Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, De vaarten van West-Vlaanderen. Mengelwerk. 17 LOTGEVALLEN EENER WEES De Stand. Het Concert bij de Oud-Pompiers. Zou M. de Minister ons niet willen laten weten nu dat zijn bestuur eedert bijna een jaar de oude lijnen van het spoorwegnet van West-Vlaanderen uit laat A) Welke maatregelen hij genomen heeft om voldoeniug te geven aan de talrijke vragen die hem toegestuurd zijn geweest en die strekken o 1. Den uurwijzer der spoorwegen te zien wijzigen, der wijze om ten minste de treinen, loopende op de oude lijuen van West-Vlaanderen,in onmid- delijke gemeenschap te stellen met de rechtstreeksche treinen van den Staat en alzoo aan de reizigers de lange stil standen te vermijden die zij in de tu8schen8tatien moeten ondergaan. 2. Om toe te laten aan de reizigers van het zuiden van West-Vlaanderen, die in den namiddag van Brussel ko men. de rechtstreeksche lijn van Brus- sel-Oudenaerde-Kortrijk te nemen en hen niet meer te dwingen den omweg te doen langs Gent-Kortrijk of langs Gent-Lichtervelde lloesselare, hetgeen de reis merkelijk verlengt en hen tot herhaaldelijke veranderingen van trei nen verplicht en hen blootstelt de ge meenschappon te missen gedurende den weg b) Op welken datum hij de geno men maatregelen rekent toe te pas sen Er zal op deze vragen in de zitting van Dinsdag toekomende geantwoord worden. Onder dezen titel is in eenige dag bladen verschenen, een artikel, die, volgens het schijnt, medegedeeld is geweest door het ministerie van openbare werken om een schijn van voldoening te geven aan de bevol king van eenige arrondissementen die -tot hiertoe uitgesloten werden van alle gunsten van ons staatsbe heer. Dit artikel kondigt feestelijk aan dat, op dit oogenblik, volledige stu diën gedaan zijn voor het uitvoeren van verscheide uitgestelde werken, ten einde de inwendige scheepvaart te verbeteren, en begrijpende de vol tooiing van ons ongelukkig Kanaal van de Lei naar het Yperlee. De Chronique, hetzelve nadruk kende voegt er met veel reden bij dat het ons toegelaten zij te doen opmerken, dat, gezien den slechten DE Uit het Engelsck. Veertiende hoofdstuk. Betere vooruitzichten. Weet gij wel, vervolgde zij om van on derwerp te verwisselen (eene soort van taktiek, die kinderen zoo goed verstaan als volwassenen) dat het van avond juist twee jaren geleden is dat ik hier kwam Is het zoo sprak Willie. Heeft oom True u 's avonds voor kerstmis meege bracht Ja. Wel dat was den Sinte Klaas, die u naar wat goeds bracht, in plaats van u wat goeds te brengen, niet waar Geertje wist niet van Sinte Klaas, dien hooggevierden kindervriend en Willie, die pas kort geleden in een boek van hem gele zen had, vertelde haar wat hij van den ou den speelgoedkoopman wist. Toen zij zag dat het onderwerp zijns ondanks zijne aandacht bezig hield, ging Geertje weder aan haar bakwerk, hoewel zij tevens oplettend naar zijn verhaal bleef luisteren. Toen hij gedaaia had, stak zij juist den koek in bet oventje en terwijl zij bij den kaehtl op hare knikaën zat. en met de klink van het ovendeurtja speelde, flik- toestand van onze openbare geld- middelen, al wat men kan doen, is zich bepalen met studeeren Van een anderen kant, een kluch tenaar schreef reeds in het Journal d' Ypres van 26 11. dat indien wij de voltrekking van onze vaart niet kun nen bekomen, indien de ruiterij- school overgebracht wordt naar Brussel, en dat men geen schietplein te Yper daarstelt, 't is uit noodzake lijkheid redelijke