Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, mmmLJsm Necrologie. le Giechelen. EEN El\ ANDESi. pjmmwm Genie. Aog eene dakpan Mengelwerk. 30 Kamerkiezing De Kamerkiezing te Mechelèn, in vervanging van wijlen den heer De Cock, zal plaats hebben op Zondag 4 April aanstaande. Er zijn vier lijsten. De kandidaat'der katholieken is de heer Ortegat, besten dig afgevaardigde deze der liberalen, •de heer Opdebeeck, nijveraar deze der socialisten, de heer A. Bogaerts, van Gent en deze der christen demo craten, de heer Vivadier, landbouwer te Ste-Kathelijne-Waver. Het contingent der lichting van 1909 wordt over de provinciën verdeeld als volgt meurs, zal 7,400 voet lengte hebben, 100 millioen kosten, en zal dagelijks doorgang verleenen aan 500,000 voet gangers en 20,000 rijtuigen. Provinciën Mannen Antwerpen 1683 Brabant 2498 West-Vlaanderen 1661 Oost-Vlaanderen 2113 Henegouwen 2201 Luik 1617 Limburg 490 Namen 625 Totaal 12,888 Kroonprins Albrecht vertrekt a. s. Zaterdagavond 3 April uit Brussel naar Oostende, alwaar hij zich zal inschepen voor Southampton om vervolgens te Kaapstad (Zuid-Afrika.) aan te landen. Zijne reis in Zuid-Afrika en Congo zal ongeveer drie en half maand duren, Een millionnair als moordenaar. Een kozijn van den milliardair John Jacob Astor en broeder van den demo- cratischen kandidaat voor het gouver neurschap in New-York, John Arm strong Chanter, heeft eenen Engelsch- man, Gillard geheeten, doodgeschoten. Gillard was bediende op de hoeve van dien Chanler in Verginio. Chanler vond hem er terwijl hij zijne vrouw sloeg. Daarom ontstond eene heftige woorden wisseling die daarmede eindigde dat Chanler den brutalen Brit doodde. Chanler had als aanvoerder der Scouts den veldtocht op Kuba medege maakt. Hij leed er zoo heftig van de malaria dat hij buitengewone hoeveel heden quinine moest innemen. De grootste brug der wereld is die waarvan de plannen zijn goedgekeurd geworden door de overheid te New- York endieoverdeHudsonrivier, New- York en New-Jersey zal verbinden. Deze opgehangen brug, eene stoute opvatting van Amerikaansche inge- De dood komt den heer advokaat VAN HEULE, gewezen provin ciaal Raadslid, oud-Burgemeester der Stad, in zijn 83e jaar te ontvoe ren. De aflijvige behoorde tot de liberale denkwijze, hij heeft eene even werkzame ên even schitterende als lange en eervolle loopbaan afge legd. Als advokaat heeft hij de Balie grootelijks vereerd door zijne talen ten zijne volmaakte wetenschappen van rechtsgeleerde de oprecht heid van zijn karakter zijne rechtschapenheid en zijne eerlijkheid. Als magistraat, opvolgentlijk gemeenteraadslid, Schepen en Burge meester van 18.76 tot 1888, heeft hij zijne geboortestad en in al de ordens, vele diensten bewezen en de nagedachtenis gelaten van een bekwamen zoo wel als onomkoopbaren en waakzamen bestuurder, aan wiens waakzaamheid niets ontsnapte. Men is hem namelijk, om maar eenige zijner werken te herinneren, de stichting der school van huishoudkunde voor meisjes verschuldigd, de opening der overdekte markt, de inrichting van den zwemkom de instelling van het nieuwe stelsel van het drinkbaar water, de verande ringvan het stadscollege in Atheneum (die sedert dien beiden afgeschaft zijn geweest) en, merkwaardig werk, de gerechtelijk gedocumenteerde rechtspleging der verordeningen van gemeentepolicie. De aflijvige was Officier der orde van Leopold. Volgens zijnen laatsten wil, was zijne begi'afenis, vastgesteld op Maandag 29 Maart, eenvoudig zooals zijn leven geweest was, zonder eerbewijzmgen noch lijkreden. Wij bieden zijne in rouw gedompelde familie onze rechtzinnige deel neming aan. Een groote toeloop van volk heeft de begraving van M. Van Heule bijgewoond, alzoo een laatste blijk van genegenheid toonende aan de familie van den aflijvige. "VV- V s - MïPN i'-V'kb Onze IIalle. De afbrekingen gaan hunnen gang en velen betreuren ze. Niemand keurt de werken af die aan het dak uitgevoerd worden dat was een noodzakelijk werk men bepaalt zich met de spits te bespreken die sommigen gewenscht hadden steviger te zien en beter in