bericht. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 21" Januari 1909. 5 centiemen. Vijfde jaar. l\r 11 Hel Weldad igheidsfeest. Staatkundig Overzicht. Vive la calotte Christelijke boeren, Wat zegt gij daarvan Jamais content Altijd viesgezind. Geen man Geen kanon Geen Fort Eendracht maakt Macht. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5Ö Men handelt bij overeenkomst. Verschijnende fles Honderd ays. aat, nj 53, Vires acquirit eundo. Men schrijfi in hij den Uilgever, Ltixtnudestraat, nf 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en :t buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Daar onze weekbladen niet ver schijnen vóór den Donderdagen den Zaterdag, en de omhalingen, aange kondigd door de heeren Colaert en Fraeys, zich voortzettende ten voor- deele der ongelukkigen van Sicilië enCalabrië, vragen ons eenige vrien den, of zij wel gedaan hebben te ge ven, anderen, of zij het moeten doen. Is de inschrijving wel onzijdig Heeft men eenen oproep gedaan aan de beide politieke partijen Heeft men gehandeld gelijk te Kortrijk, bij,voorbeeld, waar het bestuur de medewerking gevraagd heeft van al de maatschappijen der stad zonder onderscheid van partij ofwel heeft men stelselmatig de liberalen verge ten om maar eenen oproep te doen aan het patroonschap der partij aan het bewind Ten welken titel M. Fraeys, voorzitter der katholieke vereernging, teekent hij in den naam van het inrichtings Comiteit Wat zal men doen met de fond sen Zal men ze zenden naar de na tionale inschrijving Ofwel zal men ze sturen naar den Paus, zekere kle rikale dagbladen zeggen dat het geld der christenheid moet naar den Paus gaan daar niemand een beter gebruik er van kan maken om de ongelukkige katholieken van Sicilië en van Cala- brië ter hulp te komen Wij zijn maar van het feest ver wittigd geweest door de aankondi ging die ons laat toegezonden is ge weest en door de plakbrieven die Zaterdag morgend aan de stadsmu ren zijn aangeplakt geweest. Tot daar wisten wij niets. Er volgt uit de inlichtingen welke wij hebben doen nemen om aan de vragen te beantwoorden die ons ge daan zijn geweest, dat het Mevrouw Struye is die het initiatief der in schrijving genomen heeft, waarover zij dient gelukwenscht te worden dat er van het begin af overeen is gekomen geweest dat het feest eenen aard van stipte onzijdigheid zou heb ben dat men maar eenen oproep zou doen aan de medewerking van personen, die om reden van hunnen stand (officieren en magistraten) niet gemengd zijn aan onze politieke worstelingen dat het stadsbestuur het lokaal en de verlichting zoude geven. Het was Volmaakt. Maar waarom de bescherming van de klerikale feestcommissie Indien men verstaat dat de plakbrieven on derteekend zijn door M. Colaert, burgemeester, namens de stad, die hare medehulp verleent, is men ver wonderd er den naam te zien van M. Fraeys en men vraagt zich af ten welken titel hij tusschenkomt Waarom die moeilijkheid aan de be loofde stipte onzijdigheid Wat het gebruik der gelden aan gaat wij hebben geene zekere inlich tingen kunnen bekomen. Zij moeten gezonden worden naar de nationale inschrijving. Indien de Icatnolieke redens kunnen hebben om de ita- liaansche regeering vijandig te zijn; hebben de liberalen geene. Wij zou den eene zekerheid te dien <opzichte willen. Wij denken dus dat onze vrienden zich zouden moeten voorbehouden te teekenen tot zij nadere inlichtingen genomen hebben. In alle geval wij verwittigen hen dat een militairfeest zal plaats heb ben in de stad, bij besluit van den minister van Oorlog. Dit feest zal zekerlijk onzijdig zijn