Be wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 26" November 1908. centiemen. Vijfde jaar. Nr 5. Staalkundig overzicht. Vergunningsrecht. Kazerndwang. Ka mer van Volksvertegenwoordigers Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Donderdags. Vires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uilgever, Ltixinudesiraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch Beitsen 't btnienlaud evenals de Notariale en Hechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten linreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. INSC RIJ VIN GSPRIJ S Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Honderd visschers verdronken. Petersbu rg. Tengevolge der vroeg tijdig ingevallen koude en van hevige stormen zijn een honderdtal visschers in de Kaspische Zee door verdrinking om het leven gekomen. Onlusten in het Verre Oosten. Washington. De algemeene con sul der Vereenigde Staten te Hankow, deelde aan zijne regeering mede, dat er onlusten zouden uitgebroken wezen in de omstreken dier stad. Men kent de oorzaak dezer wanor delijkheden niet. Het incident van 'Casablanca. Berlijn. De onderhandelingen be treffende het arbitenhof, voor hetwelk het incident van Casablanca zal worden ■gebracht, loopen ten einde. De zaak zal niet voor eene bijzondere recht bank komen, doch voor eene zoodani ge als is bepaald door de vredes-coh- ferentie van 's Gravenhage. Terechtstelling. Calcutta. De moordenaar Sapien- dra is Maandag morgen opgehangenGe wapende afdeelingen politie bewaak ten d*1 omgeving der gevangenis. Na de rechtstelling werd liet lijk verbrand Ontploffing aan boord van ecu schip. Nieuw-Orleans. De rivier paket- boot Carter is, 80 mijlen van Nieuw- Orleans, op de Mississipi, in de lucht gesprongen. Het ongeluk is te wijten aan een ge brek aan een stoomketel. Vijftien personen kwamen bij deze ramp om liet leven. I)e koning van Portugal bezoekt zijne Staten. Porto.De Koning van Portugal, de jonge Manuelbezocht Coimbra en werd op grootsche wijze ontvangen. Na zijn vertrek hadden betoogingen plaats tegen de koningsgezinden en er werd gevochten. Geruchten van een aanslag op Spanje's Koning. Parijs. Het gerucht werd Zaterdag avond in Parijs verspreid dat een aan slag was gepleegd geworden op den Koning van Spanje en dat Alfons XIII werd gedood. Gelukkig werd dit nieuws later niet bevestigd Het gestrand Pantserschip Condé. Parijs. Het bij Ajaccio gestrand pantserschip Condé werd Zaterdag vlot gebracht. Onderzoek werd geo pend over de oorzaak der stranding. TURKIJE. De Turksche regeering heeft Woens dag avond aan de groote mogendheden het programma gezonden, dat zij ver langt aan de conferentie te zien onder worpen worden. Zij vraagt dat de toe stand van Rumelië, van Bulgarië en van Bosnië-Herzegowina zou geregeld worden de conferentie zou moeten bepalen welke schatting Rumelië en Bulgarië aan Turkije zouden moeten betalen. Voor Bosnië en Herzegowina vraagt de Por te geene vergoeding in dien men er aan Servië en Montenegro verleent, dan verlangt zij dat het niet ten nadeele van Turkije zij. Verder vraagt de Turksche regeering de. af schaffing der artikels '28 en 64 van het verdrag van Berlijn en van zekere voorrechten aan dp vreemdelingen in Turkije verleend. MONTENEGRO. Aan de monding van den Cattaro hebben de Montenegrijnen kanons van kaliber opgesteld, waarvan de monden naar den inkom van den stroom gekeerd zijn. Een zeker getal vrouwen, officiers en ambtenaars hebben reeds de Stad Cattaro.verlaten. De bestuurlij ke archieven zijn in veiligheid gebracht, en uit de katholieke kerken is alles wat kostbaar is reeds naar Dalmatië verhuisd. De bergengte van Douga, tusschen Herzegowina en Montenegro, is door 6000 soldaten bezet. De telegra fische betrekkingen met Cettinje zijn onderbroken. MAROKKO. Er is tusschen.de twee sul tans Mou- ley-Hafid