Nieuwjaarwenschen De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 7° Januari 1909. De Weergalm. k A lil Eli, Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, üixrnudesiraai, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België rn 't buitenland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten Inireele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamdé artikels uiterlijk legen Dtjnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklarnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Volgensoudegeplogendheid, heeft ons weekblad de eer van aan al zijne lezers een gelukkig en voor spoedig nieuwjaar te wenschen. Aan vrienden en verwanten., zijn zulke wenschen persoonlijk toege bracht, en blijven zij ook van per soonlijken aard. Aan ons, politieke mannen, die ons bezig houden met het opstellen van een politiek weekblad, zij het toegelaten wenschen te uiten die van politieken aard zijn, en die eene politieke strekking hebben. Vooreerst en vooral, wij wenschen aan onze oude strijders, van nog menigmaal de vernieuwing van het jaar te mogen aanschouwen, om alzoo lange nog als voorbeeld en aanmoediging te kunnen dienen aan de jongeren. Aan het gros van ons leger, wen schen wij kloekte en manhaftigheid, en hoogen moed om, spijts de wis selvalligheden van het leven, en het drukkend strijden voor het dagelij ksch brood, hoog in de lucht die dierbare blauwe vlag te doen waaien, die onze liberale strekkingen, ons libe raal oorbeeld vertegenwoordigt. Aan de jongeren wenschen wij de edele, onbaatzuchtige geestdrift, aanhunnejareneigen. 't Isopde jeugd dat wij rekenen, als wij plannen vor men voor de toekomst, en waarach tig, als wij van t' allen kante de libe rale jongelieden rond ons zien op schieten, en fier en onbeschroomd den kop in de lucht zien houden, wij beginnen te gelooven dat de verlos sing nakende is, en dat de nieuwe tijden aanstaande zijn. Aan u allen, vrienden liberalen, wenschen wij dus een voorspoedig, gelukkig, aangenaam jaar mocht uw pogen en strijden voor de vrijheid van gedachte, beloond wezen in uwen persoonlijken handel en wan del, onze beste begeerte ware vol daan. W ij mogen dan ook onze tegen- strevers met vergeten. YVjj zijn van dezen niet, die onze medeburgers haten en verfoeien, enkelijk omdat wij van overtuiging verschillen. Wij herinneren ons dat wij allen kinderen zijn van hetzelde vaderland, en wij wenschen hen in volle rechzinnie- heid een voorspoedig jaar, en geluk in alle persoonlijke ondernemin gen. Voor wat hun politiek leven aan gaat nochtans, wij wenschen hen, 't zal hen zeker niet verwonde "en eene geweldige schudding, cn dat hoe eer hoe beter. Wij zullen in het gering vermogen onzer krachten - zooveel mogelijk aan de kar ste ken. Eindelijk voor wat confraters Journal d' Ypres en Nieuwsblad aangaat, wij weten niet indien het helpen zal, maar wij wenschen dat hunne opstellers dees jaar hun leven zouden beteren en dat zij, als kriste nen, rechtveerdiger zouden zijn in hunne beoordeelingen als welopge voede lieden wat beleefder en als belgische burgers wat verdraagza mer. De Redactie. Dubbele moord. Parijs. De echtgenoten Mathieu, wonende te Colombes (Seine), 129', Avenue de Gennevilliers, zijn Maan- dag vermoord in hunne woning ge vonden. De politie verwittigde onverwijld het parket te Parijs, en M. Ducasse, onderzoeksrechter, mitsgaders de heer Hamard, hoofd der openbare veiligheid, zijn oogenblikkelijk naar de plaats der misdaad vertrokken. Nadere bijzonderheden ontbre ken. Droeve zeden in Duitschland. Naar