Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 16n April 1908. 5 centiemen. Vierdejaar. j\r 23. Rijkdommen der kloosters. Boerenbedrog. Aan de Herbergiers Hutiue liefde voor vorsl en vaderland. Sl ill aartenskei'k. Gesmolten. franken Het Concert der Oud-Pompiers. De liberalen zijn akkoord. Eendracht maakt Macht. I er schijnende (ieS iiotuierdags. Vires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uilgever, bixtnudestraat, nr 33, te Yper. De aankondigingen van ganscti België en 'i buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. oplossing van deze gewichtige kwestie, maar, na al de kromme sprongen vau de clericale regeering, hebben zij over vloed van gelijk geen katten in zakken te willen overnemen onder hunne ver antwoordelijkheid. De kiezers zullen des te meer deze houding van de liberale afgevaardigden goedkeuren, aangezien de Belgische bevolking terecht verontrust en veront waardigd is voor de millioenenverbras- singen aan overdreven nuttelooze prachtwerken, waarin de regeering het land wil betrekken naar aanleiding van de overname der Uongostreek. ■plicht uw leven te geven om de uitvoering van deze ongelukswet (School enkwest, d, ei IV, hl 600). Ziedaar die zoogezegde vrienden van vorst en vaderland Huichelaars, vervolgers en brood- rooiers Vijanden van een degelijk volksonderwijs, dat waren de katho lieken vroeger, dat zijn ze nu en dat zullen zij allijd zijn INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voorstad: Een jaar, Fi 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Vele arme ouderlingen weten nog niet dat zij op 65jangen leeftijd hun ne rechten op pensioen verliezen in geval zij de 18 frank niet gestort heb ben Wel is waar, hebben 19,000 ou derlingen die storting gedaan, doch indien de wet met alle stiptheid en strengheid moest toegepast worden, dan gouden 3 tot 4,000 oude werklie den uitgesloten blijven. Die toestand is eene tchande voor de klerikale par tij- des te meer daar ook ouderlingen die een huisje op cijns bezitten, ofwel een winkelken van suikergoed, enz., zooals men er vele op den buiten aan treft, en dus een patent betalen, ook van de voordeelen der wet niet genie ten, tenzij de pastoor of de klerikale volksvertegenwoordigertu8schenkomt, om aldus tiet- stemmeken van den ou den grijsaard te verzekeren. Men weet al te wel dat Comiteiten der werkmans woningen in Vlaanderen, die de pen sioenen toestaan, in uvergroote meer derheid klerikaal zijn, en dus dansen naar het piepen der klerikale herders. Bovendien is het ook geweten dat ze kere klerikale gemeentebesturen on gunstige inlichtingen geven over de aanvragers der pensioenen, uiterst toe gevend zijn voor de kiezers waarvan zij zeker zijn, maar daarentegen ui terst streng voor de andersdenkenden. Sommige beambten van klerikale buitengemeenten - en dit zal wel eens in de Kamer te berde komen drij ven een echten handel in pensioenen. Voor een 5 frankstuk doen zij alles wat de aanvragers begeeren. Aldus is de menschlievende wet, die de klerikalen tegen wil en dank ge stemd hebben, eene fopperij en een gevaarlijke kiesmachine geworden in handen van hen, die ondanks het ver bod armen weduwen en weezen te ver drukken, met aarzelen, uit politiek belang, de voorschriften van hunnen godsdienst te vertrappen. De gansche pensioenwet, die den ouden dag onzer werklieden moest helpen verlichten, wordt door de kle rikalen misbruikt en ingekrompen, 65 frank of 18 centiemen daags, een pint bier en wat pruimtabak, zoo het volk haar schilderachtig noemt, is eene nog te groote som voor de regeering, die echter miljoenen door deuren en ven sters gooit, om vriendjes te bevoor- deeligen, of wanneer haar eigen kies- belang op het spel staat. Zulke handelwijze vergeten de kie