Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 30n April 1908. Vierdejaar. I\r 25. Gemeenteraad van Yper. 375 franks per minuut Eendracht maakt Macht. Verschijnende des /donderdagsVires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, bixinudestraat, nr 53, te Yper. l)e aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Bechlerlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Liijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50. Men handelt bij overeenkomst. Openbare zitting van den Zaterdag 18 April 1908. De openbare zitting wordt ten 5 u. 20 no. geopend. Tegenwoordig de Heeren Colaert, Burgemeester - Voorzitter Fraeys Schepen Struye, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Lema- hieu, Begerem, Boone, Raadsleden M. Gorrissen, Secretaris. De heeren Vandenpeereboom, Iweins d'Eeckhoutte en Biebuyck hebben zich doen verontschuldigen. De heer Schepen Vandenboogaerde gaat over tot een vijftiental huwelij ken. Het proces-verbaal der laatste zit ting, geene aanleiding gevende tot eeüigeopmerking, wordt goedgekeurd. De heer Voorzitter vraagt aan den Raad bij hoogdringendheid te beraad slagen nopens eenen brief toegezonden door M. Biebuyck, secretaris der kerk fabriek van S' Maartens. Volgens dezen brief gaan de herstel lingswerken aan de kerk van S' Maar- te.ns met reuzenschreden vooruit, de aannemer begeert eene som van 30,000 fr. te ontvangen; om zulks te doen, vraagt de Raad der kerkfabriek de toelating om in de nationale Bank titels van Belgische rent te mogen neerleg gen met het doel zich de noodige mid delen te verschaffen om den aannemer te betalen. M. D'Huvettere. Ik stelde mij voor uitleggingen daarover te vragen. Ware het niet billijker en rechtvaardiger onze schuld te betalen MColaert. Wij zijn volkomen in regel. Wij, stad, zullen niet betalen voor de kerk. M. D'Huveltere. - Waarom heeft de kerkraad vau Sl Maartens zijne maat regelen niet genomen MBegerem. De fabriek hadde het geld moeten gereed hebben. M. Colaert. Wij zijn in regel. De hoogdringendheid wordt ge stemd. M. Bouquet. Geruchten zijn in omloop in de stad dat het steen welk gebruikt is voor de herstelling van S' Maartenskerk niet overeenkomend is met dat der rotsen van Euville bedon gen in het lastenkohier. M. Colaert verklaart dat dit feit hem kenbaar gemaakt was geweest. Na de inlichtingen genomen door den heer ingenieur der provincie, is het bewe zen dat het gebruikte steen wel dat is der rotsen van Euville, geeischt door het lastenkohier. M. Bouquet verklaart zich voldaan. MD'Huvettere beveeltaan de welwil lende zorg van den heer Schepen der openbare werken de vermaking van den steendam leidende naar de statie van Zillebeke. De gemeente Zillebeke heeft reeds deze vermakingen gedaan op het gedeelte dat haar toekomt. Het achtbare Raadslid verhoopt dat de stad Yper niet zal vertoeven dat werk te doeu uitvoeren. M. D'Huvettere vestigt insgelijks de aandacht op den slechten staat van den weg der Drij Zottenstraat, leidende naar den Brugschen steenweg. Het is volstrekt noodig dat deze vermaking gedaan worde. Opdat er meer overeenstemming zoude zijn, zegt M. D'Huvettere bij het eindigen, zou men eene ianteern moe ten plaatsen op den linker pilaar aan den ingang van het kerkhof. M. Fraeys heeft nota genomen van de bemerkingen van M. D'Huvettere. Hij verzoekt het achtbare raadslid nog eenige dagen geduld te hebben, omdat de werklieden der stad voor het oogen- blik te veel overlast zijn. M. Sobry vraagt dat de dienst der werken een plan van samenhang op- make voor de werken voorzien op de Esplanade. Er is sprake er de nieuwe kazerne der gendarmerie op te rich ten er werken te doen voor de trek king van het water van Zillebeekvij- ver, enz. Welnu, daar deze wijk groo- tendeels gaat veranderen, zou men met een plan van samenhang zich beter rekening kunnen geven der te doene werken. M. Colaert belooft voldoening te ge ven