Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Aan de kiezers Ongehoorde konkurrentie. Donderdag, 1" October 1908. o centiemen. Vierdejaar. Nr 47. BELANGRIJK BERICHT. De vleesehkwestie. groote liberale betooging van Tongeren, Militaire Lasten. Eendracht maakt Macht. et'Scfiij Hetltie des iJotidcedttffS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voorstad: Een jaar, Fr: 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Lti.xtnudestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch .België en't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De nieuwe kiezerslijsten zijn verschenen en zijn neergelegd van heden af tot den 31 Januari 191)9, ter inzage der belanghebben den in het gemeentesecretariaat en in het politiebureel van iedere stad. Deze lijsten zijn insgelijks neergelegd ten bureele der liberale Associatie en kunnen alle dagen geraadpleegd wordën. Wij manen al onze vrienden vuriglijk aan zich te verzekeren of zij op de kiezers lijsten ingeschreven zijn en zulks voor het getal stemmen waaraan zij recht hebben. Het is hunne plicht de reclamaties te stu ren naar het Secretariat hunner gemeente vóór den 31 October aanstaande .tegen kwi tantie van een bewijsstuk, of weL hunne re clamaties in te diennen bij het Comiteit der liberale Associatie, vóór den IS October toekomende. Het bureel is open in de Seminariestraat van 8 tot 10 ure 's morgens en van 4 tot 6 ure 's namiddags. Des Zondags van 9 tot 11 ure 's morgens. Dat zij het doen zonder vertoeven om het werk der nazieners te vergemakkelijken. Hoe dikwijls er reeds door de mi nisters van rechtwezen, die elkaar in de laatste jaren opgevolgd hebben, aan de neeringdoeners beloofd werd het bestaande werkstelsel indegevan genissen le wijzigen en hoe dikwijls die beloften zonder gevolg bleven, is moeilijk te rekenen. Ofschoon de ministeriëele onder richtingen eischen dat er een pormaal loontarief voor het werk der gevan genen toegepast worde, blijven de oude misbruiken bestaan. Er wordt in de Belgische gevangenhuizen en strafkolonies werk geleverd aan den prijs ver beneden bet gewoon loonta rief, zoodat de vrije nijverheid en voor al de deftige arbeiders eene noodlot tige konkurrentie te lijden hebben. Om slechts van een enkel vak te spreken zullen we bier aanhalen dat in het gevang der hoofdstad een kos tuum gemaakt wordt voor fr. 2,15, t zij 1,25 voor den veston, 60 centie men voor de gilet en 30 centiemen voor de broek. Het maken van de overjas kost er fr. 1,75. Het is klaar dat in die omstandig heden de kleermakers schaar en naald maar onder tafel mogen werpen want, aan zulke konkurentie kan nie mand het hoofd bieden. Het geLal opgeslotenen van beide geslachten, geherbergd in de gevan genbuizen, bereikt een aanzienlijk cijfer, te weten 4,613 in de gevange nissen. 6,558 inde bedelaarsgestich- ten en 2,229 in de weldadigüeidsscho- Jen. du- een leger van 13,500 wer kers. die geroepen zijn konkurrentie te doen aan de vrije, eerlijke am bachtslieden en neringdoeners, voor al daar ondernemers van 't werk in de gevangenhuizen niet alleen spot- loonen betalen, maar ook geen huis huur, vuur en licht voor hun werk huis moeten opbrengen. Het kan natuurlijk in niemunds be doeling liggen 't werk in de gevan genhuizen af le schaffen. Maar, het is ongehoord toe le lalen, dat dieven en schelmen t brood ontnemen aan de eerlijke burgerij, die hun den kost moet geven. Er zou dus moeten ge vergd worden dat 'i loontarief in de tuchthuizen op ordentelijke' wijze worde toegepast. De winsten, aldus verwezenlijkt, zouden den Staat dus het algemeen ten goede kun nen komen. Er wordt jaarlijks voor die schel men, in ons land ruim viermaal zoo veel uitgegeven, als er betaald wordt voor kunsten en wetenschappen, goe de beloonmgeu en hooger onderwijs. Is het geen schande dal 't slechte het goede moet overtreffen Dat