Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, tin Juni 1908. 5 centiemen. Vierdejaar. Nr 31. Gemeenteraad van Yper. Belastingen en schulden. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des iïonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den büiten: Een jaar, Fr. 3-ÜO. Voorstad: Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixfnudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Openbare zitting van Zaterdag 23 Mei 1908. De openbare zitting wordt ten 5 u. 10 m. geopend. Tegenwoordig de Heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Sche-penenStruye, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bou quet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Bie buyck, Begerem, Boone, Raadsleden M. Gorrissen, Secretaris. M Vandenpeereboom heeft zich doen verontschuldigen. Het proces-verbaal der laatste zit ting, geene aanleiding gevende tot eeoigeopmerking, wordt goedgekeurd. Vooraleer de dagorde te beginnen bespreken, vraagt M. Bouqiïïl een ver zoekschrift aan het College te mogen behandigen, uitgaande van de bewo ners van het Hoornwerk, van den Meenenschen steenweg, de Kasteel - gracht en den Zonnebeekschen steen weg, de stad verzoekende hen te ver binden aan de kanalisatie van het wa ter. Het achtbare Raadslid dringt aan opdat dit verzoekschrift in aanmer king zou genomen worden. M. Colaert. Het College is beslo ten het meeste water mogelijk te ge ven aan de bewoners van die wijk .zoodra de ontworpen werken zullen voleind zijn. M. Bouquet bedankt het College. M. D'Huvettere vestigt de aandacht van den hepr Schepen van openbare werken op den slechten staat der be strating van het gedeelte der Brugsche kalsijde dat aan de stad behoort en gelegen is tusschen de herberg den Hazewind, en de Diksmuidepoort. M. Vandenboogaerde. Dat gedeelte behoort niet aan de stad. (1) M. ZPHuveltere. Het tuintje dat het standbeeld van O. V. van Tüuyne omringt, bevindt zich in een erbarme- lijken staat het is vol onkruid. Het achtbare Raadslid vraagt dat er maat regelen zouden genomen worden om aan dezen toestand te verhelpen. M. Colaert. Gij weet niet wie zulks ten laste valt. M. D' Huvettere. Ik vestig de aan dacht van het Schepencollege op de zaak. M. Fraeys zal dez« twee punten on derzoeken en zal trachten voldoeniBg te geven aan ,YL D'Huvettere. 1 Burgerlijke Godsbuizen: proces verbaal van verpachting van land goederen. Al de stukken in regel zijnde, keurt de Raad, op het advies van den heer Burgemeester, het proces verbaal de zer verpachting goed. 2. Burgerlijke Godshuizen: verkoo- ping van eenen bouwgrond te Woes te n. De Raad brengt een gunstig advies uit nopens de verkooping van eenen b juwgrond te NVoesten. Die grond is vurkoeht geweest aan Henri Vande- c isteele, landbouwer te Reninghe. (1) M. Vandenboogaerde is zeer weinig be kend met de sladszaken, aangezien hij niet weet dat dit deel wes kwestie de eigendom is dei stad. liu zeggen dat M. Vandenboogaerde schepen v in openbare werken geweest is 1 liet verwondert ons niet dat hij afgescheept r geweest. (N. d. R 3. Kerkfabriek van Sl Pieters rekening 1907. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 35,413 93 De uitgaven tot deze van 35,412-63 Overschot fr. 1-30 4. Kerkfabriek van St Nikola us rekening 1907. Ontvangsten fr. 6,631-00 Uitgaven 6,484-72 Overschot fr. 146 29 Gunstig advies. 3. Middelbare schoolrekening 1907. