Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, Aangaande de gebrekkige afmetingen onzer nieuwe straten. Mengelwerk. 13 LOTGEVALLEN EENER WEES I11 den algemeeoen wedstrijd. Buurtspoorwegen. En waar krot ia, komt ruzie, 't Is reeds zoover geraakt, dat da klerika le gazetten elkaar beginnen uit te schelden. 't Is het begin van het einde Want snel nadert de dag waarop het land zal gedaan maken met een partij, die zonder programma en bepaalde rich ting. immer tot knoeierij en bedrog hare toevlucht heeft moeten nemen om zich aan 't roer te houden. Een bericht geplakt op den water toren en in het kasken der huwelijks afkondigingen onder het Nieuw werk, laat weten dat in het secretariaat van het stadhuis te zien ligt een ontwerp begrijpende het plan der wijzigingen aan de algemeene alignementen of lijningen der statiewijk toe te bren gen. Dit alleen geeft bitter weinig vol doening aan al wie meer of min be lang stelt in het goed beheer der stad. Naar ons inzien behoorde men ter plaats zelve, het plan, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 18 Mei 1905 aan te plakken, met het nieuw ernevens, opdat iedereen dezelve zou kunnen vergelijken en oordeelen over de voorgestelde veranderingen. Een onzer medeburgers, man van praktijk, heeft hiervan al het voor deel en nut begrepen Niet lang geleden heeft hij, tot het verhuren van een stuk land dat hij aan het Hoornwerk bezit, niet wijd van daar langs den omloopweg, eene staak doen planten voorzien van een berd waaropzijn grond, inloten of per- ceelen afgedeeld, geschilderd was. Dit middel van ruchtbaarheid is immers ook gebruikt bij de gemeen tebesturen en eigenaars in de badste den onzer zeekust, voor het verkoo- pen van bouwgronden. Ook is het zeer nuttig voor wie er begeert Villas op te stichten. Onze stadsbeheerders zouden ook zulks behooren te doen en daarenbo ven de nieuwe straten en de te ver- koopen gronden aan de statiewijk bij middel van houten staakjes afpa len. Op deze wijze zou men de mis slagen die men thans maar al te dik wijls naderhand vaststelt, ontgaan. DE Uit het Engelsch. Elfde hoofdstuk. Eene ljotle van hemelsvretle op aarde. Het was omstreeks dezen tijd eene zware beproeving voor Geertje toen zij vernam dat de Grahams weldra voor den zomer naar buiten zouden gaan. De heer Graham was eigenaar van een fraaie buitengoed omtrent zes mijlen van Boston gelegen, wuarheen hij zich altijd in het voorjaar begaf want hoewel hij zich des winters geheel aan zijne beroepzaken bleef wijden, had hij zich se dert eenige jaren des zomers veel uitspan ning veroorloofd, en weldra zou hij nu zijne kantoorboeken met de bezigheden en ver maken van tuin en plantsoenen verwisselen. Atnlie beloofde Geertje evenwel dat zij als het mooi weer was eens een dag bij haar zou komen doorbrengen een bezoek waarover Geertje zich drie maanden in het vooruitzicht en naderhand nog langer dan drie maanden in de herinnering verheugde. Het was eenigzins eene vargo eding voor Amelia's afwezigheid dat Willi e, toen de dagm langer werden, dikwijls in den avond den winkel voor een paar uren mocht ver laten en naar huis gaan ea W illie, gelijk wij gezegd, wist Geertje altijd te troosten Dit moet het werk wezen van den Ingenieur-Bouwmeester die zich wat meer met de bestiering der stadswer ken zou behooren te bemoeien en al zijnen tijd niet besteden aan het ma ken en uitvoeren van plans voor ker ken, kloosters en bij zonderen. Nu zijn de afpalingen aan de sta tiewijk teenemaal