Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, Provinciale kiezingen. Zillebekevijver. Mengelwerk. 5 LOTGEVALLEN EENER WEES. De voordracht over hel schieten. S VO RT. De Ronde van Belgie. Dit is iels anders, niet waar Weel ge nu waarom 'l leven zoo duur wordt lïn minister Liebaert bekende nog dit jaar in de Kamer, datde Belgische Staatsschuld, op den I Januari 1908, beliep tot le schrikkelijke som van drie miljard964 miljoen 550 franks. Gaan wij niet den dieperik in Op onze beurt dus geroepen Weg met de belastingen Weg met de klerikale uithon geraars De katholieke kandidaten zijn geko zen zonder strijd in de kantons Ardoye, Dixmude, Ghistel, Hooglede, Meeeen, Oost-Roo8ebeke, Thielt en Veurne. Kortrijh. Drie lijsten zijn voorge steld (katholieken, libéïalen en socia listen) Oostende. Twee lijsten zijn voorge dragen de liberale lijst met de namen der 4 uittredende raadsleden en de ka tholieke lijst met den heer advokaat Baels, als werkelijken kandidaat, -en den heer advokaat Dupónt, als plaats vervanger. Thourout. Een afzonderlijke kan didaat, M. Poiydore Verduyn, stelt zich tegen de katholieke lijst. Moeshroen. Drie lijsten zijn aange boden katholiek, liberaal en socialist. Wervick. Er zijn twee volle lijsten voorgesteld, katholiek en socialist, en een afzonderlijke katholieke kandi daat. Het gemeentebestuur heeft, in zijne zitting van 23 Mei jl. den heer Henri Gheyle van Heyst, aannemer verklaard voor het uitvoeren der verbeteringswerken aan denzelfden vijver. Volgens den archivist Lambin, begon men omtrent dén 24 Juli 1285 dezen uitgestrekten waterplas te del ven. Op verscheide tijdstippen werd dezen, gebaggerd of gezuiverd en verdiept en laatstmaal over 60 jaar. Het was den 15 October 1845 dat de stadsraad aan het college van Burgemeester en schepen toeliet, on der zijne zorg, belangrijke werken aan den Zillebekevijver uit te voeren ter verbetering van het water en DE Uit het Engelsch. Vierde hoodstuh. De >vet*der liefde. Zij zegde haar dit, en beval haar de oogen te sluiten en weder te gaan slapen. Geertje gehoorzaamde aan het eerste bevel en bleef zoo stil liggen dat zij op eenen goeden weg scheen om ook het laatste te vervullen, toen de deur zacht geopend werd en True binnen kwam. Zoo, jufvrouw Sullivan, zegde hij, zijt ge nog hier Ik ben u wel Verplicht dat ge zoo lang blijft. Ik had niet gedacht zoo laat uit te blijven. En hoe lijkt het kind nu te zijn. jufvrouw Veel beter, baas Flint Zij is bij haar verstand gekomen, en ik denk dat het met eene goede oppassing ouwel zal schikken. O, zij is wakker vervolgde zij, toen zij Geer tje de oogen zag openen. True kwan; naar het bed, streek hare ha ren, die nu kort gesneden en behoorlijk ge kamd waren, van haar voorhoofd, voelde haar den pols en knikte vergenoegd. Geertje nam zijne goede haud tusschen hare beide handjes en hield ze vast. Hij zette zich op een kant van het bed, en naar jufvrouw Sul livan's work kijkende, zegde hij Het zou mij niet verwonderen als zij hare nieuwe besloot ten einde een goed toezicht te kunnen inrichten er geen andere arbeiders aan te bezigen dan degene in onze stad wonende. Dit ontwerp moest meer dan eens uitgesteld worden bij gebrek aan voldoende geldmiddelen om het te kunnen verwezenlijken. Echter werd in Februari of Maart 1846, M. Van Praet, conducteur van bruggen en wegen te Yper, belast een plan en een bestek te maken der kosten van het werk, welk hij schat te op 49,000 fr. daarin begrepen het uitdelven en vervoeren van 103,713 kubieke meters modder en aarde. Hij