTIJ, Lundi 3 Fevrier 1908. BLASON ORDINAIRE. Haut total Brunfaut A.. Bas total Podevyn A. Zondag 33 Februari 1908, om 6 uren 's avonds, over He kle'ne burgerij en welke middelen eenigszins haren toestand kunnen verbete ren door den heer DE MAE RE, Toczichter van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid Vrije iDgang voor de vrouwen en de leden. Ingang 0.10 voor de mannen. r1 Onze medeburger, M. den kapi tein H. Souxdorf van het ie linie, is kapitein-ajudant-majoor benoemd. Al onze geluk wenschen. Moord op den koning' en den prins van Portug-al. Zaterdag werden de koning en de prius van Portugal iu de volgende omstandigheden vermoord. De koninklijke familie was op jacht geweest en kwam naar Lis-ibon terug. Zij stapte af van het. spoor aan de statie Barreira, 6n kwam de rivier du Tage over te komen om naar Lisabon terug te keereu. De rijtuigen van het hot wachtten op de losplaats der sche pen op de Handelsplaats op het oogeh blik dat, de koning en zijne familie mt de losplaats kwamen om in de rij tuigen te stappen, werd een echt geweervuur op hen afgelost Een getal mannen, geplaatst aan de losplaats hadden, op een teeken van eenen van hen, hunne wapens uitgehaald en een gesloten vuur gelost. De moordenaars vluchtten als dan. Nochtans kon mener drie van dooden. Het gouvernement heeft middels van verzekering geno men. De moord van den koning van Portugal en zijnen zoon heeft gansch de wereld door de grootste opschud diug verwekt De drukpers is algemeen om die schnkkelijke daad af te keu ren, die tevens aan de koningin van Portugal haren echtgenoot en haren zoon ontneemt Al de koningen en staatshoofden hebben hunne rouwklachten over die walgelijke moord naar Lisabon ge stuurd. De opvolger van den koning van Portugal is zijn laatste zoon, Don Manuel. Hij werd insgelijks gekwetst, doch niet ernstiglijk. Hij is geboren in 1889 en is dus 19 jaar oud. Hij is Zon dag als koning uitgeroepen'geweest. Door plaatsgebrek zijn wij ver plicht het mengelwerk tot ons naaste nummer te verschuiven. l)c aanslagen tegen Souvereinen en Staatshoofden. I)e aanslag van Lisabon herinnert de aanslagen gepleegd op de Souvereinen en de Staatshoofden. Sedert zestig jaar, gaat die lijst zeer ernstig vooruit, ziehier Juni 1848. - Aauslag tegen prins van Pruisen, fe Minden 1849. Aanslag tegen koningin Victoria door Hamilton. Mei 1850. Robert Pate slaat •ko ningin Victoria op het oogenblik dat zij uit bet paleis komt van den hertog van Cambridge. 22 Mei 1850. Aanslag tegen Fré- déric-Wilhem, te Wetzlar. 2 Februari 1851. Martin Merinas brengt eene ponjard steek toe aan ko ningin Isabella in de katedraal van At- tacha, te Madrid. 1852. Nieuwe aanslag tegen ko ningin Victoria door een oud luitenant. Men ontdekt een samenspanning tegen Napoleon Hl. tij 'ëns de reis van dezen Daar Marseilles. 13 Februari 1853. Poignardsteek toegebracht aan keizer Frans Josef, door den kleermaker Jebergi, te Wee- nen. Aanslag tegen Victoor-Emma- nuel. Aanslag te Parijs tegen Napo leon III, recht voor het Opera-Comi- que. 27 Maart 1853. Vermoording van Karei lil, te Parme. April 1855 Pianori lost een pis toolschot af op Napoleon III, in de Oharrps-Elysées. 8 September 1855, - Aanslag van Bellamare tegen Napoleon III 28 Mei 1856. - Een policieagent houdt Juento aau, op 't oogenblik hij wil schieten op koningin Isabella. 