i De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Vijfde jaar. Nr 2. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des BfonderdaffS. Vires acquirit eurdo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar. Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Liixtiiudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en't huitenland evenals de Notariale en Bechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamon 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 t'r. id. Openbare zitting van Zaterdag 7 November 1908. De openbare zitting wordt ten 5 ure 8 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- iaert, Burgemeester-Voorzitter Van- denboogaerde, Schepen Fiers, D'IIu- vettere, Boucjuet, Sobry, Lemahieu, Begerem en Boone, Raadsleden M. Gorrissen, Secretaris. .De heeren Strove en Vanderghote zijn onpasselijk. De heeren Fraeys, Vandenpeere- boora, Iweins en Biebuyck hebben zich doen verontschuldigen, Het proces-verbaal der laatste zifting wordt goedgekeurd. M. Sobry deelt aan liet College de ontoereikendheid mede der verlich ting op den Meenenschen steenweg (Citadel) en vraagt dat er nog eenige lantaarns zouden geplaatst worden. M. Colaert. Men heeft reeds veel gedaan voor de verbetering der open bare verlichting. Men kan niet altijd nieuwe lanteerns plaatsen. Dit zou ons tot te groote lasten leiden. Wij mogen niet vergeten dat er bij de 450 lantaarns zijn die de openbare verlichting der stad verzekeren. M. D'Huvettere. Sprekende van verlichting, de steenweg van Veurne is insgelijks slecht verlicht. Binnen eenige maanden zal tie velodroom op gemaakt zijn, die een groot prolijt zal zijn voor de stad. Deze wijk zal bloeien. Men bouwt-er altijd en de verlichting moet toereikend zijn. M. Colaert. Wij zullen dat on derzoeken. M. Lemahieu herinnert den heer Burgemeester dat hij reeds beloofd heeft de verlichting uit te breiden op den steenweg van Veurne. M. Colaert. Als wij een twintig tal jaren achteruitgaan, bestatigen wij dat de openbare verlichting een aan zienlijken vooruitgang gedaan heeft. Wij verteeren altijd, maar wij ontvan gen niet. De zaak zal onderzocht worden en tijdens de bereiding der begrooting voor 11)09, zullen wij een crediet in schrijven voor de verlichting. Niemand het woord meer vragende, vangt men de dagorde aan 1Stadseigendommen a) verpachting van een huis bj verpachting van kelders M. Colaert. Het College niet hebbende kunnen overeenkomen met den paqhter, wordt dit punt uit de dagorde geschrabt. M. Froidure-Deljoutte verzaakt heb- bende aan zijne pacht der kelders Van het Vleesohhuis, deze zijn verpacht ge weest aan M. Louis Veys, brouwer te Vlamertinghe, aan den prijs van 150 fr. 's jaars. De heer Burgemeester geeft lezing van het huur-contrakt. De kelders zijn verpacht voor 3, 6 of 9 jaren. De ver makingen zijn ten laste van den ter. Aangenomen. 2. Stadseig endommen verkoopingen van gronden aJMaloulaan f b) gewezen gasfabriek. Machtiging is gegeven aan het Sche pencollege voor de verkooping van 300 vierkante meters bouwgrond, ge legen ten westen der Maloulaan, met oenen instelprijs van 15 fr. den vier kanten meter. M. Sorry zou willen den uitslag kennen der aanbesteding die den Za terdag 7 dezer plaats gehad heeft. M. Colaert. Er waren 5 loten, heteerste lot heeft geen liefhebber gehad; het-2" lot, 4,560 fr., toegewe zen; 3* lot, 3,600 fr., toegewezen 4e lot, 2,475 fr., toegewezen; 5" lot, 525fr., toegewezen. Voor wat de verkooping betreft der gronden van de gewezen gasfabriek, heeft het College een voorstel gedaan dat, zegt M. Colaert, iedereen zal be vredigen. Het geheele van den grond bevat 60 aren 82 centiaren. Deze partij zal in 3 loten verdeeld worden, waarvan de meeting gedaan is geweest door den landmeter van het kadaster, M. De- france het