Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, I2n Maart 1908. 5 centiemen. Vierdejaar. L\rs 17-18. Beloften en rotte appels. Bluf. tn den ffemeeuleraad. Verslag Rekening 1906. Eendracht maakt Macht. er Schijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den bui-ten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixlnudesiraat, or 53, te Yper. l)e aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariaten Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Eene geheele reeks leugens doet te genwoordig de ronde in de klerikale gazetten, nopens de houding van het klerikaal Gouvernement, tegenover de kleine burgerij. Dat er daar weêr niets anders in steekt dan bluf. dat weet iedereen, of daarvan kan zich iedereen overtuigen, die eenen oogslag om zich wil wer pen. en die zich wil herinneren wat er rond hem geschiedde op dat ge bied. Onze lezers welen reeds hoe het klerikaal Gouvernement de herber giers en kofïibuishouders tracht ge heel en gansch den hals af te wringen, door hun stieltje volkomen on mogelijk, of hunnen toestand onuit- houdelijk te maken. Op alle mooglijke en oemooglijke manieren tracht het klerikaal Gou vernement de burgers nieuwe lasten af te persen maar, wanneer er spraak is van den toestand der kleine burgerij te verbeteren, dan houden onze tegenstrevers zich tevreden de burgerij te paaien met valsche belof ten en rotte ampels. Wanneer die goede klerikalcn echter iets in het oog krijgen, waar uit zij kunnen profijt trekken, dan zijn zij er altijd bij Wilt gij een paar voorbeelden Toen zij, eenige maanden geleden, honderden miljoenen deden winnen aan tal hunner lieve vriendjes, met aan dezen de nieuw ontdekte kool mijnen in Limburg af te staan, hoe veel liberalen waren er wel onder de gelukkigen Ge zoudï ze bij klaren dage moeten zoeken met eene lantaarn. Dat is groote, hooge burgerij, zal men misschien zeggen. Wel ja maar, men kon, door die koolmijnen aan den Slaat te laten, misschien miljoenen winnen, om den toestand der werkende klassen en der kleine burgerij te verbeteren, hetzij door nieuwe ondersteuningswerken voor de werkers in te richten, hetzij door zekere belastingen af Ie schaf fen, welke meest op de kleine burge rij wegen. Doch, het klerikaal Gouvernement bekommert zich alleen om de belan gen zijner groote, klerikale vrienden, om zijne groote kiesdravers, die dan wel werkman en kleinen burger. her- Li irgier en landbouwer zullen weten te dwingen om bij elke lei zing toch voor de klerikalen te stemmen. Sinds wanneer veinzen de klerika len zich te bekommeren om de kleine burgerij en de werklieden Sedert beide lagere maatschappelijke stan den hel kiesrecht verworven hebben Niet alleen is hunne belangstelling voor werkman en kleinen burger ge veinsd maar. de klerikalcn zoeken nog op de eigene koAou der laslen- betalers komedie te spelen, en ons dus nog dieper in den zak te steken Het Gouvernement stelde een onder zoek in over den toestand der kleine burgerij de daartoe aangestelde commissi en kwamen een onderzoek doen in de sled m en groote gemeen ten. De leden dier Commission wier den vet betaald met het geld, zoowel der kleine als der groote lastenbela- lers. En wat heeft dat onderzoek uitge bracht Welke nuttige hervormingen of ontlastingen wierden er gedaan ten voordeele der kleine burgerij Hoegenaamd geene. En dan komen de klerikale nieuws- papierkens boffen en sloflen op de liefde en de bezorgdheid hunner hoofdmannen voor de kleine burge rij I 't ls waarlijk om zich kreupel te lachen I Bij het lezen en herlezen der rede voering uitgesproken door onzen Burgemeester, in het Volkskuis, re devoering waarin