TOMBOLA. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 4" Februari 1909. 5 cent emen. Vijfde jaar. Nr 13. Alzijdig Volksonderwijs. met kosleloozc Gemeenteraad van Vjier. Hevig incident. Eendracht maakt Macht. Verschijttende des S»OHdevdllf/SVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-Oü. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5Ö. Men handelt bij overeenkomst. Men schi ijfi in hij den Uitgever, üixtoudestraai, nr 53, ie I per. De aankondigingen van gansch België eri 't hnilenland evenals de Noianah' en Ueclitgrlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten hnreele van du h'atU Men wordt vriendelijk verzocht alie Itoege- naamde artikels uiterlijk legen Üijósdag middag vrij en onderteekeh'd ine ie zenden TïVGï-MLlVO- Vrij voor de vrouwen. 10 centiemen voor de mannen. Spreker \I IV TACK, Leer aar te Mechelen. Onderwerp Heksenprocessen te Mechelen. Openbare zitting van Zaterdag 23 Januari 1909. De openbare zitting wordt ten 5 ure 10 m. geopend. Zijn tegenwoordig de Heeren Go- laert, Burgemeester-Voorzitter ;Fraeys, Vandenboogaerde, Schepen Vander- ghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Begerem, Boone, Raadsleden M. Gorrissen, se cretaris. Afwezig de heeren Struye en Fiers. Het verslag der voorgaande zitting, geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedgekeurd. 1. Rekening 1907 en begrooting 1909 van het Bureel van weldadigheid. M. Sobry, door de derde commissie aangewezen als verslaggever, geeft lezing van zijn verslag. Naar hetgeen het achtbare Raadslid zegt, sluit de rekening 1907 met een overschot van fr. 6.520-29. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 114,814-70, De uitgaven tot fr. 108,294-41 De heer verslaggever vest igt de aan dacht van den Baad op verscheidene posten die de cijfers, voorzien in de begrooting '1907, overtroffen hebben en drukt de volgende wenschen uit 1) Dat het Bureel van Weldadigheid het werk van den akker inbrenge. Dit werk zou een zeker getal onder steunden toelaten hunnen toestand te verbeteren door eön eigen arbeid, in plaats van ten laste te blijven van het Weldadigheidsbureel. Niets ware ge makkelijker het werk tot een goed einde te leiden aangezien het Welda- digheidsbestuur, in de omstreken der stad, verscheidene eigendommen bezit welke het voor deze bedoeling' zou kunnen benuttigen. 2) Dat gezegd Bureel van weldadig heid aan ieder behoeftig kind eene subsidie verleene van 3 franken, in te schrijven op een renteboekje om aan deze kinderen een ouderdomspensioen te verzekeren opdat zij in hunnen ou derdom niet ten Laste vallen van den openbaren bijstand. De Raad keurt eenpariglijk de reke ning 1907 goed van het Weldadigheids bureel en beslist deze wenschen aan gezegd bestuur over te brengen. De verslaggeverM. Sobry onderwerpt de begrooting van het dienstjaar 1909 van het weldadigheidsbureel aan de goedkeuring van den Raad, dewelke beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van fr. 110,387-53. M. D'Huvettere hekelt de inschrijving op de begruoting van een crediet van 25 fr. toegestaan aan de Maatschappij van Gematigheid. Het achtbare Raads lid is van gedacht dat dit crediet geen uitwerksel zal hebben dat geld zal hoogstens dienen om eenige vlugschrif ten te verspreiden. Wat meer is, het is iets dat niet in de bevoegdheid van het Weldadigheidsbureel komt. M. Begerem vindt, integendeel, dat het initiatief der Maatschappij van Ge- matigheid zeer loffelijk is en dat het verdient aangemoedigd te worden. M. D'Huvettere. Deze maatschap pij verleent aan niemand hulp en haar doel is negatief. M. Begerem. Gij zoudt de verga deringen dezer Maatschappij moeten bijwonen. M. D'Huvettere. Het is reeds zeer schoon van mijnen kant, schijnt mij, dat ik hier het goede voorbeeld toon. M. Begerem. M. Sobry heeft in zijn verslag gesproken van den Druppel Melk Dat werk, overal waar het be staat, bevyijst overgroote diensten, en te Yper zou het insgelijks van groot nut zijn. Het Bureel van Weldadigheid zou de zaak kunnen onderzoeken. M. Coiaert. Ja, de zaak van den