Be wereld rond. Redevoering Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. kwiiï; Donderdag, i ln Februari 1909. o centiemen. Vijfde jaar. Xr 14. Do eerste straf. uitgesproken in de Kamer, door M. WOLF. Eendracht maakt Macht. B ilea iJftlÈitit't'tiflfjSVires acquirit eundo. Men schrijft in hij den Uitgever, bixfnudestr gaiisch helgië en 't buitenland evenals de Nota gezonden worden ten btire'ele van dit li'ad naamde artikels uiterlijk legen Dijnsdag midda aat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ruile en Rechterlijke aankondigingen mogen Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- g vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-ÜO. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Tegen den Keizer. Berlijn. 700 studenten der Uni versiteit van Tubingen (Wurtenberg) protesteerden omdat er, naar aanlei ding der 50" geboorteverjaring van den Keizer, een telegram van ge- lukwenschen werd gezonden, in naam der studenten. Moord en brand Santiago, de Chili. De brand, welke Maandag de kanselarij van het Duitsch gezantschap vernielde, ver nielde al de archieven. Men brak in 't gebouw binnen. Het lijk van den kanselier, in het puin gevonden, had den schedel gekloven. De gezant, de sekretaris en de andere leden van het gezantschap hadden onlangs dreigbrieven ontvan gen. Alles bevestigt dus de veron derstelling der misdaad. v De zaak Azeff. Graaf Witte in de zaak betrokken. Berlijn. De staatsprocureur be studeert de kwestie of graaf Witte niet eveneens voor de rechtbank zou kunnen worden gedaagd in de zaak Lapoutchkine. Men beschuldigt hem toen hij voorzitter was, rechtstreek- sche betrekkingen te hebben onder houden met de revolutionnaire partij. Andere aanhoudingen werden ge daan. Aardbevingen Tiflis. Aardschokken werden alhier gevoeld. De schok duurde tien seconden. In de huizen vielen meu belen om en de inwoners namen ver schrikt de vlucht. Een uur en half nadien werd een tweede schok ge voeld. Auto mobielo ngeval Tampa. - M. Bryan, de concurrent van M. Roosevelt en Taft tot het Presidentschap der Vereenigde Sta ten, werd uit eene automobiel ge worpen tegen eene brug. Hij had een been verpletterd. Vijf huizen begraven onder eene aardmassa. Londen. - In de vallei van Thoud- da, land van Walis, zakte het dak eener kolenmijn in. Dit had tot ge volg dat eene overgroote massa aar de, te berekenen op duizenden ku- biekmeters, langs'den berg gleed en met onweerstaanbaar geweld de val lei inzakte, waar vijf huizen er wer- denonder begraven. Debewoners, van verre de massa hebbende bemerkt, konden op tijd de vlucht nemen. Alleen een knaap werd er onder begraven. De heer Cooreman, voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers en katholiekgemeenteraadslid te Gent, heeft de handelwijze zijner katholieke collega's in den Gentschen gemeente raad ten strengste afgekeurd. Ziedaar de eerste straf En de twee de zal volgen in 1910, wanneer gansch de klerikale kliek van het bestuur van 't land zal gekegeld worden I Zitting van Dinsdag 2 Februari 1900. M. Nolf. De Kamer begeerende te eindigen met de in gang zijnde inter pellatie, zal ik mij bepalen met eenige korte opmerkingen aan te bieden. Alles is gezegd geweest voor wat de samenstellingen betreft der besclier- mingscomiteiten en ai de soorten van misbruiken die bedreven worden ter gelegenheid van de vergunning der ouderdompensioenen zijn aangeklaagd geweest. Indien ik het woord gevraagd heb, is het om de aandacht der regeering en van de Kamer te vestigen op twee kwestiën die in de schikking zijn der in gang zijnde interpellatie. De eerste betreft de. uitsluiting der liberale mutualiteiten van de gemeen telijken onderstandgelden in zekere plaatselijkheden der Vlaanderen. De tweede is betrekkelijk de benoe mingen, door de beschermingscomi- teiten, van briefwisselaars in de ge meenten. Mijnheeren, de liberale partij in Vlaanderen, heeft hare mutualiteiten, even als de klerikale partij. In al de plaatsen waar wij