Liberale Vereeniging BERICHT Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 21n Vlei 1908. 5 centiemen. Vierde jaar. Nr 28. VAN YPER. De toekomende Verkiezingen Ze gaan toch zoo vooruit. Het Spaargeld. Hïog de daling der slaalsrente. ill mister Schollaeit uitgefloten te Charleroi. Referendum. Eendracht maakt Macht. V erschijnende des MPonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voorden buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voorstad: Een jaar, Fi 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Cilgever, biximideslraat, o1 S3, te Yper. De aankondigingen van ganscii België en 't buitenland evenals de Notarial» en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Rekiamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Zondag aanstaandeter gelegen heid der wetgevende kiezingen, zullen de uilslagen gevraagd worden om medegedeeld te zijn in het lokaal, zaal der Oud-Pompiers Plaatsen voor de leden der Liberale Vereeniging zullen voorbehouden wor den. van 24 Mei. Mandaten voor den Senaat eindigende in 1916. OOST-VLAANDEREN. Gent-Eecloo 5 2 liberalen, 3 klerika len Dender monde 4 4 kleri kalen. Oudenaarde 4 1 liberaal, 3 klerika- Ien HENEGOUWEN. Bergen 5 3 liberalen, 2 klerikalen. Doornik-Ath 3 2 liberalen, 1 kleri kaal. Charleroi 6 4 liberalen, 1 klerikaal en 1 socialist. LUIK. Luik 6 5 liberalen, 1 klerikaal. Hoei- Waremme 2 1 liberaal, 1 kleri kaal. Verviers 2 1 liberal, 1 klerikaal. LIMBURG. Hasselt-Tongeren 3 klerikalen. Totaal 40 "19 liberalen, 20 klerika len en 1 socialist. Daarenboven zal Oost-Vlaanderen 4 Erovinciale Senatoren te kiezen heb- en, welke allen klerikalen zijn, Lim burg 2, insgelijks klerikalen, Hene gouwen moet er 4 kiezen daarvan 2 liberalen en 2 socialisten, en Luik 3, waarvan 1 liberaal en 2 socialisten Mandaten voor de Kamereindigende in 1912 OOST-VLAANDEREN. Gent-Eecloo 11:3 liberalen, 1 socia list, J progressist, 6 klerikalen. Dendermonde 3: 1 liberaal, 2 kleri kalen Sl Niklaas 4 1 liberaal, 3 klerika len. Oudenaarde 3 1 liberaal, 2 klerika len Aalst 5 1 liberaal 3 klerikalen, 1 kristen demokraat. HENEGOUWEN. Bergen 6 2 liberalen, 1 klerikaal, 3 socialisten, Zinnik 4 1 liberaal, 2 klerikalen, 1 socialist Doornik-Alk 6 3 liberalen, 3 kleii- kalen Charleroi 9 2 liberalen, 3 klerika len en 4 socialisten: Thuin 3 1 liberaal, 1 klerikaal, 1 socialist. LUIK Luik 12 3 liberalen, 4 klerikalen, 5 socialisten. HoeiWaremme 4 1 liberaal, 2 kleri kalen, 1 socialist. Verviers 5 1 liberaal, 2 klerikalen, 2 socialisten. LIMBURG. Hasselt 3 1 liberaal, 2 klerikalen. Tongeren-Maeseyk 3 3 klerikalen. Totaal 81 22 liberalen 1 progressist, 18 socialisten, 39 klerikalen en 1 kris ten demokraat. Nu de wetgevende kiezing gaat aan breken komen de klerikale bladen weer eens beweren dat er in België maar ééne partij vooruitgaatdat is de katholieke. Wij gaan daar eens kort en goed op aui woorden. in 1900 hadden de klerikalen 52 stemmen meerderheid iu de Kamer. In 1902 haddetr zij maar 26 stemmen meerderheid. In 1904 was het tot 20 gedaald. In 1906 hadden zij maar 12 stemmen meerderheid en de laatste besprekin gen in de Kamer hebben bewezen dat deze meerderheid zelfs met meer aan- eenhangt. Het ministerie de Smet de Naeyer kon er zich zelfs niet mede recht hou den en het tegenwoordig ministerie bevindt zich in hetzelfde geval. De Kamer telde 54 liberale vertegenwoordigers in 1902. 43 liberale vertegenwoordigers in 1904. 56 liberale vertegenwoordigers in 1906. Hewel, als de jappers bij de toeko mende kiezing nog zoo'n sprongetje voorwaarts maken, dan liggen ze in den gracht. Wat is de tegenwoordige waarde der Belgische Rente Ongeveer 85 frank. Hoe komt het dat zij verledene week van 93 tot 95 frank verkocht werd Omdat het gouvernement den koers regelde. Hoe kan het gouvernement den koers regelen Met de titels af te koopen die zich op de beurs en de geldmarkten bevin den. Kan men, op dit oogenblik, Bel gische rentetitels koopen aan 85 frank? Neen, nu is het niet mogelijk, omdat het gouvernement 'belet de rente te doen dalen op hare eigenlijke waarde. Is het wel zeker dat liet gouver nement de titels inkoopt Ongetwijfeld minister Liebaert heeft het bekend, in volle Kamer, iu de zitting van 6 Mei. Wanneer zal men rentetitels kun nen koopen aan 85 frank Als de regeering de inkooping der titels zal staken Wanneer zal de regeering die in kooping staken Na de kiezingen. En alsdan zal de Belgische Rente op 85 franks zakken Niets is zekerder Waarom Omdat het gouvernement gedwon gen zat zijn rentetitels te veikoopen. En waarom dat Omdat de regeering in de krotte zit. Hoe weet gij dat Omdat zij tegenwoordig geld ont- le-nt, iu Frankrijk aan 5 percent. En waarom ontleent de Regeering geld in Frankrijk aan 5 ten honderd Om de Rentetitels die zich op de