Druppel Melk maar niet deze der alcöolisché dranken. M. D'Huvettere. Men spreekt van gematigheid en de stad geeft champa gne na de processiën. (1) M. Coiaert denkt dat het aan de stad toekomt het Werk van den Druppel Melk op te richten. Eene subsidie zou aan het Bureel van Weldadigheid gevraagd worden. Dat werk zal waar schijnlijk ingericht worden in den loop van het jaar 1909. Verslagen zijn reeds neergelegd geweest door de heeren dockters Van Robaeys en Do nek. Wij zouden kunnen inlichtingen vragen over dat werk, in verschiilige steden waar het dienst doet. De kindersterfte in Yper is zeer groot, maar zoo groot niet als in zekere an dere steden wij houden de goede mid den evenredigheid. Eindelijk wordt de begrooting van het Bureei van Weldadigheid voor het dienstjaar 1909 goedgekeurd en M. Co iaert wenscht M. Sobry geluk over zijn oprecht verslag. 2. Rekening 1907 en begrooting 1909 der Burgerlijke Godshuizen. De derde commissie haar onderzoek niet geëindigd hebbende, worden de rekening 1907 en de begrooting 1909 der burgerlijke Godshuizen tot eene aanstaande zitting verzonden. 3. Bureel van Weldadigheid tusschen- komst in de kosten van het kosteloos on derwijs. Hetgetal leerlingen der lagere school van den Verloren Hoek van 50 op 97 geklommen zijnde moet het aandeel van tnssc henkomst van het Weldadig heidsbureel, in de kosten van het kos teloos onderwijs van 373 fr. verhoogd worden. Deze school bewijst groote diensten aan dat gedeelte der stad. De Raad brengt een gunstig advies- uit. 4. Herstellinq van S1 Maar tens Kloos ter. M. Coiaert. Een verslag over de herstelling van S' Maartens klooster is door mij gemaakt geweest namens liet Schepencollege. De leden der drukpers hebben een exemplaar van dat verslag ontvangen. (i) Welk wonderlijk kind (N. d. R.) Ik verzoek hen er ruchtbaarheid aan te geven. Ik heb dat verslag niet gërtiaakt voor mijn vermaak, maar voor de stad. De Gemeenteraad de herstelling van Sl Maartens klooster gestemd hebbende, is hij gehouden vandaag te onderzoeken en zich te verklaren over het ontwerp van over eenkomst en te besluiten nopens deze stemming tusschen de stad en de kerk fabriek van S' Maarten, eigenares van gezegd klooster. Volgens de schattingen zal deze her stelling de som van 180,000 fr. berei ken. De voorwaarden willen dat de stad een deel ten haren laste neme dat op de kerkfabriek rust, 't zij 10,000 frank. Het aandeel der stad ware dus van 40,000 fr. liet aandeel der kerk fabriek van 20,000 fr. blijvende, zou de aanvulling betaald worden door de provincie en door den Staat. De pro vincie zou van den eenen kant 30,000 frank betalen en de Staat, van den anderen kant, 90,000 fr. De kerkfa briek zou aan de stad, als erfpacht, voor een tijdperk van 99 jaren het klooster van Sl Maarten afstaan, op uit zondering van geheel het gelijkvloers der oostelijke zijde, behalve de twee eerste boven galerijen noord, mits den jaarlijkschen prijs van 700 fr. boven de belastingen en de toebehoorende lasten aan het gebruik van het gebouw, en de verzekeringspremie tegen brand. De stad zou in het S' Maartens klooster liet Museum, de Bibliotheek en gebeur lijk de archieven vestigen. M. D'Huvettere is verwonderd dat men zich niet gehouden heeft aan 650 fr. voor de jaariijksche pacht, in plaats van 700 fr. die hij te hoog vindt. M. Coiaert. Het is waar dat ik 050 fr. voorgesteld had, maar de fabriek eischte 800 fr. Na onderhandelingen zijn wij overeengekomen over het cij fer van 700 fr. Aangezien deze som den intrest vertegenwoordigt van de 20.000 fr. voorschoten door de kerkfabriek, daarbij nog de aflossing. M. D'Huvettere vindt de eischen der kerkfabriek buitensporig. Er is daar een gebouw dat tegenwoordig niets waard is zonder er toe verplicht te zijn helpen wij het herstellen, en wij nemen een deel der uitgaven van de fabriek op ons op die wijze zal het ge bouw in waarde stijgen en wij zijn ver plicht om er het gebruik van te hebben eene pacht te betalen en het deel der fabriek af te lossen. M. Coiaert. Wij zullen er van ge nieten. M. Begerem. Met 700 fr. 