Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. ZONDAGBUST Grandes Courses de Chevaux. Lijst der Apothekers De Zon- en Feestdagen Mr C. LI BOTTE, Mengelwerk. 37 Zorgeloosheid. Onze buurtspoorwegen. Cou rses d'Ypres. Kunnen de visschen de typhuskoorts en de cholera voortzetten. De proefnemingen door de dokters Rem- linger en Nouri op roode visschen gedaan, bewijzen dat een visch, die in een vuil wa ter leeft, door zijne organen de kiemen de zer ziekten kan mededeelen Onder opzicht van de gezondheidsvoor- waarden der voeding, heeft dit feit geen belang, want deze geleerden hebben vast gesteld dat, zelfs als deze visschen gezoden werden zonder gekuischt te zijn, de verkre gen temperatuur alle ziektekiemen vernie tigt. De visschen kunnen echter de ziektekie men van een besmetten waterloop naar een reinen vloed overvoeren, wat de smet- ziekten uitlegt die soms langs waterloopen uitbreken. De reis van Prins Albrecht. Een telegram van prins Albrecht kwam in het Paleis der Wetenschappen toe. Dit telegram werd toevertrouwd aan eene kara vaan naar Broken-Hill afdalend waar het werd verzonden. Het meldt het beste nieuws over den prins en zijne reisgezellen. Staatsnormaalscholen. Het ingangsexamen in de Staatsnormaal scholen voor jongens, zal dit jaar plaats heb ben, te Couvin, op '15, te Verviers op 14, te Nijvel op 13, te Bergen op 21, te Lier, op 16, te Hoei op 21te Gent op 22 Juni. In de Staatsnormaalscholen voor meisjes te Brugge op '15, te Doornik op 16, te Brus sel en te Luik op '17, te Ardenne op 21, te Aarlen 28 Juni. Het portret van Duquesnoy Dit portret door Van Dyck, is dan toch voor onze nationale verzameling bewaard gebleven. Over de omstandigheden waarin Van Dyck dit portret schilderde, wordt gezegd dat Van Dyck, na zijne avonturen in Sa- venthem, waar hij zijn tafereel van St-Mar- ten schilderde, in de kerk aldaar bewaard, naar Rome trok. Dit gebeurde in 1623. Van Dyck vertrok naar de Zeven Heuvelenstad met brieven van bijzondere aanbeveeling, door zijnen meester Rubens aan hooggeplaatste kunste naars gericht. Onder hen bevond zich de groote Brusselsche beeldhouwer Duquesnoy die aan Van Dyck het beste onthaal liet te beurt vallen en hem met raad en daad bij stond. Ten einde den beeldhouwer zijne erken tenis te betuigen, schilderde Van Dyck het portret van zijnen beschermer en het is dit portret dat later in de bijzondere verza meling van den Koning terecht kwam. van dienst zijnde va» 's middags lot 10 uren s'avonds VOOR T JAAR 1909. ZONDAG 6 JUNI 1909, BOOTERMARKT, N° 6', YPER DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Twee en twintigste hoofdstuk. Zelfzucht. Gij kunt vertrekken of blijven, gelijk het u belieft. Ik wil u echter te verstaan geven, dat ik in het eerste geval u mijne bescher ming en hulp geheel onitrek. Gij moet dan voor u zelve zorgen of u aan vreemdelingen vertrouwen. Ik onderstel dat gij denkt dat uw vriend te Calcutta u zal onderhouden, misschien naar huis komen en u onder zijne bijzondere hoede nemen maar als gij dit denkt, weet gij weinig van de wereld. Ik zou durven wedden dat hij nu al met eene indische zal getrouwd zijn, of zoo niet, u toch welhaast zal vegeten hebben. -Mij nheer Graham, antwoordde Geer trui met fierheid, mijnheer Sullivan zal waarschijnlijk nog in geene jaren in het land terug komen, en ik verzeker u dat ik noch van hem noch van iemand anders eenige ondersteuning verwacht ik ben voornemens mijn eigen onderhoud te ver dienen. Ken heldhaftig besluit liet de heer Graham minachtend hier op volgen en met eene deftigheid aangekondigd, die ik hoop dat gij in staat zult zijn te hadhaven. Moet ik dus begrijpen, dat gij uwe keus In het Nieuwsblad van 22 Mei doet een zijner lezers de ongehoorde zor geloosheid kennen van den dienst der openbare werken in stad, en hij zegt dat hij, op verscheidene stonden verplicht is geweest, om ongekukken te voorkomen, van met zijne eigene werklieden., de materialen die er maanden lang bleven liggen, uit den weg te ruimen en naar stadsmagazijn te vervoeren. Zoo als men ziet het zijn de libe ralen niet meer die klagen over het gemis van toezicht, maar de katho lieken zelve, en niet zonder reden. Nimmer zijn de gewone onder houdswerken die de stad aangaan meer verwaarloosd geweest dan te