VOORDRACHT Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 9a April 1908. 5 cenliemen. Vierdejaar. IYr 22. Alzijdig Volksonderwijs. Gemeenteraad van Yper. klerikaal Staatsbestuur en de kleine burgerij. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des iionderdtigs. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buitenEen jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixtnudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscb België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Zondag- 12 April 1908, om 3 uren 's namiddags, over Be kleine burgerij en welke middelen eenigszins karen toestand kunnen verbete ren door den heer DE MAE RE, Toezichter van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid. Vrije ingang voor de vrouwen en de leden. Ingang 0.10 voor de mannen. Na de voordracht kosteloozc Tombola voor de werklie den. Openbare zitting van den Zaterdag 28 Maart 1908 De openbare zitting wordt ten 5 u. 5 m. geopend. Tegenwoordig de Heeren Colaert, Burgemeester - Voorzitter Fraeys Schepen Struye, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Begerem, Boone, Raadsleden N. Boudry, d.d. Secreta ris. De heeren Vandenboogaerde en Vandenpeereboom hebben zich doen verontschuldigen. Het proces-verbaal der laatste zit ting geene aanleiding gegeven hebben de tot eenige bemerking, wordt goed gekeurd. Mededeeltngen. Be keer Voorzitter geeft lezing van een verslag van M. Buyssers, architect en opziener der plantingen van de stad Brussel, betrekkelijk de boomen en plantingen onzer openbare wandelwe gen. M. Buyssers heeft bestatigd dat onze boomen geleden hebben, gelijk het meerendeel van dezen van het land, maarzij zijn op goeden weg van genezing. Hij raadt aan de takken die het meest geleden hebben weg te ne men en de gesnoeide plaatsen te be strijken met een zeker teer. M. Buys sers is van gedacht de jonge takken alle drie jaren te doen kappen. Wat de Square bij de Statie betreft, zekere veranderingen dringen zich op. De tweede mededeeling is betrekke lijk de Maloulaan. De heer Minister van openbare werken, bij brief van den 14 Maart, heeft aan het Schepen college aangekondigd dat, in den loop van dit jaar, de macadam der Malou laan zal vervangen worden door eene besteeniging. MBegerem is van gedacht dat het teren niet kan gedaan worden tot aan de voorlanden dat veroorzaakt een onaangenamen modderpoel voor de voorbijgangers en vöor al de wande laars. MColaert Het is waar dat de modder daar eenige dagen blijft. Wij zullen dit aan de Regeering kenbaar maken. Het zal het laatste jaar zijn aangezien men de Maloulaan zal be- steenigen, MBegerem ondervraagt het College nopens maatregelen te nemen voor den gezondheidsstaat der Maloulaan. Men klaagt gestadig en niet zonder reden over den stank die uit den waterplas opstijgt Die geuren stijgen niet al leen in den zomer op, jnaar op zekere-, dagen duurt zij op zekere oogenblik- ken voort. Zij is schadelijk voor de ge zondheid. Het achtbare Raadslid noodigt het College uit dezen staat van zaken te doen eindigen en den plas te doen vul len. M. Colaert. De zaak biedt zich dubbel aan. Wat de gezondheidskwes tie aangaat, heeft men over twee jaren al de maatregelen genomen opdat de gezondheidsdienst er niet zou door lij den.Volgens de meening van bevoegde mannen was er geen gevaar, aangezien er ezels en zelfs kemels in dezen plas gaan drinken. [MColaert glimlacht). M. Begerem. Het zijn geene ke mels die deze huizen bewonen. M. Colaert. Onder het oogpunt der gezondheid is er dus geen g6vaar. Het woord is aan den heer Schepen van openbare werken om over het tweede punt te handelen. M. Fraeys. Sedert ik den