CANADA. (de boomgaabd deb Canada) Instituut va» Jumet-Heigne MAN OF VROUW Ville d'Ypres. De bende van Hazebrouck. Nieuwstijdingen. Den Tandt, Aalst. 12. Cruchon. om 4 u. 54 m 30 s. 13 Lacof, op een vierde wiel. 14. Kransken A., om 4 u. 55 m. 45 s. Maandag bad te Zurenborg een match plaats tusschen Darragon, Pa- rent en Vanderstuyft. Vanderstuyft overwon nogmaals deze match en heelt de records der wereld geklopt van 40 en 50 km. met ze te rijden in 29 m. 32 s. 1/5 en 37 m 1 s. 3/5. Federation JBelge de G-ymnastique. Union des Sociètès de gymnastique du Sud des Flandres. V'm8 Fête Concours. Organisée par la société les H\TFATIGrABLiES Ie Dimanche 30 Aoul i908. Zooals wij het aangekondigd heb- beD, is het den Maandag 15 Juni, dat de zaak der bende Pollet voor de assi sen van St-Omaars werd opgeroepen, en al de beschuldigen zijn reeds naar het gevang dier stad overgebracht. De kapitein tier bende. De kapitein der bende is, zooals men weet, Abel Pollet, geboren te Vieux Berquin, nabij Hazebrouck, den 9 October 1873. Zijn vader was een brave smid, die eerlijk zijne vier kin deren grootbrachtdrie zoons, Evarist (overleden), August en Abel, en eene dochter, Oelina Toen Abel rond de 11 jaar oud was, ging de familie te Sta- zeeie wonen. Daar werd de jonge Abel op zekeren dag betrapt, terwijl bij de tooglade in eenen kruidenierswinkel .openbrak. Door de gendarmerie aan gehouden werd de jonge Abel, toen 12 jaar oud, door de rechtbank van Haze brouck veroordeeld om 3 maanden in een tuchthuis opgesloten te worden. Smokkelaar. Toen hij vrij kwam, trad hij in dienst bij een veekoopman van Vieux Berquin en hij bezocht met dezen laat ste gansch de streek van het Noorder- departement, het Pas-de-Calais en de Belgische grensstreek. Hij maakte er gebruik van om zich met zijnen broe der August aan den smokkelhandel over te leveren. Hij werd eens door de fransche gen darmen nabij de belgische grens be trapt, en teiwijl men hem de menotten aandeed, wiet hij zich los te rukken en ooit hunne vriendschappelijke betrekking verstoord of zelfs maar met eenig gevaar bedreigd was en dit was des te meer op merkelijk, daar Trueman Flint in karakter en humeur vlak het omgekeerde van Paul Cooper was, altijd vol hoop en moed, altijd genegen om de zaken van den besten kant ie beschouwen, en hoe ongunstig zij zich ook lieten aanzien altijd bewerende dat, naar zijn gevoelen, alles eindelijk wel te recht zou komen. Op den avond - waarvan wij spreken, hadden zij over verscheidene van hunne gewone onderwerpen gepraat maar toen Geertje wakker werd, hoorde zii dat zij zelve het onderwerp van 't ge- sprekwas. Natuurdjke luisterde zij weldra met groote belangstelling. Waar hebt gij gezegd dat gij haar hebt opgeraapt vroeg Cooper. Bij Nan Grant, antwoordde True. Weet gij niet meer van haar Zij is dezelf de vrouw, tegen wier zoon gij eens hebt moeten getuigen, toen er ruiten in de kerk gebroken waren. Gij kunt haar bij het pro ces niet vergeten hebben, Cooper, want zij voer geweldig tegen u uit en spaarde zeifs zijne achtbaarheid den rechter niet. Welnu, I list in zulk eene woede was zij tegen dit kind, toen ik haar voor de eerste maal zag en de tweede maal had zij het zoo pas de deur uit gezet. Ja, ja, die beerin heugt mij nog wel. Ik zou niet denken dat zij al te zacht voor haar eigen kind zou zijn, veel minder voor een vreemd. Maar wat zulf gij nu met de vondelinge doen, Fiint j— Met haar doen Wel haar hier houden en voor haar zorgen. Cooper lachte eenigszins spottend. Ja, buurman, gij zult wel denken dat het eene zotte keur van mij is, op