Een joiige soldaat vermoord ie Vper. leven te vernietigen en zij zal zeker eindigen met dit uitwerksel te hebben in kiezingen als deze waar het beroeps- belanghetpolitiekbelanguverheerscht. I let is overigens de oplossing die ons aangewezen is door de aan rechts- d wang onderworpene der koophandels rechtsbanken die, gelijk te Brugge, te Kortrijk, en Aalst en in andere plaatsen ongetwijfeld zich verstaan om de ge- lij kduhkendheid hunner rechtbanken te vermijden! Men zegt ons dat de toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging in de afdéeling voor de rechtwerkers onmo gelijk is. Deze thesis is verdedigd geweest door onzen achtbaren collega M. Del- porte. (1) Maar wij hebben van eenen anderen kant eene tegenstrijdige meening hoo- ren uitdrukken door den achtbaren minister van arbeid. liet is dus eene forinuul die te vin den is Zoeken wij dezelve, maar ver wijderen wij geen rechtvaardigen grondregel ter wille der moeilijkheden die wij zouden kunnen ontmoeten. Men spreekt ons ook van de stem ming verplichtend te maken. De ver plichting der stemming begrijpt zich maar onder het beheer der evenredige vertegenwoordiging, want het is nutte loos kiezers te verplaatsen wanneer zij geen nuttig uitwerksel der stemming mogen verwachten welke men hen ver plicht uit te brengen. Eindelijk, mijnheeren, men stelt ons voor de ur&uwen aan le nemen tot het kiesrecht en de kiesbaarheid aan dezelf de voorwaarden als de mannen. Het is het voorstel van den achtbaren heer Denis. Men roept het voorbeeld in van an dere landen Frankrijk, Holland en Italië, waar het kiesrecht en de kies baarheid aan de vrouwen verleend zijn. Men doet gelden dat er nijverheden en ambachten zijn die niets dan vrou wen gebruiken en dat zij bijgevolg bé ter geschikt zijn dan de mannen om de geschillen te beoordeelen die er betrek op hebben. Mijnh'eeren, in princiep ben ik geen voorstander van het kiesrecht en van de kiesbaarheid der vrouwen, maar ik beken nochtans dat voor deuitsluitelij- ke vrouwelijke nijverheden en bedrij ven die tegenwoordig tot het rechtsge bied der werkrechters behooren en die ei' niet rechtstreeks vertegenwoordigd zijn, er iets kan te doen zijn. ik zou, op zijn ergst genomen, toe stemmen, aan te nemen dat deze nij verheden en beroepen vertegenwoor digd zijn door vrouwen in den schoot der werkrechtersraden zij zouden er hun advies kunnen geven over zaken die aan de bevoegdheid der mannen ontsnappen en alzoo kunnen medehel- pen aan een wijs bestuur van het ge nacht. MMabüle. Hoe dat bepalen M. Nólf. Er ware een voorstel in den vereiscbten vorm op te stellen. Ik zou insgelijks aanvaarden dat voor die nijverheden en bedrijven de vrouwen de macht hebben deze aan te duiden die zouden geroepen zijn om haar te vertegenwoordigen. Maar het amendement van M. Denis gaat verder hij verleent niet alleen aan de vrouwen het recht van verte genwoordiging en het recht hare alge vaardigden aan te wijzen, het geeft haar het recht deel te nemen aan de kiezing van al de werkrechters, want indien ik het voorstel van het achtbare lid goed verstaan heb de vrouwen zou den met de mannen een eenig en zelf de kieskollege uitmaken, geroepen om al de leden bazen en werklieden van den Raad aan te wijzen. Dat schijnt mij het te bereiken doel te overtreffen en, in pratiek, zie ik er ernstige hindernissen tot de aanvaar ding van dergelijk voorstel. Te Yper, bij voorbeeld, bevat de werkrechtersraad in zijne jurisdictie al de gemeenten van het gebied onzer rechtbank van eersten aanleg, het zij 48 gemeenten maar, gelijk zekere dezer gemeenten geen deel maken van ons bestuurlijk arrondissement, heb ik in het commissariaat van Yper de lijs ten niet kunnen vinden die haar be treffen. 