Stadsnieuws. Tir offert par le Secretaire. SUNUBHT neep Jan de Lichte ZONDAGRUST Een nieuw klokkenspel. Het roode Kruis. De Intercommunale. Necrologie. liet Fortuin te Yper. LYationale Maatschappij van Buurtspoorwegen. Tombola van den Ouderlingen Bijstand. Société Royale des Francs Arbalétriers. Lijst der Apothekers Be Zon- en Feestdagen van 's miildags tot 10 uren s'avonds Mr C. LIBOTT,E 10,000,000 stukken worden wekelijks ver kocht. Dat is het beste bewijs dat SUNLIGHT ZEEP alle verwachtin gen beantwoordt. RÈY.YAERT, l' Yper. DINSDAG 4 MEI 1909, Openbare Ferkooping te Woesteo plaats, Mohil aire Voorwerpen en zijne bende On se charge au bureau du journal deTimpression de tous genres de travaux tant en lithographie qiLen typographic. Een bewijs dus dat het klerikaal goever- nement in 1910 onvermiddelijk moet en zal vallen, om plaats te maken voor de voor uitstrevende gedachten en dat de blauwe vlag schitterender dan ooit op de puinhoo- pen van t klerikale kamp zal wapperen, De hierbovenstaande cijfers geven er de bewijzen van. Dus van nu af ten strijde. Men zal ons begiftigen met een nieuw klokkenspel de kost wordt geschat op een veertigtal duizende franks. Daar de openklokkentoren waarin het tegenwoordige spel zich bevindt geen klokken en bellen meerzou kun nen bevatten dan er tegenwoordig zijn, is er sprake van het gedeelte van het belfort open te maken dat zich achter de wijzerplaten der hor loge bevindt. Het ware eene verandering van het monument. Wij hebben gezegd dat de stand beelden der Halle zouden veryangen worden. Maar wat zal men doen met de oude, die gewrochten zijn welke men verschuldigd is aan befaamde artisten, waarvan Comeyn en Fiers, onze twee Ypersche beeldhouwers Op Zondag 25 April, om 3 uren 's na middags, grijpt in de zaal der Beurs eene voordracht plaats over het Roode Kruis. Waarschijnlijk weten velen van onze lezers niet wat het Roode Kruis zich in oorlogs- en vredestrijd ten doel stelt, wan neer en waarom het werd geslicht, hoe het zich in enkele jaren over geheel de be schaafde wereld verspreidde. Dit zal de spreker, de heer Julius Pée, professor aan het koninklijk Atheneum te Brugge, toe komende Zondag uiteen zetten. In 1861 kwam een Napolitaansch genees heer, Dr. Palasciano, ontroerd door het ont zettend lijden en den gruwelijken dood van duizenden gekwetsten na eiken veldslag, op de gedachte, de gekwetsten en het militair personeel van den gezondheidsdienst onzij dig te doen verklaren zoodoende zou aan de martelaars van den onmenschelijken oorlog onmiddelijk eene doelmatige hulp kunnen geboden worden. Een Zwitser, Henri Dunant, vond dit denkbeeld uitstekend en verdedigde het met zooveel vuur en Zooveel overtuiging, dat er in 1864 te Geneve eene zoogezegde Conferentie plaats greep, waaruit de Con ventie of Overeenkomst van Geneve sproot, die de volkeren de wet oplei, de gewonden en het personeel van den gezondheidsdienst, de geneesheeren en hunne helpers, alsook hunne lokalen en hunne geneesmiddelen van welken aard ook, voor onzijdig, dus voor onschendbaar te houden. Maar hoe die menschenvrienden onmid delijk en algemeen doen kennen Zwitser land draagt op zijn standaard een wit kruis op rood veld. Waarom als herkenningstee- ken Rood Kruis op wit veld genomen Dit werd voorgesteld en aanvaard. Het Roode Kruis was geboren en gedoopt. Weldra schoten de maatschappijen die het Roode Kruis in hun schild voeren, als paddestoelen uit den grond. In iederen oorlog, van den krijg tusschen Pruisen en Oostenrijk tot den strijd tusschen Rusland en Japan, bewees het Roode Kruis onschat bare diensten. Den verfoeilijken, onchriste- lijken, barbaarschen oorlog kon het niet uit roeien, maar het kon duizenden en duizen den menschenlevens redden, het kon ver zachten en troosten, helpen en ondersteu nen. Geene aardbeving, geene hongersnood, geene overstrooming, geen