Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 16n Juli 1908. Savaanslraat, 27 en 29 GENT. Model-Kieswetten. Openbare werken en. millioetienverbrassiugen. KAMER. Verbindingen per ijzeren-weg. Vaart van de Leie naar de Yperlée. Onderhoud van kasseiwerk. Eendracht maakt Macht. Ver Schijnende de$ tPonderdafJS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Jonge Dames en Jonge Heeren Wilt gij den Zondagmorgend van 8 tot 1 uur of in de week kosteloos vreemde talen of wetenschappen lee- ren Vraagt prospectus FCngüsoli Olnl», Opening Zondag 13 September. Eene goede Vlaamsche hutsepot moet zoo van alles wat bevatten, doch alles van het beste en hij moet min stens 4 uren koken. Maar als de hutsepot, samengesteld is uit bedorven waren en half gekookt wordt opgediend, dan is 't eenvoudig weg vuilen bras, ternauwernood goed voor de varkens. Welnu, onze kieswetgeving is zoo'n bedorven, ongekookte bras, 't geen deFranschen noemen un pot-pour ri of rotte pot te slecht voor eene beschaafde natie en slechts goed voor ratten en ander gedierte dat in vuil nis lust heeft. In een tijdverloop van zeven tot acht maanden htbben we vier kiezin gen gehad in October gemeentekie- zingen, inMeikiezigen voorde kamers, kiezing voor den Senaat en veertien dagen nadien kiezing voor de Provin cie. 1Kiezing voorde Gemeente: Dekie- zers moeten 30 jaar oud zijn, due jaar de gemeente bewonen, enz Op deze kiezing wordt de Evenredige Verte genwoordiging toegepast, als er gee- ne kandidaten genoeg de volstrekte meerderheid hebben bekomen. De kiezers hebben 12, 3 of 4 stemmen. In de groote gemeenten zijn er ook bijgevoegde gemeenteraadsleden, die gekozen worden door de kiezers van den Werkrechtersraad die kiezers moeten ook 30 jaren oud zijn, hebben elk slechts eene stern, en bij deze kiezing wordt de Evenredige Verte genwoordiging toegepast 2. Voor de Kamerkiezing moeten de kiezers slechts 23 jaren oud zijn, slechts 1 jaar verblijfplaats hebben ze kunnen ten hoogste 3 stemmen uitbrengen en de Evenredige Verte genwoordiging wordt toegepast 3. Voor de Senaatkiezing, weeral andere voorwaarden zoodat in Mei, vermits er twee kiezingen op den zelf den dag plaats hadden, vele kiezers hebben kunnen stemmen voor de volksvertegenwoordigers, maar niet voor de senatoren, al hebben volks vertegenwoordigers en senatoren de zelfde taak te vervullen. 4. Veertien, dagen later, voor de provinciale kiézing, zijn de voorwaar den van 't stemrecht weeral anders, en bij deze kiezing wordt volstrekt geene Evenredige Vertegenwoordi ging toegepast, zoodat in geval er van twee of meer lijsten geene de volstrek te meerderheid bekomt, het acht da gen nadien balloteering is. Men schrijft in bij den Uilgever,- bixtoudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch.België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Uijnsdag middag vrij en onderteekend toe ie zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Is dat nu geen pot-pourri van kies wetten geen afzichtelijk bras, waar over een volk zich zou behoeven te schamen als het nog waardigheidsge- voel bezit, en woidt het geen tijd dat dien smakeloozen, walgelijken bras vervangen worde door eene klare en eenvoudige wetgeving De eenmaking der kieswetten is onafscheidbaar van het Al^emeene Stemrecht met Evenredige Vertegen woordiging. Sprekende van openbare werken welkeondernomen, dan onderbroken, vervolgens hernomen, en dan weer stil gelegd worden, terwijl er rnil- lioenen franken worden door verzwol gen, gaven wij een drietal voorbeelden op :t kanaal van 't centrum in Hene gouwen, 