spaarzaamheden te doen. Wij meenen aan onzen klerik'alen konfrater te moeten doen opmerken dat, wat aangaat de voltooiing van onze vaart waarvan alleen hier op dit oogenblik spraak is, veel lieden er geen geloof meer aanhechten, om de gezonde reden dat ons staatsbe heer ons te veel gefopt heeft met beloften die het nooit gehouden heeft. Zoo is het geweest bij het naderen van elke kiezing De ministers die zich opvolgden, schreven, wel is waar, voor het bovengemeld werk, kredieten op de begrootingen, maar ze waren nooit verteerd noch zelfs ontginnen. Deze gelden werden van hunne bestemming onttrokken en elders gebruikt. Moeten wij hier herinneren de co- medie die gespeeld was ten opzichte van ons kanaal, eenige dagen voor de kiezing van 27 Mei 1906 Op het oogenblik over te gaan tot de goedkeuring van het buitengewoon budget, M. Colaert stelde voor aan M. De Smet de Nayer, het krediet, reeds ingeschreven voor bovenge meld werk, te vermeerderen en te brengen op 400,000 frs. Gelijk dit cijfer, in de lucht gegrepen, aan den minister onverschillig was en hem niet meer verplichte dan voor de sommen voorgaandelijk gestemd en niet gebruikt, stond hij met een glimlach op de lippen, de vraag ge- reedelijk toe. Te dier gelegenheid jubelde het Journal, en ons stadhuishoofd ver heugd over zijnen behaalden bijval, deed dit nieuws door den beiaard aan de goedzakkige en lichtgeloovi- ge Yperlingen aankondigen. Nog- thans, tijdens de bespreking van de buitengewone begrooting in den Senaat, een lid verklaarde dat hij niet meer waarde stelde aan het nieuw krediet danaan de oude die niet verteerd waren geweest, en zeg de dat de goede verstandhouding in deze zaak, tusschen M. Colaert en den Minister, eene kiesparade was. Hier ook ter stéde oordeelde men hier oyer alzoo. kortten bare oogen zoo vroolijk, dat Willie uitriep Waar denkt gij toch aan, Geertje, dat gij zoo schalkachtig kijkt Ik dacht dat Sinte Klaas misschien van avond om u zou komen. Als hij om menschen komt die iets noodig hebben, denk ik dat hij u wel zal komen halen en u ergens heen brengen waar gij gelegenheid hebt om rijk te worden. Waarschijnlijk, sprak Willie hierop, zal hij mij dan in zijnen zak stoppen en mij als een geschenk naar een of anderen ouden rijken heer brengen, waar ik alles maar voor het vragen zal hebben. Ik hoop dat hij het doen zal, want als ik voor nieuwjaar niet iets krijg, laat ik wanhopig den moed zakken. True kwam nu binnen en stoorde de kin deren in hun gesprek door hun een vetten kalkoen te laten zien, een kersgeschenk van den heer Graham. Hij had ook een boek voor Geertje, een geschenk van Amelia, Is dat niet raar riep Geertje uit. Willie xegde daar juist dat gij mijn Sinte Klaas waart, oom True en ik geloof ook dat gij het zij t. Zoo sprekende opende zij het bonk, en de titelprent was eene afbeel ding van den genoemden persoon. Het lijkt juist, Willie; zie maar eens juicht te zij eene bonten muts, een pijpje, en jui st zoo een genoegelijk gezicht. Oom True., als gij maar eenen zak vol speelgoed over uwe schouders hadt, in plaats van uwe lantaren en dien grooten kalkoen, zoudfc gij een volledige Sinte Klaas wezen. Hebt ge niets voor Willie medegebracht, oom True Ja, ik heb eene kleinigheid maar ik vrees dat hij het niet veel achten zal. Het is maar een* briefje. Wij bekennen dat men sedert twee manden de gronden peilt in den ver- deelingsgracht van Hollebeke, maar zal er een prachtisch uitslag van ko men Wanneer deze werkingen geeindigt worden, zal