Lantaarnaansteker, De wereld rond. Mengelwerk. 33 LOTGEVALLEN EENER WEES Wat de liberalen in het kanton Mechelen gewonnen hebben. Een maatregel die den pachters toe laat zich het jachtrecht toe te kennen der landen in pachtwordt goedgekeurd M. Begerem keurt dezen maatregel ten vollen goed hij zal de konijnen toelaten zooveel schade niet meer aan te richten. 13. Burgerlijke Godshuizen levering van hoornen in naturel. De Raad keurt eene verkooping goed van boomen beschadigd door de orka nen 75 sparren, 1204 boschsperren, lar- keboomen, enz., geschat op 1.328 fr. 45. 14. Kerkfabrieken rekening 1908 van S' Maarten. De Raad keurt deze rekening goed. 15. Sport Hippique vraag van sub sidie. Op het voorstel van het College stemt de Raad het gewone hulpgeld van 1.500 fr. voor de paarden koersen. Het is van zelfs dat volgens het inge steld gebruik de stadsharmonie en de pompiers hunne medehulp zullen ver- leenen. De Maatschappij zal eene kostelooze uitdeeling doen van 1000 kaarten aan de werklieden der stad. De Maatschappij van het Sport heeft laten weten dat de rijschool hare me dewerking niet zal verleenen aan de koersen dit jaar. M. Fraeys zegt dat het zeer spijtig is. M. Begerem. Het is een teeken des tijds. De dagorde uitgeput zijnde en nie mand het woord meer vragende, wordt de openbare zitting ten 6 uur 40 minu ten. Italië Het lijk in een koffer. Rome. Een jonge Rus, Michel Holar, zoon van den oud-voorzitter der douma, werd Maandag aangehouden, als medeplichtig aan den moord ge pleegd in een logementhuis der Frat- tinastraat, waar men in een koffer het lijk vond van een jongeling, ongetwij feld ook een Rus Brand in eene fabriek. Parijs. Te Mazamet, waar wordt gestaakt in eene fabriek, brak er brand uit daar waar balen wol worden ver vaardigd. De troepen hebben 't vuur, toe te schrijven aan kwaadwilligheid, uitgedoofd. Ongeval te Messina. Messina. Terwijl men 'tpuin door zocht om dooden op te halen, stortte Zaterdag een muur, in, zes werklieden DE Uit het Engelsch. Twintigste hoofdstuk. Veranderingen. Ik weet uit zijnen mond op hoe hoo- gen prijs hij uwe bekwaamheden stelt gij zou mij niets zoo vleiends kunnen over brengen als wat hij mij zelf gezegd heeft. Die goede oom True hoopte altijd dat ik onderwijzeres zou worden, het was het topount van zijne eerzucht. Wat zou hij nu in zijn schik wezen, niet waar, Ame lia Hij zou er zeker trotsch op zijn ge weest als bij u onderwijzeres had gezien in eene school gelijk die van mijnhper W***. Ik verbeeld mij evenwel, dat hij, even als ik zou gedacht hebben, dat gij te veel onder neemt. Gij moet er op rekenen dat gij het grootste gedeelte van den morgend in de school zult zijn, en toch stelt gij u voor jufvrouw Sillivan te verzorgen cn haren ongelukkigen vader te bewaken. Kindlief, gij zijt niet aan zooveel zorg gewoon, en ik zal gedurig ongerust wezen dat uwe eigene gezondheid en krachten daaronder bezwij ken. O lieve Amelia, er is volstrekt geene reden om voor mij ongerust te zijn. Ik ben begravend. Vijf werden gekwest opge haald en een hunner is overleden De anarchie in Perzië. Teheran. Een telegram uit Astra- bad, stad onlangs ingenomen door de Caucasische revolutionairen, meldt dat deze aangevallen wordt door de Turcomannen, welke de inwoners uit moorden. Een Engelsch admiraal gewond. Algeceros. Tijdens een uitstap viel de Engelsche admiraal Joley van een ezel, evenals lady Spencer, welke hem vergezelde. Beiden hadden een been gebroken. Diefstal