rqijne met de menotten op belgisch grondge bied te vluchten, waar de gendarmen hem niet mochten achtervolgen en van waar hij hen onbeschaamd uitlachte Daar z j zoo bedrukt waren over het verlies der handboeien, - waarvoor zij konden gestraft worden, gaf Abel ze hun terog. Op 16 jarigen ouderdom knoopte de jeugdige bandiet kennis met de zuster van een anderen smokkelaar, August Platteel Oun dit m osje, Jullienne, pas 14 jaar oud, geschenken te kuDnen ge ven, begon hij de konijnen en kieken koten en zelfs de schappenstallen, te plunderen Hij wist altijd, zoowel aan de geweeren der landbouwers, als aan de tanden der schapershonden te ont snappen. De dievenbende. Als hij 20 jaar oud was, werd hij in gelijfd bij het 110e linieregiment, in garnizoen te Duinkerke. Wanneer hij zijnen diensttijd had uitgedaan, trouw de hij met Julienne Platteel en hij scheen een tijd lang zich goed te ge dragen. doch dit was enkel schijn in derdaad, hij was weldra aangespannen met eene dievenbende en hij ging des nachts op roof uit. Weldra ging Pollet zich met eenige vrienden vestigen te Mazingarbe, in volle mijnstreek, waar zij de mijnwer kerswoningen en de pachthoeven plun derden. Io Augusti 1901 verhuisden zij naar Vieux Berquin, waar zij hoopten in den omtrek beteren buit te vinden. De eerste moord Inderdaad, reeds eenige dagen later werd een 80 jarigen pachter, Deron, te Oalonne-sur la-Lys, door eenige leden der bende des nachts in zijne woniDg overvallen en Abel stak hem met een sabel dood. Zij vondeji slechts 73 fr. te stelen. Het is na die misdaad dat Abel als kapitein der bende herkend werd De ze had spoedig eene groote uitbreiding genomen zij bezat medeplichtigen en opspeurders. niet alleen te Hazebrouck maar ook te Pradellee, te Strazeele, te MervilleS1-Veuant, te Caestre, te Thiennes, te Cercus, te Belle, te La Gorguo, te Stoenbeeke en in gansch het noorden der mijnstreek van het Pas-de-Calais. De opspeurders, die de te wagen ondernemingen kwamen aan duiden, waren gewoonlijk leurders, die, dank aan hun bedrijf, gemakke lijk in de woningen konden binnen ge raken. Do bende telde weldra meer dan 50 leden. De voornaamste luitenant van Abel Pollet was de Belgische schoen maker Jules Brabandt, waarmede hij te Hazebrouck had kennis gemaakt. Abel hield hem in groote eer omdat Brabandt in Belgie vele kennissen had, die hem met raad en daad konden bij staan. Het meerendeel der misdaden door de bende Pollet gepleegd, geschiedden jaren een kind te kweeken en misschien is het zoo, maar ik zal u verklaren hoe het kwam. Zij zou dien nacht zeker gestorven zijn, als ik haar niet mede naar huis had genomen en wat meer is, nog dikwijls naderhand, als ik, met behulp van uwe dochter, niet machtig goed op haar gepast had. Nu, den eersten nacht dat zij hier was, ging zij in haren slaap zoo te werk, en bad mij zoo angstig alsof zij nog nooit een vriend had gehad (en ik twijfel zeer of zij er wel ooit een had) dat ik het besluit nam om haar te houden, en voor haar te zorgen, en mijn laatste stuk brood met het schep- selte te deelen, hoe het ook gaan mocht. De Heer is zeer barmhartig voor mij geweest, Cooper, zeer barmhartig. Hij heeft voor mij doen opstaan in mijnen hoogen nood Ik wist al, toen ik nog maar een aankomende jongen was, hoe akelig verlaten men is als men vader noch moeder heeft, en toen ik dit kleine lijdende, menschelijks wezen zag, was het mij alsof zij, zoo verlaten als zij scheen, meer bijzonder des Heeren was, en alsof ik hem niet beter kon dienen, en hem niet minder mocht dienen, flau voor de ze geningen, die