De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondisseiüeht. Donderdag, 12" November 1908. 5 centiemen. Vijftle jaar. Nr 1 -Mi De Drukpers Werklieden Neemt, leest en oordeelt Kolossaal Kamer van Volksvertegenwoordigers Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Stond er days. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Aardschokken in Ita. Reggio de Gaiabre. Aardschokken werden gevoeld te Pelloro em te Blan co Leone. Angst greep de bevolking aan, maar er kwamen geen ongevallen voor. Automobielongeval in Engeland. Londen. Nabij de statie van Nor wich werd een automobiel aangereden, aan een bareel door de locomotief van een koopwarentrein en tien meters ver geworpen. Een persoon werd gedood er zijn twee erg gewonde. Een steamer gezonken in China SOÓ dooden Amoy. Een kleine steamer, va rend van Amoy op Tugan, met 600 pas sagiers, zonk Zaterdag. 200 personen verdronken. Inzakking in eene mijn Drie dooden. Vele gekwetsten Londen. Eene inzakking had plaats in de mijn van Glynea, bij Lamelly, en waarin meer dan 200 werklieden arbeiden. De zoldering eener gaanderij stortte in, verscheidenepersonen onder 't puin begravend. Drie werkers werden gedood vër- scheidene andere zijn gevaarlijk ge wond geworden. Twee werklieden door een expresstrein verpletterd. S'-Etienne. Een ongeval dat het leven kostte aan twee werkers gebeur de op de lijn Sl Etienne naar Parijs. Drie arbeiders, aan 't spoor werkend, werden door een expresstrein verplet terd eq gedood. Een is er erg gewond. Oostenrijksche decoraties teruggezonden. Belgrado. Uit Cettigne meldt men dat de Montenegrijnsche generaal Voe- kovitch aan den Oostenrijkschen zaak gelastigde te Cettigne de Oostenrij k- sche decoratiën, waarvan hij bezitter was, terugzond. De generaal lei uit in een brief, waarom hij ze niet meer kon dragen. De dwaze Mollak. De dwaze Mollah die den Italianen en den Engelschen voor eenige jaren veel spel geleverd heeft, is nogmaals in Somaliland verschenen. Hij viel er den stam der Migertiins aan en doodde hem 30 man, ontstal hem een groot ge tal kameelen en schietvoorraad. Tnsschen Berlijn en Parijs. Parijs. De onderhandelingen du ren voort tusschen Parijs en Berlijn, naar aanleiding der kwestie der deser teurs te Casa Blanca. Alle gevaar is geweken en men denkt aan eene aanstaande minzame regeling. Tusschen Turkije en Bulgarije. Weenen. - Turkije en Bulgarije zijn op het punt overeen te komen op al de punten van het geschil. Men spreekt zelfs van een mogelijk verbond tusschen beide landen. Schip vergaan te Dantzig 10 dooden. Dantzig. Do steamer Archimedes, van Steen, strandde bij geweldig weer bij het eiland Tula ^en werd heelenel vernield. Op de dertien man waaru>t de bemanning bestond, verdronken er tien. Men schrijft in bij den Uitgever, üixinudestraat, nr 33, te Yper. De aankondigingen van gtyisch België en 't buitenland evenals de Notariaie en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamdc artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. Vuurberg in uitbarsting New-York. Volgens tellegram- men is de vulkaan van Villa Resa (Chili) in vole uitbarsting. Het jtooneel is verschrikkelijk. Vlammen worden den krater opgeslingerd tot eene hoog te van 1200 meters. Stoutmoedige bandietendaad. Londen. Een man trad Zaterdag bij een wisselagent van Shaftebury- laan binnen, hield een revolver in de eene en een mes in de andere hand. Hij stak eene beambte met een mes. Daar deze om hulp riep, loste de bandiet een revolverschot op hem en vluchtte naar Piccadily, zich door