er Rit Berlijn wordt gemeld moet er in 't stadje Mosbach Baden, alweer een droef, schandaal zijn uit gebroken. De politie vernam dat af zetters voorname ingezetenen hadden bedreigd met onthullingen zoo zij geen fondsen meer ontvingen. Het ingesteld onderzoek bracht aan 't licht dat het hier alweer een kring van homosexueelen geldt. De afzet ters en vijf voorname ingezetenen, waaronder een hooge ambtenaar, werden aangehouden. Ontploffing 23 dooden en 30 bedelvenen. New-York. In de rnijn Lick- branch te Mayburg (Staat Virginia) had Maandag eene verschrikkelijke ontploffing plaats. Een der gaanderijen is ingestort, alle werklieden bedelvende welke er zich in bevonden. Tot nu toe zijn er 23 lijken gevon den en de 30 mijnwerkers, die nog onder de puinen liggen, zijn waar schijnlijk allen omgekomen. Het geheim Steinheil. Paris. Een Parijzer blad deelt, on der 't grootste voorbehoud, een ge rucht inede volgens hetwelk een rab bijn zou zijn aangehouden geworden naar aanleiding der zaak Steinheil. Krankzinnig uit liefde voor Koning Carol van Roemenie. De 28 jarige prinses Anna Ghika, eene der rijkste erfdochters van Roe menië, is in een krankzinnigengesticht opgesloten. De prinses lijdt aan lief jeswaanzin en is smoorlijk verliefd op den 70 jari gen kranken koning Garot van Roeme nië, dien zij met schriftelijke en mon delinge liefdesverklaringen lastig viel. In den laatsten tijd drong de prinses meermaals in het koninklijk paleis. De Ghika's zijn een wijdverspreid Rqemeensch vorstengeslacht. De School der kajuitjongens gezonken te Oostende. De boot die tot opleidingschool voor kajuitjongens dient en die gemeerd lag in het.'ï'1" dok, is Maandagmorgen aan 't zinken gegaan. De personen en kajuitsjongens aan boord, konden zich redden, zoodat geene ongevallen aan personen zich hebben voorgedaan. De boot zit in het slijk van het dok vast. Terdoodveroordeelingen en terechtstellingen. St Petersburg De nieuwjaarsdag volgens de Cregoriaansche tijdsreke- ning is ingehuldigd met 17 terdoodver- oordeelingen en 15 terechtstellingen. Den tweeden dag des jaars werden er 42 terdoodveroordeelingen uitgespro ken en zijn drie personen terechtge steld geworden. Nog 32 terdoodveroordeelingen. S'-Petersburg. De krijgsraad van Ekaterinoslaw heeft zijn vonnis uitge sproken in zaak der revolutionnairen, beschuldigd van aanslagen gewapen derhand, in het jaar 1905 gepleegd, op de ijzeren wegen. Twee en dertig terdoodveroordeeld, twaalf kre'gen levenslangen dwangar beid, acht en veertig werden verwezen tot verschillende straffen dwangarbeid, terwijl er negen en dertig beklagden vrijgesproken zijn. Wet op de Week re elite es, IS. V. en Siet vrouwelijk kiesrecht. Redevoering van VIMolf M. Nolf. Mijnheeren, ik begeer eenige korte opmerkingen aan te bie den nopens de verschillige voorstellen betrekkelijk het kiesrecht en de kies baarheid voor werkrechlèrs en eerst en vooral te antwoorden op de bewijsre dens die geformuleerd zijn geweest tegen de toepassing der evenredige vertegenwoordiging in de kiezingen voor de werkrechters. Het is niet zonder een zekeren spijt dat ik den achtbaren heer Janson zich heb hooren verzetten tegen de toepas sing van dezen rechtmatigen en billij ken grondregel, maar ik verhaast mij er bij te voegen dat ik ten volle hulde bied aan de beweegreden die onzen voortreifelijken ambtgenoot heeft doen handelen. De achtbare heer Janson vreest dat de evenredige vertegenwoordiging voor gevolg hebbe de politiek in kiezingen te brengen waar zij niets te zien heeft men moet, zegt hij, het