Stadsnieuws. Aan de Kiezers Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 10 September 1908. BELANGRIJK BERICHT. Zullen de Liberalen aan hel bestuur komen Oogt ;en open Hun doel. De Duivel in de kas. De Congo kwestie in den Senaat. Nog het Turnersfeést. Eendracht maakt Macht. et'SChijnentie lieBitUttïet'tiSHJSVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voob den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voob stad Een jaar, Fr 3-50. Men handelt bij ovebeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixiiiudestraat, n1 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Hecliterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit triad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Uijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De nieuwe kiezerslijsten zijn verschenen en zijn neergelegd van heden af tot den 31 Januari 1909, ter inzage der belanghebben den in hetgemeentesecretariaat en in het politiebureel van iedere stad. Deze lijsten zijn insgelijks neergelegd ten bureele der liberale Associatie en kunnen alle dagen geraadpleegd worden. Wij manen al onze vrienden vuriglijk aan zich te verzekeren of zij op de kiezers lijsten ingeschreven zijn en zulks voor het getal stemmen waaraan zij recht hebben. Het is hunne plicht de'reclamaties te stu ren naar het Secretariat hunner gemeente vóór den 31 October aanstaande .tegen kwi tantie van een bewijsstuk, of wel hunne re clamaties in te diennen bij het Comiteit der liberale Associatie, vóór den 15 October toekomende. Het bureel is open in de Seminariestraat van 8 tot 10 ure's morgens en van 4 tot 6 ure 's namiddags. Des Zondags van 9 tot 11 ure 's morgens. Dat zij het doen zonder vertoeven om het werk der nazieners te vergemakkelijken. Ja, als zij krachtdadig willen wer ken, en hen schikken volgens de tijdsomstandigheden neen, als zij dat niet doen. tlorkl, 't is wij niet die het zeggen, maar 't is de zeer klerikale Gazette van Brugge die het volgende schrijft ten onzen inzichte Het springt in de ooge dat de Bel gische liberalen werkzaam zijn, en dat onze liberale partij van langs om meer veel volksgezind wordt. Dat geeft hope voor de toekomst. Maar blijft er geen vooruitgang meer te doen Ja, en vele 1° De liberale maatschappelijke in richting moet op vele plaatsen eene grootere uitbreiding nemen en doel matiger ingericht worden 't Is aan hunne inrichtingen, dal de klerikalen hunne sterkte verschuldigd zijn in de vlaam^che streken 2°. De liberale volksdrukpers laat nog veel te wenschen. Meent gij mis schien dat het genoeg is, eenige we ken voor de kiezing. de kiezers met allerhande gazeljes en papiertjes te over.-droomen '?Gij zijt gTOotelijks mi«. Men maakt de overtuiging van 't volk, stiItekens aan, met een liberaal dag- of weekblad, 't jaar door. en niet veertien dagen voor de kiezing On der dat opzicht blijft er veel te doen, bijzonderlijk te lande, waar vele menschen gazetten lezen van moorden en branden en vechten en daarmeè uit. Verkoopt op den buiten 't jaar door, een wekelijk-ch liberaal centenblad opgesteld in den trant, die op 't volk past, en 't zal meer bijbrengen dan al le meetingen acht dagen vóór de kie- zmg 3® De volksvertegenwoordigers moe ten zooveel mogelijk in betrekking komen en blijven met de kiezers. De menschen stemmen geern voor eenen man. dien zij kennen, zien en hooien die het woord voerten hunne belangen bespreekt in hunne vergaderingen en maatschappijen 4° De katholieke meerderheid in de Kamers, is slechts van acht stemmen Meteen weinig goede schikking, zon der meer moeite of er in de twee laatste kiezingen gedaan werd, zullen zij op hun eeuwig gemak de acht overblijvende