de menigte met zijn mes een doortocht banend. Hij kwetste een rijtuighouder en een poli tieagent. Toen werd hij aangehouden. Nog eene zeeramp. Shanghai. De steamer Taish zonk tijdens een onweer, op de breedte van 't eiland Stotofoe. Er zijn 150 personen verdronken. Het Duitsch Fransch incident. Parijs. Ziehier den tek- t der for- munl voorgesteld door Frankrijk Frankrijk en Duicschlan 1, betreu rend gelijktijdig en wederkeerig de in cidenten op 25 September te Casa Blan ca voorgevallen, zijn 't akkoord om de zaak voor te leggen aan een scheidsge recht te... De Duitsche formuul is derwijze'op- gesteld. Beide gouvernementen betreuren te samen het incident van Casa Blanca. Frankrijk betreurt dat zijne agentën de rechten van den Duitscben consul krenkten en Duit'schland betreurt de ongepaste doenwijze van zij n consul. Bloedige kiezingen in Portugal Lisabon. De strijd voor de her nieuwing van den municipal en raad te Portodo-Maz, was zeer hevig tusschen progressisten en hervormers, uit hoof de van faini 1 ie-onedni'ghëd'eDe me nigte betoogde Zaterdagnacht. Een botsing volgde voor 't huis van de Crespi, leider der progressisten. Vele revolverschoten werden gelost uit de zes woning, Twee personen gedood, vele anderen zijn gekwetst geworden. De dokter werd aangehouden met leden zijner familie. De drukpers is op onze dagen het machtigste middel om het volk het goede van het kwade, de deugd van de ondeugd, de waarheid van de leugen te leeren onderscheiden. En daarom moet iedereen zich beijveren om te zoeken welke geschriften hol best ge schikt zijn orti het zaad van de recht vaardigheid te doen vruchtesn dragen. Lees, en lees alles, roepon wij tot de massa, laat u niet verle iden door lien, die u voorhouden döt slechts zekere dagbladen mogen gelezen worden de waarheid kunt gij slecht vinden met de vergelijkt ng gij •moogt u niet laten leiden do»or zooge zegde waarzeggers, die beweren alleen de orakel van t mensdom te .wezen zoek de waarheid ön gij zuTt ze vinden Waarom zouden verstandige en redelijke wezens niet mogen weten wat er rond hen omgaat 5 waarom zouden de misdaden van sommigen, die dezelve onder den dekn*antel van den godsdienst willen bestoppen, in den verhoolhoek moeten verborgen blijven Waarom dit verschil? De waarheid voor alles Indien hij, die een openhaar ambt bekleedt, deze bediening ten nutte maakt om zijne zondige neigingen te voldoen, dan is hij te meer plichtig, en dan ook, moet zulk vernederend wezen aan den schandpaal gespijkerd worden. Op onze dagen zijn er nochtans bladen, die de waarheid verdraaien, en die op allerlei wijzen de wandaden, door hunne partijgenooten verricht, trachten te verbergen, die zich be roemen de kristen zedeleer aan te kleven, en die al de overtredingen, door hunneaanhangers gepleegd, ver zwijgen of zelfs loochenon, die dege nen, die hun gedacht niet deelen, doen doorgaan voor goddeloozen, en die niet aarzelen hunne tegenstrevers aan te vallen, te vervolgen en te broodroven, in den naam van eenen God van liefde en vrede. Welnu, die schijnheilige phari- zeeërs. die zich als echte christenen en zedelijken willen doen doorgaan, en die eischen dat men hunne bladen alleen zoude lezen, vervringen de waarheid, en dooden den geest van vrij onderzoek. Zij wentelen zich in hel slijk van den laster, de leugen, het bedrog en erlangen slecht een doel het volk in de onwetenheid, de dom heid te houden. Wie wil er aan den afgesloofden werkman, in zijnen dag, een behoor lijk pensioentje doen toekennen De liberalen, zulks staat aan 't hoofd