en Abdul-Aziz. eene overeen komst in der minne gesloten. Deze laatste blijft in het bezit van al de goe deren die hij van zijn vader geërfd heeft hij zal een jaariijksch pensioen van 475,000 fr. ontvangen en te Tanger mogen wonen. Men verwacht kortelings de officieele bekrachting van dit ak koord. PERZIE; De shah van Perzië heeft aan de ge zanten van Engeland en Rusland ver klaard dat hij het nieuw Parlement zal bijeenroepen, indien deze diplomaten volstrekt de veiligheid van zijnen per soon en van zijnen troon waarborgen. De gezanten hebben dit voorstel niet aangenomen, en de shah heeft dehnie- tief geweigerd de grondwet herin te voeren. Volgens men ons verzekerd is een ambtenaar van 't ministerie van financiën gelast eene nieuwe studie te doen van het vergunningsrecht maar hoegenaamd niet in den zin gelijk het aan de laslenbetalcnde herbergiers werd beloofd. Nu dat de ontvangsten zoo vermin deren en er nog zooveel nutteloozo prachtwerken te betalen zijn, en- dal 't ministerie daardoor al dieper en dieper in de krot verzinkt, zouden de herbergiers meer dan naïef moeten zijn zich voor te stellen dal de regee ring zou afzien van één bron van in komsten, alhoewel het bewezen is dat het verguuhingsrechl niets heeft bij gedragen tot vermindering van de dronkenschap Uit bestrijden van de alcoolplaag was overigens maar een voorwendsel om op den rug van de herbergiers en van de verbruikers eenige millioenen meer te kannen slaan, ten einde den nooit verzadigden gelddorst van de schatrijke kloosters eïi van de politieke geestelijkheid te bevredigen Verre van hel. vergunningsrecht af te schaffen, denkt men er meer dan ooit aan hel algemeen te maken, door hel uit te strekken tct enkele catego- riën van herbergiers die er tol hiertoe v.m ontslagen waren gebleven. Men zou alleenlijk voor den builen de taks een weinig verminderen, ver mindering welke dubbel en dik zou ingewonnen worden, ter eener zijde door de uitbreiding van bel vergun- mngrecht tot de bevoorrechte herber giers en, ter andere zijde, door de zware hooge rechten welke zouden geheven worden op alle nieuweleope- nen tapperijen- Herbergiers, brouwers, eigenaars van herbergen, een oog in t zeil I De klerikale gazetten doen dikwijls denken aan den dief die aan 't roepen gaatHoudt hem vast wanneer iiij op heeterdaad van zakkenrollerij be trapt wordt. Met eene ongehoorde schaamteloos heid beweren zij de eenige ware aan hangers en verdedigers van de vrijheid te zijn en van geenen kazerndwang te willen hooren. De kreet der klerikalen was immers Weg met alle verzwaring van mili taire uitgaven Geen man, geen kanon, geen cent meer Wat niet belette dat de heeren Co- iaert, Van Merris en Gie vijf en zeventig millioen stemden, voor de nieuwe for ten aan de Maas en honderd millioen voor de nieuwe forten van Antwer pen... zonder de sfeertjes. Wij vragen de gelijkheid van armen en rijken voor de verplichting van zijn Inwd te dienen en dat. noemen zij ka zerndwang Maar het huidig militair regiem, met al de verzwaringen welke de klerika len er aan gebracht hebben, is dat niet de ergste dwang Wie zijn het die liet jaariijksch con tingent van het leger met verscheide ne honderdtallen verhoogd hebben, zoodat alle jaren zooveel honderden arme werkmanskinderen meer ge dwongen worden naar de kazern te trekken De katholieke volksvertegenwoordi gers en senators die terzelfder tijd de begrootirig van oorlog van 40 tot 100 millioen deden stijgen, zonder dat wij daarvoor een enkel cent meer hebben Wie zijn het die den reservetijd van tien op dertien jaren brachten, zoodat de regeering drie jaren langer over de arme werkmansjongens mag beschik ken en ze van hun werk trekken om ze te dwingen terug naar de kazern te gaan Nogeens de klerikalen I Ondertüsschen kunnen de rijken voor een handsvol goud, en de pries ters, gratis voor niet, zich