CANADA Instituut van Jumet-Heigne MEN VRAAGT MAN OF VROUW Tie oefeet pae le eoi. État-Civil cTYpres. een huishouden ZONDER kinders, vrouw kunnende een weinig koken. Man die de paarden kan be handelen hij voorkeur, dienst gedaan hebbende bij het peerdevolk. Loon, 2,400 fr. per jaar. Ge voed en gelogeerd. Aan stonds schrijven, bureel van 't blad, R. P. Société Royale des Francs Arbalétriers. M. 11 EI ER, heel-en tandmeester spe cialist van Kortrijk, is te raadplegen te YPER, als voorheen, drie dagen te week De Maandagen Donderdagen en Zater dagenvan 9 ure tot 's middags, bij Mevr. Van- KemmeI,Groote Markt, 5. Mond- en tandziekten. Kunsttanden vanaf 5 fr. Volledige kunstgebitten vanaf 100 fr. gewaar borgd voor het leven. Een lieldebroertje veroordeeld. Den Tandt, Aalst. Het modernisme. Waar het vuur uitgewoed heeft, keeren overlevenden terug en werken wanhopig in de rookende puiuen van hunne woniDgen, om iets van de ver loren dingen terug te vinden. De reusachtige boschbranden, in Michigan, die reeds vijf dorpen in asch gelegd hebben, dreigen thans de stad Alpena te bereiken Bij 't naderen van 't gevaar hebben moedige vrijwilligers diepe grachten rond de stad gegraven, doch deze is reeds door een waren muur van vlammen omringd, die aan gewakkerd worden door houtstapels en magazijnen van ter plaats gemaak te meubelen deze entrepots beslaan eene oppervlakte van verscheidene vierkante kilometers groot. De schade beloopt reeds vijl miljoen en de bewoners die zich uit de vlam men hebben kunnen redden, zijn in menigte naar de stad Posen gevlucht, die, met de stad Laroque, beschouwd wordt als buiten den gevaarlijken kring gelegen. In een ander deel van den Michigan staat, ten westen van de Groote Meren, is er eveneens brand ontstaan in de groote bosschen die de steden Meno minee en Hougton omringen. Reeds hebben de vlammen het dorp Koss, nabij Menominee, bereikt en er achtien huizen vernield. Gansch de bevolking van den Staat Michigan is als verlamd van schrik, bij het zicht van deze vree8elijke brandramp, die geene menschelijke macht beperken kan. Maandag werd te New-York de zon door een dikken en verstikkende rook verduisterd. Deze rook kwam zonder twijfel voort van de boschbranden die de Staten New-York, Pensylvanie en Michigan teisteren. Er zijn nog andere branden in de Adirendacks, waarvan een wordt over eene uitgestrektheid van vier mijlen en waaraan 280 man nen pogen den weg al te sluiten. De stad Philadelphia werd, eveneens maandag namiddag, in een dikken rook gehuld. Men rook brandend hout en bladeren. Al de steden gelegen aan den Hudson werden door dien rook eveneens geteisterd. Men moest in vollen dag elektriek licht gebrui ken. De stormen. Te Cheynne (Wyo ming) was het geweld van den wind Dinsdag zoo machtig, dat een spoor- wegwaggon van de rails werd opgeno men en weggeslingerd. Twaalf personen zijn op den slag ge dood en de anderen werden zwaar ge kwetst. In het Noord Oosten van Colorado, werden zes personen bij een sneeuw- tempeest gedood. Het groot lot van 150,000 frank der trekking van Luik. is gewonnen door de maatschappij van onderlingen bij - mij dat niet schelen maar zij scheen te denken dat het mij schrikkelijk moest hin deren, en toen wij ze allen voorbij waren, maakte zij mij weder een compliment over mijne menschlievendheid. Hier zweeg Willie, geheel buiten adem. True klopte hem op den schouder. Goede jongen, Willie sprak hij, Ferme jongen Ge zijt altijd hulpvaar dig voor oude lieden, en zoo behoort het ook. Eerbied voor den ouderdom is iets goeds, hoewel uw grootvader zegt dat het zeer uit de mode raakt. Ik weet niet veel van de mode, oom True maar ik zou denken dat het eene ge meens soort van jongen was, die eene oude jufvrouw eenen val op de gladde straat zag doed, en haar veillig naar te brengen. Willie is altijd goed voor iedereen, zegde Geertje. Willie is of een helt, sprak de knaap, of hij heeft twee heel goede vrienden en ik geloof eenigzins aan het laatste. Maar kom Geertje, Karei de Twaalfde wacht naar ons, en wij moeten van avond zoo veel