CANADA. Instituut va.» Jumet-Heigne MAN OF VROUW De werken. Société Royale des Francs Arbalélriers. Militaire benoemingen én verplaatsingen. Dickebusch. EEN EN ANDER Den Tandt, Aalst. M. MEIER, heel-en tandmeester spe cialist van Kortrijk, is te raadplegen te YPER, als voorheen, drie dagen te week De Maandagen Donderdagen en Zater dagenvan 9 ure tot 's middags, bij Mevr. Vau- Kemmel,Groote Markt, 5. Mond- en tandziekten. Kunsttanden vanaf 5 fr. Volledige kunstgebitten vanaf 100 fr. gewaar borgd voor het leven. trek der armoede meer dan een vierde harer inwoners zijn geholpen door den Disch en de Hospicen. Het is nog slechter en betreurlijker dan te Brugge, de doode kloosterstad In de zitting van den Gemeente raad van 19 September 11. is er kwestie geweest de schikkingen te wijzigen, vastgesteld bij koninklijk besluit van 18 Maart, in de nieuwe wijk der Statie. Gelijk het in de klerikale partij de mode is nooit de waarheid te beken nen, heeft het Schepencollege deze reden ingeroepen om den misslag niet te laten kennen die begaan is geweest door den toeziener der wer ken, gelast met de grensbepaling der loten grond die verkocht geweest zijn in de Capronstraat. De grondleggingen van twee hui zen waren reeds gemaakt wanneer de misslag ontdekt is geweest dus te laat om eene nieuwe grensbepa ling te geven, welke aan de stad groote kosten zou veroorzaakt heb ben, om de werken te herbeginnen. Wij moeten dus deze nieuwe dwaasheid toeschrijven aan de nala tigheid van onzen nieuwen Schepen van openbare werken zij zal oor zaak zijn dat de hoek der Maloulaan aan de Capronstraat, die veel be loofde als smaak, gansch mismaakt zal zijn onze Schepen die elders te veel werk heeft is nergens te zien waar er werken te verrichten zijn hij schuift de verantwoordelijkheid op den rug van den toeziener, die, hoe werkzaam hij ook zij, niet alles kan weten noch zich overal bevinden. Waarlijk, het was der moeite niet waard M. Vandenboogaerde af te stellen. Lundi 5 Octobre 1908 1' Oiseau Van Daele A. 1® Oiseau Hamendt A. 5 De voornaamste geneesheer Fourrier, overste van den gezondheidsdienst bij het militaire hospitaal van Yper, gaat over naar het hospitaal van Leuven en wordt te Yper vervangen door den docter Oordier, tegenwoordig regi mentsgeneesheer bij het 13® linie. op de teenen rondfladderde. De oude man had niet meer van zijn pleegdochtertje kunnen houden, wanneer zij zijn eigen kind was geweest; en als hij naast haar op de breede bank zat, die, toen het waarme weder aankwam, buiten de deur werd gebracht, en met geduld en op lettendheid luisterde, terwijl zij hem het eene vertellingje na het andere voorlas van meisjes, die nooit logen, en jongens, die hunne ouderen altijd gehoorzaam waren, of nog meermalen van het kind dat altijd in een goed humeur wist te blijven, schenen zij, gelijk het ook inderdaad was, juist tot gezelschap bij elkander te passen. De be langstelling des ouden mans in de boekles, die door Amelia geleend en door beertje gelezen en herlezen werden, was even vu rig en onvermoeid, als of hij zelf een kind was geweest en hij zat met de ellebogen op de knieën naar de vertelseltjes te luiste ren, lachende wanneer Geertje lachte, even vol medelijden als hij met de rampen harer kleine heldinnen, en zich met haar verheu gende wanneer waarheidsliefde, gehoor zaamheid en geduld eindelijk zegevier den. Amelia kende het gewicht van den in vloed, dien zulke vertellingen dikwijls op het hart van een kind uitoefenen, en was zeer zorgvuldig in hare keus van boeken voor Geertje. Geertje's leven was nu zoo vroolijk en gelukkig als het eens droevig en «llendig was geweest. Zes maanden geleden voelde zij zich geheel eenzaam, zonder dat iemand haar lief had of om haar gaf. Thans ihad zij vrienden en vriendinnen en wist "Wat het was verzorgd en geliefkoosd te -worden. Al de dagen der week waren vroo- lÜjk maar de Zaterdag en Zondag waren toch uitstekende dagen, zoowel voor haar •<ils voor jufvrouw Sullivan want de Za- De onderluitenant Berguet, van het 3® linie wordt bevorderd tot den graad van luitenant. De adjudant-major on derofficier Fernand Devaux hoofdmo- mteur bij de regimentsschool van het 3e linie, is onderluitenant van de infan terie benoemd. De sergeant Charles Halles, tweede hoofdmoniteur van het 3® linie, is sergeant majoor benoemd en hoofdmoniteur. De sergeant Dussart, moniteur in de regimentschool