hij, met veel hoog dravendheid, den lof gemaakt heeft van M. Struye, hebben wij er niets in gevonden dat heel rechtzinnig en natuurlijk was. Wij nemen de dankbaarheid aan jegens een man die ware diensten bewezen heeft aan zijne partij het is eene schoone zaak, het is zelfs iets dat men zelden ziet want het is dik wijls de ondankbaarheid die hem wacht en hem beloert. Dat M. Struye zijn gansche leven gewijd heeft aan de klerikale zaak, dat hij dezelve ondersteunt heeft in haar schoon evenals in haar vuil werk (kiezingen 1890-1891), er is niemand in de stad die het zal kun nen betwisten. Wij verstaan dus gemakkelijk dat de klerikalen de gelegenheid waar genomen Rebben die zich denZondag 23 Februari aangeboden heeft om M. Struye eene schitterende hulde te bieden. Maar wat wij niet aanne men, is dat de redenaar der groote dagen deze omstandigheid waarge nomen hebbe om het publiek te doen gelooven dat M. Struye ook groote diensten bewezen heeft aan zijne ge boortestad. Wanneer en hoe heeft M. Struye deze diensten bewezen Wij zijn nieuwsgierig het te weten. Heeft hij, als volksvertegenwoor diger of als senator, van de regeering de uitvoering kunnen bekomen van een enkel werk van openbaar nut of van eenig belang Wij hebben hier te Yper een Koop handelskring waarvan handelaars en nijveraars van alle gezindheden deel maken die Kring heeft dus geen politiek kleur. Hij vraagt sedert ja ren de voltooiing der vaart van de Lei naar de Yperlée, het leggen van eenen spoorweg met breed beslag van Yper naar Diksmuide, betere gemeenschappen, enz. Is M. Struye, spijts zijn talent en zijnen invloed, er ooit in gelukt de Regeering te overhalen aan ons te denken Dat hij even als alle senator of als volksvertegenwoordiger jongelingen heeft kunnen eene betrekking bezor gen in de eene of andere administra tie, wij zijn t' akkoord, maar dat hij aan de stad Yper diensten bewezen heeft die van aard zijn haren bloei en hare toekomst te verzekeren, wij be twisten het Politieke vrienden aan het bewind hykFen sedert bijna vijf-en-twintig jaren, ën van hun niet kunnen beko men wat de handelaars en nijveraars zoo dringend vragen, dat spreekt niet ten voordeele onzer klerikale volksvertegenwoordigers en senato ren, er onder begrepen M. Struye, en M. Colaert heeft schoon te zeggen hun invloed is tot heden nietig geweest. Al wat die heeren hebben kunnen bekomen, hetgeen waarlijk niet veel waard is, zgn vele beloften en groote credieten om te lachen, daags vóór de kiezingen er is waarlijk daar mede niet te stoefen en zich te doen doorgaan voor de weldoeners der stad. Wij zijn van gedacht dat de grroote redenaar veel beter zou gedaan heb ben met M. Struye in zijn bescheiden stand te laten, waarin hij zich altijd geschikt heeft het ware voorzichti ger en wijzer geweest. Men is nooit maar verraden dan door een onverstandigen vriend. Verscheidene belangrijke kwestiën zijn in de laatste zitting van den gemeenteraad, opgeworpen geweest M. Biebuyck heeft zich bezig ge houden met de kwestie van den tram van Yper naar Belle en heeft uitleg gingen uitgelokt van wege onzen Burgemeester. Voorwaar de onverschilligheid van zekere gemeenten is te betreuren. Maar is het eene reden om dezen te doen lijden die hunne medewerking niet afdingen Is er geen middel door te gaan hetzij met den weg te wijzigen, met geene stilstanden te geven in de tegenstribbelende ge meenten. De gemeenten waarvan spraak is zouden niet vertoeven tot andere gevoelens te komen. M. Begerem heeft het princiep der openbare aanbesteding verdedigd voor de levering aan de Hospicen te doen. Het achtbare Raadslid heeft recht op gelukwenschen, zijne