van al deze lasten ontmaken. De kinderen van boeren, werklieden en kleine burgers alleen zijn daar goed voor en van het oogenblik dat de las ten alleen op min bevoordeeligden der fortuin drukken en de geestelijken en rijken er van ontslagen zijn, is alles om te best in de beste der klerikale werel den, voor de klerikale gazetjes die 't volk verkoopen en verraden. Zij roepen Weg met den kazern dwang terwijl zij den ergsten, schandaligs ten en onrechtvaardigsten dwang in voege houden. Aan ons, volksgezinde liberalen, een einde aan dat wraakroepend schandaal te stel len. Hoppe. Onze hoppep la nters zullen vernemen door de volgende vraag, gesteld door M. Van Merris, hoezeer de Regeering zich om hunne belangen bekommert." AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Rekiamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Vraag gesteld door M. Van^AJcn'is aan den heer Minister'van Jiisficimf" De Bond der Hoppesynclikaten van het land van Poperinghe komt mij het volgende feit kenbaar te maken De brouwerij der weldadigheids kolo niën van Hoogstraeten verbruikt jaar lijks omtrent 2,700 kilogrammen hoppe; deze is gekocht bij openbare aanbe steding. In den tijd gebruikte men hoppe van Poperinghe en hoppe van Aalst. Voor 1907-4908 is er voorge schreven 500 kilogrammen hoppe van Poperinghe, 500 kilogrammen van Aalst en 4,700 kilogrammen duitsche hoppe. Voor 4908-1909 is er voorge schreven 000 kilogrammen Aalstsche, 500 kilogrammen van Spall-Ville, 1500 kilogrammen Hallerton en 200 kilo grammen Elzas. Waarom sluit de bel- gische regëering, die zich in het lot onzer planters bekommert, de hoppe van Poperinghe uit en geeft zij voor de drie vierden de voorkeur aan de vreemde hoppe De groote belgische brouwerijen, kunnen nochtans een lekker bier voortbrengen mét uitslui- telijk belgische grondstoffen. Antwoord van den minister. Het bier gebrouwd in de weldadig- geidsgestichten is zeer licht en ver- eischt voor hare bewaring eene tame lijke verhooging van duitsche hoppe. Anderzijds bostatigt men dat de bel gische kweekers maar weinig deel ne men aan de aanbestedingen de in- landsche hoppe heeft dit jaar zelfs niet gevorderd geweest. Niettemin zal men zooveel mogelijk rekening houden der klachten van de belgische kweekers. Voor liet personeel van West-Vlaanderen. Vraag gesteld door M. Thqpris aan den heer minister van spoorwegen ADe formulen betrekkelijk de ver ordening der bewilligingen toegekend aan de werklieden der 'spoorwegen, krachtens de wet op de werkongeval len zijn uitsluitelijk in liet fransch op gesteld. De werklieden die maar alleen vlaamsch kunnen, bevinden zich in de tweedeelige keus een reglement te aanvaarden dat, buiten hunne wete, hunne belangen kan benadeelen, of het te weigeren en verplicht te zijn het geschil te onderwerpen aan de waar deering der rechtbanken. Denkt M. de minister niet dat het overeenkomstig is met den geest onzer wetgeving op het gebruik der talen, dat vlaamsche formulen aan de hand- teekening der vlaamsche werklieden zouden onderworpen zijn. B. De ondergeschikte werklieden en agenten van het net der spoorwegen van West-Vlaanderen, ondergaan, se dert den dag dat dit net is overgeno men geweest door den Staat, kortin gen bèloopende. tot 6 t. h. op hunne loonen en hip mé jaarwedden, zonder dat deze verhoogd zijn geweest. M. de minister, heeft verklaard in den loop van den laatsten zittijd, dat de kwestie hunner verhooging ter stu die gelegd was. Zou hij mij niet kannen zeggen welke de besluitselen van dit onder zoek zijn en welke voorzorgen hij zal nemen om voldoening te geven aan de belanghebbenden, die wreed 'lijden door de tegenwoordige kortingen. Het antwoord van den minister op de vraag door M. Thboris gesteld, zal in ons naaste nummer medegedeeld worden. TEWMtfflT

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1