Stadsnieuws. Het gevaar is ffrool en dringend de nood Bescherming der vogelen He weging van den Burgerlijken Sland. Voltooiing der vaarl van de Lei naar d' Vperlée. een verzet vanwege den trek- en mate- rieeldienst, die in de exploitatie niets te zien hebben. De heer Helleputte, minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. Dat is glad verkeerd Dij het departement van Spoorwegen is er een ambtenaar die de gansche verzameling van de graphische afbeel dingen, die ik hier voor mij heb, van buiten kent, en diegenen onder u die hem ondervraagden, weten hoe dienst willig hij is. De keer Fléchet, Het is een echte reisgids. De heer Helleputte, minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. Hij is nog sterker dan de reisgids 't is immers hij die hem opstelt. De heer Fléchet. Hij is beter dan het reisboekje. De heer Hubin. Lijdelijke tegen stand is een physiek verschijnsel, dat ik beter ken dan gij. De heer Helleputte, minister van spoorwegen, posterijen, en telegrafen. Ook weet ik hoe het te overwinnen. In elk geval kan men mijne goede in zichten niet loochenen. De heer Nolf. De hel is er mede gevloerd, zegt men, De heer Helleputte, minister van shoorwegen, posterijen en telegrafen. Verscheidene ontwerpen zijn opge maakt. De heer Nolf. Welke De heer Hellepiotte, minister van spoorwegen posterijen en telegrafen. Ik verkies daarover thans niet te spreken. Uitroepingen Doch ik kan u wel zeggen dat de baan van Thourout naar Roeselare op dub bel spoor zal worden gebracht tegen 1" Juli aanstaande, volgens alle waar schijnlijkheid, want men moet de ge vallen van overmacht voorzien. Bovendien zal de snelheid der trei nen toenemen. De heer Mechelynck. Dat voorziet gij enkel De heer Helleputte, minister van spoorwegen posterijen en telegrafen. Het iigt niet in mijne gewoonte on zekere beloften te doen, en de beloften die ik doe, blijf ik hestand. De heer Nolf. Maar, mijnheer de minister, in al wat gij aanhaalt is er niets voor het Zuiden van West-Vlaan- deren. De heer Helleputte, minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. Verbeeld gij u dat men een dienst van treinen kan regelen voor een ge deelte van het net Ik ben wel verplicht u algemeene aanduidigen te geven over de nieuwe omstandigheden welke ons toelaten de uurtabellen tewijzi- gen. De heer Nolf. Natuurlijk. De heer Helleputte, minister van spoorwegen posterijen en telegrafen. Wij zijn het dus eens. Ik verklaar thans aau den heer Van Merris dat ik hem, wat betreft de reglementen, alle mogelijke verbeteringen zal toestaan. De heer Van Merris. Ik dank u. De heer Helleputte, minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen. Eindelijk ben ik het met u eens (Ge lach.) Ik voeg erbij dat wij de verbetering bestudeeren van talrijke statiën en na melijk van de statiën te Kortrijk, Ingel- munster. Roeselare, Yper. Kortom deze vraag om uitlegging- betreur ik niet en hoop dat de achtba re leden tevreden zullen zijn over mijn antwoord. De heer Nolf.'t Spijt mij dat de heer minister zich er toe bepaalde eene mooie redevoering te houden, zonder de minste belofte af te leggen of schoon hij zegt dat hij zijne betoften steeds gestand doet. Zooals ik het vaststelde in eene on derbreking, zal er van alias wat hij hier zegde, niets voordeel opleveren voor ons arrondissement en onze bevolking zal kwalijk tevreden zijn met de een voudige plaat welke gij beloofdet voor het uurwerk der statie Yper, waarop overigens nog geene wijzers staan. Dat de heer minister ons dan kome bezoeken niet per bijzonderen trein, maar met cle treinen welke de heer Van Merris evenals ik moeten nemen om te Brussel te geraken. Ik verzeker hem dat hij er genoeg zal van weten en dat het niet lang zal duren voordat wij vol doening bekomen, daar hij onmidde- lijk de gegrondheid onzer klachten zou erkennen. De heer voorzitter. Daar niemand verder het woord vraagt, verklaar ik de bespreking gesloten. Het dagblad Le Pays Walloneen hoofdorgaan van het klerikalismus, brengt zonder omwegen hulde aan het werkend vermogen en de macht van het liberalismus en weent tranen vol weemoed over de kwalen die de tegenpartij doen opkankeren. Het artikel, geteekend Een katho liek besluit aldus Onze vrienden vieren alom feest over het 25 jarig jubelfeest van het