Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 15 Oogst 1908. Vierde jaar. Ars 59-4k Savaanslraat, 27 en 29 GENT. Donkere wolken. KAMER. Hel personeel en de overname der spoorwegen van Wesl-Vlaanderen. Eendracht maakt Macht. Ver schijnende des EEonderdugS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Jonge Dames en Jonge Heeren Wilt gij den Zondagmorgend van 8 lot 1 uur of in de week kosteloos vreemde talen of wetenschappen lee- ren Vraagt prospectus PCng-lisoli Club, Opening Zondag 15 September. Hel begin van 't einde. Om onze lezers een gedacht te ge ven van de onbekwaamheid en mach teloosheid van de elericale partij om nog langer te besturen, nemen wij hier eene brok over uit eenen briei van den parlementairen correspon dent van t Handelsblad. Ziehier De ontmoediging en de besluite loosheid op de banken der rechterzij zijn volledig. Op de vergadering van de rechter zij waren er op de 86 leden hoop en al 35 tegenwoordig De zitting zelve is zoo banaal mo gelijk geweest en feitelijk heeft de be raadslaging zich beperkt bij de be spreking over het voorstel Hende- riekx, mede onderleekend door MM. Van Éauwenbergh, Juliaan Delbeke, baron de Broqueville, Vander Einden en Franck Hierover werd nu gesproken, en 't voorstel Henderickx werd warm voor gestaan door M. de broqueville, die anders meer gouvernementeel is en wiens houding daarom des te meer in druk maakte. 'l Is waar dat hem, volgens de uit drukking van een Waalsch lid, duchtig de ooren gewasschen wer den Hoe het is afgeloopen in de zitting hebt gij uil hel Kamerverslag geleerd. Het beginsel blijft gered het blqft voor de Vlamingen nu de zaak te waken op het invoeren der wetten of decreten die, volgens den aangeno men tekst, het taalgebruik in de kolo nie zullen regelen. Oneenigheid. Om nu tot de zitting der rechter zijde terug te koeren, de eensgezind heid die er verwezenlijkt werd was mager, als men ziet dat op de com- meniarië van den minister over hel amenrlement-Hendrickx ieder onmid- delijk terug zijne vrijheid hernam. Op de kwestiën van de uitgifte der schatkistbons en die der afstelling van magistraten heeft de vergadering geen bordeel uitgesproken en zich be paald bij het aanhooren van het ver loog van M. Ren kin. De oneenigheid heeft zich overi gens Donderdag laten blijken bij de eerste stemming over de Congo- kwestie, toen het goevernement, door zich hardnekkig te verzeilen tegen het amendement-Woeste, alhoewei het verdedigd werd door MM. Heer- naert en begerem, geklopt werd met de groote meerderheid van 30 stem- men. Men schrijft in bij den Uitgever, bixmudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't builenland evenals de Notariale en Bechterlijke aankondigingen mogen, gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend loe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Alen verzekert dat bij de tweede stemming de ministers al hunnen in vloed zullen aanwenden om den aan genomen tekst te doen verwerpen. Het zal heel moeilijk zijn dit te ver wekelijken, zelfs aangenomen dat al de Donderdag afwezige leden der rechterzij voor de regeering zouden stemmen. Maar het is niet alles. Een bevriend afgevaardigde zegde mij dat de stem ming van Donderdag beteekenl, dat de Kamer de best mogelijke kolonia le wet wil maken, en niet eene kolo niale wet die anderen bevalt, hoe hoog geplaatst zij ook mogen wezen. LI ij voegde erbij dat de amende menten, op bet ministerieel handtee ken en op de samenstelling van den kolonialen raad, zeker zouden stemd worden. Wat zal dan hel doen Wat zal die toekomst brengen Niemand kan zich vleien, kennis te hebben van de voornemens der re geering, zelfs onder oogpunt van par lementaire proceduur, Men zegt dat M. Schollaert zou be- ge- gouvernement loofd viel la hebben aan graaf Goblet d'AI- dat de Senaat op 7 Oog-J in bezit zou wezen van de Gongoleesche ontwerpen. Dit schijnt eene volmaakte onmo gelijkheid. En toch moei men denken, aangezien men Woensdag morgen de Kamer bijeenroept voor een ontwerp op het scheepsverband, dat werkelijk de regeering er aan denkt den Senaat eerlang bijeen te roepen. Eene eenvoudige berekening zal vo'staan om u te toonen boever wij van de oplossing verwijderd zijn De wet telt 31 artikelen men had drie zittingen noodig om art I te stemmen In de bespreking van art 2 is men geen stap vooruit gegaan. Aan twee zittingen per artikel en er zijn ar tikels als dit op het ministerieel band- teeken en dit op den kolonialen raad. die zeker een week zuilen vergen hebben wij nog minstens 60 zittingen noodig. Welnu, per week wijdt de Kamer 3 men zou dus nog 20 weken, of bijna 4 zittingen aan de Congo-kwestie nog 20 maanden noodig hebben om er mee gedaan te krijgen. De Kamer heeft ons alles gewoon gemaakt maar nu toch over zijn hout gaan Wanneer men denkt dat't in België aan dat zou Han delsblad» nielalleen 't eenigste ernstig katholiek Vlaamsch dagblad is, maar dat hel zeer getrouw is aan het minis- terie en om zoo te zeggen als eenen ofïicieusen tolk mag aanzien worden, dan kan men wel denken dat het slecht moet staan met de katholieke partij, vermits een harer beste tolken zich dergelijke weeklachten laat ont snappen. Het is een vermaak om na te gaan, hoe, sedert eene week of zes, decleri- cale partij ineens bezorgd