klerikalen buiten wip - pen. Wij hebben onze lezers op tijd en stond gemeld dat de klerikalen zich gereed maken om eene nieuwe school wet, nog hatelijker dan de huidige in te voeren. Die wet van zoogezegde gelijkstel ling zou het wapen zijn, waarmee de schoolverwoesters onze reeds zoo on dermijnde volksscholen den genade slag willen toebrengen. De ongunstige uitslag der kiezing van 24 Mei was nochtans voor onze regeerders eene aanmaning tot voorzichtigheid. Er wer den invloedrijke personen gevonden, die meenden dat men in demgenwoor- dige omstandigheden best deed het ontwerp der nieuwe schoolwet maar te begraven. Die voorzichtigen weten dat het altij I gevaarlijk is aan het on derwijs des volks te raken en zij speel den liefst niet met vuur Met een nmuwe, zuiver katholieke s -hoolwel in te voeren, zou men het zwakke en waggelende regeermgs- kraan niet opknappen noch verster ken integendeel het zou een gewel digen storm hebben kunnen uitlokken, die heel de macht der klerikale partij in duigen zou doen vallen. Doch de wijze en voorzichtige lie den zijn niet alleen baas in 'l klerika le leger. De ware meesters zijn de bisschoppon en die willen naar hel schijnt, kost wat kost. de kans wagen Een katholiek blad, de Christene School dat natuurlijk best kan we ten wat er aangaande dit punt in 't k'erikale kamp wordt geregeld, zeg de over een paar weker, dat er stellig en vast. eene nieuwe schoolwet komt. Zoodal het meer dan waarschijnlijk is dat de klerikalen hun halelijken par tij aanslag toch plegen en onze volks scholen verwurgen zullen. Een verwittigd man is er twee waard. De Christene School heeft wel gedaan de liberalen en andere vooruitstrevende partijen te verwit tigen. Wij zullen de oogen open hou den en waken en dan, weest gerust, is het laatste woord nog niet gezegd over de schoolkwestie Men herinnere zich slechts de woorden, door M. Hymans in de Kamer uitgesproken in eene op welling van verontwaardiging over hel gepleegde onrecht Als gij. klerikalen, voortgaal met onze scholen te verwoesten, dan zul len wij het volk niet meer tegenhou den Het volk kan wel verdragen, doch zoolang gaat de kruik te water tot ze breekt. Als de klerikalen geraadzaam achten het masker af te werpen om zich te toonen in hun volle dweep zucht en onverdraagzaamheid, moe ten zij zich niet verwonderen dat hel volk den handschoen opraapt en hun ne uitdaging beantwoordt. Vrijzinnigen van elke opinie, on- derwijsvrienden van elke kleur, opent de oogen en waakt men bereidt eenen aanslag op wat ons T dierbaarst is de school onzer kinderen. Jaren lang hebben onze tegenstre vers ons uitgescholden voor leu genaars. als wij beweerden dat zij met hunne scholen slechts een doel beoogden de toelagen van het onder wijs bemachtigen. Thans blijkt hel klaar dat wij heb ben de waarheid voorspeld, dat de klerikalen eene echte comedie speel den om de school toelagen in hun bezit te krijgen. In hunnen hoogmoed zeggen zij dat hunne scholen van de regeering niets noodtg hadden maar thans komt de aap uit de mouw zij vragen niet alleen de toelagen van den Staat, maar eischen voor het zoogezegd ka tholiek onderwijs dezelfde voordeelen voor waf de geldelijke ondersteuning aangaat, als de openbare scholen van den Staat, de Provincie en de Ge meente genieten Geld moeten zij hebben om hun onderwijs recht te houden, geld, veel geld, al geld. Maar hunne scholen on derwerpen aan het toezicht der regee ring, dezelfde programma's volgen, daarvan willen zij niet hooren. üf hunne leermeesters bekwaam of dom, gediplomeerd of ongeletterd wezen, dat is onverschillig, al die kerels moe ten van t gouvernementendegemeen- ten betaald worden. Geldzucht is hun