Lantaarnaansteker, Mengelwerk. 19 LOTGEVALLEN EENER WEES Drinkbaar waier. Onze teeslen afgeschaft. Maatschappij On vermoei baren. bel zullen gedaan worden en de ver zendingen zullen de eene en de andere geteekend worden door de twee be langhebbende partijen. Als bet agenten geldt behoorende tot de vlaamsche streek zullen de twee af schriften in het vlaamsch opgesteld worden, behalve in het geval dat de belanghebbende zou vragen dat de overeenkomst in bet fransch opgesteld ware. In het waalsche gewest zullen de afschriften in het fransch opgesteld worden, tenzij in het geval dat de be langhebbende zou verkiezen dat de overeenkomst in het vlaamsch opge steld ware. B. De agenten overgenomen van de maatschappij der spoorwegen van West-Vlaanderen, zijn aangenomen geweest aan de kas der werklieden van den Staat, ondergaan behalve der ge wone korting van 3 df 4 t. h. eene bij gevoegde korting van 2 t. h., bestemd om de diensten aan gemelde maat schappij tegeno ver de instelling wettig te maken. Die korting van 2 t. h. is niet besten dig. Zij is maar gedaan in gedurende en dubbel tijdperk voor de te gelden dien sten en als de afrekening der rechten zich komt voor te doen vöör het einde van dit tijdperk is er niettemin reke ning van gehouden in de regeling van het pensioen der belanghebbenden of der rechthebbenden van de totaliteit der diensten, zonder dat er eene kor ting op het pensioen gedaan zij. Het is alzoo dat sedert de overname aanzien lij ke pensioenen verleend, zij nge- weest aan werklieden die gebrekelijk waren geworden en aan rechthebben den van overleden werklieden wanneer deze werklieden nog rpaar aangenomen waren in bovengemelde kas Ten anders de Voordeden welke de belanghebbenden uit hunne aanneming zuilen trekken zijn veel grooter dan deze die zij vroeger genooten en ver goeden hel bijgevoegd olfer dat hun opgelegd is. Deze voordeden komen overeen met orimiddelijk lasten voor de kat der werklieden en van dan af zou er geene spraak kunnen zijn deze inste ling, zelfs tijdelijk van gezegde korting te berooven. Ik heb nochtans doen onderzoeken of men den ouden toestand niet zou kunnen herstellen onder opzicht der te doene kortingen en de voordeelen die zij verschaffen en de belangheb bende zich zouden voldaan verklaren over de wijziging. Dat onderzoek is niet geëindigd. Zooals ik het verscheidene keeren uitgelegd heb 1° De werklieden der - verschillige diensten wier dagloon bij de Compa gnie der Spoorwegen van West-Vlaan- deren lager was dan den prijs mini- DE Uit het Engelsch. Vijftiende hoofdstuk De dienende engel. Och, Hella, zie toch eens. zegde Kitty, die over haren schouder omkeek hij heeft den ouden man en zijn belangwekkend meisje ingehaald. Kijk, kijk Hij heeft den ouden man onder den arm genomen, en nu gaan zij te zamen voort.. Is dat niet al zeer toevallig Niet heel bijzonders, antwoordde Bella, die eenigzins uit haar humeur scheen te zijn. Het is te denken dat zij elkander kennen. Kom, haast u wat, of wij zullen te laat op school komen Lezer, zijt gij benieuwd wie zij zijn, dat meisje en die ouden man of hebt ge reeds geraden dat zij niémand anders zijn dan Geertje en Trueman Flint True is niet lan ger de sterke, moedige beschermer van het zwakke, h.ulpelooze kiemekind Hu ine rol len zijn omgekeerd. True heefteen aanval van beroerte gehad. Zijne kracht is ver dwenen hij kan zelfs niet alleen meer gaan. Hij zit den geheelen dag in zijnen leuning stoel of op de oude bank. als hij niet met Geertje uit wandelen is. De slag kwam plotseling, trot den nog forschen man, en liet hem zoo zwak als een kind. En