Samenspraak ^iToFvrïïjw Instituut van Jumet-Heigne MOORSLEDE. Le Progrès in den Gemeenteraad. Het Sinte-Baibarafeest bij de Oud-Pompiers. Buurtspoorwegen Vlaamsch Tooneel. Aangehouden. Den Tandt, Aalst. Drie statiën bestolen op de lijn Yper-Ooslende. M. HEI ER, heel-en land meester spe cialist van Kortrijk, is te raadplegen te YPER, als voorheen, drie dagen te week De Maandagen Donderdagen en Zater dagenvan 9 ure tot 's middags, bij Mevr. Van- Kemmel Groote Markt. 5. Mond- en landziekten-. Kunsttanden vanaf 5 fr. Volledige kunstgebitten vanaf 100 fr. gewaar borgd voor het leven. Een stokslag. Hewel al deze leveringen en zij zijn menigvuldig en zeer belang rijk zoo als men ziet, zijn uitbe- houden ten voordeele van politieke vrienden en aanhangers der Hospi- cenbeheerders al wat liberaal is of de personen er voor verdacht of bij hun aangeklaagd worden onme- doogend van alle bestellingen be roofd of stelselmatig uitgesloten. Herhalen wij hier, hetgeen wij juist een jaar geleden zegden, dat, indien onze politieke klerikalen die de Hospicen bestieren de minste eerbied hadden voor de wet en het goed gebruik der penningen van den armen, zij de openbare aanbesteding zouden verkiezen voor al de artike len, zonder onderscheid, benoodigd voor hunne gestichten, zoo als de wet het hun voorschrijft. 't Is alzoo dat wij de rechtvaardig heid en de gerechtigheid verstaan In de laatste zitting van den Ge meenteraad heeft M. Fraeys, sche pen van openbare werken, onder vraagd door den Raadsheer Bege- rem over de domheid begaan door het bestuur der werken, de verme telheid gehad in vollen Raad te loo chenen wat wij daarover geschreven hadden. Dat het M. Fraeys mishage of niet, wij houden staan wat wij be vestigd hebben, daar wij het gezierr en doen bestatigen hadden door ver scheidene getuigen even geloofbaar als de heer belanghebbende Schepen, die zoo weinig weet van de werken die met ter haast gedaan zijn met het geld der lastenbetalers. Jl. Zondag vierde onze dappere maatschappij der Oud-Pompiers het Sinte Barbarafeest. Om 11 ure deed de harmonie een uitstapje in de stad en doortrok de bijzonderste straten, onder het spelen vanvroolijke pas-redoublés en verge zeld eener groote menigte de Yper- lingen hebben met fierheid kunnen bestatigen dat de maatschappij der Oud-Pompiers, in plaats van te ver zwakken, zooals het onze klerikale kopstukken voorzegden, immer aan groeit in leden en de kroon spant op muzikaal gebied. Om i 1/2 ure, vereenigden de muzi kanten en de Oud-Pompiers zich in een banket, opgediend in het huis der Oud-Pompiers, en voorgezeten door den kommandant Auguste Brunfaut, omringd vanM. Ernest Nolf, liberale volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Yper M. Maleveys M. Van Nieuwenhove, secretaris schatbewaarder M. Henri Moerman bestuurder der harmonie M. Hector Vermeulen, sekretaris der Liberale Jonge Wacht, enz. De grootste geestdrift heerschte van den beginne af en eenieder ver heugde zich om ter best. Bij het nagerecht werden twee heildronken voorgedragen. De heer volksvertegenwoordiger Nolf heeft het eerst, in welsprekende woorden, de gezondheid gedragen van den kommandant Brunfaut, de ziel der Oud-Pompiers, dié steeds op de bres is voor het welzijn der maatschappij, M. de advokaat Bossaert, die, niette genstaande zijnen hoogen ouderdom, altijd in het banket der Oud-Pom piers tegenwoordig is geweest, en ditmaal nog, zegt M. Nolf, is het slechts door gezondheidsreden dat wij zijne afwezigheid te betreuren hebben hij drinkt ook nog op de gezondheid van den luitenant Van Nieuwenhove, die de lastige taak vervult van sekretaris-schatbewaar- der, en van M. Henri Moerman, uwe genegen bestuurder, zegt hij, die de harmonie der Oud-Pompiers reeds tot zoovele zegepralen wist te bren gen en die zoo verkleefd is aan dfj maatschappij Sprekende over de politiek^ M. Nolf herinnert het spreekwoord dat zegt In de goede tijden telt men vele vrienden en in de slechte tijden telt men enkel de verkleefdste. Zoo was het ook in de liberale partij. Maar de slechte dagen voor het libe ralisme zijn voorbij, onze partij groeit aitijdmeeren meer aan. Iedere kiezing doet de klerikale meerderheid dalen. Zelfs op parlementair gebied, in de Kamer, zijn de klerikale volksverte genwoordigers verdeeld. Wij hebben gezien dat zij niet t'akkoord zijn voor de hervorming der kieswetten, dat de E. V. aanvaard is in de middensectie met 7 stemmen waaronder 