zers, en vooral de werklieden-stem mers, maar al te gauw, en dit tot hun e-ig< u nadeel. De klerikale gazetten zouden de herbergiers willen wijs maken dat zij met de nieuwe wet eenen fermen stui ver gaan winnen. Maar dan vragen wij ons af waarom de klerikale herbergiers hunne kleri kale vertegenwoordigers van Mechelen bevolen de nieuwe wet uit al hunne krachten te bestrijden en te verwerpen. Waarom protesteeren dan al de brou wers van ons land tegen de invoering van dit nieuw vergunningsrecht, in dien hunno klanten er moeten bij win nen. Verleden week hebben de Kamerle den nogmaals eene petitie ontvangen, bekleed met 3500 handteekens, uit gaande van den nationalen nijverheids- bond der hotels en koffiehuizen van Belgie. De verzoekers steunen hunne protes- tatie op de volgende redenen Aangezien het vergunningsrecht van 1889 van den beginne af de he vigste protestation heeft veroorzaakt in ons land Aangezien het nieuw voorstel eene verhooging is van het vergunnings recht, en dat dit zal toepasselijk zijn op de herbergiers, die gegiste dranken (bier) verkoopen 4 Aangezien de nieuwe wet slechts voor doel heeft de lasten van eenige burgers de verhoogen, onder voor wendsel van de geneverplaag te keer te gaan. 4 Aangezien die plaag niet kan be streden worden dan door de belasting van den alkooi wanneer hij uit de sto kerij komt. Zal men deze nieuwe plagerswet durven stemmen vöör de aanstaande Kamerkiezingen. Wij gelooven zulks niet. Zijn de katholieken aan 't bewind, dan stroomen hunne dagbladen en den mond der geestelijken over vau hunne vurige liefde voor vorst en vaderland. Zijn de liberalen aan 't b' wind, dan moet meu de koningen en de minislers met geweren dooden. (School enkwest, deel I, bl 213 Dan roppen de pastoors in hunne kerken 4 Wapent broeders ge zult met den Koning beginnen en met de Minis ters eindigen (School enkwest deel I, blad. 244 Dan leeren de pastoors in hunne pa tronages aan de meisjes dat de Koning eene vod is, een geus Dan vond men in de provintie Lux emburg eenen pastoor die op den stoel der waarheid tot zijne parochianen zei Nu blijft er ons niets anders meer over dan de burgeroorlog, en gij zijl ver- Men kan zich geen gedacht vormen der belangrijkheid van de kapitalen, die den weg naar de kloosters inslaan ook moet men zich over hunne ontzag lijke rijkdommen Diet verwonderen. Eene statistiek, onlangs openbaar gemaakt, schatte op 612,517,000 fr. de waarde der bebouwde en niet bebouw de eigendommen op 117,411,000fr. de waarde der gronden en onroerende goederen die zij aan bijzonderen ver huren zonder de kunstwerken te reke nen, wier schatting is ontsnapt, zooals zij aan de belasting ontsnapt. In 1857 wis het land in opschudding ter gelegenheid van het neerleggen van het berucht ontwerp, door de open bare meening als 4 kloosterwet be stempeld heden onder vorm van toe lagen en onderhoudskosten leven honderden kloosters, duizenden man nelijke en vrouwelijke geestelijken tellend, op de kosten van den Staat en der openbare machten. Deze aldus in 't licht gestelde toe stand, toont aan wat M. Woeste ver stond toen hij zei dat bet programma zijner partij zich in drie woorden liet samenvatten behoudenverbeteren beletten Ter gelegengeid der goedkeuring van de rekening dezer kerk, heeft het raadslid M. Boone, met reden gevraagd, dat de plans der werken in dezelfde kerk zouden te zien ge steld worden. Burgmeester Colaert heeft beloofd er de vraag voor te doen aan den kerkraad, en verklaard dat in 't toe komende al de teekeningen der nieuwe werken zullen gedrukt wor den. Dit is zeer wel, en men kan niet dan deze beslissing goedkeuren maar wij zijn van oordeel dat zulke tentoonstelling zoude behooren ver gezeld të worden van een verslag ter opheldering en