Stadsnieuws. Be wereld rond. M. Nolf in de Kamer. De Militaire Kwestie en De Klerikale». Wetsvoorstel Nolt-Waroequé. niet vreest) dat, in strijd met hetgeen zeker lokaal blad beweerd heeft, al de titels van belgische rent in het groot boek ingeschreven zijn en in handen van den Staat zijn. Dat blad zou ten minste eenige achting moeten hebben, al ware het maar voor de waarheid. M. Begerem. Ik vrees de dagbla den. M. Colaert. Ik geloof u niet. De overeenkomst tusschen de Hos- picen van den eenen kant en de stad van den anderen kant wordt met een parigheid aangenomen, behalve de onthouding van M. Fraeys in hoedanig heid van voorzitter der 'Hospicen. (2) 4. Hospicen verwisseling van titels van belgische rent. - De Raad brengt een gunstig advies uit op de vraag van verwisseling van titels aan drager tot beloop eener som van 500,000 fr. (3) 5. Burgerlijke Godshuizen verpach ting von akkerland. De Raad brengt insgelijks een gun stig advies uit nopens eene verpachting van akkergrond, aan den prijs van 85 fr. 's jaars, gedaan aan M. llector Sa- myn, te Zillebeke. 6Burgerlijke Godshuizen bijgevoeg de credieten en overdracht van credieten op be begrooting van 1007. Na de uitleggingen van den heer Burgemeester keurt de Raad de bijge voegde credieten goed en de over dracht van credieten op de begrooting van 1907. Daar verscheide credieten overtröf- fep geweest zij n, wenscht de Raadsheer Begerem niet dezelve te stemmen. 7. Muziekschool begrooting 1909. De begrooting der muziekschool voor het dienstjaar 1909, beloopt tot 8,100 fr. Maar tengevolge eener ver hooging van eenen leeraar. is zij met 100 fr. verhoogd. Goedgekeurd. M. Bouquet begeert, zooals het 't reglement gebiedt, dat men jaarlijks een verslag opmake over den gang der school. 8. Nijverheidschoolbegrooting 1909. De Raad sluit de begrooting der Nij verheidschool voor het dienstjaar 1909, met de som van 9,940 fr., met ze met 75 fr. te verlioogen op het voor gaande dienstjaar, ten gevolge eener verhooging van jaarwedde aan een der leeraars. .9. Kerkfabrieken begrooting 1909 van S' Pieterskerk. De Raad brengt een gunstig advies uit op deze begrooting. Zij beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van 74,317 fr. 60 c. Er volgt uit eene verklaring van M. Colaert dat de parochianen ruim tus- schengekomen zijn voor de herstellin gen hunner kerk. De heer Burgemees ter maant de parochianen van S' Maar- tens aan evenveel te doen. M. Fraeys. Wat de heer Burge meester er van zegge, zij hebben niet nagelaten het te doen en zijn voor een groot deel tusscliengekomen. M. Begerem. S' Maarten is voor de kinderen en S' Pieter voor den hemel. (Men lacht). De openbare zitting is ten 6 ure 28 m. geheven. Onmiddelijk daarna gaat de Raad in geheime zitting. (1) Heeft onze Burgemeester door zich zeiven verzekerd dat het alzoo is Sedert wanneer zijn AL de rentetitels ingeschre ven in het grootboek der openbare schuld Wij vernemen integendeel, dat de kapi talen alleen van zekere fundatiën en der verzekeringskas ingeschreven zijn en dat de andere het niet zijn. Indien wij ons be driegen dat het College het bewijze door getuigschriften van inschrijving de num mers cn het bedrag dezer kapitalen aanwij zende. (N. d. R) (2) De hospicen hebben herhaalde betrek kingen met de stad onder welks waakzaam heid zij gesteld zijn. M. Fraeys zal zich dikwijls onbevoegd verklaren of zich onthouden. Het is nog maar een der minste hindernissen van de vereeniging zijner ambten die ten allen tijde tegenstrijdig geoordeeld zijn geweest. (R. d R.J f3j Alle andere regeering da'n deze welke wij hebben, zou zeker de Hospicen niet toelaten