van 450.000 fr. in een trein. Milaan. Uit den expresstrein Mi- laan-Rome werd, ten nadeele van John Inolany, van Edenburgh, eene valies gestolen, bevattend voor 450.000 fr. juweelen. Van de dieven heeft men geen spoor. De Turksche Devolutie. Het comiteit van Eendracht en Voor uitgang heeft aan de geestverwanten te Gonstantinopel laten weten Vöör twee dagen zullen wij te Gonstantino pel zijn De Ottomaansche vloot heeftjaan de Jong-Turken hare trouw en ijver voor de hervorming doen kennen. Zij is gereed tegen de reactie op te rukken. Te Gonstantinopel en te Stamboel heerscht de-grootste verwarring. On danks de onderrichtingen der politie durven de christenen hunne magazij nen niet openen. De priesters predi ken overal de verzoening aan. In Klein Azië zijn honderden chris tenen vermoord. Alle verkeer met het binnenland is onderbroken en men weet niets van de gruwelen waaraan de fanatieken zich hebben plichtig ge maakt. 2000 personen vermoord in Perzië. St-Petersburg. Een telegram uit Teheran aan de Rouss meldt dat Tur- commannen 2000 weerlooze inwoners van Astrahabad, waaronder vrouwen en kinderen hebben uitgemoord. Hoteldieven gevangen. Innsbruck. Eene bende interna tionale hotelratten en dieven werden aangehouden te Méran. Onder de slachtoffers dier dieven bevindt zich de prinses van Turn en Taxis, nicht van den Keizer. Voor 10,000 frank juwee len werden haar ontstolen. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM gezond en sterk, en ten volle m staat tot alles wat ik heb voorgenomen. Het eenige waartegen ik opzie is dat ik u moet veria ten en mijne eenige vrees is, dat gij mij zult missen en misschen denken... Ik weet wat gij zeggen wilt Geertrui maar daarvoor behoeft gij niet te vreezen. Ik ben zeker van uwe genegenheid. Ik ben overtuigd dat gij na uwen plieht het eerst aan mij denkt, en ik zou voor de geheele wereld met willen dat ge mij de voorkeur gaaft. Verban dus die gedachte uit uw gemoed, en geloof niet dat ik eigenlievend genoeg zou zijn om u een oogenblik te willen terug houden. Ik zou alleen wenschen, lieve, dat gij er vooreerst niet aan gedacht hadt om die plaats in de school aan te nemen. Gij hadt naar jufvrouw Sullivan kunnen gaan, bij haar blijven zoolang gij noodig waart, en zoudt misschien, tegen den tijd dat wij gereed waren om onze reis naar het zuiden te aauvaarden, gevonden hebben wat men uwe diensten wel kon missen in welk geval gij ons hadt kunnen vergezellen op een uitstapje, hetwelk ik zeker weet dat uwe gezondheid dan wel zal vereischen. Maar lieve Amelia, hoe kan ik dat doen Ik kon jufvrouw Sullivan niet voor stellen voor niet bij haar te komen logeeren, hoe nuttig ik ook voornemens was mij te maken, en ik kon ook van geen oppassen spreken tegen eene vrouw, die niet wil bekennen dat zij ziek is. Ik dacht aan dat alles en met allekieschheid en fijnheid van de wereld, kwam het mij toch niet moge lijk voor Je zaak te schikken want ik ben zoolang bij u geweest, dat ik niet twijfel of jufvrouw Sullivan acht mij geheel onge schikt voor hare eenvoudige manier van leven. Het was alleen toen mijnheer W*** er van sprak dat hij eene onderwijzeres Liberalen aan l werk Den uitslag der kiezing van 4 April te Méchelen heeft ons bewezen dat er niet meer mag gerust worden, de wind blaast in onze zeilen en voor waarts. Van alle gelegenheden moet er ge bruik gemaakt worden om vrienden en kennissen aan te sporen ons te helpen. De schandalen, de rechtsmisken- ningen, de