berekende dat de stad 1 h. 10 a. 68 c. goede grond zou bij winnen. Alsdan werd ook wiskunstiglijk bewezen dat wanneer door het uit delven en opvoeren, het water op de hoogte zal wezen van drie meters boven den rooster, de vijver 616,172 kubieke meters zou kunnen inhouden in plaats van 294,172, dus een ver schil in meer van 322.000 kubieke meters water. Het ontwerp van den heer Van Praet alhoewel reeds den 25 Maart 1846, in den gemeenteraad medege deeld, ontving slechts een begin van uitvoering in November 1848. Omtrent dien tijcLheerschte in onze Vlaanderen eene groote armoede veroorzaakt door eene langdurige landbouw-krisis. Ook trachtten de openbare overheden door alle mid dels mogelijk deze te verzachten en drongen overal aan opdat men aan de werkeloozen ter hulpe zou komen. De werken aan den Zillebekevijver werden dus aangevangen en bij spaarzaamheid uitgevoerd onder het opzicht van M. Henri Iweins-Fontey- ne, alsdan schepen, en wiens klein zoon die zich naamt Mijnheer Henry Iweins d'Eeckhoutte heden gemeen teraadslid is. De rechte kant van den vijver werd eerst voltooid, gedurende den winter 1848-1849 boven de 100 Yperlingen, vaders van familie vonden er hunne broodwinning. De kosten beliepen tot 15,207 fr. 51. Gedurende het gure jaargetijde 1849-1850, werd de linker kant van den vijver voltrokken en veroorzaak te eene uitgave van 14,496 fr. 64 c. Wat nu betreft de veranderings- werken die het voorwerp hebben ge maakt van de onlangs gedane aanbe steding en die eerlang zullen aange vangen worden, deze bestaan name lijk in Aan den rechten kant van den vijver, het mak^n van een dam van kieeren gauwer noodig had dan wij dachten, jufvrouw. Ikgeioofdat wij haarbinnen wei nige dagen op de been zullen zien. Het was een stormachtige avond. Geer trui stond bij het venster te wachten tot haar pleegvader van zijn lantaarnaanstekeri terug kwam. Zij was net en warm gekleed - de haren glad gestreken, gezicht en handen zin delijk. Zij was nu geheel gezond gezonder zelfs dan sedert jaren vóór hare ziekte Zorg-' vuldigheid en vriendelijkheid hadden won deren voor haar gedaan, en hoewel zij er nog bleeker en tenger uit zag, en mond en oogen onevenredig groot schenen, had de pijnlijke uitdrukking van lijden, die haar ge zichtje placht te dragen, plaatsgemaakt voor een vergenoegd, hoewel eenigszins ernstig voorkomen. Voor haar op de breede ven sterbank, zat eene dikke, eerwaardige kat, moeder van Geertjes verloren lieveling, en om dié reden haar zeer duurbaar zij streel de het beest zachtjes den rug, terwijl het aanhoudend spinnen der bejaarde poes be wees hoe tevreden zij over die behandeling was. Eensklaps hoorde men in den muur-een rommelend gerucht Het huis was oud en van ruime gemakken voor ratten voorzien, die naar het geweld dat zij maakten, thans van deze gelegenheid partij trokken om een bal te geven. Men zou haast gedacht hebben dat de schoorsteen steen voor steen naar be neden kwam. üit onirustte Geertje echter niet zij was met oude. met ratten bevolkte muren bekend, en te zeer gewoon om zul ke geluiden in het rond te hooien, toen zij bij Nan Grant op het zolderkamertje sliep, om er zich nu eenigszins aan testoren. Niet zoo evenwel de oude kat, die hare ooren op stak en andere blij kt n gaf van eene opko mende neiging om ten strijde te snellen, Geen strijdpaard kon sterker worden opge- 1065 m. lang op 4 meters breed en r m. 50 hoog Aan den linker kant, een dam van 1019 m. lang, op 3 m. hoog en 8 m. breed. Het ophoogen der twee andere zijden van den vijver, deze