stu- deeren als wij kunnen. Misschien hebben wij er niet spoedig weer gelegenheid toe, want mijnheer Bray is niet wel van avond hij schijnt koorts te zullen krijgen, en ik heb belooft dat ik morgen na den eten weer na den winkel zou komen. Als hij ziek mocht worden, zal ik het veel te druk hebben om naar huis te kunnen ko men O, ik hoop dat mijnheer Bray niet ziek zal worden, zegde True en Geertje te gelijk. Hij is zulk een knap man, sprak True. En hij is zoo goed voor u, Willie, voegde Geertje er bij. stand der goudsmidsgasten van Gent. Het aardig sommeken zal verdeeld worden tusschen de 35 leden. De opening van den metgenenden zittijd. In de Kamer wordt reeds alles in gereedheid gebracht voor den aan staanden wetgevenden zittijd, die den tweeden Dinsdag van November geo pend wordt. Het is de heer Beernaert die bij de openingszitting het ambt van voorzitter zal vervullen, als oudste Jid der Kamer. HASSELTEen zwijnen koop man was zwijnen aan het laden in de statie, om te verzenden naar Antwer pen, en bij de lading verloor hij zijne portefoehe met 300 frank in briefjes. Eenige uren daarna, bemerkte hij het feit, en wende zich aanstonds naar de statie. De trein was reeds op weg naar Antwerpen. Hij telegrafeerde naar Antwerpen, waar, bij de aan komst van den trein, meu de porte- foelie terugvond, maar slechts twee briefjes van 20 frank waren er nog in. De andere waren door de zwijnen op gevreten. DE RAMP van GONTIGH. - Deze ramp, waarbij 42 menschen het leven verloren en 150 gekwetst werden, zal ongerekend de stoffelijke schade aan de treinen, vijf tot 6 miljoen aan den Staat kosten Het juiste cijfer kan evenwel nog niet vastgesteld worden omdat de rechtbanken nog geen uit spraak gedaan hebben over verschillige gevallen. Den erfgenamen van een dertigtal slachtoffers meest werk lieden zijn reeds de vergoedingen uitbetaald. Aan de weduwen van verongelukte dokwerkers werden 26 tot 28 duizend frank uitgekeerd, benevens den intrest van 1500 fr. voor elk kind. Dit kapi taaltje zal den kinderen bij hun meer derjarigheid uitbetaald worden. Met de uitbetaling van grootere sommen schijnt de Staat niet haastig te zijn. Hij tracht onderhandelingen aan te knoopen welke gewoonlijk af gebroken worden, omdat de aangebo den sommen te gering zij u. Zoo moe ten nog meest al de groote processen tot schadevergoeding gepleten wor den. Een nieuwe koolput. Ten oosten van Gosselies, nabij Ransart, is een nieuwe koolput aangelegd binnen kort zullen er drie a vier honderd werklieden ge bezigd worden. RattenverdelgingOp de zolders der Tilbury- en West-Indische dokken, te Londen, heeft men in zes maanden tijd niet min dan 500,000 ratten ge dood bij middel van lokaas, besproeid met mikroben, die de lastige knaag dieren spoedig deden uitsterven. Willie hoopte ook Van neen maar zijne hoop moest weldra voor vrees plaats maken, toen hij den volgenden dag bevond dat zijn meester niet in staat was om het bed te verlaten, en de dokter zijn toestand voor bedenkelijk hield De brave apotheker kreeg een kwaadaar dige koorts die in weinige dagen een einde aan zijn leven stelde. De dood van den heer Bray was zulk eene onverwachte en geduhte slag voor Willie, dat hij in het eerst nog niet recht begreed, wat een gewichtigen invloed deze gebeurte nis op zijn eigen lot moest hebben. De winkel werd gesloten, daar de weduwe voornemens was den aanwezigen voorraad te verkoopen en zoo spoedig mogelijk op het land te gaan wonen. Willie bleef dus zonder betrekking en was van de aanbeveling van zijnen gewezen meester, die van groot belang voor hem zou geweest zijn, verstoken In het laatste jaar had hij vrij veel geld verdiend en was hij in staat geweest zijne moeder en zijn grootvader een aanmerkelijken onderstand te geven, waardoor zij niet meer zoo zwaar behoefden te werken. De gedachte van hen. al ware het maar voor eenen dag, ten laste te moeten zijn, was den vurigen en onaf- hankelijken geest van den knaap ondrage lijk, en hij maakte er ernstig werk van om eene andere plaats te bekomen. Hij begon met zich bij de