menige arbeider in eenen stal, en de mooróe- naar in een paleis woont dal de eer lijke werkman soms geen brood heeft en de dief zich te goed doet aan de marmiet soep met vleesch en gesaus de pataten Zou 't niet veel meer overeenko men met het hoofdbeginsel van het hedendaagsch strafrecht, de groote misdadigers door zwaren arbeid, waarvoor niet gemakkelijk vrije ar beiders te vinden zijn, een deel dei- schuld welke zij tegenover de maat schappij hebben, te doen aflossen, in plaats van hem 15 tot 20 jaar en mo gelijk langer te iaten smeren op de kosten van t algemeen Er blijven in ons land nog duizen den hectaren heidegrond te bewerken en te ontginnen op sommige plaat sen gelijken die onbebouwde gron den echte wildernissen, welke vol strekt niets opbrengen Welnu, wilde men het leger gevan genen gebruiken om die barre gron den ingoede bouwlanden te herschep pen, in die wildernissen weelderige landerijen te doen oprijzen, men zou eenen onschatbare» dienst aan den landbouw bewijzen en het zou niet meer noodig zijn de stieldoeners eene doodende konkurentie aan te doen. om Je gevangen1» voor verveling te behoeden. De boosdoeners zonden aldus eene vergoeding schenken voor l kwaad, dat zij der maatschappij aangedaan hebben. Het kan heel schoon en be schaafd zijn zich als goede jongens aan te stellen tegenover de gevange nen. Maar, we blijven nietiemin van oordeel dat de brave en eerlijke men- schen toch ook wat inachtneming ver dienen. Eene andere soort van gestichten, alhoewel van geheel verschillenden aard, doet ook eene doodelijke konkurrentie aan kleine burgers en werklieden Wij bedoelen die soort van kloosters, waarin gewerkt wordt voor de groote burgerij en waar men soms fabrikeert in 't groot. Men werkt er aan spotprijzen ten nadeele derwerk- en ambachtslieden, die vrouw en kinderen of somtijds ook hunne oude vaders en moeders te onderhouden hebben men verkoopt er aan lagere prijzen en bederft er handel en nijverheid, ten nadeele der burgersnijverheid en, orireclitstreeks ook nog eens ten nadeele van den n ij verheidswerkman. En die konkurrentiedoeners van beide soorten worden ondersteund door de klerikale politiekers, die door al de eeuwen der eeuwen getracht hebben hunne heerschappij staande le houden door onwetendheid en ar moede, de twee grootste kwalen van 3 mensebdom met de klerikale uitzui- Weg dus gers ei: volksverslavers De kwestie van het vleesch staat wederom aan de orde van den dag. Het vleesch kost stukken van men sehen, en 't ergste van al het slacht vee wordt met den dag raarder. De fout, wij hebben het honderde malen gezegd, is te wijten aan de cle- ricale Regeering alleen, die het vreemd vee buiten de grenzen geslo ten houdt om hare vrienden, de dikke veefokkers, genegen te zijn.. De bladen, die voor zending heb ben hel ministerie der groote veefok kers te verdedigen, verklaren het nochtans gansch anders De Vereenigde Staten en Canada, zeggen zij. die eertijds bij ons plach- ten vee in te voeren, komen nu slachtbeest^» te kort, en zoo komt s het dat de Argentijnsche kweekers, die nog altijd vee voor den uitvoer beschikbaar hebben, hunne prijzen o verhoogen. Daar is het niet dat de schoen nijpt. Het Argentijnsch vee dat te Antwer pen toekomt, moet aldaar onmidde- lijk afgemaakt worden, zonder in 'l binnenland levend te mogen ver voerd worden, en bijgevolg begrijpt men dat. bij uitzondering van Ant werpen, het land volstrekt geen voor deel heeft bij den invoer van het Amerikaanscb. Er is aan den bescher mer der groote inlandsche veefok- kers, reeds honderden malen ge zegd geworden, dat, wil het land van het Amerikaanscb vee genieten, dit vee tot in het binnenland moet mo gen vervoerd worden, om ter be stemming slechts te worden geslacht. Daarop antwoordt de Groote Man En wat doel ge met de besmetting die er kan uit voortvloeien voor on zen veestapel