genwoordig. Zulks was te voorzien, wanneer het gemeentebestuur, on wijs beraden, M. Fraeys schepen der werken aanstelde. De man had reeds te veel andere bedieningen om zijnen tijd en zijne zorgen te kunnen beste den aan de stadsbelangen gelijk het behooren zou te wezen. In alle straten en tot op de groote markt toe, zijn er inzakkingen, diepe putten en wagenslagen. In de Pompestraat ligt sedert we ken lang een riool ingestort. Bij gebrek aan onderhoud, breken de jonge vagabonden de vestingsmu ren allengskens af en werpen de baksteenen in het water. Over twee jaar hebben kwaadwil ligen een zwaren Ecaussinen deksteen afgerukt van den muur der hangende brug der Rijselpoort. Het is slechts ever eenige dagen dat men dien we der geplaatst heeft. Het was meer dan tijd want gansch het ander ge deelte bedreigde in te storten. De stad heeft over eenige maanden een eindeken kalsijde laten leggen gaande van de Meenenpoort naar het Hoornwerk. Dit werk is zoo slecht gedaan geweest dat de eerste wagen er over rijdende alles omge keerd en de kost nutteloos gemaakt heeft. Alles wordt gedaan zonder leiding, orde noch toezicht, en aan den goe den wil der werklieden overgelaten. Het oog van den meester schiet overal te kort. Het is dus niet zonder reden dat de heeren raadsleden Sobry, Bie- hebt gedaan Ja mijnheer antwoordde Geertrui, welke de laatste spottende gezegden nog meer kracht, hadden gegeven om haar be sluit uit te spreken En gij vertrekt Ik moet. Ik geloof dat het mijn plicht is, en daarom ben ik bereid, om mijn eigen gemak, en, wat ik u verzeker veel hooger te waardeeren, uwe vriendschap op" te offe ren De heer Graham scheen "op dit laatste gezegde geen acht te geven en eer zij nog geheel uitgesproken had, vergat hij zijne gewone beleefdheid in zooverre, dat hij hare stem smoorde door geweldig met de tafelbel te luiden Daarop kwam Kaatje met het ontbijt. Op hetzelfde oogenblik traden Amelia eu jufvrouw Ellis binnen allen namen plaats aan de tafel, en onder eene buitengewone en drukkende stilte begon men te ontbijten, want Amelia had de luide stem van ha ren vader gehoord en was onrustig en angstig, terwij! jufvrouw Ellis uit de ge zichten van alle aanwezigen duidelijk op maakte dat er iets onaangenaams was voor gevallen Toen de heer Graham, wiens eetlust niet verminderd scheen, een haastig ontbijt had gedaan, keerde hij zich naar jufvrouw Ellis en verzocht deze met stijve beleefdheid om hem zeiven en Amelia op eene reis naar het zuiden te vergezellen, er bijvoegende dat zij waarschijnlijk eenige weken te Havanna zouden doorbrengen. Jufvrouw Ellis, die nog niets van het plan tot zulk eene reis had gehoord, nam deze uitnoodiging met gretige blijdschap aan, en deed daarop eene menigte vragen naar den weg dien men zou nemen en den buyck en D'Huvettere onlangs nog in den gemeenteraad over de nala - tendheid en de zorgeloosheid in den dienst der stadswerken geklaagd hebben. Waarom hebben de Belgen hei verplichtend onderwijs niet Waarom hebben de Belgen hel nationaal leger niet De belangrijke gemeente van Ploegsteert, zou in korten tijd eene buurtlijn willen zien aanleggen, die haar zou verbinden aan het net onzer buurtspoorwegen en eene ge meenschap zou stellen tusschen den buurtspoorweg van Yper naar Waasten en den electrischen spoor weg Armentiers- Bizet. Nooit hebben wij den weerstand kunnen begrijpen die eertijds gedaan werd tegen het gedacht deze ge meente in gemeenschap te stellen met de belangrijke nijverheidstad Ar mentiers en de belangrijke stad Yper, hoofdplaats van het arrondis sement. De gedachten hebben sedert dien hunnen weg gemaakt en men is er toe gekomen overal een weinig te be grijpen dat het niet is met zich af te zonderen dat eene gemeente kan vooruit komen. De bevolking van Ploegsteert vraagt dus op hare beurt bediend te worden door den buurtspoorweg zij heeft volkomen gelijk en hare wenschen zouden zich wel kunnen verwezentlijken. Een nieuw ontwerp waarvan men veel goed zegt en dat de toestemminp- heeft van al de kooplieden die deze schoone streek kennen, waar zoovele handelsbetrekkingen bestaan met de stad Yper, komt het licht te zien dat van de lijn Waasten-Kemmel' tot Belle langs Dranoutre en Locré te zien verlengen. Wij zouden alzoo opvolgentlijk de ontwerpen zien