1 Ilc kan u dus het cijfer der kiezers bazen en werklieden maar van 38 ge meenten mede deelen onder dewelke fij M. Delporte, socialistiscRe volksver tegenwoordiger van Brussel. yN. d- R de voornaamste als Yper, Poperin- ghe, Wervick en Komen voorko men. Welnu, voor die 38 gemeenten, zijn pr voor alles en in alles 1,2'8 kie zers bazen en 1,704 kiezers werklie den. Ik wil wel aannemen dat deze lijsten onvolledig zijn M. A. Hubert, minister van nijver heid en arbeid. Dat is mogelijk. M. A aseele. Met reden, en men weet waarom. M. Nolf. ik vrag mij zelfs af of dat niet afhangt van het artikel 128 der wet, die de kosten der werkrechters ten laste legt.der gemeenten in evenre digheid van het getal nijverheidswerk lieden gebezigd in iedere gemeente, evenredigheid waarvan de bestatigirx- gen kunnen gedaan worden door de kie zerslijsten, op zulke wijze dat de ge meenten zouden belang hebben de minste kiezers mogelijk in te schrij ven. M. Maroille. Dat is iets dat uit de wet moet verdwijnen MCarton de Wiart. Te Sint-JoSse- ten-Noode, op de lijsten voor de kie zingen der bijgevoegde gemeenteraads leden, opgemaakt volgens dezelfde re gels, zijn er een twintigtal werklieden ingeschreven. M. Warneer maarverslaggever. En zeggen dat deze handvol ingeschre venen twee bijgevoegde gemeente raadsleden mag aanwijzen M. A. Delporte. Dit bewijst dat de wet slecht gemaakt is, onder oogpunt der voorwaarden van verblijf en van uitoefening van het bedrijf de minis ter verzet zich nochtans tegen alle wij ziging ten dien opzichte. M. Maroille. Waarom neemt de Staat de kosten der werkrechtersraden ten zijnen laste niet M. Hoyois. Daar is 't Al de lasten aan den 'Staat, geene meer aan de pro vinciën en de gemeenten ziedaar het programma En dan zult gij schreeu wen dat er een te kort is. M. Maroille. Waarom zou het werkliedengerecht niet door den Staat betaald worden ten zelfden titel als het gerecht in het algemeen M. Nolf. Ik zegde dus dat ik wel wil aannemen dat deze lijsten onvolle dig zijn, maar Wanneer ik de soorten van' werklieden beschouw die er in voorkomen, metsers, timfnerüeden, brouwersgasten, smids, bakkers, schil ders, kleermakers, schoenmakers, kloefkappers, kuipers, enz,, allen am bachten ten huize, kom ik tot dat be sluit dat in een arrondissement gelijk het onze, Waar er géehe fabrieken zijn. deze werklieden in het kiezerskorps geroepen om de werkrechters te kie zen, maar, eene kleine minderheid zou den uitmaken zoo gij ze wilt vermengen met de duizende kantwerksters in onze streek. Het zouden dus de kantwerksters zijn die de wet zouden maken én over de kiezing zouden beschikken. Uitroe pingen op de uiterste linkerzijde) M. Anseele. Maar neen M. Nolf. Maar ja M. Anseele. In het geheel niet. De wet komt het woord werkman uit te breiden en het getal werklieden kie zers zal aangroeien in aanzienlij ke even redigheden. M. Nolf. Ja het getal kiezers werk lieden zal aangroeien, maar gij ver groot ook het gatal werksters, gij neemt andere soorten van vrouwen aan nevens de kantwerksters. M. A. Delporte. - .Met het stelsel van M. Nolf zullen de kam .werksters vertegenwoordigd worden in de werk rechtersraden dooi' de bakkers. M. A. Hubert, minister van nijver heid en arbeid. En met uw stelsel zullen de bakkers benoemd worden door de kantwerwsters. M. A. Delporte. Met ons stelsel kun nen de kantwerksters en de bakkers, de eene en de andere eene krachtdadi ge vertegenwoordiging heljben. M. Nolf. Gij hebt niet gehoord wat ik over een oogenblik gezegd heb. Ik ben begonnen met te verklaren dat ik voor de ambachten als uitsluitelijk vrouwelijke aanzien eene bijzondere vertegenwoordiging zou aannemen in den schoot der werkrechtersraden in te bepalen voorwaarden want indien ik aan de vrouwen de gewenschte be voegdheid wil toekennen om de