de klei - mum der dagloonen der spoorwegen van den Staat, hebben dien prijs ont vangen 2° In den dienst der wegen en wer ken hebben 476 agenten op omtrent 700 eene verbetering van toestand be komen 3° In den dienst der trekking en van het materiaal, heeft.de overname eene verbetering te weeggebracht aan 216 der 384 agenten van West-Vlaanderen 4° In den onderzoeksdienst, hebben 70 agenten op 80 bun dagloon zien ver- hoogen en een maatregel eene verhoo ging van dagloon verloenende, aan 60 andere werklieden is ter studie. Wat de bestellers en aangenomene betreft, eene schadeloosstelling van eerste uitrusting is verleend geweest aan dezen Wiens dagloon benedon de 1.200 fr. was. Er waren 47 agenten op een totaal van 52. Burgmeester Colaert heeft aan alle hoeken der straten een bericht doen plakken bij hetwelk hij de Yperlin- gen kenbaar maakt dat er hun nog alle dagen, enkel van 6 tot g ure 's mor gens en daarenboven den Zaterdag van 3 tot 4 ure namiddag, water zal gegeven worden, en verbiedt hetzel ve te gebruiken voor het kuischen van voorlanden en straten onder de straffen bepaald bij de verordening van 5 Maart 1881. Hij is dus verplicht, zooals men ziet, dezen uitersten maatregel te gebruiken en dat ten gevolge zijner onvoorzienigheid. Hij had gerekend dat de Hemel ons regen zou gezon den hebben om den vijver te vullen en hij is in zijne verwachting bedro gen geweest. Hij heeft dus aan geene voorzorgen gedacht om de tegenwoordige schaarschheid van water te voorkomen. Men moest zich hieraan verwach ten, en hoe anders ook. Het schepencollege verkoopt ons water aan den ijzeren weg en aan den tram die er eene groote hoeveel heid gebruiken tot het vullen hun ner locomotieven. Van een anderen kant men weet dat er veel verloren loopt in de vaart ten gevolge der gebrekkige inrich ting der toestellen en pompen van ons kostelijk waterkasteel. Ook hebben wij meer dan eens kunnen zien, en nog laatstmaaal ne vreemde, het meisje, dat in hare zwak heid, verlatenheid en armoede een vader en eene moeder tegelijk in hem vond, is nu alles op de wereld voor hem, zijn taf en steun, zijn troost en zijn hoop. In de vier ot vijf jaren, gedurende welke hij de teere bloem heeft gekweekt, heeft zij kracht ge kregen voor den tijd wanneer /ij hem zou moeten steunen en toen de tijd kwam -- en hij kwam maar al te ras was zij ge reed om aan die roeping te voldoen. Met de eenvbudigheid van een kind, maar met de handigheid eener vrouw met den ijver van een kind, maar met de volharding eener vrouw arbeidt de getrouwe kleine oppasster en huishoudster van den morgend tot deo avond in den dienst van haren eersten en besten vriend. Altijd bij hem, altijd gereed om zijne behoeften te bevredi gen en toch op eene verbazende wijze eene menigte dingen verrichtende, die hij haar nooit ziet doen, schijnt zij inderdaad voor den goeden onden man te zijn, wat hij eens voorspeld had dat zij worden zou Gods zichtbare zegen voor zijne laatste jaren, om de dagen voor zijn sterven te verlichten en hem zelfs het pad naar het graf te vervroo- 11 j ken Hoewel True door deze bezoek ng van alle kracht in zijne leden was beroofi, was toch gelukkig zijn geest gezond gebleven. Deze was even helder en kalm als ooit, ter wijl zijn geloovig hart in nederig vertrou wen gevestigd bleef op dien God, wiens te genwoordigheid en liefde hij altijd had erkend, en op wien hij zich volkomen ver liet dat hij in staat was zelfs in deze hitte re beproeving met voikomene berusting te zeggen Uw wil, niet de mijne, geschie de Weinig wisten zij, die zich dag aan dag, over eenige maanden, dat wanneer