brief van M. Begerem ontvangen heb, heb ik mij verscheidene keeren ter plaats begeven en ik heb bestatigd dat er overdrijving is in hetgeen de geburen zeggen. Op zekere oogenblikken heb ik een weinig reuk gevonden. Maatre gelen zijn genomen opdat de afval da gelijks gestort worde op het beste oogenblik. Wat het tweede punt be treft, wij hebben twee credieten van 2000 fr. verteerd voor gezondmaking van dezen plas. De heer Schepen van openbare werken heeft een aankoop gedaan van eene groote hoeveelheid kubiekmeters aarde, op die wijze zal de plas dit jaar gevuld zijn. MColaert. Als er nog een weinig stank is, zal het College of de bevoeg de Schepen maatregelen nemen wat er van zij, er zal nog een zeker gedeel te te vullen blijven, maar het water zal verdwenen zijn. Indien wij over twee jaren alles gevuld hadden, zou het eene uitgave geweest zijn van 30,000 fr. Is M Begerem voldaan MBegerem. Ja, indien de werken gedaan worden. M. B' Huvettere. Over vier jaren heb ik aan het College de plaatsing gevaaagd van eene horloge in de wacht zaal, die het juiste uur der statie aan wees. Eene verwarde bespreking vangt over dat punt aan. Eindelijk, op het voorste! van M. Begerem, beslist men dat de horloge van het belfort stipt het uur der statie zal aanwijzen. Be keer Voorzitter belooft aan M. Bie buyck zijn voorstel te ondersteunen bij den Staat om eene horloge te plaat sen al den buitenkant der statie, welke 's avonds zou verlicht zijn. M Sobry herinnert aan het College de belofte gedaan eene riool te maken van de Bascule naar de Meenenpoort. MColaert. Dat werk zal weldra gedaan worden evenals de waterleiding die men M. D'Huvettere beloofd beeft (1) 1. Nijverheidsschool 1907. Ontvangsten Uitgaven rekening fr. 10,240-00 fr. 9,999 02 Overschot fr. 240-98 M. Bouquet vraagt eene uitlegging nopens eene som va n*. 60 50 uitge deeld aan verscheidene leerlingen. (1) Het achtbare Raadslid is gansch ver wonderd deze tijding te vernemen. Hij zal dus weldra, de zaak winnen. (N. d. R.j MFraeys. Het is op 't voorstel den Bestuurder dat deze som ge geven is geweest aan zekere verdienste lijke leerlingen. 2. Muziekschool: rekening 1907. Ontvangsten fr. 7,800-00 Uitgaven fr. 6,929-49 Overschot fr. 870-51 3. Kerkfabriek van S' Maar tens rekening 1907. Ontvangsten fr. 19,159 60 Uitgaven fr. 18,251 60 Overschot fr. 897-60 Gunstig advies. M. Boone zou de plans der te doene bouwingeu in de kerk willen tentoon gesteld zien. Bekeer Voorzitter. De plans zijn op het Stadhuis tentoongesteld ge weest. Om voldoening te geven aan M. Boone, zal hij er de vraag van doen aan de kerkfabriek. Overigens de plans zullen gedrukt worden voor al de nieuwe werken. Dat is nuttig en 't is eene gedenkenis. 4. Sport hippiquevraag van hulpgeld. De Raad neemt zonder opmerking de vraag aan van d6n Sport hippique, die .een hulpgeld vraagt van 1500 fr. de medewerking der Stadsharmonie, van het Pompierskorps en van de po licie, voor de paardenloopen welke de Sport hippique zal inrichten den 14 Juni toekomende. Er is overeengeko men dat 1000 kaarten zullen uitge deeld worden aan de werkende klas. M. Vanderghote begeert te weten of men op den dag der paardenloopen aan de eigenaren den toegang hunner boven kan verbieden die op het Min neplein uitkomen. M. Colaert. Dat kan niet gedaan worden, Om voldoening te geven aan het achtbare lid zal hij de zaak onder zoeken. 5 Burgerlijke Godshuizen ver pachting van landelijke goederen De Raad brengt een gunstig advies uit over de verpachting der landelijke goederen bepaald op fr. 9,805 80, af hangende van het bestuur der Hospi- cen. M. B'Huvettere vraagt welke de mee ning is van het College. [Men lacht). (1) M. Colaert. Het advies is gunstig. 