overeen komst te zien met het gebouw. Maar dat is eene kwestie van goesting. Maar hetgeen men hekelt en niet zonder reden, zijn de afbrekingen en de veranderingen die aan den voor gevel der Halls gedaan worden. Niets wettigt dezelve en men heeft den indruk van eene ware verkwis ting onzer penningen bij te wonen Wij vreezen dat met te willen beter doen, men ons eene ontgooche ling voorbereidt. Het bevelhebberschap der genie van Yper is afgeschaft. Deze plaats en hare afhankelijkheden, Kortrijk en Mecnen, zullen deel maken van de genie van Brugge. Na de Rijschool, ziehier het ver trek van het bevelhebberschap der genie. Wanneer zal het de beurt zijn van het bataillon Wat zijn de tijden veranderd. Eertijds was de stad Yper het troe telkind der regeering zij bekwam DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Negentiende hoodstuk. De ziekenoppasster. Hierdoor evenwel niet uit het veld ge slagen, nam de dokter terstond de houding alsof hij zich beleedigd achtte, en zegde Sta op, luierik Wat licht ge daar om eer lijke lieden te doen vallen Wie normt gij eerlijke lieden, mijn heer vroeg de knaap zonder zich de bena ming, die de dokter hem gegeven had, aan te trekken. Ik noem mij zeiven en mijn vriendin netje daar bijzonder knappe lieden, ant woordde de dokter, roet eenen blik naar Geertrui, die, over den muur kij kende, har telijk stond te lachen over de wijze, waarop de dokter zich had laten vangen De jonge mensch volgde de richting van des dckters oogenen staarde het vroolijke gezichtje van Geertrui met zekere botte verbazing aan. Kan ik iets voor u doen, mijnheer vroeg hij vervolgens Ja zeker antwoordde de dokter. Ik kwam hier om peren te plukken maar gij zijt langer dan ik, en misschien kunt gij met den baak van den stok dien ge daar hebt, dien besten t§k bereiken. Een bijzonder eerlijk voornemtn mompelde de jongeling Het zal mij verheu gen u zulk eene goede zaak behulpzaam te zijn. Dit zeggende nam hij den stok op die naast hem lag, en het einde van den tak naar omlaag trekkende, zoo dat hij dien met zijne handen kon bereiken, begon hij uit alle macht te schudden. De rijpe peren vielen overal in het rond neder, en nadat de dokter zijne zakken en zijne hadden had gevuld, sprong hij weder over den muur. Hebt gij genoeg vroeg de knaap op eenen toon, alsof hij bijna te lui was om te spreken, Overvloedig, overvloedig antwoordde de dokter. Daar ben ik blij om, zegde de knaap, wierp zich daar weder op het gras en bleef daar naar Geertrui liggen sta ren Gij moet heel moe zijn, sprak de dokter een paar schreden terug komende. Ik ben dokter, en zou u een dutje aanra den. Zoo zijt gij dat hernam de jongeling met denzelfden half slependen, half spotten- den toon. dien hij vroeger gebezigd had dan dunkt mij dat ik uw raad maar zal vol gen. En dit zeggende strekte hij zich in het gras uit en sloot zijne oogen. Nadat de dokter zijne zakken op de bank van het zomerhuisje had geledigd en Geer trui genoodigd om mede te eten, nog zoo hartelijk lachende over zijne jongenstreek, dat hij nauwelijks in staat was om eene peer te proeven, viel het hem toevallig in dat het reeds laat zou worden. Hij keek op zijn uurwerk. Halt vijf. De trein zal binnen tien minuten" afrijden. Wie zal mij naar de statie brengen Een goed liberaal abon neert zich aan <;iBE WEER- SALM Dat weet ik niet, mijnheer antwoord de Geertrui, tot welke deze vraag scheen gericht te zijn. Waar is George Hij is naar de weide gegaan om gras te halen, maar hij heeft het paard voor het huis ingespannen gelaten, ik heb het hem zien vastbinden, nadat hij u van de statie had gehaald. Nu, dan kunt gij mij wel naar de statie brengen Dat kan piet, mijnheer Ik kan niet rijden. Maar gij moet. Ik zal u wel wijzen hoe ge doen moet. Gij zijt immers niet bang Neen, mijnheer maar mijnheer Graham. Stoor u niet aan mijnheer Graham, maar doe wat ik u zeg Ik sta er voor in dat gij goed en wel terug komt. Geertrui was onverschrokken van aard zij had nog nog nooit een paard gemend, maar dewijl zij niet bang was, gelukte het haar zeer wel, en daar zij naderhand