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 33,633-80 De uitgaven tot deze van 29,577-71 Overschot fr. 4,056-04 M. Sobry vindt het zonderling dat meer dan 20 leerlingen het volle school geld niet betalen, aangezien het maar 2 fr. en 3 fr. per maand isHij dringt aan opdat het College geheel hetschool- geld doe betalen door al de leerlingen die do middelbare school bijwonen, zooveel te meer dat het schoolgeld niet bovenmatig is. M. Colaert. Het Stadsbestuur heeft niets te zien in deze zaak van het schoolgeld. Het is de zaak van den Staat en wij hoeven hem geene beve len te geven. Al wat wij doen kunnen is uwe opmerking aan de Regeering kenbaar maken. M. Sobry. Het is maar juist het schoolgeld der S' Michielsschoo). M. Colaert. Wat -wilt gij De Raad keurt deze rekening met eenparigheid goed. 6. Lager onderwijswijziging aan het reglement van 6 November 1897. M. Colaert. Verscheidene malen heeft het artikel van het reglement van 6 November 1897, betrekkelijk de vermindering van het schoolgeld der betalende school voor meisjes in de Sl Janstraat, die toegestaau was aan de bedienden der stad en der provin cie, het voorwerp uitgemaakt van knetieken. Wij stellen eenvoudighjk voor dit artikel van het reglement uit te schrappen en het schoolloon aan den tegenwoordigen taks te behouden. Op die wijze zullen wij t'akkoord zijn met de bevoegde commissie. Voor een kind 15 fr. per trimester. Voor twee kinderen 10 fr. 50 id. Voor drie kinderen 9 ir. 50 id. Voor vier kinderen en meer: 8 Ir. id. M. Biebuyck. Er is overeengeko men dat zij die dezen prijsverminde ring genieten dezelve voort zullen ge nieten. M. Colaert. Natuurlijk het is een bekomen recht. M D'Huvettere is van gevoelen het Ooilege eene zekere macht van waar- deering te laten nopens zekere toestan den die zich zouden kunnen voordoen. Er diende insgelijks niet vergeten te worden dat het den ambtenaren ver boden is handel te drijven. M. Colaert is niet vijaudig aan de wenschen door M. D'Huvettere uitge drukt, maar er moet rekening gehou den worden dat de ambtenaren en bedienden samenwerkende maatschap pijen maken en dat zij daarenboven andere voordeelen genieten welke de andere inwoners niet bezitten. De burgerij klaagt over het voorrecht dat aau eenige toegestaan is door de toepassing van het reglement. Wat meer is, wij houden al de kos- telooze lagere scholen,ter beschikking onzer stadsgeuooteo, die ev&u uitmun tende zijn als de betalende stadsschool voor meisjes. Op het voorstel van het College keurt de Raad de besluitselen goed der bevoegde commissie. 7. Slachthuistarief der slacht- rechten en van onderzoek. M. Colaert. Alle vijfjaren zijn wij gedwongen de taks der slachtrechten te hernieuwen eiken keer ontvangen wij reclamaties meesttijds zijn de reclamaties overdreven. Deze taks is tegenwoordig van 0,008 c. per kilo. Zij was vroeger van 1 cen tiem en in 1895 hebben wij van 2/5 van een centiem verminderd. De slachters hebben ons een ver zoekschrift gezonden eene nieuwe ver mindering vragende van de taks. Deze heeren houden geene rekening dat de stad groote opofferingen gedaan heeft voor het oprichten van het slachthuis zij is verplicht alle jaren te voorzien in de uitgaven van onderhoud en be stuur. Er valt te bemerken dat de evenredige berekening der vijfjaar lij ksche ontvangsten nauwelijks de jaarlijksche te betalen som dekt uit hoofde van beter onderhoud. Wat er van zij, deze taks vertegenwoordigt de juiste vergoeding van den dienst aan de slachters bewezen. Na onderzoek iD de afdeelingen ge daan, stelt het College u voor de taks van een duizendste te verminderen en 0,007 per kilo te doen betalen in plaats van 0,008. M. Bouquet bedankt het College de taks verminderd te hebben. MColaert. Do Raad mag niet uit het oog verliezen dat de vertui ïderiag van het slachtrecht jaarlijks eene ver mindering van ontvangsten van 1200 fr zal veroorzaken. De Raad keurt het voorstel van het College eenparig goed. Ten 5 ure 45 m. begeeft de Raad zich in geheime vergadering om te be sluiten over de