3 klerikale tegen 2Nu laatst nog, in de militaire kwestie, hebben we de minister van oorlog zien hulde brengen aan het pro gramma der linkerzijde. De klerikale partij is onbekwaam dit nationaal vraagstuk op te lossenHier nog is de meerderheid verdeeld. M. Nolf toont de liberale partij vereemgd, drinkt op den bloei der maatschappijop het wel- zijn der liberale partij in onze stad en op den aanstaanden triomf van onze gedachten in 't land. Een oorverdoovend handgeklap onthaalt de slotrede uitgesproken door M. Nolf, en de geheele zaal dreunt onder den kreet van Leve onze Kommandant en hij mag er we zen en Leve onze Nolf en hij moet er zijn Nadat de stilte hernomen wordt bedankt de Kommandant Brunfaut, M. Nolf, die hem zooeven zujkeiï lof uitgedrukt heeft ik verdien zulks niet, zegt hij, ik doe enkel mijnen plicht. M. Nolf heeft daar meer recht toe, want hij is de man die zich op offert aan de liberale partij. Hij ver dedigt met hardnekkigheid onze ge dachten in de Kamer, en staat aan het hoofd van al de liberale instel lingen van ons arrondissement. Ik stel dus voor, Mijnheeren, te drinken op de gezondheid van M. Nolf en in 1910, zooals hij het zegde, zullen wij met vreugde den val der klerika len beleven en wij zullen onzen •volksvertegenwoordiger eene pracht volle serenade geven. De heildronk van den Komman dant Brunfaut wordt met daverende bravos onthaald en de grootste vreugde heerscht voort tot aan het einde van het,,banket. Er is spraak van den afstand der buurtlijnen van Veurne naar Yper en van Yper-Nieuwkerke-Waasten aan de Naamlooze Maatschappij voor de uitbating der buurtspoorwegen Dixmude-Yper-Poperinghe, Veurne- de Panne-Dixmude-Oostende en uit breidingen. Naar het schijnt is de operatie schadelijk voor de stad en een ern stige tegenstand verklaart zich, zegt men. Zondag eerstkomende geeft onze gevier de tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster hare derde vertooning van het tooneelsei- zoen. Zullen opgevoerd worden Lina Donders, drama in 8 bedrijven door Teirlynck-Stijns, een der puikste stukken, die in het Neder- landsch repertorium voorkomen, en Ik ben Vader blijspel met zang in een bedrijf, door G. Dodd, een heel lief brokje, dat hartelijk zal doen lachen. Het lijdt dus geenen twijfel dat de liefhebbers van leerrijk, genotvol en kunstig tooneel daar weeral volle bevredi ging zullen vinden. Men merke evenwel op dat de plakaten en de programma's de opening der deuren op 8 ure en het begin der vertooning op 8 '1/2 ure 's avonds stellen. Dat zal zoo niet zijn. lien anal maar om «re kunnen op 't tooneel komen. Bericht aan de liefheb bers. Natus. Een soldaat van het 3° linieregiment ontbrak" sedert eenige dagen iedere maai aan den oproep. De luitenant der gendarmerie heeft hem Maandag aangehouden, op het oogenblik dat hij de trein wilde nemen van 2 ure 29 voor Rijsel. tusschen Pé en Jeppen, twee oude en goede parochianen. Pé. Dag Jeppen Hoe gaat het met uwe kostbare gezondheid Jeppen. Beter als met 't weder, 't Is ne vuilen smoor, niet waar Pé. Hebt gij nog niet hooren spreken van dat wonderbaar nieuws en wat er op de parochie gebeurt is Jeppen. Wat voor nieuws Pé. Komt, laat ons binnen gaan, bij Netje, 't is veel te koud op straat. Ik zal u dat nieuws gaan vertellen. (Jeppen en Pé gaan binnen). Pé. Netje, geeft ons elk eene groote pinte bruinen, 't zal ons verwarmen. (De bazin brengt twee groote pinten). Pé. Jeppen, luistert eens Jeppen. Langt maar uit ik ben niouwsgierig om dat te hooren vertellen Pé. Ehwel Jeppen, 't schijnt dat de policie-kommissaris zich niet meer gelast met de uitvoering van 't reglement op de herbergen. Ik heb mij laten gezeggen dat de geestelijken nu dat werk zullen verrich ten. Jeppen. Praatjes 1 Praatjes 1 De poli- cie-commissaris, die van alle man geëerd en bemind is, doet zijnen diénst op letter en ik kan niet geloven dat de geestelijken hem zullen vervangen in dat werk Pé. Ehwel 'k zal u die historie gaan vertellen Jeppen, luistert eons goed Maar laat ons te vooren eens tikken. God zegent u, Jeppen 1 Jeppen. Op uwe gezondheid, Pé 1 Pé. Dus, over drie weken was er baar- loop in sommige herbergen der gemeente. Vele jonkheden en gedaagde menschen trokken er naar toe. In al die herbergen was er een schrik van volk. D'eene speelden met de kaart, d'andere met de vloerbolkennissen en vrienden vermaak ten zich alderbest en dronken eene goede pinte bier. Ge wéét, Jeppen, dat de