hunne nominatieve inschrijvingen aan drager te verwisselen zooveel te min dat de stad reeds 850,000 fr. verschuldigd is aan onze twee weldadigheids besturen. Hetgeen ons meer dan genoeg schijnt. (N. d. R.) I11 de geheime zitting beeft de Raad M. Gerard Desaever, onderwijzer in de vrije S' Michielschool tot gemeente on derwijzer benoemd in de Looie en M. Leo Dejonckheere, onderwijzer in de aangenomen S'Aloysiusschool, tot lee raar in de beroepschool benoemd. Hij aanvaardde alsdan bet ontslag van Pierre Demerlie, als agent van politie. Naar Europa. Rome. Prins Lig Eyassus, kleinzoon van Keizer Menelik, zal AddG-Abada in eenige weken verlaten, om de huropeesche hoofdsteden te bezoeken en de staatshoof den der groote Mogendheden te kennen. De reis zal beginnen met Rome. De ras Mikael, schoonzoon van Menelik, zal den prins, zijn zoon, vergezellen met een talrijk gevolg officieren en opperAmbtenaars. De prins zal zich naar Parijs, Londen, Berlijn, S'-Peters- burg, Weenen en Constantinopel bege ven. Bloedige onderdrukking Constantinopel. De reservisten van Pelop-Kertchava overweldigden een schouw burg waar vele Muzelmansche officieren èene vertooning bijwoonden. De reservisten hebben de toeschouwers beleedigd en de zaal verwoest. Den volgenden dag deed de bevelhebber der plaats de kazerne der reservisten omsin gelen door voetvolk en ruiterij. De reservis ten boden weerstand. Een officier en 6 soldaten werden gedood, en een officier en 6 soldaten gekwetst. Erraissouli opgelicht. Tangiers. Het gerucht loopt dat Er raissouli opgelicht werd door drie Kabijlen, op twee dagmarschen van Fez. Elk zijn beurt, zal hij, die zelf zoo gaarne menschen oplichtte, denken. Woelige overtocht. Londen. Het Fransch zeilschip Fran- pois d'Ambroise, uit Noemea komend kwam te Glasgow toe na een vreeselijken over tocht die 136 dagen duurde. Een man werd over boord geslagen. Het schip ontmoette 140 drijvende ijsbergen waaronder er waren van 20 mijlen lengte. De werkersbeweging te Parijs. Parijs. - Nooit was het werkverlet zoo groot in de bouwnijverheid. De toestand kan voor de metsers nog maanden duren. De metsers besloten eene krachtdadige werking op touw te zetten ten einde het Verbond, gesticht door de syndicale kamer der aannemers, te breken. Men eischt werk, brood of de staking Opstand der Derwischen in Sot&aliland Rome. De goeverneur van Italiaansch Somaliland seinde dat de Derwischen, ge wapend met lansen en gewéren, op 22 Nov. het dorp Bullalo aanvielen. De aanvallers werden teruggeslagen door de troepen die zich aan den aanval ver wachtten, en door eene bende Ghaledis. De troepen hadden geen verliezen. De Derwischen hadden 48 dooden en "ele ge wonden. Het kamp der Zeloeanen in brand. Mehlla. Men meldt dat het kamp d;r Zeloeanen in brand werd gestoken. Men meent dat de Roghi, zijn toestand onhoud baar wanend, door de harka der Kabijlen gedwongen werd de vlucht te nemen in den nacht van'4 December, na zijn kampte hebben in brand gestoken. De expeditie Roosevelt. Washington. Wanneer President Roo sevelt, bij 't eindigen van zijn mandaat, zich in Afrika zal begeven, zal hij zich aan 't hoofd stellen êener wetenschappelijke expeditie welke, buiten den President en zijn zoon, zal bestaan uit een heelmeester en twee natuurkenners. De expeditie zal te Monbaza toekomen in April en te Chartoem zijn teruggekeerd in April 1909. Met nieuwsgierigheid en belang stelling hebben wijdeze w-ek, de verklaringen afgewacht w ke M. Schollaert, kabinetshoofd. Woensdag namiddag, in de Kamer, namens de regeering heeft afgelegd. Wij hadden gedacht dat het kleri kaal gouvernement, het welk aan