Instituut van Jumet-Heigne MAN OF VROUW Société Royale des Francs Arbalétriers. Kamer der Deurwaarders Het werk vau het Willemsfonds, Sterfgevallen. Nieuwstijdingen. Igy M. MEIER, heel-en tandmeester spe cialist van Korlrijk, is te raadplegen te YPER, als voorheen, drie dagen te week De Maandagen Donderdagen en Zater dagenvan 9 ure tot 's middags, bij Mevr. Van- KemmeljGroole Markt, 5. Mond- en tandziekten. Kunsttanden vanaf 5 fr. Volledige kunstgebitten vanaf 100 fr. gewaar borgd voor hel leven. Den Tandt, Aalst. derstaan en getoond dat er in haar stofte steekt om eene uitgelezene speel ster te worden. Het is eene merkwaar dige aanwinst voor onze tooneelmaat- schappij. Kransen en bloemen bij de vleet voor die lieve jufvrouwen De heer J. Ossieur, met de moeilijke en lastige rol van Janheeft zichzelven overtroffen. Een volleerd speler zou het niet beter kunnen. Wat al gevoel, wat al natuurlijkheid in zijn spel Hij heeft de tranen doen stroomen Bravo Jules De heeren L. Vancampo an K. Deweerdt, wederzijds in de rollen van Balten en Manksspeelden op eene meesterlijke wijze en hielden hunne goede faam volop in stand. De heeren G. Pottel, in de rol van FransK. Wolft, in die van SanderFt. Slosse, in die van Tobias en H. Greus, in die van geneesheerwaren onberispelijke, goede vertolkers, die hunne persou naadjes naar de natuur wisten te ma len. De heer J. Degróote, in de rol van knecht, bracht Ook het zijne bij om den ongehoorden bijval te verzekeren. Uit hem zal er ook een goed speler groeien. De figuratie was ook goed. Een gul goedbeil voor al die kranige tooneelisten Zij verdienden ten volle de daverende toejuichingen, die zoo menigwerf de zaal deden dreunen. Daarop volgde Het Telegram, blijspel met zang in een bedrijf, een lief stuk je, dat gemaakt is om te doen lachen en men heeft er gelachen, gelachen dat men schuddebolde. De juffers Zulma en Jeanne, in de rollen van Leocadie en Sophie, waren beide in haar element en maalden te toestanden, waarin zij voorkwamen, op eene uitge- lezene manier. De heeren L. Vancam po en J. Ossieur, in de rollen vau Bo nifaas en Jefwaren onbetaalbaar en de heer J. Degroote was een Riksken zooals het wezen moest. Ook werd menig tooneel op daverend handge klap onthaal en het stukje, dat niet veel om het lijf heeft, genoot door de puike vertolking den grootsten bijval. Hartelijk bravo voor speelsters en spelers Het orkest, onder het bestuur van den heer M. Tasseel, heeft eene heel gelukkige wijziging ondergaan en ons op heel lieve, meeslepende en onbe rispelijk uitgevoerde brokjes ten ge hoore gegeven, die luidruchtig toege juicht werden. Het was, om kort te zijn, eene prach tige vertooning, die bij allen den besten der indrukken nagelaten heeft en den roem onzer wakkere Sterrelingen hoog ophield. Natus. Lundi 19 Octobre 1908 Haut Total Vergracht Felix Bas Total Mahieu Louis. men, om te hooren wat er toch zoo grappig was. Maar komaan, vertel het ons. Och, als ik begin zult gij er geene grap in vinden en ik zou er ook geene aar digheid in gevonden hebben, als zij niet het wonderlijkste oude wijfje geweest was, dat ik ooit in mijn leven gezien heb. Een oud wijfje Gij hebt nog van geen oud wijfje gesproken. Neen, maar dat wilde ik doen, zegde Willie. Gij hebt er wel op gelet, hoe alles heden morgend beijzeld was Hoe prachtig zag dat er uit. niet waar Ik moet zeggen, toen de zon dien grooten olmboom bescheen, die voor onzen winkel staat, dacht ik dat ik nog nooit in mijn leven zoo iets moois gezien had. Maar dat heeft niets met het oude wijfje te maken, behalve dat de voet paden even goed beijzeld waren als iets anders zoo glad als een spiegel. Dat weet ik ook, viel Geertje hierop in. Want toen ik naar school ging ben ik gevallen Zoo waarlijk zegde Willie. IJebt gij u niet bezeerd Neen, toch niet. Maar ga voort Gij hebt mij nieuwsgierig gemaakt naar dat oude wijfje van u. Ik stond zoo tegen elf uur aan de deur van den winkel eens uit te kijken, toen ik de zonderlingste figuur, die gij u kunt verbeelden, de straat zag afkomen. Ik moet u zeggen hoe zij gekleed was. Zij zag er zoo allerbelachelijkst uit Zij had een kleed aan, van eene soort van zwarte zijde of satijn, heel kortjes en knapjes, en geheel in het rond bezet met bruinachtige kanten zwart, denk ik, zullen zij eens geweest zijn, maar dat zijn ze, nu niet meer en dan had zij een grijzen mantel om, van eene of andere zijdeachtige stof, In hunne laatste zitting, hebben de deurwaarders van het rechterlijk ar rondissement Yper, hunne tuchtkamer, voor het jaar 190S 1909, als volgt sa mengesteld