aan M. Sobry. M. Begerem heeft verleden Maandag eene begraving bijgewoond op het kerkhof was het waarlijk walgend den put te zien waarin het lijk moest ge plaatst worden. Hij was half vol wa ter en er nevens waren er een schedel, beenderen eu stukken van doodkisten blöot gelegd. Het is volstrekt noodig dat de dienst der teraard bestellingen maatregelen neme. Men zou de eer baarheid moeten hebben deze beende ren weg te leggen. M. Colaert. Was het in het oude gedeelte M. Begerem. Zeker was het in het oud gedeelte, aangezien men beende ren gevonden heeft. M. Colaert. Men moet zooveel mo gelijk dit alles vermijden. Er zal bevel gegeven worden dat zulks met meer voorvalle. Voor het water is het anders, daar is niets aan te doen. M. Begerem. Zou men dat gedeelte niet kunnen doen draineeren M. Colaert. Dat is onmogelijk. Het is misschien de groote hoeveelheid water die gevallen is die dat veroor zaakt heeft. M. Begerem. Dat is niet waarschij n- lijk. M. Colaert. Men zal de aanmerkin gen van M. Begerem aan den dienst der begrafenissen onderwerpen. M. Boone. Zou men niet kunnen overgaan tot eene draineering M. Colaert. De gestelde vraag is dikwijls besprokon geweest. De drai- neering ware kostelijk en bijna onmo gelijk aangezien men tot onder de put ten zou moeten gaan en dan zou men niet weten waar het water af te leiden. Men had verder eenen grond gevonden maar die niet beter was. Eindelijk is het kerkhof wel gelegen. M. Begerem. Wel gelegen, het is mogelijk. Maar niet onder betrek der gezondheid. M. Colaert. Het is nabij de stad en het publiek ia er tevreden mede. MBegerem. Indien gij het op de Groote Markt hadt, zou het nog nader zijn. M. Colaert. Het nieuwe gedeelte vau het kerkhof is beter gelegen. Nu, men doet wat men kan. IRiool van den Meenenschen steen weg proces-verbaal van aanbeste ding. Den 18 April 11. is er overgegaan ge weest tot de aanbesteding voor het maken eener riool op den Meenenschen steenweg, tusschen den dam en de Bascule Het bestek was van 4,520 fr. Twee aannemers hebben zich aange boden. Mevr. weduwe Roose en zoon hebben ingeschreven tot beloop van 4,137 fr. de soumis3ie van M. Soete was van fr, 4,185 37. Bij gevolg de 80^mis8ie van Mevr. weduwe Roose en 2oon de laagste zijndej'zijn zij aanne mers verklaard, onder behoud der goedkeuring der hoogere overheid. 2. Burgerwachtrekening 1907. De rekening der burgerwacht voor het dienstjaar 1907, beloopende tot fr. 1,616-50, wordt goedgekeurd. MBoone. Wij hebben een schrij ven ontvangen van den heer Majoor der burgerwacht, de verkrijging van eenen stand vragende. Het princiep is er van aanvaard geweest sedert tal van jaren. Ik vind dat het tijd wordt dat er gevolg gegeven zij aan deze vraag om eenen stand te bekomen in den aard van dezen in andere steden van het land gemaakt. M. Colaert is bekwaam om op de interpellatie van M. Boone te antwoor den. Deze zaak is lang bestudeerd ge weest een crediet van 30,000 fr. is gestemd geweest. Op het aandringen van den heer Burgemeester had de Re geering, door het orgaan van M. de Trooz, hare tusschenkomst beloofd een plan was gemaakt geweest en de stand moest opgericht zijn langs de vaart. Wanneer de militaire genie ge raadpleegd werd, aanvaardde zij het plan niet en weigerde de voorgestelde ligging omdat zij had kunnen aanlei ding geven tot ongevallen. Wat er van zijde stad is altijd bereid om eenen stand te maken, de Raad heeft zelfs eene zekere som voorzien in het bedrag der leening voor dat werk. Om te ver mijden dat hot ontwerp niet meer te- gengekant zij door de militaire genie, zullen wij wachten dat de Regeering zelf een plan make en ons eene plaats aanwijze. M. Begerem. Deze uitstel zal op nieuw tot niets uitloopen. Het beste middel om eenen uitslag te bekomen, ware eene commissie te benoemen sa mengesteld uit den Majoor der burger wacht, den Bevelhebber der pompiers, den Majoor van het garnizoen en een