gene raal Hellebaut. de toelating had gege- i ven. den ongelukkigen toestand van het leger, hel land door bekend te maken, toch, ler, minste, de Minister van Oorlog zou ondersteund hebben. Dat was te vee' verhopen van onze fanatieke volkshatende regeer- ng en Woensdag, in de Kamar, hebben wij 1 het droevig spectakel bijgewoond van I een oppèrminisler, lot eene volledige politieke machteloosheid veroor deeld M Schollaert verklaarde dat hij k misschien wel den steunder linker zijde zou aanvaarden maar dat hij, in alle geval slechts met. eene katho lieke meerderheid wilde besturen Men had schoon hem te doen op merken dat, in de kwestien van de forten van Antwerpen en van de overname van Congo, de klerikale re geering zoo nauwziende hier geweest was, voor wat deu sieun der linkerzij de betrof. Men had schoon hem te toonen dat de legcrkwestie eene va der landsche zaak was, die moest op gelost worden buiten allen politieker) geest, '1 was al boter aan de galg M. Schollaert wilde van geen liefde we len. Nochtans erkende M Schollaert, dat niet alléén de rechterzijde, maar ook de ministers, aangaande de solda- tenkwestie in erge verdeelheid leef den. Ziedaar dus hoe het tegenwoordig met de fameuze Eendracht der kleri kale partij is gesteld Aan den Schandpaal. In die ellendige houding van M. Schollaert, vond M. Paul Hymans, een der liberale aanvoerders, eene prachtige gelegenheid, om de kleri kale regeering een.-, le meer aan den schandpaal te spijkeren Ook was het antwoord dat M. Hy mans richtte lol Minister Schollaert, eene der prachtigste aanspraken die ooit in het belgisch parlement wer den gehoord. M. Hymans heeft bewezen dal de houding der klerikalen, in de militai re kwestie, hun is ingegeven door een engen partijgeest, uit louter kiesbe- lang En zulke houding werd door den groolen liberalen redenaar naar verdienste geschandvlekt. Na hulde gebracht te hebben aan de rechtschapenheid van den Minis ter van Oorlog, die niet geaaizeld heeft, spijts den tegenstand van som- migezijner coliegas, de waarheid over den toe-tand van het leger bekend te maken, stelde M. Hymans de volledi ge ftiilIi-el vast van het vrijwilligers stel -elDie ongeluk? wet werd ons door de klerikale regeering opgedron gen het is dus de plicht van die zelf de regeering een einde le stellen aan den tegen woord igen toestand, door eene degelijke opio-sing van de kwes tie der Nationale Verdediging. Gansch de linkerzijde, zoowel so cialisten als liberalen, in een vader land bevend gevoel, verklaarden zich bereid om, zonder achterdenken, hun ne medewerking te verleenen aan een id 111 La 1 r programma gesteund op de volksgezinde princiepen door den Minister van Oorlog uiteengezet. Met een gebaar van misprijzen werd de mede werking der oppositie, door de regeering van de hand gewe zen. De schandalige bloedwet zal dus blijven bestaan. De loting van menschenvleesch met haren stoet van baldadigheden, slemperijen, vechtpartijen, zeden schennissen. moorden en onheilen van alle slach, zal dus worden behouden. De kinderen der kleine burgers, kleine boeren en arme we>klieden, zullen alleen ransel en geweer moe ten dragen in den dienst van het Va derland en desnoods het goed en de fortuin beschermen der rijken die, voor een handvol goud zich zullen hebben vrij gekocht En dat zal duren tot dat eene libe rale regeering, aan zulke ongehoorde onrechtvaardigheid, voor goed een einde zal stellen. Ouderdoms- en Werkmansbekwaam- heidspensioen van 360 frank per jaar. M Waroequé, Boël. Buyl, en Nolf lellen op het Kamerbureel een wetsvoorstel neer aan al de arbeiders, zoo nijverheid- Is landbouw- werkers, mannen