verwezenlijken die eertijds voorgesteld zijn geweest door den handels- en nijverheidskring der stad en van het arrondissement Yper de eenige die voldoening geven aan de koopliedenwereld. Wij wenschen dat de gemeente Ploegsteert ten spoedigste verbonden zij aan het net der nationale spoor wegen. Wij zouden aldus (.wee lijnen heb ben van Yper naar de grens de eene te Armentiers en de andere te Steen- werk die aansluiting zouden geven aan de lijn van Waasten naar Belle langs Kemmel en Locre. Hoe meer de stad Yper en het ar rondissement gemakkelijke gemeen schappen hebben zal, hoe meer haren handel uitbreiding zal nemen het is daar hare toekomst, dat hare be stuurders het niet uit het oog verlie zen. Dlinanche Juin 1909, a 2 heures de l'après-midi, (Plaine d'Amour) tijd dien men afwezig zou blijven, terwijl Amelia haar ontroerd gezicht achter haar theekopje verschool, en Geertrui, die on langs de brieven van Cuba had gelezen, en wist dat het den heer Graham bekend was hoe nieuwsgierig zij naar dat eiland was, bij zich zelve overdacht of het moge lijk was dat hij kleingeestig en laag genoeg kon zijn om haar te willen plagen. Na het ontbijt begaf Amelia zich spoedig naar hare kamer, waar Geertrui zich Jade- lijk bij haar voegde. Terwijl zij Amelia's bekommerde vragen naar het tooneel dat beneden had plaats gehad beantwoordde, wachtte Geertrui zich wel om de bitterste en meest kwetsende gezegden van den heer Graham te herhalen want aan het beproefde en angstige gelaat harer vriendin zag zij duidelijk, hoezeer deze doel nam in haar eigen smartelijk ge voel het onrecht dat haar door de verkeerde beoordeeling hare handelwijs wedervoer. Zij zegde haar echter, dat de heer Graham thans bepaald wist dat zij vertrekken zou en daar zijne gezindheid ten narenopzichte ver van vriendelijk was, zij het beste achtte terstond te vertrekken, vooral dewijl de Sullivans haar nooit meer noodig hebben dan tegenwoordig. Amelia begreep het billijke van dit voor stel, gaf hare goedkeuring daaraan, en be loofde haar nog dienzelfden namiddag naar de stad te vergezellen want diep gevoelig voor elke onaangenaamheid die Geertrui wedervoer, wilde zij liever dat deze ter stond vertrok, dan dat zij nogmaals aan deze minachtende bejegening van haren va der was blootgesteld. Het overige van den dag werd dus door Geertrui gesleten met haar goed in te pak ken en andere toebereidselen te maken 3000 francs de prix. terwijl Amelia daarbij zat, nu hare beminde pleegdochter raadgevende ten aanzien van haar toekomstig gedrag, dan weder de noodzakelijkheid der scheiding bejamme rende, de herhaalde verzekeringen van duurzame en onverflauwde genegenheid met haar wisselende. O, als ge mij kondt schrijven lieve Amelia, gedurende uwe lange afwezigheid, welk een troost zou dat zijn riep Geertrui uit. Met hulp van jufvrouw Ellis, lieve, zal ik u zooveel ik kan, tijding van ons zen den maar hoewel ik misschien ni«t in staat zal zijn u veel van mij te laten hooren, zult ge altijd io mijne gedachten zijn, en zal ik nooit vergeten mijn geliefd kind in de hoede en zorg te bevelen van Eenen, die, een beter raadgever en vriend voor haar zal zijn dan ik wezen kan. In den loop van den dag zocht Geertrui jufvrouw Ellis op, en verbaasde deze roet. het bericht dat zij afscheid van haar kwam nemen. De huishoudster vergat echter wal* dra hare verwondering en nieuwsgierigheid in haren ijver om over de vriendelijkheid en mildheid var. den heer Graham en de vermaken der voorgenome reis uit te wei* den. Na haar veel genoegen te hebben 0- wenscht, verzocht Geertrui haar gedurende hare afwezigheid nu en dan te schrijven op welk naar het scheen niet eens gehoofd verzoek, jufvrouw Ellis antwoordde doof Geertrui te vragen, of zij niet dacht dat een merinos kleedje op reis ongemakkelijk zou zijn, en toen het nogmaals met aandrang werd herhaald, verzocht zij temogen weten hoeveel paren ondermouwen zij waar- schijnlijk zou noodig hebben. Na hare vra gen te hebben beantwoord en eindelijk haf oor en hare aandacht te hebben gewonnen, verkreeg Geertrui van haar de belofte o® OF DE ^Armentiers HfWaasten CTBizet ^Ploegsteert Meessen|| gj.Wytschaete p;Kemmel Steen werck Nieuwkerke QDranoutre QLocre Belieg Yper

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2