's jaars te betalen, M. Coiaert. Wij zullen er verschei dene diensten instalieeren, onder andere het Museum, de Biblio theek en waarschijnlijk de Archie ven. M. Begerem. Dat alles is wel goed, maar wij zijn niet verplicht dat gebouw te herstellen, en indien wij het niet deden, wat zou men er mede doen M. Coiaert. Men zou het verkoo- pen. M. Begerem. Zuik een ge bouw M. Coiaert. Wij zijn verplicht door de wet het te herstellen. M. Begerem. Een gebouw dat zich in zulken staat bevindt De heer Voorzitter. Vergeet niet dat indien wij niet tusschenkomen. het gebouw niet zal hersteld worden, daar de kerkfabriek de fondsen niet heeft, welnu, de gemeentewet legt ons op te waken over het behoud der mo numenten. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 4 fr. id. M. Begerem. S' Maartens klooster is geen monument, het is mogelijk dat na de- werken die er zuilen gedaan worden het een monument zal worden. Men spreekt altijd van herstellingen, maar het zijn ware herbouwingen die men bezig is te doen en voor wat het klooster van S' Maarten aangaat, dat geen gebouw is van den eeredienst, er is geene verplichting van wege de stad. M. Biebuyck. De zedelijke verplich ting is er altijd. M. Coiaert. Inderdaad, en ook de burgerlijke verplichting. In zake van herstelling indien er deelen in puin vallen, indien er steenen, ornementen uitmergelen, op welke wijze dezelve te herstellen indien gij ze niet vernieuwt. Ik heb zelf, zegt M. Coiaert, de ver schiilige werken nagezien en ik heb de heeren Raadsleden verzocht evenzoo te doen met aldus te werk te gaan zul len zij kunnen bestatigen dat al de ou de gedeelten die kunnen dienen, on aangeroerd zulleh blijven. Indien de herstelling van over zestig jaar ratio- neeler ware geweest zouden wij ons niet verplicht zien te heden te herbe ginnen. Wat het klooster van S' Maar ten aangaat, het bevat deelen van eene groote kunstwaarde zij zijn niet ge waardeerd omdat zij te lang ingevoegd zijn gebleven. Eens de werken gedaan, zal iedereen de groote waarde van het gebouw kunnen waardeeren, dat eenig zal zijn in zijn slach, aangezien de bouwtrant der verschiilige tijdstippen, zijner samenstelling zal bewaard zijn. M. Sobry. Er is in de gemeente wet geschreven dat wij moeten her stellen. Het achtbare Raadslid onder steunt liet verdrag dat ons een schoon monument meer zal geven. Wat de pacht van 700 fr. aangaat hij vindt dat hij niet te hoog is Voor het gébruik dat de stad er zal kunnen van maken. M. Sobry vergelijkt ze met deze der too- neelzaal die geen kenmerk heeft en voor dewelke de stad jaarlijks 1,000 fr. betaalt. Er dient rekening gehouden te worden dat de tegenwoordige loka len der Bibliotheek ook iets zuilen op brengen, opbrengst die zal moeten afgetrokken worden van de 700 frs. M. Coiaert. - 't Is juist. M. Begerem. Natuurlijk dat het juist is, aangezien de achtbare -heer Sobry van uw gedacht is. M. Coiaert. Deze herstelling ge daan zijnde, zal onze kunstschat mer kelijk vermèerderen ten voordeele der stad en harer inwoners. Men zal alsdan de tegenwoordige lokalen der Bibliotheek kunnen ver- koopen. Eenige bemerkingen zijn nog voor gesteld door verscheidene leden ein delijk wordt het verdrag met eenparig heid goedgekeurd. 5. Herstelling van S'" facobskerk. M. Coiaert legt uit op welke wijze deze herstelling zal gedaan worden. De kerkfabriek zal tusschenkomen voor een vierde, de stad insgelijks voor een vierde, de provincie voor een zesde en de Staat voor de aanvulling' der som. De totale kost zal van fr. 82,085-25 zijn. Er is geene spraak van eene naald te bouwen, deze maar bestaan hebbende in den staat van ontwerp. Het is waar dat zij zéér bevallig zou geweest zijn. Wat er van zij, zij heeft vroeger nooit bestaan. M. D'Huvettere meent te hebben hoo- ren spreken op zijne rekening door de heeren Fraeys en Vandenboogaerde. Het achtbare raadslid zou willen de be- DE WEERGALM ZONDAG 7 FEBRUARI OM 3 UREN, in de zaal der Beurs, Cartonstraat. «WtfTOWmillMi III II UilIll [■Uil

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1