verschillende apothekers in de stad te vervoegen maar niemand van hen had een jong menscb van zijne jaren noodig, en hij sleet eenen dag met vruchte loos overal aanzoek te doen. Teleurgesteld, maar nog eenszins moede loos, kwam hij des avonds te huis. Wordt Voortgezet.) Een kostelijk hoofd. Zijn er nog lief- hebbers Professor John Mason Tyler, hoogleeraar in de biologie aan Am herst College, heeft zijn hoofd ver kocht aan een wetenschappelijk insti tuut. Hij heeft er een goeden sprijs voor bedongen, te weten 24,000 gulden. De oplevering behoeft trouwens niet te geschieden voordat de hooggeleerde zijn natuurlijken dood zal zijn gestor ven Het hoofd van prof. Mason moet zich kenmerken door zijne fraaie af metingen en buitengewone ontwikke ling van het voorhoofd. VOOR DEN Lundi 26 Octobre 1908. 1. Oiseau Podevin. 2 H. T. Vermeulen Remi. 3 H. T. Lejeune. 4 Oiseau Aertsens. 5. B. T. Everaert. 6. B. T. Legroe. 7. M. T. Hoflack. 8. M. T. Deback. Ten bureele dezes, Déclaration pour brasser, gereed gedrukt, aan genadige prijs. De klerikale bladen beweren dat wij altijd ons nieuws in verre streken moeten gaan opzoeken, waar bet on mogelijkheid is er de echtheid van te onderzoeken. Welnu, ziehier wat er te Gent is voorgevallen dus in eene stad door elk bekend Een oud-liefdebroer ken, Jan Xhaard, waarvan er over eenige maanden nog al gesproken weid, verscheen Vrijdag voor de boetstraffelijke rechtbank van Gent. Hij werd beticht van aftrogge* larij en verschillende diefstallen, ge pleegd ten nadeele van Mevr. J... van Luik, Mevrouw V.. van Laerne en Mevr. L... van Gent. Z joals men ziet had die cher Mon Frère het op de... mevrouweu gemunt. De rechtbank veroordeelde hem tot een totaal van 14 maanden gevang en 126 fr. boete eenige uren vrij per week, kunnen in iedere gemeente, 50 fi*. en meer per maand verdienen, spoedige aan vraag In de 2d8 aflevering van dit jaar be vatte het uitstekend liberaal tijd schrift De Vlaamsche Gids een artikel over modernisme, waarin Prof. J. Vercoullie de gedachten van katho lieke geestelijken als de abbé's Hou- tain en Loisy, pater Delehaye en ande ren besprak. De klerikale pers was daar niet over te vreden, en er ver scheen zelfs bij Siller, te Gent, een vlugschrift, Studeer of zwijg waarin een collegeleeraar natuurlijk aan Prof. Vercoullie alle bevoegdheid ont zegt om over godsdienstzaken te spre ken. Daarover zullen we kunnen oor- deelen wanneer de aanstaande afleve ring van De Vlaamsche Gids ver schijnt (ln Novemberj, met het ant woord van den Gentschen hoogleeraar op die losbarsting van gramschap. Prijskampen. De prijskampen waarvan de plakbrieven in de druk kerij van De Weergalm ver vaardigd worden, zullen kosteloos aangekondigd worden in dit blad. Declarations du 16 au 23 Oct. 1908. Naissances Vereecke, Robert, rue de Zillebeke. Woussen, Marie, rue Gnmminck. Doolaeghe, Lucien, rue des Plats. Legrand, Ivonne, rue des Boudeurs. Allein, Marguerite, rue de Lille. Verkouter, Gérardine, rue de Lille. Denutte, Celeste, rue des Plats. Décès Decrock, Germaine, 6 mois, Marché au Bétail. Ricart, Virginie, 77 ans, sans profession, veuve de Popelier, Frédéricq, rue Wenninck. Segers, Roger, 4 mois, cimetière Sl Jacques. Vroomen. Marie, 73 ans, sans profes sion, célibataire, Basse-Ville. (GESTICHT VAN DEN Dr. L- DOGNIAUX, SPECIALIST.) T9, Rue de l'Iustitut te JUMET bij Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tol 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin- gen, die sedert 15 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen ('Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest Misvormdheid der ledematen Genu valgum, genu varum, stomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen,bevestigd door ptiotografies. kunnen in't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz. Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang m opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Rayons X. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkosten te regelen.

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3