Syndik A. Hof, te Yper. Schatbewaarder C. Vanderscheu- ren, Yper. Verslaggever E. Claeys, Hooglede. Secretaris E. Noliet, Yper. Lid G. Vuyisteke, Poperinghe. Het reeds zoo krachtig geworden Willemsfonds neemt voortdurend toe. Dit jaar hebben zich een aantal nieuwe afdeelmgen gevormd, zooals onlangs nog eene te Temsche. Wat beter bewijs is er te vinden van de ontwaking van het Vlaamsche land Het hoofdbestuur heeft aan de mede werkers tot dit veredelend werk een doelmatige hulp aangeboden, door een eerste lijst af te kondigen van 75 spre kers met niet minder dan 150 onder werpen. Het vervolg zal eerstdaags medegedeeld worden In menige af- deeling zal die lijst hoogst welkom zijn 6D de voorbereiding van de voor drachtavonden in ruime mate verge makkelijken. Het hoofdbestuur heeft daarenboven aan de afdeelmgen een rondschrijven gestuurd om een reeks werken en raadgevingen te geven, waaruit het grootste nut kan getrokken wo'rden. Het dringt er op aan dat de proef zou genomen worden om de onkosten van concerten te verminderen ten einde meer volksvoordrachten te kunnen inrichten. Wekelijksche vergaderingen voor de leden, met voordrachten, lezingen en besprekingen van tijdschriftartikels en nieuwe letterkundige werken, wor den ten zeerste aanbevolen. Aldus ontstaat niet alleen meer voeling on der de leden, maar er worden ook sprekers aangekweekt en het Willems fonds wordt meer en meer een middel punt van geestesleven. Het hoofdbestuur vestigt eveneens de aandacht op het Hooger Onderwijs voor het volk (University Extension), dat reeds in menige vlaamsche stad een ongemeenen bijval genoot, alsook op de degelijke keus van de boeken der Volksbibliotheken, het ontwerpen van studiereisjes, het inrichten van lieder avonden. Enkele afdeelingen volgen deze richting en bekomen uitslagen waar over we ons allen te recht mogen ver heugen. Stellig wordt dit uitstekend voor beeld elders gevolgd en zullen we zien, hoe door dit doeltreffend, volhar dend werk, bet Willemsfonds zijn dien gij zeker zoudt gezegd hebben dat No- ach's ark moest komen, als er niet eene kap van eene ander kleur aan was geweest, die eene eeuw of wat jonger moest wezen. Haar hoed wil ik niet beproeven te beschrij ven alleen weet ik dat hij eens zoo groot was als iemand anders ooit draagt, en dat er van den oenen kant eene gebloemde kan ten voile over hing, die bijna tot aan hare voeten reikte. Maar de bagaadjes die zij meedroeg, zette alles de kroon op zulke vervaarlijke dingen heb ik nog nooit gezien Zij had eene reticule van zwarte zijde, met stukjes doek van al de kleuren van den regenboog in schuinsche strepen er op ge- naad dan was er een zakdoek aan den reticule vastgespeld, en een groot waaier van pluimen denk eens, in dit koud sai- zoen hing ook aan iets vast aan een koordeken denk ik en een volgepakte handdoek en een dagblad Och ik kan de helft van de dingen niet opnoemen maar alles aan elkander vastgestoken en hing in eenen tros aan haren linker arm, alles aan de sterkte van de koord gewaagd, waarme de hare reticule was toegetrokken. Hare kleeding was echter nog het zonderlingste niet dat men aan haar zag. Nog veel ko- mieker was hare manier van gaan. Zij scheen heel oud en zwak te zijn, en men kon duidelijk zien dat zij op de beijzelde steenen ter nauwernood staande kon blij ven en toch stapte zij voort met zulk een ingebeeld lachje op haar gezicht en zulk eene gemaakte deftigheid O, Geertje, het is gelukkig dat gij haar niet gezien hebt, want dan hadt gij van toen af tot nu toe achtereen aan het lachen blijven. Zeker een arm onnoozel schepsel, niet waar zegde True vragender wijze. Wordt Voortgezet.) weldadigen invloed ziet gedijen ten bate van de beginselen die ons nauw aan het hart liggen. M. de Bruyn, oud minister van land bouw, senator, is overleden Zaterdag morgen, te Erenbodegem, bij Aalst M de Bruyn was geboren te Dender- monde den 7 October 1888. Achtereen volgens, werd hij gemeenteraadslid, burgemeester, provinciale raadsheer en hij werd minister in het klerikaal mi nisterie van 1888. Een droevig nieuws wordt ons uit Antwerpen gemeld M. Hertogs, bur gemeester. die in 1906 opvolgde op M. Vanryswyk, overleden, is plotseling ge storven te midden het feest dat Zon dag te Antwerpen plaats had, ingericht door de Gymnastische Volkskring M. Hertogs was een overtuigd libe raal en Antwerpen verliest in hem een zijner beste mannen. BR USSEL Aanhouding eener bende valschmunters- Verleden week heeft de politie van Brussel eene vruchtbare aanhouding gedaan. Deze eener bende valschmunters, die reeds sedert