Gemeenteraadslid. Deze Commissie zou al de documenten vereenigen, zou zich uitsluitelijk bezighouden met het ma ken van eenen stand en zou insgelijks een verslag maken over den toestand. M Colaert. Mijne begeerte is te gelukken door Commissie of anderzins. De heer Burgemeester heeft niet veel vertrouwen in zekere Commissies; van zijnent wege is er niet de minste tegen stand, maar hij denkt dat dit alles niet zal gelukken M. Begerem. Zeg het vrij, dat er geen stand zal zij n te Yper. M. Colaert treedt in lange over wegingen wegens den kant der plaats van den stand, üm te bewijzen dat hij goed van wil is, verzet hij zich niet tegen de benoeming eener Commissie. M. Begerem. Dat zal dapperder gaan dan hetgeen tot biertoe gedaan is geweest. M. Colaert. Gij zult moeiélij kheden ontmoeten. M Begerem. Een officier vreest de moeielij kheden niet. M. Colaert. - Wij zullen welhaast deze zaak onderzoeken maar in de meeniDg van te gelukken. Ik zal u al de inlichtingen geven. M. Vandenboogaerde treedt in de zitting. 3. Bareel van Weldadigheid ver koop ing van grond voor den buurt spoorweg Diksmuide-Poperinghe. Deze verkooping wordt toegelaten. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. 4. Hospicenprocessen- verbaal van verkoopmgen van boomen. De Raad brengt een gunstig advies uit over de processen-verbaal van vijf boomvenditiën gehouden op de eigen dommen der Hospicen. 5. Slachthuis tarief der slacht- rechlen Bij ministerieelen omzendbrief van 20 November 1901, is de Raad gehou den alle vijf jaren een onderzoek te doen voor en tegen voor het vaststellen der slachtrechten in het slachthuis. De Raad beslist met eenparigheid tot dit onderzoek over te gaan. 6. Aankoop van onroerende goede ren in de Doorgangstraatvraag van toelating om voor de rechtbank te verschijnen. Het College niet hebbende kunnen overeenkomen met de heeren Cornette en Laurie, eigenaars van onroerende goederen in de Doorgangstraat, beslist de Raad met eenparigheid voor het ge recht te verschijnen. Wat h9t voorstel betreft van Mevr. Tack nopens de verkooping van een onroerend goed, gelegen in dezelfde straat, bemachtigt de Raad het College zich te verstaan met de eischeres. M. Sobry. -- Tengevolge dezer ver- koopingen en dezer onteigeningen zul len wij werkmanswoningen verliezen. Het achtbare Raadslid maant de stad aan den aankoop van dezen grond te doen om er werkmanehuizen op te bouwen. M. Colaert en andere leden zeggen dat de stad geene bevoegdheid heeft om zulke zaak te sluiten. M. Fiers is van gedacht dat met deze gronden te verkoopen. het gemakke lijk zal zijn om werkmanshuizen in de Doorgangstraat te bouwen. 7. Sladseigendommen vergunning van een doorgangsrecht aan eenen bij zondere. Na eene tamelijk verwarde bespre king, bemachtigt de Raad het College een doorgangsrecht toe te staan in het Pensestraatje. Men zal van den bijzon dere zekere voorwaarden eischen, zoo als den doorgang op vaste uren in kla ren dag, de sluiting der deur, een jaarlijksch recht ten voordeele der stad en eenen akt van notaris. De dagorde uitgeput zijnde, wordt de openbare zitting geheven ten 6 ure 40 m. -* Wij vernemen dat in het geheim co- miteit de Raad overgegaan is tot de benoeming eener Commissie gelast al les te bestudeeren dat zich aan het op richten verbindt van eenen stand in onze stad. De Commissie is samengesteld uit de heeren Majoor der burgerwacht, de Kommandant der pompiers, den Ma joor van het garnizoen, den Burge meester, den Raadsheer Begerem en den Ingenieur-bouwmeester Coomans. Hopen wij ditmaal dat men kunne gelukken en dat de stad Y'per gegiftigd weze met eenen stand in overeenkomst met hare gewichtigheid. Is hel niet waar dat het huidige landsbewind de burgerij onder de lasten verpletterd heeft Under't liberaal ministerie brachten de belastingen 202 miljoen op Thans beloopen ze tot 60! miljoen l DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1