en vrouwen, op 60 jarigen leeftijd als zij mijn- ot grondwerkers zijn op 60 jaar als zij op 't land of in de nijverheid ar beiden, een pensioen van 360 frs minimum's jaars toekennend. Uit wetsvoorstel verschilt van dat, vroeger neergelegd door M. Waroqué, door vier uiterst belangrijke bepalingen 1. Hel slaat een pensioen toe aan de matro zen der vis-rhersbooten 2. Het is toepasselijk op man en vrouw 3 Het betreft eveneens de zen kreupel of onbekwaam geworden door den arbeid, zonderonderscheid of deze onbekwaam heid is gekomen vóór of na de wel4 Voor de Jnndhoinvarheiders wordt de leeftijd bepaald op 6a in plaats van 70 jaar. Helecht vollsli vend voorsiel is toepasselijk op een miljoen 132,0"0 nijverheids en 247.000 landarbeiders of 1 057,000 mannen en 323,000 vrouwen. O pe» ba re aan bested i ng. Gelijk voorgaande jaren, heeft het Hospicenbeheer den 4 dezer, enkel vier artikels voor het verbruik zijner gestichten gedurende 1909 in open bare aanbesteding gegeven, te we ten het vleesch, het rijst, de kolen en de cokes. Voor al de andere, het blijft vol- herden geen oproep tot mededinging te doen ten nadeele der belangen van den armen. Het overtreedt alzoo de wet van 16 Messidor jaar VII, nog kracht hebbende, die zegt Artikel 8. Alle aankoopprijs voor leveringen, eetwaren en an- dere voorwerpen benoodigd voor de Burgerlijke Godshuizen zullen bij afbod toegewezen worden in eene openbare zitting van het be- stuur in de tegenwoordigheid van de meerderheid der leden na bericht geplakt een maand vóór de toewijzing, op straf van nietig- heid. z Alle armbesturen des lands, be halve degene van Poperinghe en Yper, voldoen stiptelijk aan deze wetbepaling. Zoo is het dat wij vóór ons liggen hebben, onder menig andere, de openbare aanbesteding tot welke de Hospicen van Molenbeek-S'-Jan, op den 14 November laatst overgegaan hebben voor de levering van alle artikelen, van de grootste tot de ge ringste, benoodigd voor hunne ge stichten. Wij zien ook nog dat het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen van Luik, op den 16 dezer, alle leverin gen in 24 loten verdeeld, openbaar lijk zullen aanbesteden. Onze Hospiceheeren, niettegen staande de beknibbelingen die hun ne manier van bestieren onophoude lijk verwekt, tot zelf in den schoot van den gemeenteraad, volherden zich niet te willen gedragen aan de voorschriften der wet. Al hunne doenwijze draagt den stempel van eene ongehoorde partijdigheid en be voordeeling. Stippen wij hieraan dat de begroo ting voor het huishouden hunner acht gestichten in stad, van 140 tot 150,000 fr. kredieten behelzen. Dit cijfer laat oordeelen over het getal en het bedrag der jaarlijks benoo- digde voorwerpen. Zie hier opgesomd de bijzonderste leveringen die in geene aanbesteding gegeven worden 160,000 kil. aardappelen, 7000 kil. boter, van 1100 tot 1500 hectoliters bier, 4 tot 5 stukken wijn, eene groote hoeveelheid eieren, melk, kaas, zeep, souda, olie, verscheide stukken laken, grauw-, blauw-, wit- en ander lijnwaad, katoen, stoffien en saaiette, een aanzienelijk getal sargien en katoenen balen, wolle en matrasgoed verder nog 500 kil. gist voor de algemeene bakkerij, enz., enz. Er is ook nog te leveren voor de algemeene apotheek eene menigte witte suikerbrooden, meel en andere geneeskundige toebereidsels. gindelijk, er zijn ook nog de aan- koopen van kleeding- en slapings- stukken, en bij duizende brooden jaarlijks noodig om uitgedeeld te worden aan de gebrekelij ke en ze ventigjarige behoeftigen die de Hos picen ten huize ondersteunen. *0»-- ...a -JKTrBffiKWM»Vaf'aM

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2