het staatsbe heer eindelijk de sedert lang ge staakte werken laten hernemen en gansch voltrekken gelijk Minister Delbeke het ons stellig beloofd heeft Wij betwijfelen zulks. Men zal waarschijnlijk wel nogmaals, een voorwendsel vinden om ons geene voldoening te geven, en men zal er niet van spreken tot de toekomende kiezing. Dit is zoo veel té waarschijnlijker dat, op dit oogenblik de staatskassen ijdel zijn en dat onze beheerders voor eene overgroote openbare schuld staan die wij te danken hebben aan hunne slechte bestiering en hunne schandelijke geldverkwistingen. Wat denkt Mijnheer Colaert er van Wij lezen in 1' Union, tolk der Maatschappijen van het schieten van Belgie TE YPER Een uitmuntend nieuws is ons den 19 October van Yper toegekomen, ongeluk kiglijk te laat om in het blad van 's ander daags 20, opgenomen te worden De Com missie van den Stand, door den Gemeente raad benoemd, heeft vergaderd. Na ten slotte de ligging van den toekomenden Stand vastgesteld te hebben, heeft zij, in overeenkomst met den heer Minister van Oorlog, den Commandant der genie Le- mouche gelast met het opmaken der plans. De schieting zou de afstanden van 40(j, 300 en 200 meters bevatten, alsook de instellin gen voor de schieting met de pis tool. De Commandant Lemouche, schitterend officier der genie, wiens bevoegdheid in de zaak welgekend is, heeft beloofd zijne ont werpen spoedig af te werken. De Burgemeester en Schepenen van Yper hebben van hunnen kant het inzicht uitgedrukt de werken in den loop van het jaar 1909 uit te voeren. Hopen wij dat die schoonen iever niet zal verkoelen, en dat wij in 1909 of 191U onze vrienden van Yper de inhuldiging van hun nen stand zullen zien vieren met zooveel luister en brio als hunne makkers het te Aalst komen te doen. Onze wenschen komen volkomen overeen met deze uitgedrukt door 1' Union. In tegenwoordigheid van al de goede inzichten, is het te wenschen dat de financieelen kant niet alles kome bederven. Een briefje voor mij riep Willie uit Van wien kan dat zijn Dat weet ik niet, antwoordde True, in zijne groote zakken zoekende. Hier even om den hoek ontmoette ik eenen man, die mij tegenhield om te vragen waar jufvrouw Sullivan woonde. Ik zegde hem dat zij juist hier woonde en wees hem het huis. Toen hij zag dat ik ook hier behoorde, gaf hij mij dit brokje papier met verzoek om het volgens het adres over te geven, aan den jongen heer William Sullivan. Dat zult gij toch zijn, niet waar Daarmede gaf hij Willie het stukje papier over en nadat de knaap den lantaarn in de hand had genomen, las hij overluid, ter wijl hij het briefje voor het licht hield R. H. Clinton verlangt William Sul livan te spreken op Donderdag morgend tusschen tien en elf uur in N. 13*** werf. Willie keek verbaasd op. Wat moet dat beduiden zegde hij, van zijn pakhuis of liever van zijn. Ik weet wel wie hij is, sprak True, Het is de man die in dat groote hardsteenen huis in***straat woont. Hij is een rijk man, en dat is het nnromer van zijn pak huis of liever van zijn kantoor op de*** werf. Wat, de vader van die lieve kinderen, die wij zoo dikwijls voor het venster heb ben gezien Dezelfde. Wat kan hij van mij willen Waarschijnlijk zal hij u in dienst willen nemen, sprak True hierop. Dan is het eene plaats, riep Geertje uit, eene goëde plaats, en Sinte Klaas is ze komen brengen, gelijk ik zegde dat hij doen Het is van zelfs, dat indien de stad Yper zich een behoorlijken Stand kan betalen aan eenen gewonen prijs, het belachelijk ware haar