eeni- gen tijd in den duik werkte. De bijzon- dersten ervan zijn een zekere Lenoir, zijne vrouw en zijnen zoon. Hij had medeplichtigen die belast waren de valsche munt uit te geven. Daartoe had elk een deel van België door te reizen en overal waar zij voorbij gin gen, lieten zij valsche munt achter. Het zijn stukken van 2 frank, van Leopold II en de fransche zaaister van Roty die nagemaakt zijn geweest. De nieuwmodische fabrikant in geld en zijne reizigers zijn nu in het drooge. DOTT1GNIES. Diefstal. - Don derdagnacht hebben deugnieten met geweerschoten, 5 schoone ganzen ge dood, op het gehucht Breda j>. De pachter wierd ontwaakt door het ge rucht, maar de dieven waren reeds met hunne buit verdwenen. Een onder zoek werd gedaan door de gendarme rie. GENT. Ongelooflijke bandieten- streek. Zaterdag nacht rond een ure is een bandiet binnengedrongen ten huize van de echtgenooten Vandes te Sleidinghe, gehucht de Linde. M. Vaudes..., is wisselaar. De brandkas, waarin het geld zat, staat een halve meter van het bed. De dief opende de ze en door het gerucht ontwaakt, stond M. Vandes op, maar op 't zelfde oogenblik kreeg hij een slag op den kop die hem in duizeling dèbd vallen. Mme Vandes.... stond ook op, maar den bandiet was reeds verdwenen met 60,000 tot 65,000 fr. in waarden en bankbriefjes. Hij heeft insgelijks het boekje metde nummers dezer waarden, medegenomen. Dadelijk werd er on derzocht, maar geen spoor te vinden, Het parket van Gent is te Sleidinghe afgestapt. De boeken van Vandes zijn onderzocht geweest en men besluit dat de wisselaar veel geld heeft verloren met te speculeeren zijne slachtoffers zijn meestal kleine landbouwers van de omstreek. Vandes.... werd naar het gevang van Gent overgebracht. Vol gens het schijnt zou er maar gebaar van diefte geweest zijn dat was slechts om zijne schuldeischers te mis leiden. OOSTENDESchrikkelijke zelf moord. Een jongman, Camille Wit- lems, werkman aan den buurtspoor weg, heeft zich onder den tram gewor pen die Blankenberghe verlaat om 7 ure, Donderdag avond. De ongelukki ge werd gansch verbrijzeld door het lokomotief. Poging van zelfmoord. Donderdag avond wilde een jongeling, Emiel Vassers, van het einde der estakaden, in zee springen. Na zich gekwetst te hebben aan de keel sprong hij in het water gelukkiglijk had eene vis- schersboot dit bemerkt en kon de on gelukkige redden. Hij werd,nadeeer8te zorgen hem toegediend, naar het bur gerlijk hospitaal overgebracht. OOSTENDEEene schipbreuk. Zaterdag morgend, misleid door de sterke smoor, is een steamer der lijn Oostende-Tiibury, met de hooge zee aangeland op de kust juist voor de groote hotels der dijk. Men zal veel moeite hebben het daar uit het zand te krijgen. eemge uren vrij per week, kunnen in iedere gemeente, 50 fr. en meer per maand verdienen, spoedige aan vraag 7% MEESENOngeval. De landbou wer E. Lebleu, 58 jaar oud wonende op de kalsijde van Wulverghem naar Meesen, voerde naar zijn hof een wa gen bouwmateriaal om zijne hofstede te herbouwen, welke den 11 Augustus laatst opbrandde. Langs den weg, kwam eene plank los, die op den wagen lag en Lebleu wilde ze er weder goed op leggen ongelukkiglijk deed hij een valschen stap en viel onder een der voorwielen Het gespan reed over zijn been en hij werd gekwetst. Aanstonds bezorgde hem doktor Rijpenshij heeft eene breuk aan het onderste deel van zijn linkerbeen. Sl TRUIDEN. Schrikkelijk onge luk. Zaterdag morgend is een ergon- geluk voorgevallen op de lij n Sl Truiden- Thienen. Twee trams zijn opeeDgeloo- pen aan de kruising van Halle Boyen hoven. De twee lokomotieven stoo- ten zich met geweld opeen en van de twee trams blijft niets meer over Alles is aan stuk. De trams waren gansch bezet, daar het marktdag was te S' Truiden De machinist van den tram (GESTICHT VAN DEN Dr. L. D0GNIAUX, SPECIALIST.) TtO, Rue de l'Iiistitut te JUMET bil Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot lo dagen, door bijzonde're volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert IS jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties, talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misyormdheid der ledematen Genu valgum, genu varum, stomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen,bevestigd door photografies. kunnen in't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz. Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park .van twee hectaren. Rayons X. Docter D0GNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkosten te regelen. BLASON VABIÉ A

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3