geldmarkt bevinden te kunnen ïnkoo- pen en aldus het dalen van deu koers, vóór de kiezingen te beletten. Eu wat zal er dan gebeuren, na de kiezingen tut Wij kunnen niet genoeg de aandacht onzer lezers roepen op de jarenlange gevolgen der geldverkwisting. n door het klerikaal gouvernement gepleegd. Duizenden en nog duizenden franken, zuurgewonnen spaarpenningen zijn to taal verloren voor de burgers en ne ringdoenden door de schuld der kleri kale, regeering. En 't schijnt dat dit schrikkelijk verlies nog niet groot ge noeg is en dat de Staatsrente nog meer zal dalen, want eene finantieele maat schappij te Brussel heeft onlangs een prospectus rond gestuurd waarin wij het volgende lezen a Niet alleen ondergaan de bezitters van Staatsrenten reeds een overgroot veriies, maar men mag zich afvragen, of de daling van die rente niet nog zal vermeerderen. De personen die over eenige jaren de rente gekocht hadden aan 98 frank, zien ze thans gedaald tot 94 fr d Dus reeds een verlies van 4 fr. per rente van honderd frank. En 't zal nog verslechten, want als de klerikalen aan't bewind blij ven, zullen zij roe pen Het land is roet ons het keurt onze politiek goed Daarom opge past En wilt ge weten wie de beheerders zijn die dit prospectus hebben on ler- teekend en die vreezen dat het verlies per rente nog zal vergrooten Ziehier hunne namen V. Beg°rem, klerikale volksvertegen woordiger van Gent. Hubert, klerikale volksvertegenwoor diger. Rapsaet. klerikale senator. Loslever, gewezen klerikale volksver tegenwoordiger. üoder de commissarissen dier finan- tiëele maatschappij telt men De Coster, klerikale volksvei togen- woordiger. Vergouwen, klerikaal provinciaal raadslid. En de secretaris van de finantiëMe maatschappij is A. Begerem, zoon van den klerikalen volksvertegenwoor diger van Gent- Eecloo. De Walen zijn zoo verduldig niet als de Vlamingen. De Walen verdragen niet dat de ministers als lueedravers naar hunne at ronuissementen afzakken om de politieke drenkelingen van de klerikale partij uit het water te halen. M Renkin's ooren tuiten nog van het üuitjesconcert te Doornik en te Hoei. De primus zelf, de fanatieke Sehollaert is ook op hetzelfde concert te Charle roi onthaald geworden. De vader van de schoolwet van 1895 was er gaan peroreeren om den zetel van den derdon kandidaat Pirmez er door te slepen Gedurende de meeting met gesloten deuren manifesteerden de socialisten voor de deur met opschrif ten De ProfondisWeg met Sehollaert Na de voordracht is de minister met zijn auto moeten vluchten, uitgejouwd door de bevolking van Charleroi. De minister had zooveel schrik dat hij bevel aan de gendarmerie had gege ven om hem te beschermen. Wat populareit Le Ralliement verwijt aan de libe rale volksvertegenwoordigers van West-Vlaanderen de stem die zij uitgebracht hebben nopens het voor stel van M. Hanrez strekkende om de kwestie der. overname van den Congo aan eene volksraadpleging te onderwerpen. Onze confrater heeft ongelijk. De kwestie van het referendum, even als deze der overname van den Congo, zijn volstrekte vrije kwestiën, die op het programma niet voorko men der associaties, waarvan de mandaathouders van Vlaanderen de gekozenen zijn. Het is 't geval voor de liberale Associatie van Yper, die voor pro gramma datgene heeft van het libe raal Congres van 1894, volledigd door het algemeen stemrecht en de evenredige vertegenwoordiging. Gelijk het M. Hymans zeer wel gezegd heeft In zake, geene kwestie laat zich min welgevallen naar eene volksraadpleging dan de kwestie der overname van den Con go, die eene diepe studie, eene kalme en overlegde bespreking eischt. Hoe aannemen dat zij zou kunnen opge lost worden door eene begnopte en eenvoudige stemming der kiesmas- sa. Was het in den grond de meening niet van M. Lorand zelf, die zich den verdediger gemaakt heeft van het voorstel in de Kamer, aangezien on dervraagd door M. Hymans over het punt te weten of hij het hoofd zou buigen voor het advies der natie, hij neen geantwoord heeft Het was de veroordeeling van het voorstel zelve. Hoe inderdaad door de natie doen aannemen dat men zich in kosten stelle om haar te raadplegen, als men te voren besloten is geene rekening te houden van hetgene zij zal ant woorden. Is het te zeggen dat wij vijandig zijn aan het referendum. Geenszins, wij denken enkel dat al de kwesties er zich niet aan laten welgevallen, deze van den Congo min dan alle andere. Hoe, inderdaad, zou de na tie een verlicht advies kunnen uitge bracht hebben, wanneer een der verwijten welke de oppositiepartij aan de Regeering doet, is het Parle ment zelve in de volledigste onwe tendheid gelaten heeft en nog laat van de gevolgen der overname onder het oogpunt van de toekomst des Lands. IE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1