aanbesteding der her stellingswerken der Halleen de veran dering van deu Ztllebeekvij ver. Ten 6 ure 20 m. wordt de zitting op- üieuw openbaar en de Raad gaat over tot het onderzoek van het proces ver baal van aanneming der herstellings werken van den oostkant der Halle, (tusschen het belfort en het Nieuwerk). Vier sounuissiën zij n in liet Collego toegekomen, le weten Deze van M. Alberic Vandenkerchove te Ingelmnnder, beloopende tot fr. 84,924 00 deze van M. Aifons Angillis te Yper, tot fr. 79,900 00; deze van vrouw WeduweRoose en Zoon te Yper, tot fr. 103,780 00 en deze van den heer J. Lelan Declerck en broeders te Kort- rijk, tot fr 92,000. De heeren gebroeders Lelau-Declerck, aannemers te Kortrijk, ziju aannemers verklaard. De soumissie van M. Angil lis is afgezonderd omdat zij niet opge vat is in de termen voorzien in het las- tenkolner en dat zij de uitvoering niet toeliet van al de werken in aanbeste ding gebracht. Er waren drie inschrijvers voor de aanbesteding der veranderingswerken van den vijver van Zillebeke. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Iteklaraen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. M Bruno Soete, van Yper, heeft in geschreven voor 102,940-00 fr. voor het bouwen eener leiding van ver sterkten beton, buiten 22 fr. den loo penden meter, in geval van aanneming van eene leiding in gegoten ijzer vrouw weduwe Roose en Zoon, te Ypei»; fr. 82,875 00 en fr. 23-75 den meter van leiding in gegoten ijzer. De laagste inschrijver, M. Henri Geyte van Heyst, is aannemer ver klaard. Zijne soumissie voor de leiding in gegoten ijzer beloopt tot 88,627 fr. 20 c.,4cijfer dat het bedrag der soumis sie van vrouw Roose en Zoon met ver sterkten beton, maar van fr. 5,770-20 overtreft. De Raad beslist eene leiding in ge goten ijzer aan te nemen, na zijnen ingenieur-raadgever M. Froidure ge hoord te hebben, en na de menigvul dige voordeelen eener leiding in gego ten ijzer te hebben onderzocht. De Raad keurt alsdan eenen aankoop goed van gronden, toebehoorende aan Mejuffer Marie Surmont, te Zillebeke, aan den prijs van 3,000 fr., om de af leiding toe te laten van de beek boven den vijver van Zillebeke. De openbare zitting wordt ten 6 1/2 ure geheven. Wij vernemen dat in het geheim comiteit de Raad Mej. Lucie Liefooghe benoemd heeft in hoedanigheid van halp-onderwijzeres der kostelooze lagere school, die sedert lange jaren het interim gedaan heeft, in vervan ging van Mej. Metz, ontslaggeefster, die toegelaten was hare rechten tot het pensioen te doen gelden. Er waren nochtans postulanten, die verdienstelijker en bekwamer waren ongelukkiglijk hadden zij een gebrek: die juffers hadden hunne studiën ge daan in de Normaalscholen van den Staat. Onze meesters zien de verdienste niet meer in het is voldoende dat men uit de normaalschool van Thielt komt om die heeren te behagen en om waardig te zijn het onderwijs te geven. In 1878 vond het liberaal Ministe rie de schatkist ledig, door Minister Malou nagelaten. In 1884 was hel ver plicht nieuwe inkomsten te zoeken. Eerlijk weg vroeg het die inkomsten aan 't geheele land 13 miljoen De klerikale partij die de schatkist had leeggepompt, viel aan 't schreeu wen Weg met de belastingen En de gel'anatiseerdo Belgen, zot geschreeuwd, stemden de eerlijke li beralen af. zoo in eens. Zijn er nu min belastingen Wordt er nu min geld verteerd Leest de cijfers hieronder ze zijn ofïïciëel, klaar en duidelijk. Openbare Belgische schuld 1880 fr. ,442,814,049 1890 2,018,043,774 1900 2,708,549.151 1904 3,155,584,048 Belastingen 1884 fr. 155,820,571 1906 268,273,285 Accijnsrechten 1884 fr. 64,429,000 1906 110,077,000 DE WEERGALM y ■BH

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1