van hun programma Wie ts er tegen De» klerikalen, die vinden dat een werkman, dien zij eeuwig onder dwang kunnen houden, veel gemak kelijker te beheerschen is. Verder, de prijs per dag, voor on derhoud in de weidadigbeidsscholen, de toevluchtshuizen en bedelaarsge- stichten van den staat, is vastgesteld als volgt 1 fr. 20 voor de jonge snaken in weldadigheidsscholen geplaatst. I fr. 50 voor personen geplaatst in de toevluchtshuizen en de bedelaars- gestichten. Dieven en moordenaars worden goed onderhouden en verzorgd in ge- vangshuizén die aan paleizen gelij ken. Helonderhoud vaneenen hond, die langs de straten door de policie wordt opgeschept kost 40 c. per dag. En voor de oude werklieden, die eerlijk geslaafd en gevroet hebben tot hun 65 jaar, voor hen stond de kleri kale regeefing enkel 9 cenien per dag toe Die menschen kregen eene almoes. Werklieden I Is dat geene schande En toch stemt g j voor uwe vijanden Zoo werkt gij zelve mede, om dien toestand te doen voortduren I Hancfen uit de mouwen I Vergelijking. Hel antiklerikaal bestuur brengt Frankrijk ten val schreeuwen in koor de klerikale gazelten. Het ongerijmde dier bewering is reeds dikwijls bewe zen en nu komt een christelijk blad, zonder het te willen, onze meening staven. Om door toevallige en tijdelijke oorzaken de grooie daling op de Bel- gisi he rente te verklaren, weid een label afgekondigd der waarde van de verschillende staatsobligatiën op 10 april 1908. Nu, de Belgische rente was gekwoteerd aan 93,75 fr. de Fran- sche aan 96,35 fr. Dit maakt een ver schil in 't voordeel van Frankrijk meer dan 3 fr. Men weet maar al te goed dat een der voornaamste oorzaken van de geldelijke macht eens lands het ver trouwen is dat zijne regeering aan de bezitters van kapitalen inboezemt, Mag men nu de gevolgtrekking niet maken dat de kapitalisten meer ver trouwen hebben in het Fransch anti klerikaal ministerie dan -in de Bel gische klerikale regeering De Fransche antiklerikalen leiden hun land zoo geweldig naar den on dergang, dat als onze meesters ver plicht, zijn bons van de Schatkist uit te geven om hunne ledige kas te vul len.,. zij zich, evenals alle andere regeeringen overigens, naar Frank rijk wenden. Dat de kapitalisten en de kleine renteniers vooral de Belgische rente mistrouwen is te begrijpen daar on ze Staatsschuld onrustbarend klimt door de geldverspillingen aan werken zonder nut. De klerikalen zeggen dat zij de echte verdedigers zijn van den werk- ma n Zoo Zoo zei Tist. hoe komt het dan dat zij meerderheid zijnde al de wetten ten voordeele der werk lieden bestrijden. De liberalen willen dat iedereen zo.o werk man als rijke, één stem zou hebben. De liberalen willen dat iedereen, zoo werk man als rijke, den ransel drage en dat de loting zou afgeschaft worden. De liberalen willen aan de werklieden van 65 jaar een pensioen ge ven van 1 fr. daags zonder dat de contribu- tiën met één cent ver hoogd worden. De klerikalen geven 3 of 4 stemmen aan den rijke en één aan den werkman. De klerikalen willen dat de werkman alleen optrekkeen de rijkezich kan vrijkoopen met 1600 franken. De klerikalen hebben altijd geweigerd een pensioen te geven aan den afgesloofden werk man toen ze er einde lijk toe gedwongen werden stonden zij een pensioen toe van 9 cent daags. Waarlijk, de klerikalen zijn de vrienden van den werkman i. Laat ons lachen. Openingszitting van den ÏO November t908. Vragen gesteld door M.NOLF, aan den heer Minister van Spoorwegen Posten en Telegrafen DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1