nog dikwijls door dokter Jemery werd geroe pen om denzelfde dienst te bewijzen, werd zij spoedig zeer bevreden in het gebruik van zweep en teugels, een talent dat bij eene dame niet altijd bijzonder wenschelijk is, doch in haar geval zeer nuttig bleek te zijn. Dokter Jeremy was getrouw aan zijne belofte om Geertrui vrijen toegang bij de zieke te verschaffen. Toen hij de lijderes de volgende maal bezocht, sprak hij met den grootsten lof over Geertruide's dienstvaardigheid voor haren ouden oem en hare bekwaamheid als oppaster, en vroeg waarom zij uit de kamer was gebannen. al wat zij wilde het was de goed I tijd, op welken Alfons Vandenpeeree boom en onze vrienden het ge voerden. g| Heden hoopen de puinen zich 0p i Niet alleen bekomen wij niets, maar men ontneemt ons beurtelings al Wat wij bezitten. Onze klerikale volksvertegenwoor digers, platbroeken der regeering laten doen of liever zijn onbekwaam te beletten. Daarna zal men aan de Yperlingen komen vragen den 25e verjaardag van het gouvernement te vieren. De Velodroom. De talrijke reizigers die in den Zomer onze bevallige stad komen bezoeken, waren geheel verwonderd te vernemen dat onze stad, waar er zooveel liefhebbers van sport zijn geene velodroom bezat. Deze leemte komt aangevuld te worden dank aan het initiatief van eenige dienstwillige mannen. Eene maatschappij is tot stand gekomen en hare bestuurders hebben zich onmiddelijk aan het werk ge steld om onze stad te begiftigen met eene prachtige inrichting waar de beste loopers der wereld malkaar zullen kunnen ontmoeten. De velodroom is derwijze geschikt dat alle slach van sportfeesten er kunnen gegeven worden. Gelijk wij het reeds hebben aangekondigd zal den 4 -April aanstaande de inhuldi ging gedaan worden met groote snel- heidskoersen, groote koersen achter zware motos, waar de rijders Plat- teau, Marcelli en onze stadsgenoot Arthur Vanderstuyft, de kampioen der wereld, de prijzen zullen betwis ten. Wij kunnen de bestuurders der nieuwe maatschappij niet genoeg gelukwenschen over hun lofbaar initiatief. Buiten de levendigheid die in de stad zal heerschen op de dagen der koersen, zullen de kooplieden, d« koffijhuishouders, de houders van gasthoven, enz., enz. er insgelijks hun profijt bij vinden. Een goede noot voor de aannemers de heeren Roose en Candeel, zij heb ben de zaken wel gedaan. SDOKT. De belgische kampioen, Gyriel Van Houwaert is Vrijdag naar Italië ver trokken, waar hij op Zondag 4 April Zij was angstvallig antwoordde Ame lia, en bevreesd om zelfde koorts te krij gen. Geloof dat niet, zegde de dokter j zoo iets is niet van haar te denken. Denkt gij van neen hervatte Amelia ernstig. Jufvrouw Ellis heeft het mij toch gezegd Jufvrouw Ellis heeft u bedrogen, viel de dokter er op in. Geertje wil gaarne bij u komen en u oppassen en dat verstaat zij even goed als jufvrouw Ellis. Het is zeer noodig dat het gebeurt. Gij hebt behoefte aan stilte, en die kunt gij niet hebben met dat grove, babbelachtige vrouwmensch om u heen. Ik zal haar dus vandaag naar maan zenden, en mijne kleine Geertrui hier brengen. Zij is zoo stil als een muisje en heeft een hoofd op hare schouders. Men moet echter niet denken dat Geer trui beter dan jufvrouw Ellis, of zefls maar even goed als deze, in de beboetten der zieke kon voorzien en Amelia, dit weten den, droeg zorg dat de huishoudster niet naar de maan* gezonden werd want hoewel dokter Jeremy, een man wiens vooroordee- len onuitroeibaar waren, niet -van haar hield, was zij toch knap in hare zaken en geheel onmisbaar. Al ware het anders ge weest, dan had Amelia haar toch niet willen krenken door haar te doen gevoelen dat zij voor iemand anders werd achter gezet. Hoewel dus Amelia, dokter; Jeremy el1 Geertrui allen wel te vreden waren dat d« laatste vrijen toegang tot ziekenkamer had bekomen, wist de huishoudster, hoe berispe lijk zij zich ook gedragen had, toch nook dat iemand bekend was met het onrecbb 't welk zij Geertrui had aangedaan, Ju°r haar uit Amelia's oogen te houden en eelie OF DB

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2