uitlegging der ontwerpen, en gedaan worden vöör de goedkeuring derzelve en niet binst dat de werken in gang zijn, ten einde de personen bevoegd in bouw kunst en oudheidskennis of degene die belang nemen in het behouden onzer monumenten, de voorstellen zouden kunnen nazien, bespreken en hun gedacht er over mededeelen. Deze maatregel ware wellicht ook goed om de herstellers of herbou wers te beletten grove misslagen te begaan en soms nuttelooze en geld- verkwistende kosten te doen. Wij achten niet ongepast hier te herinneren dat, tijdens den penne- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. twist tusschen M. Surmont en M. Arthur Merghelynck aangaande het verval onzer praalgebou wen, de laatst genoemde, een schoonheidskundige, in eene door hem uitgegevene bro- chuur, ons heeft bekend gemaakt dat in de zolders van het invaliden hotel te Parijs, een plan bestaat der stad Yper, op groote schaal, gemaakt op bevel van Lodewijk XIV, en waaruit men, volgens het schijnt, onder zeer vele opzichten, nut kan trekken. Wij zijn nieuwsgierig te vernemen of onze ingenieur-bouwmeester dit belangrijk plan heeft nagezien alvo rens zijne studie te ondernemen voor het herstellen onzer prachtige hoofd kerk? Gesmolten het fameus krediet van 400,000 franken voor de voltooiing der vaart De regeering komt de buitenge wone begrooting uit te deelen en het krediet dat er gevraagd wordt voor de vaart is maar van 50,000 franken meer om te voorzien aan de uitgaven die moeten verpand zijn te rekenen van dezen datum tot de stemming der buitengewone Be grooting van 1909. In 1909 zullen wij korts voor de wetgevende kiezingen staan in het arrondissement Yper. Wedden wij dat de heeren Co laert en Van Merris alsdan een kre diet zullen bekomen niet meer van 400,000 fr. maar van 800,000 Zondag jl. gaf de maatschappij der Oud-Pompiers haar laatste con cert voor het winterseizoen 1907-1908. Met recht mag men het welgelukt noemen. De Harmonie, welke het eerste deel van het programma uitvoerde, heeft, als naar gewoonte, op mees terlijke wijze hare vier stukken weer- gegeven De Marche des Chevaliers- Gardes de fantazia Le Grand Mogol de ouverture Avènement, een prachtig stuk door den onvermoeiba- ren muziekmeester heer Henri Moer man gecomponeerd, en dat bijzonder wel in den smaak viel der talrijke aanhoorders tot slot de wals Vio- letta, In het tweede deel kwam voor het voetlicht een fransche opéra comi- que in een bedrijf, Bonsoir, Voisin door Poise. Dit stukje werd zeer goed weer gegeven door de twee spelers M. J. De Wilde, die eene schoone zware baryton stem bezit en Mevr. J. De Wilde, welke begaafd is met eene bekoorlijke en zachte stem van chanteuse légère Beide zangers werden op onberispelijke wijze op de piano begeleid door Mej. E. Dedul- len, klavierspeelter-begeleidster. Het stuk speelt te Parijs, onder Koning Lodewijk XV. Een jonge meubelmakersgast Char iot wordt verliefd op Louisettejonge naaister, en zend haar minnebriefjes. Da clerical» millioenenverbrassers wilden de bespreking en de stemming over het koloniaal ontwerp en de over name van den Congo stormenderhand doen plaats hebben, nog voor de kie- z ngen, ala wanneer al do budgetten nog niet besproken en gestemd zijn, in talrijke inlichtingen nog moeten gogevt n-worden over zeer duistere en bedenkelijke punten aangaande het beheer van den Congo en het gebruik (B r talrijke aan het zoogenaamd be schavingswerk besteedde millioenen. Gansch de liberale linkerzijde heeft zich t'akkoord gesteld om destemming, waarvan zooveel afhangt voor 's lauds toekomst, niet te laten escamoteeren voor de kieziogen. Zeker willen de liberalen het patrio- tiek akkoord van al de partijen voor de TiWËËEALF

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1