hij mij verleend had, met haar te deelen. Gij ziet rond buurman, alsof gij dacht dat er niet veel was om met iemand te deelen en het is ook zeker niet veel dat hier is maar er is een te huis ja, een te huis en dat is iets groots voor iemand die er nooit een gehad heeft. Ik heb mijne banden nog, en een moedig hart, en een gewilligen geest. Met Gods hulp zal ik een vader voor dat kind zijn en misschien zal er eens een tijd komen wanneer zij een zichtbare zegen Gods voor mij zal zijn. {Wordt voortgezel). bijna op dezelfde wijze. Eenige leden der bende verborgen zich tot 's nachts in eene afhankelijkheid der hoeve of der woning, welke moest geplunderd worden. Wanneer het cogenblik geko men was om den slag te wagen, maak ten zij zich onkennelijk, met hun ge laat zwart te maken bij middel van roet. Zij drongen dan in bet huis. door eene met zeep bestrekenruit uil teslaan, en dwongen onder doodsbedreigingen de bewoners om hun gel i aan te wij zen. Er werden alzoo verscheidene be langrijke diefstallen gepleegd. Brabandt stelde Abel Pollet in ken nis met eene bölgische dievenbende, welke haar hoofdkwartier hadtePope- ringhe. Zij hielden eene eerste bijeen komst in eene herberg dier stad, en weldra was men het eens in Juni, 1905 werden de twee benden versmol ten onder de opperleiding van Abel Pollet. Van dan af vermenigvuldigden zich de diefstallen en de moorden op onrustwekkende wijze in de grens streek. Te Crombeke werden de echt- geuooten Lazié vermoord te Violai- ues-bij Bethune, de echtgenooten Le- cocq en hunne dienstmeid, om slechts van de voornaamste euveldaden der bende te spreken. Het is een naamlooze brief' die einde lijk in 1905 het gerecht op het spoor der bende bracht, en weldra werden de voornaamste pliebtigen, zco in Frankrijk als in Belgie aangehouden. Men weet hoe moeilijk het onderzoek vorderde, hoevele confrontaties er aan de grens plaats gehad hebben. Wij heb ben daarover onze lezers breedvoerig ingelicht. Het onderzoek is thans ge ëindigd, en maandag hebbende beschul digen, in Frankrijk aangehouden voor het assisenhof van Sint ümaars terecht gestaan. KORT RIJK. - Twist. Twee brouwersgasten die bier brachten bij den herbergier Camiel Vanhoutte, Meenen- steenweg, kregen er met dezen laatste twist Vrouw Vauhoutte kwam tusschen en maakte zich zoo kwaad dat zij in bezwijming viel. Zij ontving aanstonds de zorgen van twee genees- heeren haar toestand is zeer erg. OOSTENDE. Een barbier uit de St-Paulusslraat heeft gepoogd zich te zelfmoorden met vergift in te nemen. De wanhopige leed verschrikkelijke pijnen en men moest hem naar het gasthuis overbrengen 't Is de eerste maal niet dat hij poogd zich liet leven te benemen. Vóór vijf maanden had zijn broeder zich verhangen. ROUSSELARE. - Arm kind. Verleden week kwam de zesjarige Maurice Demeulenaere, zoontje van M. Oemeulenaere- Uecorte, beenhouwer, Spanjestraat, langs de St Hubertusstraat. Aan de woning van M. Ca miel Vanmoerkerke, heen houwer, sprong eens klaps een hond naar-liet kind toe en wierp het omver. Het knaapje verschrikte zoodanig dat het aangedaan werd door stuiptrekkingen Men droeg het naar huis, waar het twee dagen be wusteloos bleef ondanks de beste zorgen, is het ongelukkig kind nu Dinsdagmorgen gestor ven. Het was het eenig zoontje van de echtge nooten Demeulenaere. Het parket van Kortrijk is verwittigd. D UINKERKE - Onthoofd door een trein Adolf H.., 19 jaar, geboortig van Andenne en thans te Duinkerke verblijvende, heeft zich door een trein laten overrijden aldaar. Zijn hoofd werd van hel lichaam gescheiden. Hij handelde