overgelaten, zon der nazicht of controol, aan den toe ziener der stadswerken. Deze kan een goed schrijnwerker-timmerman geweest zijn, maar wij twijfelen of hij de vereischte bekwaamheid bezit om eene richting of straat goed af te bakenen en eene juiste grondmeting te doen. Van daar komt voort dat bijna al de alignementen of afmetingen der straten van de nieuwe wijk, gemist zijn. Zoo is het dat de oostkant van de Maloulaan drie verschillende aligne menten heeft. De huizen ten noorden der Capron- straat zijn ook gebouwen op eene lijn die ver is van regelrecht te zijn. Aan den overkant of zuidzijde derzelve bouwt men er tegenwoordig de eerste huizen op den grond door de stad verkocht en makende de doorsnede van dezelfde straat en de Maloulaan. Hewel is het geloofelijk Ten ge volge van eene gemiste afpaling en aanduiding van den toeziener, heeft men nogeens bestatigd, maar ongelukkiglijk te laat, dat het zicht van dezen hoek der straat uit den haak gebouwen, gansch en voor al tijd verbrod is Ook nog laten de afmetingen van de statielaan te wenschen. Al deze onherstelbare misslagen zijn begaan geweest omdat het alge meen plan der statiewijk, in plaats van, met het oog op eenvormigheid te zijn ontworpen, gemaakt is bij brokken en stukken en dus zonder samenhang. Ook heeft het publiek de gelegenheid niet gehad eene rechtmatige kritiek er over te doen. Van den anderen kant zijn onze op perhoofden van het Stadhuis van eene zorg- en kommerloosheid zon der weêrga. Er bestaat noch bestie ring, noch toezicht bij het uitvoeren der werken, en zulks tot groot na deel der stadsbelangen. Het kan immers niet anders we zen. Onze merkwaardige en eensge zinde klerikale gemeenteraad, is zoo onwijsberaden geweest, als schepen van openbare werken te benoemen, een daarvoor wellicht minst bevoegd man, die, had hij, den goeden wil zich ernstig en ijverig deze belangrijke wat haar verdriet ook wezen mocht. Twaalfde hoofdstuk. Vooruitgang' 111 kennis. Het was op een fraaien avond het laatst van April, dat Geertje, die naar jufvrouw Graham was geweest, om haar, voor haar vertrek naar buiten, vaarwel te zeggen, bit ter schreiende achter in het steegje stond. Zij had een boek en eene lei, Amelia's af scheidsgeschenken, in de hand, maar zij had het eerste nog niet opengedaan, en de andere was geheel vochtig van hare tranen. Zij was zoo bedroefd over deze scheiding, de eerste dier vele treurige scheidingen waarvan het leven zoo vol is, dat zij nie mand hoorde aankomen, en ook niet wist dat er iemand vlak bij haar was, voor dat twee handen op hare schouders werden ge legd. Toen zij zich omkeerde werd zij door Willie's armen onkueld en zag Willie's vroolijk gezicht haar aan. Wel Geertje, zegde hij dit is geeoe vriendelijke welkomst, als ik op eenen weekdag te huis kom om den geheelen avond bij u te blijven. Moeder en •rootva der zijn alle bei uit, en nu ik naar u kom zoeken, schreit ge zoo dat ik uw gezichtje niet zien kan door zulk eene zee van tranen. Kom, kom hou toch op gij weet niet hoe ijselijk gij er uitziet. Willie, snikte zij, weet ge wel dat jufvrouw Amelia heen gaat Heen Waar naar toe -c- Heen, ver weg zes mijlen den ge heelen zomer weg te blijven. Willie lachte, en zegde Zes mij len Dat is zeker schrikkelijk ver. Maar nu kan ik haar niet meer zien, zegde Geertje. Gij kunt haar toch aanstaanden win- bediening hem toevertrouwd, aan te trekken, hij het niet zou kunnen doen uit hoofde van zijne menigvuldige andere bezigheden