8 December 1857 De soldaat Age- silas Milano brengt eeue bajonetsteek toe aan koning Ferdinand van Napels. 14 Juni 1858. Aansl ag van Ou ai tegen Napoleon III. Verschillige doo den en gekwetsten. 1860 -- Vermoording van prins 1>- nelo van Montenegro -io.jr Kaditsch, een zijner uitgebannen onderdanen Juui 1861 Te Baele lost, den stu dent Becker twee revolverschoten af op den koning van Pruisen, die niet geraakt wordt. 1862. De student Brussias schiet, op den koning van Griekenland. 24 December 1863 Nieuwe aan slag tegen Napoleon 111. 1865. Vermoording vau Lincoln, voorzitter der Vereenigde-Staten, door den tooneelspeler Booth 16 April 1866. - Aanslag van Kafa kasoii tegen Czar Alexander II te Sl Petersburg. Juni 1866. - Berezow.-ky schiet op den Czar, te Parijs. 1868. Vermoording van prins Mi chel van Serbio door de partijgangers van Karageorgevitch. 1869. Aanslag tegen den onder koning van Egypten. Nieuwe aan slag tegen Napoleon III in het bosch van Boulogne Aanslag tegen de koningin van Engeland. Aanslag tegen den koning van Spanje. 1871. Aanslag tegen koDing Ame dee van Spanje. 11 Mei 1878. Aanslag van Floedel tegen den keizer Willem I van Duitsch land 2 Juni 1878 Nobiling lost twee geweerschoten af op koning Willem en raakt hem. 25 Oktober 1878. Moncasi poogt den koniDg van Spanje te vermoorden met op hem een pistoolschot af te los sen. 17 November 1878. De suikerbak ker Passunante poogt koning Humbert te ponjardeeren 14 April 1879. Aanslag tegen czar Alexander II van Rusland in eenen keizerlijken trein 30 December 1879. Aanslag van Franscisco ütero tegen koniDg Alfons XII en koningin Christina van Spanje 17 Februari 1880. Aanslag in bet Winter paleis, te S4 Petersburg, tegen czar Alexander II. Schrikkelijke dy namiet ontploffing. 13 Maart 1881. Aanslag tegen czar Alexander 11 die sterft van zijne kneuzingen 2Juli 1881. Twee pistoolschoten zijn afgelost door Guiteau op generaal Garfield, voorzitter der Vereenigde- Staten, die sterft van zijne wouden. Maart 1882. Roderick Mac Leagh lost een pistoolschot af op koningin Victoria Het is de zevende aanslag waaraan de koningin ontsnapt. Aanslag van Oberdonk tegen keizer Frans Josef. 24 Juni 1891. M. Sadi Carnot, voorzitter der Fransche republiek, sterft vermoord te Lyon door d« n italiaander üasario. 1896. Vermoording, van den shah van Persie, Nasar-el-Dme door Meilab Resah, een fanatiek der sekte Babis. April 1897. - Aanslag tegen koning Humbert door een anarchist. 1897. Vermoording van Idiarte Borda, voorzitter der republiek vau Urugay, door Arredondo. 1898. Vermoording der keizerin Elisabeth van Oostenrijk door Luc- chem Aanslag vaD Karditzien Georgi tegen den koniDg van Griekenland. 1899. Vermoording van Ulysse Heureaux, voorzitter der Domiuikein- sche republiek, door Gaseres. 4 April 1900. Aanslag te Brussel op den prins van Wales thans koning van Engeland door Sipido. De anar chist Salson lost verchiilige revolver schoten af op den söah van Persie, die niet geraakt wordt. 1900. Vermoording van koning Humbert van Italië door Bresci. 1901. Vermoording van voorzitter Mac Kinley door Gzolgosz. 15 November 1902. De ïtaliaan- sche anarchist Rubino lost verschillige revolverschoten af op Koning Leopold II, zonder hem te raken. 