be kwaamste afgevaardigden aanwijzen om hare bedrijven te vertegenwoordi gen, wil ik zoover niet gaan haar de macht te verleenen te beschikken over deafvaradigingdie toekomt aan de am bachten en bedrijven voor mannen. Ik zal dus het ainandement van den heer Denis niet kunnen stemmen. Mijnheeren, ik begeer een woord te zeggen over het amendement dat ik neergelegd heb en die voor de partijen het recht wettigt voorden raad te ver schijnen, zij zuilen zich mogen doen vertegenwoordigen door een nijver heidsbaas, een comniis, een meester knecht. De advókaten komen niet onder de opgesomde P<1 'sor i e n Er volgt daaruit dat de kwestie te weten of uien de advókaten moet toe laten of niet hunne kliënten te verte genwoordigen of bij te staan betwist'is. Zekere werkreehteriraden nemen ze aan. Het is het geval te Charleroi schijnt het. Anderen weigeren hen den toegang- dei' gerechtszaal. - 't Is hét geval te Yper, te Kor Ir ijk. Mijn amendement zal ten minste het voordeel hebben de kwestie te beslis sen M. A. Hubertminister van nijver heid en arbeid. - Indien het feit aan de Regeering bekend ware gemaakt ge weest, deze zoude geantwoord hebben dat liet een misslag was door dezen werkrechtersraad bedreven. M. Nolf. Het is de tekst der wet niet. M. A. Hubert, minister van nijver heid, en arbeid. Ik vraag u ver schooning. Het verbrëzingshof heeft geoordeeld dat de advókaten zich mochten aanbieden voor al de rechts gebieden, ten ware een nadrukkelijke tèkst der wet er zich tegen verzette welnu, die tekst hebt gij niet. M. Nolf. Ik heb mijn amende ment aangeboden juist om de kwestie te doen beslissen. Het is dus aanvaard dat de advóka ten voortaan zullen bemachtigd wor den zich voor de werkrechters aan te bieden. M. A. Hubert, minister van nijver heid en arbeid. Volkomen. M. Wauwermans-, verslaggever. Dus, indien-üw amendement komt ver wijderd te worden, zal het dus door liet feit zijn dat de toestand welken gij will, wettigen met volle recht bestaat. Het zou de eenige oorzaak zijn zijner verwerping. M. Nolf. Dan zou ik liet kunnen in trekken. M. A. Hubertminister van nijver heid en arbeid. Maar neen, ik zal aldus de gelegenheid hebben eene ver klaring te doen daarover. M. Wauwermans, verslaggever. Dezelfde toes tannin Frankrijk, waai de partijen zich mogen doen vertegen woordigen het zij door eenen pleitbe zorger, hetzij door eenen advokaat. Dezen zijn ontslagen van eene volmacht aan te bieden. Maar zulks laat den toe gang der gerechtzaal niet toe aan de zaakwaarnemers. De heer Voorzitter. M. Nolf trekt gij uw amende ment in M. Nolf. Ik zou bereid zijn het te doen mijnheer de Voorzitter. M. A. Hubert, minister van nijverheid en waarheid. Maar «een, ik verkies dat het amendement maar later inge trokken worde, omdat ik aldus de ge legenheid zal hebben uitleggingen te geven daarover. De heer Voorzitter. - Gij zult het kunnen doen wanneer liet artikel waarop het betrek heeft in bespreking zal komen. M. Nolf. - Het is overeengekomen dat ik door advokaat insgelijks de ad vókaten-pleitbezorgers wil aanduiden. Om te eindigen ik veroorlof mij het nut kenbaar te maken dat er zou zijn in een zelfdenarrojidissementscommissariaat al de kiezerslijsten te vereenigen die be trek hébben aan eene zelfde jurisdictie van werkrechters, alzoo gebeurt het, en 't is het geval voor Yper, dat de ju risdictie der wericrechters zich uit- strekke over gemeenten die van het bestuurlijk arrondissement niet afhan gen de gemeenten zenden de lijsten, gelijkvormig het artikel 13 der wet, aan den arrondissementscommissaris waarvan* zij afhangen en het gebeurt dat de lijsten betrekking hebbende op een zelfden werkrechtersraad, in twee of drie verschillige commissariaten uitgedeeld worden. Er is daar eene zwarigheid welke ik