6. Kerkfabriek van Sl Maarten: zuidelijk zijportaal, bestekvraag van toelaag. Be heer Voorzitter. Gij kent de terugwerkingen dezer zaak. De werken gaan goed vooruit en men begint de schoonheden dezer herstelling te be wonderen Binst de werken heeft men de overblijfsels ontdekt van een por taal aan den westkant, van het groot portaal. De fabriekraad, op het ver slag van de Commissie der monumen ten en in overeenkomst met M. Coo- mans, ingenieur bouwmeester der stad, heeft besloten dat portaal te herbou wen en de twee valsche portalen af te breken. Deze nieuwe uitgave zal be- loopen tot. de som van fr. 9,366 30. De stad, moetende tusschenkomen voor een zesde, zou haar aandeel van fr 1,561-12 zijn. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. (1) M. Colaert vertegenwoordigt hier alleen het College, aangezien M. Vandenboogaerde afwezig is en dal de lieer Schepen Fraeys, als voorzitter van de Commissie der Godshuizen, zich moet oathouden. (N. d RJ M. B' Huvettere ziet dezs vermeerde ring van uitgave met geen goed oog. Het achtbare Raadslid denkt dat men in den loop der werken andere veranderingen te doen kan vinden die de hulpmiddelen der stad merkelijdc zullen verzwaren. M. Begerem bestatigt dat het een gansch nieuw werk geldt. En met al de nieuwe veranderingen, zegt het acht bare lid, indien men in den oorspron- kelijken bouwtrant der kerk wil blij ven, zal men nooit gedaan maken. M. Colaert treedt in lange overwe gingen nopens dat nieuw werk. Hij hekelt meer of min de herstellingen die over 60 jaren, aan de hoofdkerk van S' Maarten gedaan zijn geweest. De heer Burgemeester hemelt het steen op van Euville voor dat slach van her stellingen en dringtaan opdat de Raads- heeren het gevraagde crediet stemmen. M. B'Huvettere is verwonderd dat het College geen verslag gemaakt heeft daarover. Eindelijk wordt het crediet eenpa- riglijk gestemd, min twee onthoudin gen, deze van de heeren Fraeys en Sobry. 7. Bureel van Weldadigheid ver pachting van landelijke goederen. De Raad brengt een gunstig advies uit over het proces-verbaal dezer ver pachting. De commissie der Godshuizen vraagt de toestemming van den Raad om aan de bestendige Deputatie de weigering te vragen der goedkeuring van de boomvenditie gehouden den 5 Fe bruari 11. Het bestek was van 5,080 fr., er is 26 afslag geweest. Dit voorwerp op de dagorde niet ko mende, vraagt de heer Voorzitter de hoogdringendheid in te brengen. De Raad stemt de hoogdringendheid en brengt een gunstig advies uit voor de beslissing door de commissie der Godshuizen genomen. M. Bouquet. Over een jaar heb ik de begeerte uitgedrukt verbeteringen te zien brengen aan de Maagdestraat. M. Fraeys heeft nota genomen en M. Bouquet zal voldoening bekomen. Andere vragen worden gedaan voor de herstellingen te doen aan de Brie Zottenstraat en de openbare zitting wordt ten 6 ure 40 m. geheven. Ons gebenedijd gouvernement durft alles doen. Nu kondigen onze kk. gazetjes met grooten ambras aan dat het ministerie van arbeid en nij verheid eenen dienst van ambach ten en bedrijven gaat inrichten die uitsluilelijk aan de studie der vraag stukken gelast is, welke de kleine burgerij aanbelangen. Natuurlijk gebeurt dit..omdat de kiezingen voor de deur staan. Alzoo is hel immers altoos, eenige dagen voor de stemming, doch eens de kie zing voorbij hoort men van niemen dal Ie meer spreken. Het duurt nu zoowat zes jaren dat het fameus enkwest over den toestand der kleine burgerij begonnen ts, dit enkwest welk wonderen moest ver richten, en dat eigenlijk, een der DE RGAL1H

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1