prachtige instellingen op te leggen, gelijk de groote steden van het land zich kun nen toelaten. jl. Zondag gaf de dappere maat schappij der Oud-Pompiers een con cert aan hare leden, het eerste van het winterseizoen. Tamelijk veel volk was toege stroomd en de zaal was goed be zet. In het eerste deel hoorden wij achtereenvolgens Gloire au travail, pas-redoublé Les Saltimbanques fantazia, die het publiek wel be haagd heeft' door hare gekende me- lodiën Werther, van Massenet, uit treksel uit het opera van denzelfden naam, eene fijne brok, voorwaar, die zeer goed werd weêrgegeven en waar noch schakeeringen, noch sa menhang ontbraken Perles du Da nube, van Kolisch, eene nieuwe wals, waarin verschillige meeslepende melodiën voorkomen. Alle deze stukken werden met meesterhand door de Harmonie uitgevoerd, onder het flink bestuur van den geliefden Chef heer Henri Moerman. Vergeten wij niet aan te halen, dat, na het eerste stuk, de medalie en diploma van eerste klas overhandigd werden aan M. Leonard Maerten, voor dertig- jaren goeden en trouwen dienst. In het tweede deel, hadden wij het geluk, een ware meester-ès-viool, M. Michel Van Neste, te zien optre den. De Romance van Svendsen en Coticerto van Beriot werden met zeer veel samenhang en schakeering weergegeven. Daarna Méditation de Thaïs, van Massenet, Humoresque van Dvorak en Sérénata, van Drala, op viool, insgelijks door M. Van Neste. In deze drie stukken heeft den jongen artist zich zeiven overtroffen en op meesterlijke wijze gespeeld. Ook dreunde de zaal, op het eindigen van zijn programma. Inderdaad, M. Michel Van Neste is voor ons geen onbekende meer, en wij hebben hem reeds meermalen bij de Oud-Pompiers gehoord. Wij hopen nog dikwerf het geluk te hebben een artist, zooals M. Van Neste, te mogen toejuichen. De heer Robyt heeft tweemaal, na het ernstig muziek ons door M. zou. O Willie, wat ben ik blij Willie wist nog niet of hij blijde was of niet. Het was zulk eene zonderlinge bood schap, en welke bovendien van iemand kwam, die hem geheel vreemd was. Hij kon echter niet nalaten te hopen, gelijk True en Geertje deden, dijt dit een voorbode van een goed aanbod was, maar hij had re denen, waarvan zij niet wisten, om te vreezen dat hij een aanbod van dien kant niet zou kunnen aannemen, en deed dus beiden beloven dat zij zijne moeder of zijn grootvader niets van het ontvangen briefje zouden zeggen. Den volgenden Donderdag, daags na kerstmis, begaf Willie zich op den bepaal den tijd naar de aangewezene plaats. De heer Clinton, een man van een zeer fatsoen lijk voorkomen, ontving hem zeer vriende lijk, deed hem maar weiDige vragen, en sprak zelfs niet eens van eene aanbeveling van zijnen vorigen patroon maar zegde hem met weinige woorden dat hij een jong mensch als jongsten klerk op zijn kantoor noodig had en bood hem die betrekking aan. Willie aarzelde want boewei dit aanbod zeer gunstig was voor zijne toekomstige vooruitzichten, maakte de heer Clinton geene melding van een loon, en dit was toch iets dat de jongman niet missen kon. Daar hij zag dat de knaap besluiteloos bleef, zegde Clinton Misschien bevalt mijn voorstel u niet, of hebt gij reeds eene'andere betrekking aangenomen Neen, dat zeker niet, antwoordde Willie soel. Gij zijt wel zeer goed dat gij zooveel vertrouwen in eenen vreemdeling stelt om mij op uw kantoor te willen nemen, en uw aanbod is even welkom als onver wacht maar ik ben in eenen winkel ge- OF DE AT

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2