en dezen die zouden kunnen twijfelen ten opzichte van den aard der inschrijving aange kondigd door de heeren Colaert en Fraeys, zullen daar eene gelegen heid vinden om hunne jonst te ge ven. Er is, daarenboven, de vertooning der Vlaamsche Ster, welke le Pro- grès aan de mildadigheid zijner lezers reeds aangekondigd heeft. Nog een woord Er is van eerst af besloten geweest dat de kaarten om de voordracht van M. Hebbelynck bij te wonen, zouden uitgegeven worden aan den gelijk- matigen prijs van drie franken. Wij vragen met welk recht men zich veroorloofd heeft het cijfer te verhoogen met aan de inschrijvers genummerde plaatsen aan te bieden aan de prijzen van i fr. en van 50 centiemen Indien men moet geloof hechten, aan hetgeen gezegd wordt, zou het vastgesteld zijn dat het bedrag der inschrijving niet aan de pauselijke inschrijving, maar 'aan den minister van Italië te Brussel zou gezonden worden. Wij hebben geene mededee- ling daaromtrent ontvangen, maar het is de verklaring die in verschilli- ge huizen gedaan is geweest door Dames belast met den verkoop der kaarten. Waarvan akt. Het is eenigzins eene toegeving waarvan het behoort rekening te hou den. Om geene afbreuk te berokkenen aan de weldadigheidsfeesten, aange kondigd ten voordeele der Italiaansche slachtoffers, heeft De Vlaamsche Ster besloten hare liefdadigheidsvertooning die hetzelfde doel beoogde, niet te geven. Namens De Vlaamsche Ster De schrijver, De voorzitter, R.-D. CoRDENiER. Henri CREUS. TURKIJE Dinsdag heeft de Tui ksclie kamer, te mid den van geestdriftig gejuich, een voorstel aan genomen, strekkend tot de benoeming eener commissie van twintig leden, gelast de her ziening der Grondwet voor te bereiden. Dinsdag heeft het Turksch gouvernement het voorstel van Oostenrijk het betalen eener vergoeding van 2 1/2 miflioen Turksche pon den, voor de inpalming van Rosnië-Herzego- wina aangenomen. Buiten eenige punten van ondergeschikt be lang, betreffende de kwestie va 1 de morio- pools en de tolrechten, wordt de overeenkomst tusscnen Oostenrijken Turkije te Consiautino- pel als eene afgedane zaak beschouwd. De politie van Constrntinopel heeft hei be staan ontdekt van .een geheim revolutionrjair genootschap, de Feuakariani-Millot of Dq Geslachiofferden der Natie Militairen, ontevreden ambtenaars en bannelingen maken er ehfcl van Men schat het getal leden op 10 tot 20.000 Reeds een veertigtal Fedakaria'ni's zijn aangehouden, waartusschen gansch het personeel van het dagblad Moukouk Ommu- nië. De geheime vereeniging was voornemens eene grooie belooging voor het paleis van den grootvizier en voor de ministeries te houden. Er waren zelfs wapens uitgedeeld, en het be sluit was genomen de ministeries te bestor men en een oproer te verwekken. BULGARIË Uit goede bron meldt men dat Bulgarië troe pen samentrekt aan de grenzen. Men vreest dat Bulgarië in een ultimatum aan Turkije de erkenning van bet. koninkrijk zal vergen OOSTENRIJK SERVIE Volgens eene inlichting uit gezaghebbende bron, is de >oslenrijksche veldartilerie, die een gansch nieuw materieel gekregen heeft, voorzien vari al een noodigen wapenvoorraad op oorlogsvoel. Al de Staatsfabrieken hebben in den laatsten tijd dag en nacht gewerkt, zoo dat Oostenrijk al zijne militaire toebereidselen heeft voltooid. Do klerikale gazetten hebben het gevonden zulle. Ken der moordenaars die te Bethu- ne geguillotineerd werden, heeft, vooraleer het mes van den beul in den nek le krijgen, geroepen Abas les calotins De klerikale gazetten maken zich van dit uitzonderlijk geval meester om te verstaan te geven dat de uit roep, de