Al praatjes. Het vee mag de Ver eenigde Stalen van Amer-ka niet ver laten, vooraleer deoflïciëele veeartsen zijnen volmaakt goeden staat van ge zondheid hebben erkend. De beamb ten van het slachthuis van Antwerpen verklaren dat, op tien jaren, tusschen de duizenden en duizenden slacht beesten uit de Vereenigde Staten herkomstig, slechts twee zieke bees ten werden aangetroffen Een hooge beambte van 't ministe rie, door de XX" Siècle het blad van minister Helleputte, ondervraagd, verklaart het volgende <i Het, Argentrinsch vee mag niet in België ingevoerd worden, bij uitzon- dering van de schapen die ons soms i> met 2.0Ö0 ineens toekomen Maar hier is het de Argentijnsche Regee- ring die in de zaak betrokken is Zij b zelf, inderdaad, heeft den uitvoer van haar eigen vee verboden, omdat het klauwzeer op haar grondgebied t heerschte. Zij heeft de vreemde veestapels niet willen besmetten, a Wijzen wij eerst op de bezorgdheid der Argentijnsche Republiek, aan den dag gelegd voor haar eigen vee. Zij wil beletten dat de vreemde veestapels kunuen besmet worden. Maar het klauwzeer is reeds lang verdwenen in Argentina en de Zuid-Amerikaansche Republiek heeft van over lang den uitvoer terug toegelaten Men ziet dat dit weèrom de ware reden niet kan zijn, waarom minister Helleputte niet gedoogt dat het Ame- rikaansch vee levend in het binnen land vervoerd worde. Nu. de hooger aangehaalde beamb te uit Helleputte's ministerie heeft ver klaard, dat de Amenkaansche scha pen soms met 2,000 ineens toekomen en dat hun invoer vrij is. Welnu, het gevaarlijkste besmet tingsmiddel van het klauwzuur is het schaap. Geen enkel vakman zal dit ontkennen. En de Argentijnsche scha pen mogen vrij in België ingevoerd worden In 1907 werden in België 47,000 schapen ingevoerd, en in 1908 tot heden bedroeg de invoer reeds 48,000 stuks En die schapen hebben het klauwzuur bij ons niet ingevoerd Is dat t bewijs niet dat minister Helleputte de waarheid verdraait, als hij beweert dat bel Amerikaansch vee niet in het binnenland vervoerd mag worden, omdat het den inlandschen veestapel zou besmetten. Declencale Regeering blijft dus de eenige schuldige van de duurte van het vleesch. Door hare uitsluilings- maalregelen bewerkt zij de belangen van enkele groote veefokkers, tegen de belangen van het Belgische volk. Wij bevelen haar in de algemeene verachting aan. 1 >17 van September 1908. De liberale betooging, «Zondag laast ingericht ter eere van M. Paul NEVEN, volksvertegenwoordiger, en van de HH P. WIEEEMANS en J. ARC'KENS, is indrukwekkend en grootsch geweest. Van alle kanten van 't land waren bijtredingeu toegekomen en hun getal is tot 1ST geklommen. De stoet telde 1ST groepen met 33 muziekkorpsen, verdeeld als volgt per provincie Limburg 21, Antwerpen 21, Brabant 39, Luik 60, Henegouwen 10, Namen 2, en de twee Vlaanderen 4. Talrijke kringen uit Luxemburg, Namen en de Vlaanderen, te ver afge legen om in tij (is te Tongeren aan te komeu op 'c gepaste uur, hebben zich moeten, tot htm grooten spijt, doen verontschuldigen bij het Inrichtings- Gomiteit. Den 27 September bsvond zich te Tongeren eene ontelbare volksmenigte, en de geuzenzon luisterde de betooging op met hare milde stralen de betoo- giug was een ware triomftocht overi gens, zóó moest hei zijn, niet alleenlijk om hulde te brengen aan de zelfopoffe ring der gevierde mannen maar vooral om aan de dorpsbevolking te ieeren en te toonen dat het liberalisme verre van uit te sterven zooals de klerikalen het willen doen gelooven integen deel met Dieuwe macht en kracht be zield is. Wij liberalen, kuiezen niet op de kosten weikeoprecht noodzakelijk zijn om ons nationaal leger op goeden voet te houden, om de officieren een waar dig bestaan te verschaffen volgens den rang dien zij moeten ophouden in da X X ij

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1