d'Extension Universitaire De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. BERICHT. CEKCLE I> ÉTUDES vergun niogsrèchl. Wetsontwerp Donderdag, 18" Februari 1909. Eendracht maakt Macht. I erschijnentle ft CS OUffct 'tittf/SVires acquirit eundo. Men schrijft in hij den Uitgever, Uixfnudeslraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch Helgië en 't buitenland evenals de Notariale en Kechterlijk§ aankondigingen mogen gezonden worden ten hureele van dit h'ad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend'toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. ■Sje" Ter gelegenheid van KARNAVAL zal De WEER GALM Donderdag 25 niet verschijnen. ET Dimanche 21 Février a 15 heures, Salle ties Anciens Pompiers CONFÉRENCE PUBLIQUE de Monsieur PAUL LIPPENS. Sujet Le Travail force au Java, Avec projections lumineuses. Overvloedige sneeuw in Frankrijk. Parijs Uit verscheidene kanten van Frankrijk meldt men dat er veel sneeuw is gevallen. Het sneeuwt sinds Vrijdag in heel Auvergne. De treinen ondergaan eene aanzienlijke vertra ging. De dienst geschiedt met sle den. Te Aurilloc stortte door de sneeuw een dak in. Nog over den moord van President Felix Faure. Parijs. M. Jules Delhaye, ko ningsgezind afgevaardigde van Mai ne et Loire, bood zich aan in 't kabi net van M. Albannel, deken der on- derzoekrechters, ter rechtbank der Seine, en lei eene aanklacht neer inde handen van den magistraat, tegen X..., voor moord op President Felix Faure. Deze aanklacht heeft tot doel het begin van een onderzoek vast te stel len en derwijze het verjaringstijdperk tegen te werken, dat eindigt op ió Februari. M. Delhaye stelde zich aan als bur gerlijke partij en lei de som neer van 50 fr. Nieuwe aardschokken te Messina en omstreken. Messina. Een nieuwe aardschok werd gevoeld zaterdag om 8 ure 35 en verwekte groote verslagenheid. De personen, die zich in de barakken bevonden, vluchtten in open lucht. Geen ongevallen. Enkel eenige gescheurde muren stortten in. De schok werd voorafgegaan door on- deraarsch gerommel. De beving duurde tien sekonden, zij was zeer hevig en veroorzaakte de instorting van muren te Villa San Giovanni, Archi. Reggio, Pellar en Gerace. Het algemeen stemrecht in Zweden. Stockholm. De beide Kamers hebben het wetsontwerp aangeno men, waarbij in Zweden het Alge meen Stemrecht wordt ingesteld, met toepassing tevens van de Even redige Vertegenwoordiging. Elke Zweed zal van zijn 24e jaar af kiezer zijn. De cholera te Sl Petersburg. S'-Petersburg. In de laatste 24 uren waren er elf overlijdens, toe te schrijven aan cholera. Onder het per soneel der maatschappij van 't Roode Kruis waren er in twee dagen 22 cho leragevallen en 4 overlijdens. Men schrijft ze toe aan de onzuiverheid van 't water, dat niet was gekookt geworden. Zelfmoord van een Engelscli acteur. New York. De Engelsche ac teur Warner, beroemd om zijn ver tolking van den dronkaard Coupaud in de Kroeg van Zola, verhing zich Zaterdag in zijne woning. Hij was aangedaan door vervolginsg- waanzin. Interpellatie over de zaak Azeff. S'-Petersburg. De parlemen taire commisie besloot de interpella tie der kadetten het goeverne- ment uiileggingen te geven over de zaak Azew te aanvaarden. Zij verwierp eene interpellatie der soci alisten, het departement van politie beschuldigd van deelneming aan de revolutionaire aanslagen. Tot de eer ste interpellatie wordt Woensdag overgegaan. De revolutie in Persic. Teheran. De koningsgezinden rukken op naar 't Noorden en snij den 't verkeer af met de stad Oulja. Een hondertal Parzis verscholen zich met vrouwen en kinderen in 't Engelsch consulaat. De bevolking van Rescht kondigde stad en provincie af als onafhanke lijk van de regeering van Teheran. Schoone Vaderlanders Tc Goi.t verlegenwoordigde de so cialistische schepen M. Anseele, het Gemeentebestuur bij een liefdadig heidsfeest ten voordeele der slachtof fers van de aardbevingen in Italië 8ij de opening van het feest werden de Belgische en Ita'iuansche nationa le aria s gespeeld, gedurende welker uitvoering alleman recht stond uitge nomen Anseele. Welnu die onverschilligheid tegen over onze Vaderlandsche Braban- gonne en deze eener bevriende na tie werd hem !n de daaropvolgende gemeenteraadszitting vanwege de li- heralen verweten en, weet gij door wie de revolutionnair Anseele verde digd werd Door den katholieken eersten schepen, dienstdoende burge meester, M. Siffer. Komedianten I Niet anders dan ko medianten zijn onze klerikalen Zij hebben getn ander vaderland dan Rome en., het geld v Om het smeer liggen zij aan de slippen der revolutionnairs,derafbre- kers van al wal met de vaderlandslief de betrek heeft. Arme klerikale partij Watzijt gij laag gezonken Een terugblik. Nu we het jaar 1909 met de hoop in de toekomst zijn ingetreden, mogen we toch nog we! achteruitblikken en zien wal het jaar 1908 onder politiek oogpunt is geweest Voor onze tegenstrevers, de kleri kalen, kan hel niet anders heetea dan een jaar van t leiirstellmg Wat hoop hadden ze niét gesteld 111 de wetge vende kiezingen van de maand Mei Zij gingen den