't posthotjl te Gent, en t kanaal van de Leie naar Yper. De clericale gazetten, Fondsenblad^ Landwacht en tutti quanti bevestigen onze beschouwingen, door de volgen de lijdensgeschiedenis van 't kanaal van Yper mede te deelen Komen ligt op de Leie Yper op de gekanaliseerde Yperlee tusschen Komen en Yper is de afstand 13 kilo meters, dus enkel 2 1/2 uren. Do_ch, om per schip van Komen naar Yper te varen, moet men langs Kor trijk, Deynze, het kanaal van Schip donk, de vaart van Gent naar Brugge, Brugge, Oudenburg, Nieuwpoort en Veurne rond - dat is een waterweg van ruim 30 uren. Van over vele jaren had men al het nut begrepen van eene vaart van Ko men naar Yper, welke den weg voor de schepen 10 tot 12 maal zou verkor ten. Men besloot dus een kanaal te ma ken. Tusschen degeuieenten Hollebeke en Vormezeele, ligt eene tamelijke steile hoogte. Men dacht het kanaal daar onder door te leiden door eenen tunnel, gelijk men gedaan had met het kanaal van Bossuit, tusschen Moen en Zweveghem. Alles ging wel tot dat men aan den berg te Hollebeke kwam, maar hier stuitte men op onverwachte moeilijkhe den. Inderdaad, het binnenste van dien berg bestaat niet uit vaste stof', maar uit drabbigeu grond akwelm», zooals men bij het volk zegt. Het graveD ging dus niet vooruit. zoohaast men een deel gegraven haff, stroomde de ledige ruimte weer vol motider of kwelm. Bij eene eerste poging verloren ver schei dene werklieden het levenen de onderne mer zijn fortuin De werken lagen verscheidene garen stil. Men zocht naar middelen om de moei lijkheid te boven te komen. Over een tiental jaren werden de wer ken hervat volgens een nieuw plan. Naeenigen tijd had een nieuw ongeluk plaats drie werklieden werden in tiet slijk begraven. De werken werden opnieuw stilgelegd. Ziedaar waarbij hef komt dat het ka- naai van Komen naar Yper niet vol tooid is. C'estbien cela, zou de Franschman zeggen. Het gouvernement beschiktovereen heel leger ingenieurs, geologen, en wat weet ik al. Vooraleer een werk te doen aan vangen, dat zooveel geld moest kos ten, zon een verstandig bestuur, dat over zooveel elementen beschikt, eerst de natuur van den grond hebben doen onderzoeken. Er zouden dan zooveel menschen 't leven niet bij gelaten hebben, de on dernemer zou er zijn fortuin niet bij verloren hebben,., en de belasting schuldigen hunne zuurgewonnen cen ten Wij bedanken Fondsenblad-Gente naar en tutti quanti, omdat zij zoo klaar en duidelijk de onbekwaamheid van t millioenenverbrass. nd klerikaal ministerie doen uitschijnen. Vraag gesteld door M NOLF aan den heer Minister der spoorwegen D - Gids der spoorwegen die komt te verschijnen brengt geene verande ring aan de verfoeilijke verbindingen tusschen het Zuiden van West-Vlaan- deren en het overige van het land wat eene levendige teleurstelling ver ooi'zaakt onder onze bevolkingen, die hoopten dat ten minste goheele of ge deeltelij ke verbeteiingen, welke zij vroegen, zouden toegestaan geweest zijn tewekenen van den ln Juli. De Gids is verschenen, de verbin dingen vaststellende van ln Juli tot 30 September aanstaande. Zal het pu bliek het einde dezer drie maanden moeten afwachten vooraleer voldoe ning te krijgen ofwel is de achtbare Minister zinnens veranderingen te be velen aan de uurtabel vóór het einde van den loopenden trimester Antwoord van den minister. De tegenwoordige uurwijzers der reizigerstreinen, die de lijn van Kor trijk-Yper-Haz-ibrouck bedienen, dul den menigvuldige gemeenschappen niet alleen te Kortrijk. maar ook te Yper, Gomen en Meenen De gemeen schappen te Kortrijk