princiep hiyid- haven dat de politiek geen toegang moet hebben in de gerechtszalen. Onze achtbare collega, M. Borboux, (1) insgelijks de toepassing der even redige vertegenwoordiging bestrijden de voor dezelfde kiezingen, zegde In dien gij de werkrechters doet benoe men door eene partij, indien gij er de gekozene van een afgezonderd gedeelte van maakt, ziehier het zielewonder dat zich noodlottig zal voordoen met de (1) M. Borboux, klerikale volksvertegen woordiger voor Verviers. (N, d. R.) beste trouw der wereld, de werkrech- tei^ zullen zich aanzien als gedwongen om niet aan hunnen plicht te kort te komen, aan de vervulling hunner zen ding politieke, wijsgeerige, godsdien stige of confessionneele afgetrokken heden te brengen. Mijnheeren, ik ben het volstrekt eens met mijne achtbare collegas om te zeg gen dat de kiezingen van rechters niet zouden moeten ontaarden in poli tieke strijden. Ongelukkiglijk in feite is het alzoo niet. Het is daar een kwaad waaraan wij moeten trachten hulp te bren gen. In West-Viaanderen, behalve mis schien te Oostende, zijn de werkrech- tersraden in de macht der katholieke partij, die er alleen vertegenwoordigd is. Er is maar ééne uitzondering, denk ik, te Brugge, waar de bazen zich ver staan om de zetels onder malkander te verdeelen en de gelijkdunkendheid van den Raad te beletten, maar er is strijd voor de zetels aan de werklieden ten deel gevallen, en de katholieke lijst zegepraalt er. Te Yper, tot in 1893, was de werk- rechtersraad maar samengesteld uit liberalen de katholieke partij heeft de uittredende raadsleden bestreden en sedert 1890 is de Raad katho liek. Te Rouselare hebben de liberalen, over tijd gestreden maar zonder suc ces voor de werkliedenzetels De Raad is er gelijkdunkend katho liek. Het is hetzelfde te Kortrijk, te Mos- croen, te Thielt. Ik weet niet welke de toestand is te Oostende. I11 onze provincie speelt de politiek dus eene rol in de afdeelingen voor de werkrechters en ik denk dat het 't zelf de is in het overige van 't land. In de groote.centrums, namelijk, wat zien wij in iedere kiezing. Verschei dene lijsten staan tegenover malkan der, beschermd door onze verschillige politieke partijen. Van eenen anderen kant hebben wij achtbare collegas in verscheidene keerenniet hooren klagen over de wijze op welke de kiezerslijsten opgemaakt waren, bevestigende dat cle partij geest aan hare opmaking bestuur de Toont zulks niet aan dat de toestand welke de achtbare heer Janson schrik te in te brengen door de evenredige vertegenwoordiging bijna overal be staat en .dat onafhankelijk van de even redige vertegenwoordiging. Wat volgt er uit Het is dat in vele plaatsen de kiezin gen voor de werkrechters ons gelijk aardige rechtbanken geven, kwaal die wij voor de gewone rechtbanken aan klagen en dat ik, voor waf mij aangaat, betreur, niet dat ik de benoemde rech ters verdenk onrechtvaardigheden'te bedrijven, maar omdat de gelijkaardi ge rechtbanken in het algemeen aan al de aan rechtsdwang onderworpenen hetzelfde vertrouwen niet inboezemen. Welnu deze kwaal is des te grooter in het geval, dat de voornaamste zen ding der werkrechters de verzoening is, gevolg dat gemakkelijker zal te be komen zijn, dat het vertrouwen in de rechtsgeleerdheid vollediger zal zijn. Schijnt de evenredige vertegenwoor diging, ver van te moeten geducht worden, hier niet als eene aangewezen oplossing'? Hare tegenstrevers op het politiek gebied verwijten haar juist het politiek. EICALI VAN - va-. - -

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1