over eene zekere inrichting beschikken, hebben wij mutualiteiten van pensioen gesticht, mutualiteiten tegen de ziekte en nevens dit hebben wij bonden gemaakl om ze te groepeeren. Dezen die in deze behandeling, ons onze werkeloosheid verweten hebben, zijn dus onrechtvaardig geweest ten onzen opzichte. Het schijnt dat liet een leerstelsel is, bij onze tegenstrevers, onze pogingen te miskennen liet is namelijk dat wel ke zekere gemeentebesturen van West- Vlaanderen ten onzen opzichte uitoefe nen. In 1901, werd een voorstel gedaan in den provincialen raad van West- Vlaanderen de pensioen mutualiteiten uit te sluiten van het voordeel der provinciale onderstandgelden in de gemeenten waarde plaatselijke over heden deze instellingen niet aanmoe digden door toelagen. Dit voorstel werd ter kennis ge bracht der gemeenten. Het werd verlaten in 1902, liet mees- tendeei der besturen hunne tiisschen- komst beloofd hebbende. En heden wat zien wij Gemeente besturen die aan de liberale mutuali teiten de voorcleelen weigeren Welke zij aan de klerikale mutualiteiten ver- leenen en de heer Gouverneur van West-Vlaanderen verklaard zich ont wapend om hen te verplichten de ge lijkheid te eerbiedigen. Ik kan twee gevallen aanhalen tot staving van hetgeen ik zeg, die ter mij ner kennis gebracht zijn geweest zij betreffen Wervicken Poperinghe. Te Wervick bestaat er eene liberale pensioenmutualiteit Rust in Vrede op 65 jaren herkend bij koninklijk be sluit van den T" Juli 1997. Den 26 November 1908, heeft deze maatschappij aan liet gemeentebestuur gevraagd om op denzélfden voet ge steld te worden als de klerikale maat schappij der stad, onder opzicht der verdeeling van de onderstandgelden. Het gemeentebestuur heeft zelfs niet gewaardigd deze vraag te beantwoor den. Oen 28 Januari "f508, heeft de Maat schappij .er verslag over gedaan aan den heer Gouverneur, deze heeft' den 17 Maart daarop volgende geantwoord dat liet plaatselijk bestuur het niet ge schikt had geoordeeld de vergunning uit te breiden der gemeentepremiën en dat het in zijne macht niet was de stad op deze beslissing te doen terugkomen. Zelfde toestand te Poperinghe, waar het bestuur echter beleefder geweest is dan te Wervick. De liberale maatschappij Zorgen voor Morgenerkend bij koninklijk besluit van den 24 April 1907, en haren zetel hebbende te Poperinghe, wendt zich den 26 December 1907 tot het bestuur dezer stad, 0111 te vragen te mogen voordeel trekken uit de gemeentelijke onderstandsgeiden even als de kleri kale maatschappij der stad. Den 18 April 1908, antwoordt het bestuur dat zij deze vraag niet kan toestaan omdat, zegt het, liet maar de personen zijn tot eene zelfde denkwijze behoorende die zich mogen aansluiten aan gezegde mutualiteit en dat er van den anderen kant te Poperinghe eene pensioen mutualiteit, de Voorzienig heid, die onzijdig is, die erkend is bij koninklijk besluit, die gevestigd is eene der zalen van de gemeenteschool, die toegankelijk is voor allen en die onder stand geniet van den Staat, van de provincie en van de gemeente. De brief is geteekend door M. Van Merris, burgemeester. M. Mechelynek. Door onzen ambt genoot M. Nolf. Ja hij is afwezig, maar ik boud er aan te doen opmerken dat ik niet door verrassing handelik hel) M. Van Merris van mijne tusschen- komst verwittigd in dat geschil, en ik heb hem het voorwerp doen kennen dat ik ging behandelen voor hetgeen Poperinghe betreft. De onderstandgelden der gemeente zijn dus geweigerd geweest te Poperin ghe aan de maatschappij Zorgen voor Morgen. Welnu, de statuten der liberale maatschappij zeggen eenvoudiglijk dat de mutualiteit gesticht is in den schoot der liberale partijwat haar niet be let heeft herkend te worden door ko ninklijk besluit en wat zeer goed aan genomen is. Voor het overige, deze statuten zijn gelijkvormig aan de model-statuten afgeleverd door het departement van den arbei'd. Wat de maatschappij De Voorzienigheid betreft, die de premiën der gemeente geniet en welke