Dickebuschvijver boven peil is ge klommen men het overtollig toe vloeiende water in de vijverbeek af lost en stort in de wateringe en in het nog overblijvende deel van den boterplas. Ongelukkiglijk dient dit water niet tot voorraad om gebruikt of ten dienste gesteld te worden der inwoners. Men laat het door den duiker bestaande bij de tempelpoort ruischend nederstroomen in den ma joorgracht waar het in schuimende kringen zich verspreid en verliest in de Yperlei nevens de Rijselpoort. De wallen die onze oude vestingen omringen en de vijvers hebben, ten allen tijde, drinkbaar water in over vloed verschaft aan de inwoners, zonder dat men er ooit te kort kwam zelfs in aanhoudende en opvolgende drooge zomers. De Brouwers maakten er in voor heen het vermaard ypersch bruinbier meê. Van daar dat onze lustige en vrij zinnige voorouders zongen Wat heil is ons het bruin biernat, Een balsem voor verdriet, Wien 't meisje een kus geschonken had, Trof meerder wellust niet. Van 's morgens als de kim hergloort, Stap ik de kroeg weêr in, En als de maan den trans doorboort, Hervind ik mijn gezin. Nu zijn langs gansch een kant der stad, de meest uitgestrekte wallen gedempt, maar de nog overblijvende en die met onze overheerlijke wan delhoven schilderachtige zichten op leveren welke de vreemdelingen be wonderen, houden een overgrooten voorraad water in waarmede de stad maanden lang zoude kunnen gespijsd worden. Alleenlijk behoorde men deze grachten te ontwazen en hare boor den in sommige plaatsen te herstel len ën met gras te omzoomen, dezel ve te verbinden aan het waterkasteel waar het water zou gezuiverd wor den alvorens het door de verdeelings- buizen aan de inwoners te bedie nen. In alle geval zou, ons dunkens, het schepencollege, zonder uitstel, de noodige maatregelen en voorzor gen dienen te nemen, om betering te brengen aan den tegenwoordigen toestand waarvan het door zijne zor geloosheid oorzaak is en waarover iedereen klaagt. Wat zegt gij er van, brouwers, wasschers, en nijveraars die veel water noodig hebben als zij den machteloozen grijsaard en zijne kinderlijke geleidster wederzagen, over het. geduld en de zelfverloochening van dat lieve meisje verwonderden weinig wisten zij van de aandoeningen, die Geertje's liefder lijk en dankbaar hart bewoonden. Weinig verbeelden zij zich welk eene blijdschap het, voor haar was haren beminden vriend te helpen en te steunen. Weinig wist zij, die te trots zou zijn geweest om mei den ouden half lammen man te wandelen, waarin Geertje's trots bestond. Zij zou zich verwonderd hebben, indien men haar gezegd had, dat het hart van .het meisje, waarmede zij medelijden zou gehad hebben, indien zij voor iemand medelijden had overgehad, nooit zulke eene strelende voldoening had gevoeld, dan wannoer de bevende oude man op haren arm leunde, en dat zij zich vereed achtte door het torschen van dien last. De uitwendige wereld was niets voor haar. Zij stoorde zich niet aan de gissingen Vin ijdele nieuwsgierigen. Zij leefde nu voor True men had bijna kunnen zoggen dat zij in hem leefde, zoo" waren alle gedachten gevestigd op het bevorderen van zijn geluk, op het verlengen en zegenen zijner da gen. Het was nog niet, lang zoo geweest. Slechts twee maanden voor den morgend waarvan wij spreken, was True door die zware bezoeking getroffen. Hij was eenig zins ongesteld geweest, maar toch steeds in staat om zijne plichten te vervullen en zijn werk te verrichten, toen op een morgend in de maand Juni Geertje eens in zijne kamer kwam en tot hare verwondering zag dat hij nog niet was opgestaan, hoewel het reeds