van het 3® linie, is tweede hoofdmoniteur benoemd. De vacantien zijn geëindigd de laatste dagen van Septembre hebben de verachterde reizigers naar de zee of naar het landleven weergebracht. Men heeft zich weer aan het werk gesteld, maar met welke beklemming van het hart Nooit is het zulk schoon weder geweest en, sedert twee dagen is de hitte zoo groot, dat men de lichte kleedingstukken heeft moeten uithalen welke men reeds in de kasten gesloten had tot het volgende jaargetijde. De winkels in de stad die hunne uitstal ling van wintergoed reeds gedaan had den, hebben verloren werk gedaan. Niemand denk aan de toekomende koude. Een kind verdronken in een emmer mater. Zaterdag morgend, ten zes ure en half, moest Mevr. Demarey van Dicke busch, eenige werken verrichten in den stal, zij trad uit de woonst, haar dochtertje Alice, 15 maanden oud, in gezelschap latende van een harer ande re kinders, van den ouderdom van 5 jaren. Gedurende hare afwezigheid naderde de kleine Alice al spelende met een klein kartonnen doosje, eenen emmer die op den grond was geplaatst en liet er haar doosje in vallen. Het willende uithalen, viel zij met het hoofd voorover in den emmer, wan neer eenige minuten later hare moeder binnenkwam, had het kind opgehou den te leven. Er zijn in België voor ongeveer 700 miljoen bankbriefjes (Belgische) in omloop, verdeeld als volgt voor 185 miljoen in bankbriefjes van 1000 frs, voor 38 miljoen briefkens van 500 frs, voor 276 miljoen briefkens van 100 frs, voor 61 miljoen briefkens van 50 frs, en voor 150 miljoen briefkens van 20 frs M. Tibbaut, klerikale volksverte genwoordiger van Dendermonde, is te rug van zijn pleiziertochtje naar Con go. Wat hij mededeelt over zijn reisge noot, de socialistische volksvertegen woordiger Van der Velde er over vertelt. De klerikale volksvertegenwoordiger terdag deed Willis te huis komen om haar hare lessen te oyerhooren, met haar te wandelen, te lachen en te sp.elen. Hij had zooveel aardigs te vertellen, en was zoo vol leven en opgewektheid zoo bereidvaardig om alles met haar mede te doen en haar vermaak op allerlei wijzen te vergrooten, dat zij reeds op Maandag morgend.de dagen begon tellen, waarmede het weder Zaterdag moest worden. Ook als er iets verkeerd liep of tegenviel als de oude klok bleef stilstaan, of haar speelgoed brak, of nog erger, als hare les sen haar te moeilik waren wist Willie alles terecht te brengen of haar uit den nood te helpen. Aldus zag Willie's moeder zijue komst niet met meer verlangen te gemoet dan Geertje deed. Den Zondag namiddag sleet Geertje altijd bij Amelia, in Amelia's eigene kamer, waar zij naar hare welluidende stem luisterde en bijna zonder het te weten iets van haren beminnelijken geest overnam. Amelia hield geene preken voor het kiud en verveelde het niet met lessen en vermaniogen. Het viel Geertje zelfs nooit in dat zij daar ging om iets te leeren maar langzamerhand en op eene zeer eenvoudige manier bracht het blinde meisje toch licht in de donkere ziel van het nog diep onkundige kind, en de waarheden, die tol; deugd leiden, de godde lijke regelen van leven en gedrag, werden haar zoo nadrukkelijk en toch zoo onge dwongen ingeprent dat de kleine niet eens begreep wat er met haar geschiedde maar lang naderhand toen de deugd krachtig in haar was geworden, en hare eerste zwakke worstelingen tegen het kwaad, hare eerste pogingen om hare kinderlijke goede voornemens te houden, tot diep gewortelde beginselen gerijpt waren. }Vordl Voortgezet is in 't geheel niet geestdriftig. De boorden van den Congostaat zijn onbe haaglijk en treurig in 't algemeen is de invloed der beschaving weinig merkbaar en wanneer de Congostreek waarlijk nuttig zal zijn voor Belgie is niet vooruit te bepalen. Ternauwer nood poogt hij te weerleggen wat er over de missionarissen werd gezegd. De indrnk is gansch ongunstiggeweest. De socialist Van der Velde is veel meer optimist, volgens hem zal Congo een juweel worden voor Belgie en eene bron van welvaart. Over een punt zijn zij het eens, de Congo zal ons veel geld kosten. Provincie Saskatchewan. Distrikl der QUILL LAKES De schoonste TAKWE gronden van West Canada, gelegen in de nabijheid van scholen, kerken en spoorwegen. Matige prijzen. Gemak van betaling Gezond klimaat. Overvloedige regens. Goed water. Lichte taksen en belastingen Vallei van Okanagan (Brilisch Columbia); (de