laatste snik van Pollet, het spreekwoord en de leus is van al de- genen en dat zijn, volgens hen, al de antiklerikalen) die de verantwoorde lijkheid dragen der toenemende cri minaliteit. In de oogen van die klerikale ga zetten z>jn alle menschen die A bas la calotte roepen, slechterikken De klerikale zedeleer zal nu ook de moordenaars in twee soorten verdee- len. Het uitschot van de maatschappij, de afschuwelijkste moordenaar voor hen, is degenen die schaamteloos ge noeg is A bas les calotins te dur ven roepen. .Vlaar de zedeleer van die klerikale gazetten heeft schatten van gratie over voor de moordenaars die al wa re T maar dat zo huichelen om een st- garette en een glas wijn te meer vaa den aalmoezenier in 't gevang te be komen) biechten en ons Heere op de tong ontvangen vooraleer dat 'L 'mes van den beul hun keelgat doorsnijdt I 't Is een wonder dat de klerikale gazetten zooveel aanstoot vinden in de daad van eenen ter dood veroor deelden die A bas la calotte» roept en dat zij er nooit aan denken artikels te schrijven over de ontelbare dieven, bandieten en moordenaars die uitslui- tehjk in 't katholicisme werden opge voed en hun katholiek geloof bleven belijden tot onder het mes der guillo- tien. Wij moeten zelfs geene voorbeel den zoeken bij de fanatiek-kalholieke bevolkingen van Spanje of Italië, waar de bandieten een kruis maken en een Ave Marie lezen vooraleer hun slachtoffer het mes in den rug te plof fen. Herinneren wij enkel aan die Vlaamsche boerenfamilie, opgebracht in eene school met God, waar de vrouw des huizes met hare kinderen hunnen echtgenoot en vader laffelijk vermoorden in zijnen slaap, zijn lijk een kruisbeeld en een palmtak in han den stopten, wijwater sproeiden en begonnen Onze Vader enz, te lezen. De katholieke bewaarders hebben zich met Anseele en de communisti sche socialisten verstaan om zich meester te maken van 't stadhuis te Gent. Kooden en zwarten verdeelden on der malkaar broederlijk de plaatsen van schepénen De katholieke gemeenteraadsleden arm in arm met de roode vijanden van eigendom en huisgezin, hewel, christelijke boeren, wat zegt gij van dat monsterbond De katholieke partij stelt den weg open voor de socialistische kiassen- verdeelers. 't Is proper Klerikaien én socialisten waren boos op de liberalen die alleen het be stuur van do stad Gent in handen hielden. Gij zijt niet kontent met ons be stuur, antwoordden do liberalen,wel nu, wij stellen het bestuur open. Pakt hef en bestuurt zonder ons. Fn nu zijn de klerikaien en socia listen minder ko'ntent, omdat zij meer mogen pakken dan zij verwachten. Nu zouden zij de liberalen willen dwingen om mede te besturen, ja, zij vvi'den zelfs een koppel liberale sche penen dwingen om aan te blijven Heeft men ooit een klerikaler-socia- 1 istisch kluchtspel geweten De katholieken, vijanden van leer plicht en van militairen dienstplicht, wilden nu den gedwongen ambte- naarsdienst invoeren 1 Ons katholiek ministerie is aan 't bewind gekomen onder den roep Geen man I Geen kanon 1 Op 27 Februari, aanstaande zal te Antwerpen de aanbesteding plaats hebben van Elf Forten en Twaalf kleine Forten. De aanbesteding is verdeeld in vijf loten '1. 2,165,000 frank. 2. 1,909,068 frank. 3. 1,576,386 frank. 4. 2,561,373 frank. 5. 1,283,237 frank. Hel bestek vermeld daarbij Niet inbegrepen de onvoorziene uitgaven. 't Is te zeggen meer dan tien miljoen om te beginnen. Kanonnen. Als nu die forten zullen opgemaakt zijn, moeten er dan kanonnen, amu- nitie, machinery gekocht worden voor veel miljoenen. WEERGAL A

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1