spoorwegonge luk, geene mijnramp, geene instorting, geene besmettelijke ziekte, met een woord geen rampspoed, of het Roode Kruis is daar, met kloeken arm, met wakkeren moed, kalm beleid, met open hand, als red der in den nood. En wat het Roode Kruis in 't groot deed en doet, met millioenen en millioenen, dat kan elk lid in 't klein, in eigen kring, voor een gekwetste, voor een drenkeling. Waarde gewone mensch het hoofd verliest en overi gens hulpmiddel ten hand heeftblijft het onderwezen, offervaardig personeel van 't Roode kruis kalm en helpt, tot de ge neesheer daar is, met den inhoud van zijn hulpbus, zijn boite de secours. Die uitstekende inrichting doen kennen, ziedaar het doel van den voordrachtgever, die hier te Yper eene zaak komt pleiten van menschlievendheid, van echte, welbe grepen, belangelooze naastenliefde. Er is opnieuw spraak om van de buurtspoorwegen van Veurne naar Yper, van Yper naar Nieuwkerke en van Yper naar YVaasten eene inter nationale maatschappij te maken met de niet voortbrengende lijnen van Dixmude naar Poperinghe en van Dixmude naar Elverdinghe. W ij weten niet of deze zoo buiten gewone als onverwachte tijding kans heeft zich te verwezenlijken. Het is niet lang geleden dat deze kwestie betwist is geweest door ons bestuur en besloten geweest is in den zin van het behoud der van krachtzij nde uitbating, schadelijk misschien voor de uitbatende maat schappij, maar in alle geval vergel dend voor de belanghebbende ge meenten. Waarom deze verandering van meening van de stad Waarom hetgeen over eenige we ken slecht was, wordt het nu aange nomen Bestaan de argumenten niet meer welke de stad dan heeft doen gel den Wij betwijfelen het zeer. M. Colaert, burgemeester der stad Yper en ondervoorzitter der maat schappij Empain, onthoudt zich.... Dit is de rol niet welke de eerste magistraat onzer stad moet spelen indien hij moet kiezen tusschen de maatschappij Empain en de stad Yper, dat hij dus zijne keus doe Men spreekt van bedreigingen der uitbatende maatschappij die de ge meenschappen zou ontredden en de koop warentreinen zou afschaffenWij denken dat de Staat de Provincie en de belanghebbende gemeenten ge- noeg gewapend zijn om van dien kant niets te vreezen te hebben. Er moet in de vergunning een beding bestaan die het publiek beveiligd te gen den kwaden wil eener maatschap pij die wat laatziet dat zij zich in eene niet winstgevende zaak gedompeld heeft. Het ware te gemakkelijk indien men zich alzoo kon onttrekken aan zijne verplichtingen. Het oogenblik is gekomen voor M. Colaert door da den zijne toewijding aan de stad Yper te bewijzen, waarmede hij stoeft en zich alle oogenblikken vereert, an ders dan door woorden te bewijzen. De trekking der tombola der ten toonstelling van Brussel heeft Maan dag plaats gehad. Een lot van 10.000 frank is verkocht geweest in het postbureel van Yper. De gelukkige winner ervan is M. Gustaaf Houzé, voorzitter der maat schappij van oud-soldaten van Yper. De linkerzijden van den provincie raad van Brabant hebben zich Maandag laatst vergaderderd en hebben het besluit genomen hunnen kanddaad voor te stellen voor den post van be heerder der Nationale maatschappij van Buurtspoorwegen, post tegenwoordig, onbezet door het afsterven van M. Léon De Bruyn. Men weet dat de jaarlijksche alge- meene vergadering, die Dinsdag 27 April plaats heeft, moet overgaan tot de kiezing van den opvolger van M. De Bruyn. De kandidaat van het goevernement is M. 