boohgi-aard der Canada) Brengt de schoonste fruiten der aarde op. Appels, peren, perziken, nektarinen, pruimen, krieken, aardbeziën enz. Alsook hop en tabak. IDEAAL KLIMAAT. - AANTREKKELIJKE LIGGING. Voornaamste Stad VÊRNONop eene spoorweglijn. Uitvoer in 1907 meer dan 1,150 tonnen fruiten. Voor alle inlichtingen en brochuren wen de men zich tot Mijnheer VICTOR DU- MORTIER te RUMBEKE, Agent voor West-Vlaanderen. De bakkers van 't noorden van Fran- krijk, getroffen door de medediging van Belgische vakgenooten, die over de grens brooddépöts hebben gesticht, hebben zoodanig aangedrongen bij het beheer der douanen, dat geen brood in EYankrijk meer zal mogen ingevoerd worden tenzij doorgesneden. De Belgische douanen zullen heel waarschijnlijk, op een of ander fransch produkt ook een maatregel toepassen, tot groot nadeel der verbruikers. Ziedaar tot welke uitzinnigheden het protectionism leidt. eenige uren vrij per week, kunnen in iedere gemeente, 5>0 fr. en meer per maand verdienen, spoedige aan vraag De Warmtegraad der Maan. De warmtegraad, aan de oppervlak te onzer sateliet, is nog altijd het voor werp van vele woordenwisselingen. Het is een vraagpunt waar men, als uitslagen de grootste afwijkingen vast stelt onder alle opzichten. Sir John Herchef en Lord Rose ken den den maanbodem, door de zon be schenen, een warmtegraad toe van veel meer dan +100° G. Integendeel schatte Poulet dat deze warmtegraad slechts ==142<» moet zijn en Ericson, in 1888, warmden de graad een weinig op door hem tot =97° te brengen alsdan raamde professor Langlay, bij mid del van zijnen bolometer, hem op =0Ö of ten koudste op =10°. Dat zijn algemeene cijfers en zooals men bemerktzeerweinig betrouwbare. In werkelijkheid ondergaat de maan groote afwijkingen in warmtegraad, zooveel te meer dat hare dampkring, indien hij nog bestaat zekerlijk niet volstaan, opdat hij als regelaar kunne optreden. M. F. W. Verij laat nieuwe onderzoekingen over dat punt uitge ven. In 1890 hield hij zich reeds met de vraag bezig en had toen de onge lijkheid der warmte bewezeu op ver schillende plaatsen der maanschijf, zoo ook de veranderingen met de schijnge stalten iets wat ten andere zeer logisch is, de warmte neemt spoediger toe van het eerste kwartier tot volle maan, dan wel van het laatste kwartier bewijs van bijeenhoping der warmte door de rotsen, een reeds door Lord Rose ver- kregene uitslag. Laatst openbaarde M. Verij een nieuw vertoog. Het vraagstuk aangetast heb bende langs twee kanten en menigvul dige proeven genomen hebbende der warmteopslorping en uitwaseming van bestanddeelen onder behoorlijke warm tegraad geplaatst rotszout, glas, ge polijst koper, lampzwart heeft M. Ve rij bevestigd dat geene enkele warmte- uitwaseming plaats grijpt in de maan- streek, die een dag van het zonnelicht verstoken bleef, wat bewijst dat geen enkelen dampkring van welken aard hij ook zij, de nachtelijke afkoeling belemmerde. Aan de beide polèn werd er waargenomen, zonder twijfel daar ontwikkeld door eene langere bestra ling der zon. Eindelijk besluit de heer F. W. Ve rij uit zijne opzoekingen dat te mid den van den dag, voor de maandag, en rechtstreeksch aan de zonnestralen on derworpen, de warmte eenen graad zou bereiken hooger dan dien van ko kend water, terwijl dat, tijdens den maannacht, de warmtegraad verschrik- kelijk zou dalen en dan niet meer dan 200° onder het vriespunt zou zijn. Duitschland voert elk jaar drie mil jard potlooden naar andere landen uit. Dat is eiken werkdag ongeveer tien miljoen. (GESTICHT VAN DEN D'. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) ?9, Rue de l'lustitut te JUMET bij Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot IS dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert IS jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 8S0 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditate11 voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum, genu varum, stomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen,bevestigd door photografies. kunnen in't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz. Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang m opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Rayons X. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkosten te regelen. dtOgKc-. g- TIR AtTX OISEAUX

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3