brou wers van Moorslede er een handje van hebben om goed nat te maken. Ge weet ook wel, van over ouds, hoe dat het gaat in den baarloop, men gaat onze vrienden de herbergiers den pennink jeuuen, men valt bij kennissen en men kan moeilijk malkaar verlaten. Jeppen. Dat is eene waarheid Er is daarbij geen kwaad eenen goeden lepel te pakken fs dat al uw nieuws Pé. Wacht een oogenblik, Jeppen en luistert Op zekeren oogenblik, drong een geeste lijk de herberg binnen en gaf, stande pedo, bevel dat al de kermisgasten moesten naar huis gaan, zoo niet dat zij hun aan moeie- lijkheden zouden kunnen blootstellen. Jeppen. Dat is wat anders Pé. Gelijk gij weet, Jeppen, is dat nog al lastig, wanneer men wel gezeten is, seffens de herberg te verlaten en men is niet altijd gereed de bevelen uit te voeren van personen die, zonder recht, den dienst wil len doen van diegene die daarmede bemach tigd zijn. Jeppen. Als dat waar is, 't is belache lijk Zij hebben gelijk niet te dansen gelijk die'mannen schuifelen Pé. Men zegt nog dat hij ook in ande re herbergen gegaan is om van zijne neus te maken. Ehwel Jeppen, ik zeg het vlak af, indien ik moest herbergier zijn, zou ik die gasten die hun bemoeien met ander mans zaken en die niet laten de her bergiers wat centen verdienen, buiten ke gelen Jeppen. Waarachtig De plaats van een discipel van Christus is in zijn huis maar niet van 's avonds laat, de herbergen binnen te gaan om zich te bemoeien met zaken die de plaatselijke overheid aangaan. Pé, gij weet dat ik een parochiaan ben die met veel eerbied de geestelijkheid aanziet. Vergeefs, moet ik u zeggen dat ik hunne handelwijze afkeur De religie kan niets winnen met alzoo aan 't werk te gaan 't Is triestig Zeer triestig Pé. Ja Jeppen, ik ben van uw gedacht. Vergeeft mij, Jeppen, ik moet huiswaarts gaan, mijne vrouw Siska, wacht op mij, voor den fricot Jeppen. Gij moet die historie vertellen aan Siska, 't zal dienen voor haar nage recht. Pé. Tot later. Jeppen. SalutDe groetenissen 't huis eenige uren vrij per week. kunnen in iedere gemeente, 50 fr en meer per maand verdienen, spoedige aan vraag Dieven hebben des nachts ingebroken in de statie van Langemarck, op de lijn Yper- Oostende. In het bureel der ontvangsten, is alles doorzocht geweest 1,100 fr. zijn verdwe nen uit de coffre-fort. Al de colis die eenige waarde hadden zijn uit het goederenmaga zijn verdwenen. Denzelfden nacht, zijn dieven in de sta tie van Boesinghe ook binnengebroken en hebben juist gelijk in Langemarck, het ontvangstbureel geplunderd. De coffre-fort is doorboort geweest en 700 frank eruit ge stolen. Al de pakken van waarde werden uit het goederen magazijn genomen. Het bedrag der diefte is aanzienlijk. In de statie van Poelcapelle zijn insgelijks dieven binnengedrongen. Zij hebben erin gelukt 250 franken te ontstelen, alsook chocolade kisten, cigaren, en nog verschil- lige andere goederen, voor eene totale waar de van 1,350 franken. Het parket houdt zich met de zaak bezig. Korrektioneele rechtbank van Brussel. Raoul de C.... de P.... gaf, op zekeren avond, in een koffijhuis van het midden der stad, een stokslag aan Van C.... de Loor...., die de vrijheid genomen had voor bij deze te gaan al grimlachen. Raoul de. C.... de P...., die over eenige jaren zich deed opmerken in een gevecht dat plaats had in den Muntschouwburg, is gestraft geworden tot 1 dag gevang, zonder verzet, door de rechter van enkel politie, terwijl Van C.... de Loordie zich wederstele!- had, er van af komt met 10 frank boete. Op beroep, heeft de korrektioneele recht bank die straffen bevestigd. (Le Patriot e). (GESTICHT VAN DEN Dr. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) T9, Rue de l'Institut te JUMET l»ij Charlet'oi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, ui 10 tot 13 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 18 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 880 lot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum, genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van bondei den genezingen,bevestigd door photografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang m opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Rayons X. Docter üOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tol 3 uren. Telephoon 473. De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkosten te regelen x' - -• x x

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3