droom, en deze droom moet verwezenlijkt worden, want hunne partij is meerderheid en die kan of mag niets geweigerd wor den. Volgens hen is dit alleen rechtvaar digheid. Zij vinden het rechtvaardig eene schooi te ondersteunen met het geld van idereen, wanneer zulke school niets voortbrengt dan onwe tende kinderen, die in de maatschap pij tot niets nuttig zijn. Bij hen is 't rechlvaardig elkeen te doen betalen voor een onderricht, dat gegeven wordt door onbekwame leermeesters, en dat door niemand mag nagezien worden. Bij hen is alles rechtvaardig, als de geldelijke toelagen maar bin nenstroomen, dal het volk dom bbj- ve, dat is hun wensch, want aldus kunnen zij het gemakk lijer over- heerschen. Het geld is de god van al de kleri kalen Ambtenaars van het ministerie van Spoorwegen verzekeren dat, te begin nen van I Januari de reiskaartjes en abonnementen met 20 ten honderd zul len opgeslagen morden. In de Staatskas is er krot eD compag nie, doch de regeering durft, geene rechtstreeksche belastingen leggen uit vrees van weggekegeld te worden. Daa rom poogd zij langs een omweg haar doel te bereiken door de reizigers van haren spoorweg te belasten. Nogmaals blijkt het dat de volks klassen vooral zullen getroffen wor den aangezien de verhoogmg van 201. h. hen meer zal treffan dan een burger die in 2 klas of eeo rijke in luxe reist. Er is geene verhouding. Een algemeen verzet zal dus m hei land opgaan des te uwer daar de prijs- verhooging de hI«. hrbetaalde werklie den van den spoorweg niet zal baten. Zij moet immers dienen om de gaten van de algemeene kas te stoppen. De alkohol of de tabak kan daar niet meer in voorzien. Binnenkort zullen de reizigers alsme de de herbergiers tengevolge van het nieuw vergunningsrecht de ledige staatskas moeten vullen. Een schoon nieuwjaarsgeschenk. In den Senaat, is men volop aan het bespreken der belangrijke kwestie., die zoolang de Kamer bezig gehouden heeft, de Gongokwestie. In zitting van Donderdag 3 Septem ber laatst, heeft M. De Lannoy, senator van Brussel, geboortig van Waasten, een wel bestudeerde rede over die ernstige zaak uitgesproken. Door plaatsgebrek, zien wij ons ver plicht de overname dier redevoering te verschuiven tut ons nummer van toekomende week. In ons verslag van verleden week hebben wij de uitslagen nog niet kunnen mededeelen, daar ze ons nog niet ingezonden waren. Ziehier dus de uitslag van dien prijskamp INDIVIDUEELE PRIJSKAMPEN. Volwassenen der Vereeniging. 1. Rogier, Mouscron 2. Christiaens, Wervicq 3 Bonnaert, Courtrai 4. Bon- try, Menin 5. Vanstaeceghem, Courtrai. Pupillen der Vereeniging. 1. Busschaert, Courtrai 2. Dennecourt, Courtrai 3. Mucleman, Courtrai 4. Du- caté, Courtrai 5. Voet, Mouscron. Vreemde Volwassenen. 1. Hudelan Concorde, Lille. 2. Biart -Avenir, Comines. Verdick Vital Populaire, Gand. 4. Vermeulen, 5. Poison, 6. Everaert Espérance, Lille. 7. Ovyn Populaire, Gand. 8. Condenys S' André, Lille. Schacht Honneur, Lille. 10. Demol Populaire, Gand. Vreemde Pupillen. 1. Lambelin Concorde, Lille. 2. Decottignies Avenir, Comines. Canyn Espérance, Lille. 4. Fers Honneur, Lille. 5. Kyot Vrijheidsliefde, Gand. 6. Delobel Fraternelle, Thumesnil. Amey Honneur, Lille. Briche Honneur, Lille. 9. Wiart Avenir, Lille. 10. Grenoy Avenir, Comines. Dubacq Pro Patria, Lille. Masson Espérance, Lille. PRIJSKAMP VAN GEZAMENTLIJKE VOORTBRENGSTEN Ballets. La Courtraisienne, Courtrai. Avenir, S' André. Poses plastiques. Libre Wervicquoise. Patriote, Estaires. Bewegingen met vrije handen. Populaire, Gand. Boxe. Ancienne, de Roubaix. Bewegingen met werktuigen. Concorde, Lille. ProPatria, Lille. O

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1