het bestuur beweert onzijdig te zijn en van aard 0111 iedereen te voldoen, zij is ge steld onder de bescherming van al de klerikale overlieden der plaats, hetgeen er genoeg den aard van bepaalt. De statuten, gedagteekend van 1898, leeren ons inderdaad dat zij heef t alseere- voorzitters de heeren L. Huys, deken, Felix Van Merris, volksvertegenwoor diger, als voorzitter M. G. Leb be, provinciaal Raadslid als onder voorzitter, M. L. Keukelinck kantonale schoolopziener. M. Mechelynek. Kantonale opziener van het onderwijs M. Nolf. Juist. Als onder-voorzit ter, M. S. Vandenberghe, schepen als proost, M. Duquesnoy, onderpas toor als schatbewaarder, M. E. De Keersgieter, onderwijzer als secreta ris, M. Thieren, hulp-onderwijzer en koster als leden, de heeren H. Brut- saert en Gossey, allen klerikalen van Poperinghe. Geen enkele liberaal komt in het Gomiteit voor. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. M. Claes. 't Is hetgeen men te Po peringhe eene onzijdige maatschappij noemt? "(Ij. M. MonviUe. Heeft men te Pope ringhe dezelfde gedachten in zake van onderwijs M. Nolf. Ik heb geene zending te antwoorden voor M. Van Merris. Deze maatschappij De Voorzienigheid geniet dus de hulpgeldefi der gemeen te ter uitsluiting der maatschappij Zor gen voor morgen. De heer Gouverneur, geroepen om kennis te nemen van het verzoek schrift der liberale maatschappijant woordt den 19 December 1908, dat hij de gemeenten niet kan dwingen hulpgelden te verleenen aan de erkende mutualiteiten. Het geld der las.tenbetalers gaat dus naar de katholieke mutualiteiten de onze zijn uitgesloten. M. Reus. Te Geeraartsbergen zijn er maatregelen voor de katholieke mu tualiteiten, de liberale mutualiteiten zijn van alle gunst beroofd. M. Nolf. Ik klaag deze onrecht vaardigheid aan en ik vraag aan den minister of er geene maatregelen te nemen zijn in het geval. De tweede zaak die ik wil hekend maken, betreft de benoeming door de beschermingscomiteiten van corres pondenten in de gemeenten. Men heeft zich met reden beklaagd over de samenstelling der bescher mingscomiteiten. Men heeft ze be schuldigd politiek te maken en zich te bedienen van de inrichting der werk manspensionen ais van een middel van kiespropaganda. Wat ik lees in het verslag van het beschermingscomiteit van Yper is waarlijk stichtend te dien opzichte. Ik heb in mijn bezit het verslag voor 1906, Dat verslag zegt dat' het beschermings- comiieit zich van de medewerking ver zekerd heeft van briefwisselaars ver slaggevers in al de gemeenten. Deze briefwisselaars verslaggevers onder zoeken al de vragen voor pensioenen. Ik lees, inderdaad, blad. 15 van gezegd verslag Wij mogen niet laten te erkennen dat de briefwisselaars, zonder eene uitzondering, aan ons comiteit merke lijke diensten bewezen, niet alleen uit het grondig en nauwkeurig onderzoek van die pensioenaanvragen, maar ook nog in het stichten, ontwikkelen en bestieren van pensioen- en ziekengil- den. - Het zijn dus de verslagen dezer brief wisselaars die in aanmerking genomen worden voor de verleeuing of de wei gering der pensioenen. Er zijn voor het arrondissement Yper 42 gemeenten en 42 briefwisselaars. Het onderzoek der tabel die in het verslag voorkomt en die dezelve aan wijst is ingevend 6 briefwisselaars slechts zijn aangewezen met aandui ding van hun beroep, het zijn 3 nota rissen, 1 geneesheer, 1 deurwaarder en een koopman voor de 36 anderen wijst het verslag maar de namen aan met de beginletters voor de toehamen. Welnu, er volgt uit liet onderzoek der kiezerslijsten dat die 36 briefwisse laars pastoors en onderpastoors zijn. {Gelach, links). M. Mechelynek. En wijst men het beroep niet aan in die brochuren M. Nolf. - Op de 42 gemeenten is er geen enkele briefwisselaar tot de liberale denkwijze behoorende. (1) Het is dat slach van onzijdigheid dat M. Fraeys en consoorten zoeken in te bren den te Yper, maar dat pakt niet en zal niet pakken. DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1