le lot zal 18 aren 57 cen tiaren bevatten, instelprijs 4 fr. 50 c. den vierkanten meter 2 lot, 21 aren 35centiaren, instelprijs 2 fr. 50 c. den vierkanten meter; 3' lot, 20 aren 93 centiaren, instelprijs 3 fr. 50 c. den vierkanten meter de middelprijs is dus 3 fr. 50 c. M. Colaert hoopt dat in die voor waarden de stad eene goede zaak zal doen en dat M. Valcke den grond zijner gewezen fabriek zal kunnen kou pen. Het plan zal neergelegd worden op het Stadhuis, ter inzage der liefheb bers. 3. Stadsbibliotheek begrooting 1009. De b 'grooting voor het jaar 1909 beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van 1,500 fr. Een crediet zal bestemd worden voor den aankoop van boeken. 4. Openbaar onderwijs lijst der recht hebbenden op hei kostqloos lager onder wijs. De lij steler rechthebbenden op'het kos teloos lager onderwijs beloopt tot 750 voor het mannelijk geslacht en tot 133 voorliet vrouwlij k geslacht. Het aan deel van het Weldadigheidsbureel is vastgesteld op 8 li', per hoofd. Aangenomen. 5. Huishoudscholen rekening 1907- 1908 en begrooting 1908-1909 der vrije huishoudschool. De rekening 1907-1908 en de be grooting der vrije huishoudklas beklo pende tot 1,940 fr. zijn goedgekeurd. Aangenomen. 6. Kerkfabrieken begrooting 1909 der kerk van Sl Nicolaas. De begrooting der kerk van Sl Nico laas voor het jaar 1909 beloopt in ont vangsten en in uitgaven tot de som van 6,803-60fr. Goedgekeurd. 7. Kerkfabrieken herstellingen van Sl Pieterskerk. De kerkfabriek van Sl Pieters vraagt de tusschenkomst der stad voor de voortzetting der herstelling van deze kerk. De nieuwe herstelling bevat het transepten het gewelf gedeelte der drie schepen en van den koor buiten het transept. M. de Burgemeester zegt dat de kerk van S' Pieter bovenmatig gewon- nenheeft door de herstelling der kruis- bogige vensters en dat de nieuwe te doen werken geene pracht zijn, maar noodzakelijk gemaakt zijn door den toestand der dakspanen en plaf i.ids die in menige plaatsen dreigen te verval len. Het bestek beloopt tot fr, 65,895-41. De kerkfabriek komt er tussc.hen voor de som van fr. 14,737-00, waarvan 10,000 fr. gegeven door den heer Pas toor, en het tusschenkomst aandeel der stad zal heloopen tot 16,496-87 fr. M. Colaert stelt voor dat crediet te ve'vleelen in twee dkusljacen. De eeue helft zou voorkomen in de begrooting van 1909, de andere op deze van 1910. M, Colaert. S'Jacobskerk zal ins gelijks moeten hersteld worden. Het zal den toren en het schip gelden. 8. Stadsfinanciën Stadsrekening 1907. De heer Burgemeester legt de stadsrekening neèr. De gewone ontvangsten beloopen tot de som van fr. 387,794-06 De gewone uitgaven tot deze van fr. 343,837-52 Overschot der gewone ontvangsten fr. 43,956-54 De buitengewone ontvangsten beloo pen tot de som van fr. 117,770-07 De buitengewone uitga ven tot deze van fr. 87,180-57 Overschot der buiten gewone ontvangsten fr. 30,869-50 Het algemeen overschot beloopt dus tot de som van fr. 74,546-50. Goedgekeurd. M. de Burgemeester. De ontvang sten der botermarkt zijn minder dan dezeder vorige jaren. Die markt onder gaat nu eene aanzienlijke crisis daar men melkerijen inricht in de omstre ken der stad. De toestand der stadsfinanciën goed zijnde, mogen wij dus de toekomst met vertrouwen te gemoet gaan. 9. Wedstrijd van orde en netheid vraag van onderstand. Eene vraag om onderstand is in he: College toegekomen van wege het be- schermingscómiteit der werkmans woonhuizen en der voorzorgs instellin gen. Eene zeer lange bepreking vangt aan tusschen verschillige leden, over het nut en de wijze van inrichting van de zen prijskamp. Eindelijk stemt de Raad een crediet van 400 fr. 10. Middelbare school van den Staat begrooting 1909. De begrooting. der Staatsmiddelbare school, bedraagt in ontvangsten 30,782-29 fr. en in uitgaven 30,612-50. f Er zal eene som van 150 fr. bestemd worden voor den aankoop van beloo ningen te geven aan leerlingen die deel genomen hebben aan den algemeenen prijskamp van 1907 en die zich dapper hebben doen onderscheiden. 