'Colaert, burgemeester van Yper. Tengevolge der stemming uitgebracht door de linkerzijden, den naam van M. Laneau, provinciaal raadslid voor het kanton Laeken en oud-burgemeester van St Pieters-Jette, zal hem tegenge steld zijn. M. Laneau, voorwerp van algemeene verzoeken, heeft ingestemd zijnen naam te leenen aan eene poging dat de inrichters vooral aanschouwen als eene protestatie. Men weet ook dat dit postje 14.000 franken opbrengt. Donderdag 15 dezer, heeft te midden een groot getal vrienden en ambtenaren de be graving plaats gehad van M. Charles Can- taert, onzen betreurden Bewaaarder der Hypotheken, wien de dood weggerukt heeft in zijn Ó4ste jaar. De overledene was een voorbeeldig amb tenaar slaaf van zijne dienst het was ook een rechtvaardig, oprecht en goed mensch, die zeer geacht was. Wij sturen aan zijne bedrukte familie onze rechtzinnigste bewijzen van deelne ming. Wij bevelen vurig onzen stadsgenooten de tombola aan ingericht door de Maat schappij van Onderlingen Bijstand, de Oud-Leerlingen der Stadsschool van Yper. Deze machtige uitnemende menschlie- vende maatschappij is vast besloten den weg der hervormingen en der heilzame maatregelen ingetreden om hare werking uit te breiden en zich op de hoogte te plaatsen der groote gelijkaardige maat schappijen van het land. In 1905 sticht zij eene bijzondere afdeeling met onderscheiden kapitaal niet oud-leer lingen, bestemd voor de personen die het geluk niet gehad hebben de gemeente knechtjesschool te verkeeren. Alzoo kwa men zich 12u leden bij de 550 leden der oude afdeeling voegen. In 1905 wordt bet comiteit der oude af deeling bewogen over het lot zijner leden, bijna allen arme werkers het wil hunne zedelijke gesteltenis opbeuren, hun na een gansche leven van arbeid de schande bespa ren uitsluitelijk ten laste te vallen, hetzij van hunne kinderen, hetzij van de liefda- digheidsbesturen het zocht het middel om den werkman onafhankelijk te maken, al het budjet der burgerlijke godshuizen en van het bureel van weldadigheid te ontlas ten. En bij middel van een jaarlijksch boni dat het kan verwezenlijken dank aan de mildheid zijner hooggeachte begiftigers, doet het comiteit eene jaarlijksche storting van drie franks per hoofd aan de pensioen kas onder de waarborg van den Staat om een ouderdomspensioen te verzekeren aan de leden. Eindelijk de aangekondigde tombola heeft voor doel om het gebrek aan te vullen der hulpmiddelen van de nieuwe afdeeling met eene aanmoedigingskas te stichten voor stortingen op pensioen boekjes. De prijzen aan het publiek aangeboden bestaan uit stadsloten met premie eener nominale waarde van 1,500 fr. De loterijbriefjes zijn te koop aan den prijs van '10 centiemen bij den Voorzitter, M. Arthur Stoffel, en bij de andere leden van het comiteit. Lundi 19 Avril 1909. lr Oiseau Vermeulen H. 2e Oiseau Podevyn Aug. Haul total Dewanckel Jules. Bas totalOlluyn Léon. A VIS. Lundi 26, tir tombola. Les membres qui prennent part au tir sont priés de fournir un prix d'une valeur minimum d'un franc. Bestuurder van verzekeringen Duiven, Duivenhok- ken, Ong-evallen. Le ven, Krand, Hagel, enz. vraagt eerlijke Agenten in allé ge meenten. Hoogecommissie Schrijven met getuigschriften VILLA CHRISTINA Mortsel (Antwerpen) van dienst zijnde VOOR 'T JAAR I 909. ZONDAG25 APRIL I909, BOTERMARKT, N° 31, YPER. Weigert de namaaksels. STUDIE VAN DUN NOTARIS om I ure namiddag, te WOESTEN, ter herberg Bet Brouivershof bij Leonie Korten. IN EENE ENKELE ZITTING met I A. 34 C. medegaande Ert, staande en gelegen, bij kadaster sectie B. nummer 271. Laatst gebruikt door wijlen Vir- ginie Van Exem. Handslag met de geld tell i ng. En onmiddelijk daarna om 3 ure na middag, ten sterfhuize «arcVirgime Van Exem, te WOESTENPlaats VEJNDITIE Met gereed geld en 10 yoor kosten. TE BEKOMEN TEN BUREELE VAN DIT BLAD de nieuwe uitgave onthoofd te Aalst den tl November 1847 Boekdeel van 368 bladz. groot formaat. PRIJS 3 FR. cr VAN VAN VAN ."3 Sk JOJOOOOOOW I— f-OOOOO-r* s^r—ooooos^ ^1 r" 51 O O CO OOiOOOOOO oor-ooooo 51T-C500005I O O TC Ol O O O O O O CO O O O O O O co Ol sa OD O sZ s- D 2 t: f3 a -2 3^ o c D a k. 2 5- £2 SP o ÏÏHaS - dl O 'D O CU W i- GG ÊU &-( Q. -3 Q

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 3