katholiek staatsbestuur. Ze zouden beter doen wat min te feesten en wat meer te werken. Binst dat zij elkander bewierrooken, scherpt de vijand zijne wapens en bereidt zich tot den beslissenden kamp, zoowel en zoo zeker dat wij straf gevaar loopen onze 2óe verjaring niet te kunnen vieren Schrijver verwijt vooreerst aan de katholieken van Gent dat zij slecht gehandeld hebben hun jubelbanket niet te doen voor afgaan door een congres of grootsche betooging. Dit is, wel is waar, eene bijzaak maar dit heeft toch ook zijne beteeke- nis. Schijver valt dan, eere aan wie eere toekomt, de katholieke afge vaardigden aan die maar al te dik wijls vergeten den voet te zetten in de Kamers of die er maar naar toe trekken om te slapen. Dan volgen eenige bijzondere be langrijke aanhalingen die wij ons verplicht voelen over te drukken Wij moeten het bekennen In dien de liberale partij eertijds ont redderd, ontmoedigd en werkeloos scheen, is zij nu heropgeknapt, le venslustig en mag met zekerheid en betrouwen de toekomst te gemoet zien. Ziehier wat werk de liberale partij in de laatste tijden heeft afgelegd Er is strijd te Mechelen voor eene plaats van Volksvertegenwoor diger. De katholieken zijn zeker te winnen Toch vangen de liberalen den strijd aan en zoo hardnekkig dat zij onbetwisbaar eene zedelijke over winning behalen. In drie jaar hebben zij 4500stemmen gewonnen. Te Brus sel vereenigen zich al de bijzondere liberale strijdkrachten om het wacht woord aan het land te geven. Zullen al die poltieke korpsen zooals voor heen twisten en zooals gewoonlijk afzonderlijk strijden Neen, onder den drang der liberale drukpers, zijn oude veeten van verdeelheid verge ten, de houfden beraadslagen, soms hartelijk, soms op bitteren toon, en komen tot dit punt eendrachtig ten strijde te gaan, zorg dragende elk voor zich de bekomene voorrechten te behouden en niets te veranderen aan den huidigen toestand of de sa menstelling der verschillige politieke vereenigingen. Te Gent en te Antwerpen komen de liberalen te beraadslagen en nemen schikkingen op welkdanige wijze ook om eensgezind den vijand te bemees- teren en te overwinnen. Te Oostende ook vereenigen zich de kopstukken der liberale partij om 't strijdplan op te maken ter verove ring van 2 zetels in West-Vlaande - ren. Al die bijeenkomsten grepen over 14 dagen plaats het katholiek jubel feest van Gent heeft zonder twijfel ook goede vruchten afgeworpen en veel bijgedragen om er in die om-* schijving het verlies te herstellen door de katholieken ondergaan in 1908. Maar zonder twijfel had het plezier gedaan dergelijke bijeen komsten zooals deze gehouden door de liberalen te zien plaats grijpen in al de andere kiesomschrijvingen van het land. Sedert Zondag zijn de liberalen verzekerd dat noch twist noch twee dracht in hunne rangen zullen ont staan voor het toekomende kiesjaar. Mogen onze vrienden ook zulks zeg gen en is er een verbond tot stand gebracht tusschen hen en de onaf- hankelijken Die kwestie is op het oogenblik niet opgelost Zal zij het worden Te Brussel zullen de katholieken op hunne beurt de 25 jarige heer schappij herdenken en beter ingege ven dan hunne strijdmakkers van Gent zullen zij hunne levenskracht bewijzen door eenen stoet die de straten der hoofdstad zal doortrek ken. Maar zouden wij niet gelukki ger zijn indien wij daarbij vernemen mochten dat zij, evenals de libera len, door eene wijze en behendige oplossing, het geschil tusschen strijd krachten hadden bijgelegd En onzevrienden van West-Vlaan- deren denken zij wel eens aan de af doende middelen die er zullen moeten aangewend wotden om den aanval der liberalen af te weren. In deze provincie zijn twee zetels erg bedreigd een te Oostende- Veurne Dixmude, een te Rousselae- re. In elkeen dier twee arrondisse menten winnen de liberalen, bij elke kiezing ontzagelijk veel s emmen. Ziehier de laatste uitslagen Te Oostende 3e zetel (nu katholiek) 11,332 2e zetel (niet gekozen libe raal) 9,517. Te Rousselaere is de toestand nog slechter laatste katho liek cijfer 11,107 i liberaal 10,520. Men zal misschien wel zeggen zoo ver zijn we nog niet. Maar onte gensprekelijk behoort de jonge, de nieuwe kiezer tot de vrijzinnige ge dachte. Ziet wat onlangs te Mechelen gebeurde is zulks niet genoeg om ons schrik