vervolgingen, de brood roof en de verdrukkingen bestaan in overvloed, gij hebt maar in den hoop te grijpen om de menschen te onderrichten over het verrot beheer der klerikale partij. Spreekt over de talrijke ontrigge- lingen op de spoorwegen, die plaats hebben uit gebrek aan het noodige personeel, maatregel die genomen werd uit oorzaak van besparingen besparingen die dus gedaan worden, op uw vel, op uw leven, ten voordee- len van vreemde kloosterlingen. Spreekt over de oneerlijke concu- rentie der vreemde en inlandsche kloosters, die ais paddestoelen uit den grond oprijzen. Spreekt over de facade wetten die de klerikalen met een politiek doel gemaakt hebben. Spreekt over den invoer van het vet vee en over de sluiting der gren zen voor het mager vee. Spreekt over de schandalige win sten die de bestuurders der boeren bonden gemaakt hebben, en toont den boer dat hij er niets bijgewonnen heeft, integendeel. Spreekt over de verhooging der lasten en zegt aan de kiezers dat zij zelf de vergelijking maken tusschen 1884 en 1909. Spreekt over de pensioenwetten, toont de belanghebbende, wat de li beralen in Engeland deden, EEN FRANK DAAGS aan afgesloofde werklieden, terwijl men hier in ons landeken eene almoes van 9 centen daags geeft, en wijst er bijzonder op, dat hier weer de groote heeren, er met het vet van de soep er van on der trekken, zooals onzen dapperen vlaamschen verdediger van de minde ren standen, den heer Buyl het in de Kamers getoond heeft. En als gij dit alles zultgezegd heb ben, zegt hun dan wat de liberalen zullen doen, als zij de volksbedriegers zullen buiten gesmeten hebben t is te zeggen Werkmanspensioen 1 fr. daags aan 65 jarigen ouderdom. Ver- noodig had, en naar ik mij verbeelde, er een wenk van gaf dat hij wel wenschen zou mij als zoodanig te kunnen bekomen, dat mijn tegenwoordig plan mij inviel. Ik wist wel, dat jufvrouw Sullivan vertelde dat ik eene betrekking in eene school h id gekre gen en gij geheel niet naar de stad zoudt komen, maar spoedig naar het zuiden ver trekken en haar zegde dat ik voor dezen winter ergens in den kost zocht te komen, zij niet alleen ongenegen zou zijn om mij in huis te nemen maar er ook op zou aandrin gen dat ik nergens anders zou gaan. En het is uitgevallen gelijk gij ver wacht had Juist zoo. Zij was zoo verheugd over de gedachte dat ik bij haar zou komen, dat dit mij nog des te meer overtuigde hoezeer zij mij noodig had. Zij zal een schat in u hebben, Geer trui dat weet ik heel wel. Neen, waarlijk niet. Ik kan niet eens hoopen haar van veel nut te zullen zijn. Ik denk alleen dat, hoe weinig ik in staat mag zijn te verrichten, het toch meer zal wezen dan iemand anders voor haar zou kunnen doen. Zij heeft zoo afgezonderd geleefd, dat zij in de geheele stad geene gemeenzame vriendin heeft, en ik weet waarlijk van niemand, behalve mij zelve, die zij gaarne onder haar dak zou willen nemen Zij is aan mij gewoon en heeft mij lief, ik geneer haar niet en zij laat mij toe haar te helpen in al wat zij doet, hoewel zij dikwijls nu als eene dame leeft en geen werken meer gewoon is. Zij weet ook dat ik invloed op haar vader heb en dien heb ik ook hoe vreemd het u mag voorkomen veel meer dan ik mij zelve kan verklaren. Ik geloof dat het ge deeltelijk is omdat ik niet bang voor hem ben en met vastheid zijne onredelijke grillen plichtend onderwijs Een man stem. Evenredige vertegen^ diging in alles en voor allen en p soonlijken dienstplicht. Maakt