thesis is juist zij is daarenboven overeen komstig met de wet. M. Colaert heeft de verzachtende omstandighe den gepleit, zeggende dat in zekere gevallen, het Bestuur der Hospicen hare toevlucht nam tot de openbare aanbesteding in andere plaatsen leefde men de wet niet meer na, enz., enz. Zooveel uitvluchtsels De wet moet toegepast worden zij moet het zijn in het belang onzer liefdadige instellingen, en in dat der leveranciers. Het is noodig dat men een einde stelle aan het tijdperk van begunstiging waarover iedereen klaagt, en, namelijk de brouwers, is het niet waar, M. Boone Eindelijk M. Sobry heeft een voor stel ontwikkeld, strekkende om eene toelaag van 3 franken te zien geven aan de behoeftige kinderen die tot de pensioenkas opgenomen zijn. Wij betreuren het den tekst van dat voor stel niet onder oog te hebben, dat wij zouden gelukkig zijn te zien ver- wezentlijken. Wij zijn van gedacht dat de bestu ren van weldadigheid de pogingen AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. moeten ondersteunen van dezen die werken aan hunne eigen weder op richting. Daar de Weergalm verleden week niet verschenen is, ter gelegenheid van karnaval, hebben wij onze be lofte niet kunnen volbrengen de lij k- reden mede te deelen, die uitgespro ken zijn geweest op het graf van onzen diep betreurden vriend M. August BRUNFAUT. Om aan het verlangen van verscheidene onzer lezers te voldoen komen wij op deze begrafenis terug en geven wij de vertaling der lijkreden, uitgesproken door de heeren D. Angillis en E. Nolf, er bij. der vereenigde afdeelingen van den Gemeenteraad over de rekening van den Dischin het jaar 1906, en over des zelfs begrooting voor het jaar 1908. De rekening van den Disch in 19C6 vermeldt fr. 111,439 46 ontvangsten, waarvan fc 11,234-32 buitengewone, voortkomende van het overschot der vorige rekening, van eene wedergaaf van geleend geld, en van de tien ten honderd gerekend op land- en jacht- verpachtingen en fr. 100,206-32 ge wone ontvangsten, bestaande in 1°) fr. 11,120-37 intresten van fr. 391,260 85 geleend geld aan Staat, Stad, Eigen heard en grondpandelijke schuldenaars 2°) fr. 85,221 50 pachtgeld van hui zen, landen en jacht 3°) fr. 120.», wedergaaf van hulp verleend aan vreemde armen 4°) fr. 64.45 grondrenten 5°) fr. 982 48, omhalingen in onze vier parochiekerken en op het stadhuis 6°) fr. 1,173 52, ontvangsten tijdens aankoop van begraafplaatsen op ons kerkhof 7°) fr. 1,491 50, opbrengst vanfonda- tiën 8°) fr. 32 52, onvoorziene ontvangs ten. De uitgaven bedragen fr. 101,554 55, waarvan fr. 10,023 07 buitengewone, veroorzaakt door herbouwiugen en land- en jacktverpachtingen en fr. 91,531 48 gewone, spruitende uit de volgende oorzaken 1°) Uit de bostuurk^sten, waarvoor fr. 4,918-05 noodig waren 2°) Uit do onderhoudskosten van binnen en buitengoed, die fr. 7,430-98 vroegen 3°) Uit bijdragen aan de Provinciale pensioenkas voor de bedienden, aan het gemeentefonds, in 't pensioen van M. J Gapron's knecht en meid, aan het kosteloos lager onderwijs der arme kindereu, in de kosten van de soepuit- deeling aan de kinderen der kostelooze bewaarscholen, ia het betalen van fondatië en in het reisgeld voor Yperscha werklieden, waarvoor te gaar fr. 24,007-76 uitgegeven wierd 4°) Uit fr. 7,290-n, maandgeld aan arme minderjarigen, gebrekkelijken, weduwen of weduwaars 5°) Uit fr. 39,582 03, uitgedeeld aan de armen in geld, brood, kolen, hem den, beddingen en kleedingen 6°) Uit fr. 6,367 87, kosten om de armen den bijstand van geneesheeren, apothekers en vroedvrouwen te bezor- «CBaBMamggHa

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1