aan welke hij, vooruit en vooral, zijnen tijd moet besteden. biet Journal d' Ypres, met een doel gemakkelijk te verstaan, maakt grooten ophef met de zoogezegde zegepraal door de gepatroneerde col leges in den algemeenen wedstrijd behaald. In ons laatste nummer hebben wij in 't lange en 't breede uitgelegd op welke wijze onze goede kieri kalen overgaan om er toe te geraken suc ces te behalen. Om de uitmuntendheid van het officieel onderwijs te verminderen, durft het Journal d'Ypres bevestigen dat de 28 officiëele gestichten die deel genomen hebben aan den alge meenen wedstrijd maar 404 onder scheidingen bekomen hebben, wan neer zij er 648 hebben beko men. Ziehier, overigens, de onderschei dingen bekomen door de Koninklijke athenea's van het land Antwerpen, 121 Luik, 93 Else- ne, 84 Gent 78 Verviers, 57 Brussel, 57 Aarlen, 56 Doornijk, 31 Charleroi, 28 Leuven, 27 Brugge, 26 Hoei, 23Oostende, 23 Chimay, 15 Hasselt, 14 Ton geren, 14, en Namen, 13. Te za- men 648. Daarna zullen onze lezers oordee len over de goede trouw van onzen vromen confrater. Er is ernstig spraak van de over name der buurtlijnen van Veurne- Yper, van Yper-Nieuwkerke, van Kemmel-Waasten, door de inter communale groep van Diksmuide, die de lijnen uitbaat van Diksmuide naar Oostende, van Diksmuide naar Poperinghe, van Diksmuide naar Elverdinghe en van Poperinghe naar Veurne. Wij weten niet of de aangekon digde tijding juist is, wij twijfelen er aan, omdat zij ons onwaarschijn lijk voorkomt. Volgens hetgeen er gezegd wordt, zou de Maatschappij Empain, hare lijn van Yper naar Veurne wel wil- ter zien, Hot Willie hierop volgen. 0, maar dat is nog zoo lang, zegde Geertje. Wat doet u zooveel aan haar denken vroeg Willie. Zij denkt zooveel aan mij. Zij kan mij niet zien en zij houdt meer van mij dan iemand, behalve oom True. Dat geloof ik niet. Ik geloof niet dat zij half zooveel van u houdt als ik. daar zij blind is en u nooit in haar leven gezien heeft, en ik u altijd zie, en meer van u doud dan van iemand op de wereld, behalve mijne moeder Doet ge dat waarlijk, Willie Ja, dat doe ik. Ik denk altijd als ik naar huis kom Nu zal ik Geertje zien en bij alles wat door de week gebeurt, denk ik bij me zelveD Dat zal ik Geertje verteilen. Ik had niet gedacht dat ge zooveel van mij hield. Waarom niet Och, omdat gij zoo mooi zijt en ik op verre na niet mooi ben. Ik hoorde Hanna Chase tegen Lucretia Davis zeggen dat zij Geertje Flint voor het leelijkste meisje vaa de school hield. Zij moest zich schamen, zegde Willie hierop. Ik geloof wel dat zij zelve niet mooi zal zijn. Ik zou ieder meisje leelijk vinden, dat zoo iets zegde. Maar Willie, sprak Geertje zeer ern stig, het is toch waar, zoo waar als iets Wezen kan. Neen, het is niet waar, antwoordde Willie. Zeker gij hebt geene lange krullen, en geen rond gezichtje en b|auwe oogen, zoo als Bella Clinton, eo niemand denkt dat gij u voor eene schoonheid wilt uitgeven maar als gij hard geloopen hebt, eii eene len overlaten, maar op voorwaarde van aan de intercommunale Maat schappij van Diksmuide hare bijzon derste lijn, deze van Diksmuide naar Oostende, te ontnemen, het is wel hare lijn die de schoonste toekomst heeft, en ter zelfder tijde de lijn te behouden van Veurne naar de Panne. Onder opzicht der financien is de berekening der Maatschappij Em pain volmaakt, maar zou rampspoedig zijn voor de intercommunale groep van Diksmuide. Inderdaad, de intercommunale groep van Diksmuide zou het beste dat zij