propaganda in herberg op het werk in de vergaderplaats n eens dat iedereen zijnen plicht ve staat, zullen wij zeker overwinnJ want van de heerschappij der kleriE len heeft iedereen meer dan genoeg De dompers voelen datzij denber afrollen, want ze zitten met de p0e pers en net als in een huishouden d- achteruitboert hebben zij in hun mid den gedurig twist, laat ons van die twist gebruik maken om ze alzoo no rapper den dieperik in te helpen. In de kantons Mechelen bekomen de Kathol. Liber. Social. Kris. DetiioV 11609 11285 2313 2013 Dus eene antiklerikale meerderheid (1 beraal met socialist) van 1929. Hulde aa Mechelen, maar vooral hulde aan Will broeck, waar de liberalen altijd op de bn staan wanneer het de eer van het blauw vaandel betreft. In 't kanton Puers Kathol. Liber. Social. Kris. Demok 1906) 7386 1366 98 1909) 6162 1898 161 733 De klerikalen verliezen in dees kanto in twee jaar tijd 122-1 stemmen desoc alisten winnen 63 stemmen en de liberale 532 stemmen. In 't kanton Lier Kathol. Liber. Social. Kris. Demok, 1906) 3906 2957 460 1909) 5454 3356 474 182 De klerikalen verliezen hier 451 stemmen, de socialisten winnen er 1 stemmen en de liberalen 530 stemmen In 't kanton Duffel. Kathol. Liber. Social. Kris. Demok. 1906) 5991 1509 114 1909) 5101 1882 167 1377 De klerikalen verliezen 890 stem men, de socialisten winnen 53 stemmer de liberalen winnen hier wederom 38! stemmen. In 't kanton Heyst-op-den-Berg, Kathol. Liber. Social. Kris. Demok 1906) 6736 1818 114 1909, 6193 1918 149 395 De klerikalen verliezen 543 steil men de socialisten winnen 33 stemme <le liberalen fOO stemmen. De klerikalen verliezen dus in de 4 bi tenkantons 3109 stemmen en intege deel wint de liberale partij in dezelfde ka tons 1<»20 stemmen. Ziedaar een klaar bewijs dat 't kleril lisme met rasse schreden verdwijnt 1 bate van 't Liberalism, een bewijs voo dat onze princiepen na rijp overwogen zijn geweest ingang vinden op de buitenj meenten. tegenga en gedeeltelijk omdat ik h meer vreemd beu dan zijne dochter. Mi er is nog iets dat mij eene grootere ma over hem geeft. In zijne gedachte brengt mij natuurlijk met Willie in verban want zij zijn eenige jaren lang altijd elkander geweest, hebben beide op denZ den tijd het huis verlaten, en hij weett dat het door mij is dat de briefwissel met hem voornamelijk wordt aangehoud Sedert zijn geest zoo zwak is gewerd schijnt hij gedurig aan Willie te denk en hoe ongemakkelijk en eigenzinnig wezen mag, kan ik hem altijd oogenblik lijk tot kalmte en stilte brengen, als voorstel hem het laatste nieuws van zijl kleinzoon te vertellen. Het komt er niet aan hoe dikwijls ik den inhoud van laatsten brief herhaal en gij kunt c geringe omstandigheid mij over hem ge Jufvrouw Sullivan ziet wel hoe ge makke ik zijne gedachten kan afleiden, en ik I erop welk eene verlichting het voor I) gemoed scheen te zijn dat zij mij vand maar eens daar had. Zij zag er zoo "P ruiend uit toen ik heenging en sprak zooveel hoop van den troost, dien het I' zijn zou, mij dezen winter bij zich te b ben, dat ik mij reeds voor alle opofferi"! beloond voelde Maar toen ik te huis kW en u zag en er aan dacht dat gij zoo ver' zoudt gaan, en hoelang het misschien duren eer ik weder bij u kwam, toen het mij alsof Geertrui kon niet v6' spreken. Zij liet haar hoofd op Afflel schouder zinken en schreide. Amelia troostte haar met de grootste' derheid. (Wordt Voortf1 OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2