geworden is, om de hoofdpunten van hel libe raal programma in haar eigen pro gramma op te nemen... Sedert eene week of zes... In de politiek is de vrees voor de kiezers het begin der wijsheid en bij de stemmingen van 24 Mei hebben de kiezers zoo ondubbelzinnig in meerderheid voor de oppositie ge stemd, dat de groote, bewarende, elericale partij door een heilzamen schrik aangestast is. De drie punten van het liberaal programma, Leerplicht, Dienstplicht en Algemeen stemrecht, werden tot nu toe door de elericale partij als drie afschuwelijkheden veroor deeld. Sedert den 24 Mei is er verande ring in hare zienswijze gekomen. In de Revue sociale catholique laat de heer Arthur Verhagen een die ommekeer van gedachten zien, doet denken aan de wending van den weerhaan, die plotseling van hel Noorden naar het Zuiden gaat draaien t ls waar, de heer Verhaegen komt op voor de elericale democratie en strikt genomen kan hel niemand ver wonderen dat een democraat (saiuez de invoering vraagt van den leerplicht, den dienstplicht en de eenheid m de kieswetten. Maar de heer Verhaegen heeft ons zoo weinig gewoon gemaakt aan democrati sche voorstellen en redeneeringen, hij heeft in het Parlement altijd zoo goed de partij getrokken der conser vatieven, dat zijne taal in de Revue socialecaibohqueals een donderslag klinkt in de overigens bewolkte lucht van bet Belgisch clericalism. De heer Verhaegen slond tus- schen twee vuren Langs den eenen kant moest hij die voldoening geven aan de mompelende antisocial listen van den Oudburg te Gent. maar langs den anderen kant krijgt hij de conservatieven tegen hem. Gestoord, bekijken zij hem met kwade oogen en zeggen Moest gij daarmede nu voor den dag komen 't ls nog veel te vroeg Veel te vroeg En het volk staat te trippelen van ongeduld om recht en gelijkheid te bekomen De Gazette van Eecloo kakelt den heer Verhaegen na. Zij is ook... van de eerste verandering of van de eerste dubbelzinnigheid "niet dood. Vroeger was zij legen den Leerplicht, en niet tegen, en toch legen. Nu is zij er weer voor. 't Zal nu wel waar zijn want nu kan zij altijd wijzen op M. Verhaegen, die er ook voor is. Zoo is de Gazette plotseling ook -voor de persoonlijken dienstplichten voor de eenheid in de kieswetten... Welke groote heilige dit mirakel bewerkt heeft welen wij niet en wil len wij ook niet onderzoeken. Maar wij wdlen er wel even op wij zen dat dit blad de gevraagde hervor mingen thans niet voorstaat in een zin van rechtvaardigheid, maar wel uit vrees, dat de elericale partij, met haar. negatief programma (sic) te kort zal bollen. «Wij moeten vooruit», zegt de Gazette, opeen katholieken draver, of wij worden eenmaal vooruit (resic) gesleept aan den staart van een libe raal-socialistisch paard. Bravo Wij vragen er niet naar welke uw nevenbedoelingen zijn, als gij maar rechtvaardig wilt zijn in uwe politiek Persoonlijke dienstplicht, leerplicht, eenheid in de kieswetten. Ziedaar wal het volk vraagt en beko men moet En ook gelijkheid v3n stemrecht I Die zal de elericale partij niet toe staan, dan met het mes op de keel, maar komen zal die gelijkheid er toch Inlusschen zullen diehervormingen in de elericale partij niet van een leien dakje loopen. Zij zullen aanlei ding geven tot moeilijkheden. Er ko men donkere wolken op. Woeste be gint reeds zijn eigen vrienden in den rug te schieten. Volgens Le Soir is hij bezigmethet huidig ministerie te on dermijnen uit gramschap, omdat de Congozaak en de vergunnmgswet voor de kiezing werden voorgedragen. Goed zoo, laat het maar stormen en weerlichten, laat de donkere wolken uitwoeden dan zal de politieke atmosfeer wat gezuiverd zijn en dan zal eindelijk ook de weldoende geu- zenzon van vrijheid en rechtvaardig heid in zegepralende» glans ver schijnen Stad Eecloo). Vraag gesteld door M. NOLF aan den heer minister der spoorwegen Sedert den 1» Januari 11, onder gaan de werklieden en de kleine be dienden van het oude spoornet van West-Vlaanderen, dat tegenwoordig is overgenomen door den staat, dubbele kortingen op hun dagloonen en jaar wedden als deze die hen gevraagd wa ren in den dienst der kompagnie, 6 t h. in plaats 'van 3 t. h. zonder de maandehj ksche bijdrage te rekenen die zij sedert dezen datum voorzien voor het kleediugsfonds. p Zonder de billijkheid der gedane kortingen te willen bespreken, volgt er niet te mm uit dat sedert den 1" Januari laatst, de bewuste agenten dagloonen en jaarweddenontvangendie minder zijn dan dezen die hen betaald waren lu den dienst der kompagnie, daar het bedrag der oude dagloonen en jaarwedden tot heden toe behouden is geweest. Deze toestand, die de bekomen rechten beschadigt, is zooveel te meer te betreuren dat de korfingen gedaan worden op vergeldingen die ontoerei kend geoordeeld werden en welker verhoogmg zich opdringt. Hoopt M. De minister binnen kort aan het personeel wes kwestie de schaal van dagloonen en jaarwedden te kunnen toepassen die bij den Staat betaald worden? In het ontkennend ge val, zou hij niet kannen uitstellen de aanvullende kortiugen te lichten tot na de verhoogingen der dagloonen en jaarwedden die heden betaald wor den Antwoord vjiii den minister. Dit punt maakt deel uit van een on derzoek over het geheel. Cj

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1