verwisselen ge meenlijk omvaogtreiuen, om die reden dat de dienst ingericht op de lijn der oude Maatschappij van West-Vlaande ren, bestond vóór de inrichting der rechtstreeksche treinen die heden in omloop zij n tusscheu Brussel en Kor trijk. Men zou geene merkelijke verbete ring kunnen brengen aan den tegen- woordigen dienst zonder bijgevolg me nigvuldige protestaties te verwekken. Om den toestand te verhelpen, het is te zeggen om meikelijk het wach ten te Kortrijk te vermindoren, de rei zigers komende van de richting van Yper, Komen, Meenen. enz, die zich naar het binnenland begeven of er van terugkeeren zou men dus zijne toe vlucht moeten nemen tot het maken van nieuwe treinen. Deze kwestie is ter studie ter zeifder tijde als deze der verschiiliga verande ringen gevraagd bij de inrichting van den dienst der t ruinen van het oude net van West- Vlaanderen en de naburige lijnen, zooals ik het reeds vroeger heb laten weten Deze lange studie vraagt noodzakelijk een zekeren tijd. Verleenen wij dus een nieuw crediet aan den minister en nemen wij nota van het antwoord, dat ons de stichting van nieuwe treinen doet voorzien. Vraag gesteld door M. Nolf aan den heer Minister van openbare werken Dagbladen, die gemeenlijk wel inge licht zijn kondigen aan dat de achtba re minister zou beslist hebben de kwestie der voltooing van de vaart der Leie naar de Yperlée aan eene mede- strevende aanbesteding te onderwer pen Zij voegen er bij dat verschillendo veronderstellingen zullen moeten be schouwd worden en dat eene belangrij ke premie zal verleend worden aan den maker van het beste ontwerp Zou de achtbare minister ons niet willen zeggen wat er nauwkeurig is in deze tijding ons namelijk zeggen in geval hij dezdve zou bevestigen, wan neer, in welke voorwaarden en op welke grondslagen de aanbesteding weskwestie zou gedaan worden Wij zullen in ons toekomend num mer het antwoord van den heer minis ter mededeelen. Sedert lang is de kassei van de Pompestraat palende ten zuidkante aan de voetvolk kazerne, zeer ge brekkig en ongemakkelijk voor de voetgangers. Daarenboven zijn de drie treden van den tr.ap op het uit einde staande en toegang gevende tot het plein, slecht genoeg om er den hals te breken. Het is nochtans eene straat waar veel menschen passeeren, en de rechtstreeksche weg tusschen gansch de bevolkte S' Pieterswijk en de sta tie van den ijzeren weg, dus drin gend noodig dezelve te verbeteren of te herleggen. H-et is niet alleenlijk de Pompe straat die in een erbarmelijken staat ligt, maar meest al degene aan de stad behoorende. Behalve eenige on langs gedane nieuwe herkasseiing, al de straten en vooral de kleine die gansch verwaarloosd zijn, hebben grootelijks noodig met zorg hersteld te worden. Dit werk dient verricht te worden, niet door knoeiers zonder toezicht, aan hun eigen overgelaten, gelijk wij onlangs gezien hebben, maar door goede kasseileggers, zon der dat, al de kosten die men er aan doet zijn nutteloos en gansch verlo ren. En aangaande de onkosten en uit gaven herinneren wij hier dat in eene openbare zitting van onzen gemeen teraad M. Colaert zich beroemd heeft buitengewone werken te ver richten met hetgeen hij beweert over te komen op den gewonen dienst. Indien zulks waar is moet het voor hem niet moeilijk zijn. Hij schrijft in de begrooting mindere kredieten dan do noodwendigheden het vereischen, en laat de onderhoud- en herstel lingswerken verwaarloozen Op deze wijze doet hij onzinnige spaarzaam heden met zulk gevolg dat op den st. >r v

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1