aan den kant der stad van omtrent 50 centi meters. Deze omdamming zal voor uitslag hebben het water een meter hooger op te houden en bij gevolg den voor raad van 150,000 kubieke meters te vermeerderen de inhoud is slechts tegenwoordig van 300,000 kubieke meters. De verbinding van den vijver aan de stad zal gedaan worden bij middel van buizen in geutijzer aan welke ons gemeententbestuur de doorkeur heeft gedaan. Al deze werken moeten voltrokken worden in den tijdverloop van zes maanden te rekenen van den dag door den bestuurlijken dienst vast te stellen en den aannemer kenbaar te maken overeenkomstig het lastboek. Door een aardig samentreffen, is het onder de vuren en het gekletter des hemels dat de voordracht over het schieten gegeven is geweest, onder de bescherming der Maat schappij van Burgerwachten van Yper. Niettegenstaande de smachtende hitte, waren een honderdtal toehoor ders, Donderdag avond, naar de too- neelzaal gesneld, om den heer Ma joor van den Corput, voorzitter, te aanhooren, en den heer Graaf R. de Ribaucourt, algemeen Secretaris van den Bond der Maatschappijen van schieting in Belgie. M. van den Corput, de zitting openende, bedankt de inrichters der vergadering, alsmede de overheden en de aanzienlijke personen der stad, die door hunne tegenwoordigheid, hunne sympathie bewijzen voor de zaak van het schieten. In eenige woorden zegt ons de heer Voorzitter het nut en den va- derlandslievetiden kant van het schie ten, met welsprekendheid de fiere vlaamsche gemeentemannen herden kende wier prachtige oude monu menten de behendigheid en de- dap perheid herinneren. Alsdan stelt hij den heer Graaf de Ribaucourt aan de vergadering voor, - - - wekt door den klank der trompet dan poes door het scharrelen harer vijanden over den zolder. Houd u stil poes, zegde Geertje, houd u stil, zeg ik. Ga maar niet op de ratten af. Gij moet hier ordentelijk blijven zitten en zoet zijn, tot gij oom True ziet komen dan zult ge hooren wat hij zeggen zal, als hij de ka mer ziet en mijv Geertje keerde zich om en keek met inni ge zelfvoldoening in de kamer rond. Toen op de breede vensterbank.klimmende, waar zij verder kon uitzien en haar pleegvader ontdekken zoodra hij de poort inkwam, nam zij de kat in hare armen, streek haar kleedje glad, wierp eenen blik vol hoogmoed en blijdschap naar hare schoenen en kousen, en zette toen haar gezichtje strak, met een vast voornemen om geduldig te zijn. Dit baatte evenwel niet zij kon niet geduldig zijn het kwam haar voor dat hij nog nooit zoo laat te hujs gekomen was, en zij begoD juist te denken dat hij nooit zou komen, toen zij hem den boek zag omslaan, 't Was bijnadonker, maar Geerije kon tochzien dat er nog iemand bij hem was Hij scheen niet lang genoeg om buurman Cooper te wezen, en had ook zijn stap nietmaar zij begreep toch dat hij het zijn moest, want wi6 het ook was, hij bleef bij de deur van Cooper staan en trad daar binnen. Hoe ongeduld Geertje ook naar de komst van True had verlangd, zij liep hem miet. gelijk gewoon lijk te gemoet, maar bleef in eene luisteren de houding staan, tot zij hem binnen hoor de komen door het schuurtje, waar hij gewoon was zich even op te houden, om zijne ladder en lantaarn te bergen, en den bemorsten kiel uit te trekken, dien hij on der zijn werk over de kieeren droeg. Toen liep zij heen en verborg zich achter de deur, waardoor hij de kamer moest inkomen. die ons eene aantrekkelijke voor dracht geeft over het schieten met de verschillige wapens en in de ver- schillige houdingen. Hij