11 Juoi 1903 Vermoording van koning Alexander van Serbië en ko ningin Draga in den Konak te Belgra do. 31 Mei 1905. De anarchist Ferras werpt, te Parijs, twee bommen op het voorbijgaan van den koning van Spanje en den voorzitter der Fransche repu bliek. Verscheidene personen zijn ge kwetst. 21 Juli 1905. Gedurende de plech tigheid in de Salembik, ontploft eene bom in de moskee, die verscheidene personen kwetst, zonderden sultante raken De belg Joris, is aangehouden. 12 Augutus 1905. Poging van ver moording, te Bueuos-Ayn s, tegen M. Quantena, voorzitter der Argentijn- sche republiek. Die poging mislukte heel en al. 31 Mei 1905 Aanslag tegen ko ning Alfons XIII en koningin Victo ria van Spauje in de calle Mayor. Ver schillige dooden en gekwetsten. Eene Maatschappij zal gevormd worden, samengesteld uit de oud-solda ten die gedurende den Fransch-Duit- schen oorlog (1870-1871) in Belgie ge diend hebben Men komt de volgende uitnoodiglug te doen Mijnheeren, Gij wordt verzocht de algemQene vergaderingbij te woonenopZöllcIag' 46 Februari 1908, om 4 uren stipt 's namiddags in de herberg d la Têle de Bronze Rijselstraat, 73, Yper. DAGORDE. Schikkingen te nemen voor het stich ten eener maatschappij van oud- Wapenbroeders die in dienst geweest zijn gedurende den oorlog van Frankrijk en Duitschland in 't jaar 1870 1871. Eene voorloopige vergadering heeft reeds plaats gehad den 2 Februari 1908. GROOT VOORTDUREND TE VER VIERS (Belgie). Een groot festival van zang, harmo nie, trompetgeschal, scheltrompetten en trommels, cramignons, enz., wordt ingericht te Verviers iu Juli, Oogsten September 1908, ter gelegenheid van de tentoonstelling der Kunsten en Bedrijven. 5100 franken premiëen zijn voor het groot muziekfeest uitgelooft. De maatschappijen die geen nitnoo- diging ontvangen hebben zijn verzocht zich te vervoegen bij l'Hötel-de-Ville (bureau de l'Iustruction publique et des Beaux-Arts, a Verviers. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM Wie uit het woord Gemeenteraad de meeste goede Hollanlsche woorden van hoogstens 6 letters maakt, zooals rat, meter, enz., krijgt een Fonograaf met 2 muziekrollen, de volgende 5 ieder een Schwarzwalderhangklok, de volgende 100 goede en de 50 die het eerst ons hun oplossing zenden een ge schenk naar keus, zooals Lampekap- pen. Sigarenaanstekers, Vulpenhou ders, Ioktstellen, enz. Die g< en prijs of premie heeft, ont vangt gelijk met de uitslag 25 verschil lendeprentbriefkaarten. In te zenden voor 26 Februari 1908 met TO cen tiemen bijdrage Belgische postze gels. Uitslag ontvangt ieder deelnemer 11 Maart. Wij ontvingen de 7n December 1907 het volgend schrijven van het Com missariaat van Politie van Wildryck U verzekerende dat ik alle moge- iijks aanbeveling zal doen en dat ik verder aan de wedstrijden zal deel nemen, daar dit mii' z^er nuttig schijnt, zoo bied ik U Mijnheeren mijn achtingsvolle groeien d. Wa3 geteekend Bocklandt. Opgaaf Fransche Wedstrijd, wordt op verzoek franco toegezonden. Bureau International de Concours Vlaggemanskade 5 Weer. 5Rotterdam, 5 (HOLLAND). SiskaHier is het weinige geld, M. de baron, dal ik n nog schuldig was. Baiori All dank u Siska, ik was dat heel en gansch vergeten. EN

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2