zou willen zien verdwijnen. M. A. Hubert, minister van nijverheid en arbeid. Men kan aan eenenarron-' dissëméhtscomniissaris het recht niet geven daden te verrichten die in de be voegd beid kómen van een zijner colle ges. M. Nolf. Le kiezers kunnen be lang hebben kennis te gaan neinen van de kiezerslijsten. Welnu hoe kan dat zijn in dén tegen woord igen toe stand Voor den werkrechtersraad van Yper bevinden zich de lijsten van 38 gemeenten te Yper, de andere zijn neergelegd te Veurne en te TTiielL. De wet zou dienen veranderd te worden onder dat opzicht. .1/. Wauwrrmans, verslaggever. Er zijn arrondislementen die verde digd zijn voorde kiezingen van den Se naat. MAHubert, ministervan nijverheid en arbeid op kiezingsgebied is de toestand dezelfde. Dé kiezerslijsten zij n neergelegd in de afrondissements-1 commissariaten en verscheidene be stuurlij ke arrondissementen mogen vereenigd word en o m kiesomschrij vin gen temaken. M. A olf. Men zou het werk moe ten vergemakkelijken van dezen die zich met de herziening der kiezerslijs- j ten bezighouden, men zou liet artikel 13 der wet kunnen wijzigen en ik houd mij voor het voorstel er van te doen. Voor wat het amendement van M. Molf aangaat, zeggende dat de partijen zich zullen mogen laten bijstaan of vertegenwoordigen door eenen ad vokaat, ditamendementisbehouden en aangenomen geweest door de kamer in zitting van 19 December 11. Maandag morgend, rond 9 ure, heb ben de trommelaars en trompetters van het 3° linie te Yper, die als naar gewoonte hunne oefeningen deden in de buitenwandeling, tusschen de Rij- selpoort en het Hoornwerk een lijk ge vonden in eene weide, afhangende van de Weldadigheidsschool. Eenige stappen van den ingang, langs de haag, lag een soldaat van het 3" li nie regiment, op den rug, het hoofd gezwollen en in stuk zijne tuniek was op hém geworpen en zijn hemd stak uit den broek. Daar nevens lag een dikke stok. Waarschijnlijk zal hij in die donkere en eenzame plaats aangetrokken zijïi geweest onder een of ander voorwend® sel, en .daarna vermoord en geplun derd. Het slachtoffer is een zekere Emiel Goethals, van Wondelghem. Ilij was laatst den 16" November in Yper aange komen. Met Kerstdag had hij verlof gehad welk hij bij zijne ouders doorgebracht had. Het was een goede jongen, een duts. Hij vertelde aan iedereen dat hij vij ftien frank op zich had, in een klein beursje op zijn borst vastgemaakt. Dit beursje werd gevonden nabij de plaats waar het lijk ontdekt werd. Gffindag was hij met een makker om 3TLre 's namiddags uit de Kazerne ver trokken. Zij hebben te zamen twee' glazen bier gedronken en om 5 ure heeft zijn makker hem verlaten aan den hoek der Rijselstraat. Wat is, er daarna gebeurd Werd hij aangerand door een andere soldaat of heeft hij in eene plaats zijn geld getoond en mede- gesleept geweest ?Ai deze punten zul len onderzocht worden. Den Maandag voormiddag nog is het A Parketter plaats geweest en rs namid dags heeft de politiekommissaris Vara denbraembusche, geholpen door de militaire overheid, al de soldate klee deren inspecteerd. Eene tuniek en een broek, met bloed beplekt, werden medegenomen om te doen onderzoe ken. Het wapen der moord, een dikke stok, zal insgelijks onderzocht worden. Het slachtoffer werd overgebracht naar het burgerlijk hospitaal. lot heden toe, niettegenstaande al de pogingen ingespannen om de dader dier laffe)ij ke moord te ontdekken, is men ei; niet ingelokt het minste spoor zelfs te bespeuren. Woensdag namiddag om 2 ure heeft de begraving plaats gehad van dien ongeluk' kigen soldaat. ïvene over -roote menigte woonde droevige plechtigheid bij De soldaten de overheden van het garnisoen der stad waren er tegenwoordig. v fl

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2