zetel van Hasselt te rugwinnen en m Oosivlaanderen zouden de zetels van S' Niklaas, Den- dermohd'\ AaLl en Gent terug m hunne macht vallen Wat Tongeren betreil zouden zij wel gezorgd hebben dat de kathoiieke sterkte onaangetast bleel en Paul Neven van eene ,kale bestormmgreis terugkeerde Die seboone verwachtingen, die heerlijke vooruilz chten vervlogen als rook en het was eene bittere ontgoo cheling toen de cijfers der stemming uitwezen dat de liberalen niet alleen hun 011de stellingen behielden, maar dat de vnjzmnige denkwijze ook nog verbazenden vooruitgang had gedaan in Vlaanderen en in Limburg. De klenkalen konden hunne oogen en ooren met geloovcu Zoo deerlijk gehavend uil den slag komen, zou dicht zijnen val nabij zijn en dat op ee:. tijiLtip dat zij zicii oppermachtig,* onoverwinbaar meenden Voor de antiklerikalen was 1908 dus een gunstig jaa-, een jaar van vooruitgang, van langzame, maar zekere vorderingen hel wa* een stap nader ter zegepraal van de groote hervormingen, die schitteren op hun programma Onze tegenstrevers zagen binnen het jaar ernstige en diepe scheuringen in hunne gelederen ont-taan, zoodal de regeering slechts recht ble f, dank aan de Woestekliok dank aan onze toegevingen, aan platbroekerijen en vernederingen van allen aard. De financien van hel land zijn door onze vernuftige bestuurders in een ellendiger) toestand gebracht de mi litaire kwestie blijft onopgelost on rechtvaardige en cerlooze kieswetten bbj ven voortbestaan lol schande van dcBelgischenatie deklerikaliseenng van leger, magistratuur en openb.ire magisiralien, duurt onbeschaamd voort, duizenden vreemdelingen, wier eemgste verdiensten bestaan in eerie zwarte of bruine pij te dragen en klenkalekiespropaganda te maken, palmen, onder allerlei voorwendsels, staalstoelagen. binnen en kapen amb ten en bedieningen voor den neus onzer zonen en dochters weg kerken en kloosters rijzen als paleizen uit den grond de officiëele school, de echte volksschool wordt ondermijnd, taksen en belastingen van allen aard kloppen het geld uit den zak der belastingbetalers en hel pen het ministerie zijne dwaze ver kwistingen voortzetten. Begrijpt gij, lezers, al de schoonhe den van een klerikaal beheer Doch langzaam, maar zeker nadert het on - verdraagzaam, onbekwaam en hate lijke klerikalism zijnen ondergang, leder jaar brokkell een gedeelte van de grondvesten zijner oppermacht af AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. zoo zal zij blijven verbrokkelen en zinken en in een niet verwijderd tijdstip leenemaal in duigen storten. Hoe eerder hoe liever Het iiieuw Door de middenafdeeling der Kamer is omtrent den grondslag van het nieu we vergunningsrecht het volgende be sluit genomen De drankslijterijen in elke gemeente, zouden naar gelang hunne belangrijk heid, in drie klassen verdeeld worden. De rechten zouden derhalve als volgt worden vastgesteld Gemeenten van minder dan 5000 zielen, 45, 60 tot 75 fr., volgens klasse. Gemeenten van 5000 tot 15,000 zie len, 60, 80 tot 100 fr. Gemeenten van 15,000 tot 30,000 zielen, 75, 100 en 125 fr. Gemeenten van 30,000 tot 60,000 zielen, 112,50 en 187,50 fr. Gemeenten boven de 60,000, 150, 200 en 250 Jr., enz. De commissie der Kamer vergader de Donderdag voor het onderzoek van het wetsontwerp van het gouverne ment. Waren tegenwoordig de heeren Ne- rinck, voorzitter Francotte, Feron, du Bus de Warnefïëy de Ghellinck d'Else- ghern, Maenhaut, Beernaert en Carton de Wiart. Art. 13, de gezondheidsvoorzorgen voorschrijvend, verwekt eene'hevige bespreking, waarvan het besluit was dat er een radikaal verschil moest ge maakt worden tusschen de voorschrif ten voor de herbergen van den buiten en de herbergen van de stad, en dat men deze voorschriften alleen moest toepassen op de herbergen die zullen geopend worden te rekenen van de in werking treding der nieuwe wet. De volgende wijziging Er zal een model-reglement opgelegd worden aan al de gemeenten die zelf eene verorde ning voor de herbergen zouden uit- veerdigen werd met algemeene stemmen, min deze van den heer Fe ron, aangenomen. De andere artikels van het wetsont werp werden goedgekeurd, doch uit drukkelijk voorbehoud er wijzingen aan voor te stellen, wanneer de bespre kingen in de Kamer zal plaats hebben. De heeren Maenhaut en de Ghellinck hebben vervolgens verklaard dat zij aan het ontwerp der regeering, wijzi gingen zullen voorstellen in den zin der wenschen van de herbergiers op de congressen van Gent en van Ver vier s gestemd. Het wetsontwerp in zijn geheel werd aangenomen met 5 stemmen tegen 1 (de heer Feron) en 3 onthoudingen (de heeren Maenhaut, de Ghellinck en Beernaert). waarbij de kiezingen voor de Werkrechtersraden worden verdaagd tot in 1910. De verkiezingen voor de gedeeltelijke hernieuwing van de Werkrechtersra- denvvan Aalst, Antwerpen, Oudenaarde, Brugge, Kortrijk, Dour, Eekloo, Gent, Geeraardsbergen, Elsenè, Luik, Loke ren, Sint-Jans-Moienbeek, Moeskroen, Oostende, Paturages, Ronse, Roese- laere, Sint-Nicolaas, Dendermonde^ III. Hl ;itk l.«

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1