bezit, wat de beste toekomst; heeft, aan de Maatschappij Empain afstaan en zou in vergoeding, be halve de lijn van Veurne naar Yper, hebben wat de Maatschappij Em pain het slechtste heeft. Het is alzoo dat de intercommunale groep de lijn Kemmel-Waasten zou overnemen, dewelke gevoegd bij deze vah Diks muide naar Elverdinghe en van Diks muide naar Poperinghe, een rampvol geheel zou uitmaken voor de belang hebbende gemeenten. Het ware eene dwaasheid van wege de intercommunale groep van Diksmuide de lijn van Diksmuide naar Oostende en deze van Veurne naar de Panne los te laten toestem men aan de voorwaarden waarvan het publiek spreekt, ware een slech ten koop sluiten. Wij begrijpen gemakkelijk dat de Maatschappij Empain niet beter zou vragen dan de uitbating te mogen overlaten der lijnen Veurne-Yper, van Yper naar Nieuwkerke en van Kemmel naar Waasten, dezelve moetende uitbaten in voorwaarden die eerder schadelijk dan profijtig zijn maar de reden is niet voldoen de om de intercommunale groep te bewilligen eene dwaze daad te ver richten, tegenstrijdig met de belan gen van al de belanghebbende ge meenten. De Maatschappij Empain zou zich willen ontmaken van hare lijnen die weinig profijt medebrengen en deze die veel opbrengen te mogen behou den dat is zoo dom niet. Wij roepen dus de aandacht onzer stadsbestuurders op deze kwestie die zoo belangrijk is voor de stad Yper, welke erg verbonden is zij moe ten ons later niet komen zeggen, als het kwaad zou gedaan zijn, wij kun nen er niets aan doen, alles is gere geld en besloten geweest buiten onze wete. Zij zijn nu verwittigd aan hen te handelen en hunnen plicht te doen met moed en standvastigheid, ten roode kleur hebt gekregen, en uwe groote zwarte oogen zoo schitteren, en gij zoo hartelijk lacht als ge somtijds over iets grappigs doen kunt, denk ik dikwijls dat gij het aardigste zijt, dat ik ooit gezien heh en het kan mij niet schelen wat ande ren denken, zoo lang uw gezicht mij bevalt. Ik trek het mij even erg aan als gij schreit, .of u iets scheelt, alsof ik het zelf was en nog erger. Georges Bray sloeg gisteren zij a zusje Mary omdat zij zijnen vlieger had gescheurd ik had hem gaarne een pak sla gen gegeven. Ik zou u niet gaarne slaan, Geertje, al hadt gij mijn speelgoed vernield. Zulke betuigingen van genegengeid deed Willie niet zelden, en werden door Geertje altijd met gelijke verklaringen beantwoord, Deze betuiging waren geene ijdele woorden. De twee kinderen hadden elkander harte- telijk lief. Zij waren geheel verschillend van aard. want Willie was ernstig, vol hardend en geduldig, zacht en gelijkmatig van humeur. Geertje, integendeel, driftig en opvliegend, overijlde zich gedurig, hare hartstochten raakten spoedig gaande, haar humeur was meer afwisselend, haar ge moed uiterst gevoelig voor eiken onaange namer) indruk. Wilde werd door iedereen bemind was er gewoon dat men hem lief had ea verwachte niets anders. Geertje, vroeg uit ieders gunst verbannen, verwacht te geene genegenheid en behalve onder zeer gunstige omstandigheden en bij menschen, die haar wel kenden, kon zij die ook niet licht inboezemen. Maar dat elkander lief hadden kon niet betwijfeld worden en in dien in de lente het verbond fussehen hen krachtig was, vond de herfst het door nog j vaster banden bevestigd, want gedurende 1 Amelia's afwezigheid, vervulde Willie hare I plaats en zijne eigene tevens en hoewel Ml n i HI.III1TI IIWIII—g OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2