in te boezemen Het artikel sluit met eenen hope- loozen oproep tot de katholieken ge richt en hun te bezweren tot de over eenkomst om aan het dringend ge vaar te ontkomen Aan ons nu, liberalen, te werken om hunne pogingen te verijdelen, en met moed op weg der zegepraal van 1910. Is de stadskas ijdel en is er hoog dringendheid bij de fondsen te doen inkomet»? Men zou het moeten gelooven, aangezien men zich ten 6 1/2 ure 's morgens ten huize der belasting betalers aanbiedt om de taksen te ontvangen. De heer Gouverneur Ruzette komt een bericht te doen aanplakken ge- dagteekend uit Brugge 11 Mei 1909, het volgende inhoudende De goede burgers moeten het ter herte nemen de vogels niet te vernielen, maar integendeel hunne vermenigvuldiging te begunstigen. Als de grond met sneeuw bedekt is vang ze niet met strikken of vallen en schiet ze niet met het geweer. Door ze te beschermen zullen de landbouwers langzamerhand van hunne velden de insecten en het slecht kruid zien verdwijnen. Het vangen van nuttige vogels is streng verboden en de wet schrijft zware straffen tegen alwie hare bepalingen overtreedt. Zeer wel, heer Gouverneur, maar gij komt veel te laat voor den dag met uwe raadgevingen. Het kwaad is reeds door de vogelaars gedaan. Hetgeen uwe Edelheid vergeten heeftin uwe plakbrieven te schrij ven, en wel het bijzonderste van al is van aan de verachterde gemeente besturen te recommandeeren voor taan geene hulpsommen meer te ver- leenen voor het geven van prijskam pen van gezang voor blinde vinken. Weet dat Yper wellicht de laatste stad van Vlaanderen is, die alle jaren dergelijke prijskampen laat uitschrij ven. Ons gemeentebestuur, waar u-^g politieke vrienden zetelen, onder steunen dezelve door zijne hulpggj. den. Het onderhoud aldus onder de lagere volksklas, het barbaarsch ge bruik van onze boomgaardvinken met eene gloeiende naald de oogen uit te steken om ze in de eeuwige duisternis te doen zingen. Dit strekt waarachtig tot geen eer aan een stadsraad die zich katholiek noemt Wat denkt gij er van, heer Gou verneur Waarom hebben de Belgen het verplichtend onderwijs niet Wij geven hieronder de beweging van den Burgerlijken Stand van den in Januari 1909 tot den 30 April 1909, dit is 4 maanden. Geboorten 150. Huwelijken 29. Overlijdens 173. Zooals men ziet is het cijfer der sterfgevallen zeer hoog, de dood heeft vooral gewoed op het einde van Februari en in Maart. Onder de sterfgevallen zijn er 30 kinderen beneden den ouderdom van 12 maanden en 7 verschillende van 2 tot 5 jaren. Wat men er ook van zegge is de kindersterfte zeer groot te Yper, aangezien men in 4 maanden, op 173 sterfgevallen, 36 kinderen telt die beneden den ouderdom van 1 jaar gestorven zijn. Dat maakt 20,5 t. h. der sterfge vallen uit. Een goed liberaal abon< neert zich aan DE WEEB- enLü Zooals wij het aangekondigd had den heeft de minister het lastenko- hier-programma goedgekeurd be trekkelijk de voltooiïngswerken der vaart van de Lei naar d'Yperlée. De toewijzing zal plaats hebben den 18 September aanstaande. Deze datum is tamelijk ver, maar er dient niet vergeten te worden dat de aan nemers ter zelfder tijde als hunne inschrijving zullen moeten de plans, bestekken, in één woord, een ont werp aanbieden, dat geheel bestu deerd en volledigd is. De aanbesteding wordt in wed- strijd gedaan en deze der aannemers, wiens ontwerp als verwezenlijkbaar en het beste zal erkend zijn door het bestuur, zal eene premie van 25,000 fr. ontvangen, ter zelfder tijde dat hij annemer zal verklaard worden. Volgens hetlastenkohier-program- ma goedgekeurd, kan de studie van het ontwerp in twee veronderstellin gen gedaan worden a) behoud dei tegenwoordige waterlijn b) over- heffing dezer waterlijn, met tweeH sluizen meer. H Eens de werken opgemaakt blijf® de aannemer verantwoordelijk ge® durende drie jaren voor hun goedH onderhoud. Het lastenkohier bevat verschei'H dene meldingen welke voor gevolgM zullen hehben vele aannemers verwijderen. De werken zullen waarschijnlijk® bij de twee millioenen frank kosten.-■ als zij uitgevoerd worden. H De aanbesteding plaats hebbendeH den 18 September, zal de goedkeU'M ring der aangenomen inschrijviijs^B moeten gedaan worden binnen drie maanden.

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2