11. Fooren en markten vaststelling van den datum der jaar lïjksche foor. M. Vandenboogaerde. Verleden jaar hebben wij het Kattefeeest acht da gen later verschoven omdat de foore van Gent insgelijks van datum veran derd was. Dat was gedaan geweest op aanvraag van foorkramers. De on dervinding is noodlottig geweest, en zij vragen nu dat het Kattefeest zou vastgesteld zijn gelijk eertijds, op den tweeden Zaterdag die volgt op Asschen Woensdag. M. D'Huvettere dringt aan opdat er kennis gegeven zij van deze verande ring, aan al de besturen bij middel van omzendbrieven. 51. Colaert spreekt nog van de vereeniging van afzonderlijke wetten der verschillende veranderingen. Vele onder hen zullen moeten veranderd worden als deze van het slachthuis en van het kerkhof. Hij heeft zich reeds gedurende eenige dagen der groote vacantie met dut werk onledig ge houden. Om het spoedig te volein den, denkt hij dat het zal noodig zijn eene gemengde Commissie te vor men, samengesteld uit leden van den Gemeenteraad en van leden buiten den Raad. M. D'Huvettere- - Indien M.de Bur gemeester er nog niet in gelukt is dat werk te voleinden, zal eene gemengde Commissie het binnen honderd jaren niet gedaan hebben (Men lacht.) De openbare zitting wordt ten 6 ure 20 minuten geheven en de raad gaat in geheime vergadering. Dood van Grootvorst Alexis van Rusland. Parijs. Grootvorst Alexis van Rus land is in zijn hotel te Parijs overleden, Zaterdagmorgend. Hij hield zijn volle verstand tot liet einde, liet lijk zal wor den gebalsemd en naar Rusland gezon den. Grootvorst Alexis was 59 jaar oud en oom van dén Czaar. De mijnramp in Duitschland Het antwoord aan President Fallières. Parijs. Keizer Wilhelm II zond aan President Fallières een telegram, waarin hij den President meldt diep getroffen te zijn om de deelneming van Frankrijk aan den rouw welkenDuitsch- iand treft bij de mijnramp van Hamiri. Hij dankt den president persoonlijk in in naam van het Duitsche volk. Eene inschrijving voor- de slachtoffers. Parijs. Een dagblad stelt voor dat het syndikaat der Parijzer drukpers het intiatief zou nemen eener inschrij ving ten gunste der slachtoffers. Troepenbeweging in het Oosten. Uskub. Duizenden soldaten met- geschol: en voorraad werden vervoerd. Te Yeles liggen 37 waggons matërieel, uit te zetten .op verschillende plaat sen. 'Een postpaket ontploft. Calcutta. Een posbeambte viel met een zakje met postpakjes. Een dezer, ontplof li rigstoffen bevattend, ontplofte. De beambte werd gewond. De-zak ont vlamde. En de andere beambten namen de vlucht. Twaalf strafuitvoeringen te Lods. Warschau. Twee terroristen wer den in de laatste drie dagen om moord en diefstal te hebben gepleegd, opge hangen in het gevang van Lods. De mijnwerkers van Albi. Albi. De werklieden-mijnwerkers richtten eene groote meeting in te Albi Zij begaven zich in stoet door de streek. Voorop gingen 300 vrouwen en kinderen daarachter volgden een 1000tal mijnwerkers en glasblazers. 3000 arbeiders woonden de meeting bij een dagorde, de eischen der mijn werkers opsommend, werd gestemd. Ontploffing van een dgnamietmagazijn. Bern. Het dynamietmagazijn der .Tungfrauspoorbaam ontplofte. Er zijn geen ongevallen aan personen. De stoffelijke schade is aanzienlijk. De tunnel van Rothstock is versperd. Bandietendaden. Boekhara. Tweemaal, tijdens de laatste dagen, viel eene bende bandie ten handelaars aan, in dé omstreken van Boekhara en doodde een hunner. Deze bandieten maakten zich meester van 124.000 roebel.

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1