vee! later was dan zijne gewone uur. Toen zij naar het bed ging en hem aan sprak bemerkte zij dat hij vreemd aanzag Dus, volgens de verklaring van M. Colaert, onzen sympathieken burgemeester, zal het jaar 1909 een jaar van spaarzaamheid zijn. Geens programma meer van Yper's aan trekkelijkheden, geene feesten meer gedurende den zomer, volstrekte stilte. Ziedaar het schoon resultaat dat onze meesters bekomen hebben, na eenige jaren meesterschap. Hoeveel geld verkwist in verloren dagloonen, in slecht geleide werken, uitgevoerd spijts alle gezond ver stand. Met dat geld, hadde ons bestuur gemakkelijk de gelukkige invoering kunnen voortzetten feesten te geven gedurende den zomer om de toeris ten in de stad te lokken en te behou den, die de merkwaardigheden van Yper komen bezoeken. Die feesten, als zij kostten, brach ten ook iets op en gaven eene zekere levendigheid aan onze schoone stad. Het is een misslag dezelve af te schaffen. Indien het bestuur moet besparin gen doen, dat het tracht 't geld der lastenbetalers beter te beheeren dat het tracht de werken te doen uitvoe ren met meer methode en spaarzaam heid dat het de werklieden beter bewake met ze beter te betalen en meer werk van hun te eischen en dat het ten meeste mogelijk Pietje Verdoene vermijde, die een groot deel onzer middelen opslorpt. Zondag laatst gaf deze maatschap pij een puik Concert aan hare leden. De zaal was tamelijk wel bezet. De opening voor trompetten, de algemeene bewegingen, de scherm- partij tusschen de heeren Max en Brusselmans, de kluchtzanger M. Bonneel hebben het eerste deel van 't programma zeer aangenaam ge maakt. In het tweede deel hebben wij schoone bewegingen (massues) pyramiden en den heer Bonneel kun nen toejuichen. Het stukje Gardevil' en Piot werd zeer goed wedergegeven men moet wel inzien dat het maar liefhebbers zijn die dit stukje opvoerden. en buiten staat was op hare vragen te ant woorden. Verschrikten verbijsterd liep zij heen om jufvrouw Suilivan te roepen. Een dokter werd gehaald, die verklaarde dat de lijder eene beroerte had gehad, en eenen tijd lang was er reden om te vreezee dat deze eerste aanval reeds doodelijk zou zijn. Hij begon echter weldra te beteren, kreeg zijne spraak terug, en was binnen een paar weken genoegzaam herstek! om met Geertje's hulp over straat te gaan. De dokter raadde zoovee! zachte li chaamsbeweging aan als mogelijk was. en op eiken fraaien morgend, eer de zon te warm werd, maakte Geertje zich gereed voor die wandelingen, welke, zonder dat zij het wist, zooveel opmerkzaamheid had den getrokken. Gewoonlijk nam zij deze gelegenheid waar om kleine benoodigheden voor het huishouden te koopen, opdat zij niet verplicht zou zijn nogmaals uit te gaan en True alleen te laten, iets dat zij zooveel mogelijk vermeed. Bij de nu bedoelde gelegenheid ging Willie met hem mede tot aan den winkel van eetwaren, waar Geertje heen wilde, en toen True daar op zijn gemak had neerge zet, begaf hij zich naar het kantoor, ter wij! Geertje naar de toonbank ging om het een en ander voor het middagmaal te koo pen. Zij nam een stukje kalfvleesch, om soep van te koken en keek ook naar de uit lokkende zomergroenten, maar keerde zich met eenen zucht daarvan af. Zij had het zakje in de hand dat al hun geld bevatte dit was nu eenige weken in hare bewaring geweest en zoo licht gewerden, dat zij wel wist dat zij aan geene groenten behoefde te denken en zij zuchtte omdat zij zich her innerde, hoeveel smaak True het vorige jaar in doperwten had gehad. Hoeveel is het vleesch vroeg zij den OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2