derwijze omdat hij al wat hij bezat, bij het wedden op de koersen had veloren LENS. - Gevecht tusschen Belgische steen bakkers. Tijdens een twist tusschen Belgische steen bakkers, te Lens, gaf de genaamde Cuslaaf Berlaimont een messteek aan Theofiel Hevmans, in de linkerzijde. Deze is 44 jaar en geboortig van Nazarelh, hij Gent De gekwetste is in er. gen toestand naar het gasthuis gebracht ge worden. De dader heeft de vlucht genomen, al de aanwezige personen mei zijn mes bedreigend. Provincie Saskatchewan [Dis tri kt der QUILL LAKES Ik sell onsle TA li WE gronden van YVesL Canada, gelegen in de nabijheid van scholen, j kerken en spoorwegen. Matige prijzen. Gemak van betaling Gezond klimaat. Overvloedige regens. Goed water. Lichte taksen en belastingen Vallei van Okanagan (Briliscli Columbia), Brengt de schoonste fruiten der aarde op. Appels, peren, perziken, nektarinen, pruimen, krieken, aardbeziën enz. Alsook hop en tabak IDEAAL KLIMAAT. - AANTREKKELIJKE LIGGING.' j VERNONop eene spoorweglijn. Uitvoer in 1907 meer dan 1,150 tonnen fruiten. Voor alle inlichtingen en brochuren wen de men zich tot Mijnheer VICTOR DU- MORTIER te RUMBEEE, Agent voor West-Vlaanderen. WA TTERLOS. Poging tot ontviggt- ling legen een Belgischen trein. Toen een Belgische trein, uit Herseaux ko mend, de statie van Watjrelos wou binnenrij den, ontdekte de mecanicien, op 100 meters van de Speesebeek, ach! dikke steenen die op de riggels waren gelegd geworden, wat eene ontriggeling zou hebben verwekt. Een onder zoek is ingesteld geworden. eenige uren vrij per week, kunnen in iedere gemeente, SO fr. en meer per maand verdienen, spoedige aan vraag GUELUWE. Dubbele moordpoging Maandag avond had Joseph Ghesquière, oud 21 jaar. landbouwer, in d'her-berg De Engelte Gheluwe, getwist met een der gebroeders Commeyne. Gesquière ging heen en zocht zijnen vriend op, zekeren Remi Taillieu,20jaar, land werker. Beiden gingen post vatten aan de woning der gebroeders Commeyne. Toen een der broeders rond 1 's nachts naar huis kwam, werd hij door de twee kerels aangevallen en bekwam niet min dan tien messteken over gansch het lichaam. Zijn broeder, die reeds te bed was, stond bij het hooren van het gerucht op en kwam buiten hij werd op zijne beurt aangevallen en kreeg ejn vreeselijken messteek in de borst. Hij kon nog tot in zijne woning strompelen, waar hij badend in zijn bloed ten gronde viel de plichtigen namen de vlucht. Doktors Soete, vader en zoon, wa ren spoedig ter plaatse en moesten vier uren werken om de gekwetsten te verplegen. De toestand van een der slachtoffers is zeer erg. Dinsdag namiddag is het parket van Ype-r (GESTICHT VAN DEN Dr. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) Hue de l'Institut te JUMET bij Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot Io dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 18 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties, talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest Misvormdheid der ledematen Genu valgum, genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albumsvanhondeiden genezingen,bevestigd door photografies. kunnen in 'tin stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang :n opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuigmg, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Rayons X. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. Ue armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkosten te regelen ■■■■■■«■■■■-■■I 1 1 1 i i"11 VOOBNAAMSTE STAD

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3