doet het voordeel dezer oefening uitkomen, die eene ware zweedsche oefening is. Hij bewijst met kennis van zaken dat de oefening van het schieten den wil en de kracht vormt en de beste drijfveer voor zijne volmaking de naijver is van daar de vorming der Maatschappijen en het inrichten van prijskampen. Spreker hemelt bijzonderlijk het onderricht op aan de jeugd van het schieten, de schieting in de school zoo voordeelig voor de vorming van den soldaat en krachtdadig middel, in verscheidene landen gebruikt om den duur van den dienst in het leger merkelijk te verminderen. Hij ein digt met te zeggen onder de toejui chingen der vergadering, dat wan neer men de eer heeft, een wapen te dragen men bekwaam moet zijn om er zich van te bedienen, en dat het een heilige plicht is voor iedereen, toe vallig nuttig te zijn aan zijn land. Zich voegende bij de toejuichingen der toehoorders, sluit de heer Majoor Ligy de zitting, met op zijne beurt de inrichters te bedanken, en met de heeren Voorzitter en den Secretaris van den Bond, te bedanken voor de onvermoeibare toewijding die zij aan den dag leggen om het edel sport voort te planten die hunne hartstócht opwekt en die waarvan de ware va derlanders zoude moeten ingenomen zijn. (Tour tie Belgique). Het 6'de en laatste rit Zegepraal van Petit-Breton. Zondag laatst, Sinxendag, werd het laatste rit der koers Tour de Belgi- que it gereden. Het bestond uit den weg Verviers-Brussel het officieel ver trek is gegeven geweest om 9 u. 50 m. Eene massa volk heeft het vertrek der koene rijders bijgewoond. Het is uit den velodroom der Heids, te Verviers dat die dappere rijders zich naar Brussel hebben begeven De koers bedroeg het totaal van 190 kilometers. Een ongeboorden toeloop volk drong zich te Brussel naar den velodroom van Karreveld om den uitslag dier scboone koers bij te wonen. Hieronder deelen wij onze lezers den uitslag mede 1. Petit-Breton, om 5 u 16 m. 17 s. Blijkbaar had zij eene groote verrassing voor hem gereed, en wilde zij daarvan zooveel vermaak hebben als maar mogelijk was. De kat, die niet zoo vol van het ge heim was, onthield beter hare beleefdheid zij liep hem te gemoet, en wreef hare kop tegen zijne beenen, hetgeen hare gewone welkomstgroet was Al goed, poes, zegde True. Waar is mijne kleine meid Met deze woorden deed hij de deur achter zich toe en kreeg zoo Geertje in het ge zicht. Met eenen sprong was zij bij hem, lachte en keek eerst naar hare kieeren en toen haren pleegvader in de oogen, om te zien wat hij van haar voorkomen vond. Wel, ik moet zeggen riep hij uit, haar in zijne armen opnemende en dichter bij het licht brengende, wat ziet mijne kleine er kostelijk uit Nieuwe jurk, schortje, schoenen, alles al aan, En wie heeft uw haar opgemaakt Wel, wel, gij zijt niet al te mooi, zeker, maar toch koste lijk netjes Jufvrouw Sullivan heeft mij geheel aangekleed, en nog meer ook. Zift ge niet wat zij nog meer gedaan heeft True volgde Geertjes oogen terwijl zij door de kamer rond gingen. Hij keek ver baasd genoeg om hare verwachting te vol doen, hoe groot die ook geweest was en geen wonder. Hij was dien tijd had alles daar eene herschepping ondergaan. Blijk baar waren er vrouwenhanden aan het werk geweest om alles op te ruimen en recht te zetten. Voor dat Geertje bij True kwam wonen, was nooit een vrouwelijk oog zijne woning binnen gedrongen. Daar hij geheel alleen leefde en bijna nooit bezoek van vreemden kreeg, was bij gewoon geweest opzijna nnw mtmmmmmmm OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2