Na 25 jaren. De wereld rond. ij. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 17n Juni 1909. 5 centiemen. Vijfde jaar. IYr 52, Gemeenteraad van Yper. De slechte zeden in Vlaanderen. Slechte drukpers en scholen. Eendracht maakt Macht. V erschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, biximidestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch belgië en 't buitenland evenals de Notariale en Keehterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Het is Zondag 11. dat een deel onzer statsgenooten den 2512 verjaardag ge vierd hebben van het klerikaal beheer en bij hunne toejuichingen den naam van M. Colaert vereenigd hebben, die sedert 24 jaar onze stad en ons arron dissement in de Kamer vertegenwoordigd. Het is het oogenblik hun te herinneren Dat het de klerikale regeering is die ons koninklijk Atheneum afgeschaft heeft en het lager onderwijs in wanorde heeft gebracht in onze steden en te lande. Dat het de klerikale regeering is die aan onze stad ons garnizoen ontno men heeft waarmede Alfons Vandenpeereboom haar begiftigd had, en die komt te beslissen ons onze Rijschool te ontnemen. Dat het de klerikale regeering is die na 25 jaren bestier de vaart van de Leie naar de Yperlée onvoltooid laat en bij elke kiezing ons paaid met nieuwe beloften dat het de klerikale regeering is die weigert de noodige werken uit te voeren om de overstroomingen der Leie te voorkomen, die aan de Ko- menaars en Wervickanen de twee ongelukkige voetbruggetjes weigert welke zij sedert talrijke jaren vragen. Dat het de klerikale regeering is die onze verfoeielijke gemeenschappen per spoorweg, zoo wel naar den zeekant als naar het binnenste des lands, niet wil verbeteren. Dat het de klerikale regeering is die sedert 25 jaren in ons arrondisse ment even als in het overige des lands, aide bedieningen voorbehoudt voor hare politieke vrienden, al onze openbare diensten klerikaliseerende, de magistra tuur, het notariaat, enz., eene politiek van begunstiging beoefenende, die de loochening is van alle rechtvaardigheid. Enz., enz. En er behoort bij te voegen dat terwijl de klerikale regeering zich alzoo er tegen stelde onze nuttigste eischen te voldoen, het verval onzer stad voor bereidde met onze kazernen leeg te maken, met ons gemeenschappen te wei geren per spoor en per water, enz. Dat M. Colaert, de jubilaris zonder tegenstribbelen, zonder vergoeding de millioenen stemde die moesten dienen om kazernen te bouwen in andere steden, en om prachtwerken, monumentale statiën, nuttelooze zeehaven te bouwen, ware verkwisting onzer openbare gelden. Ziedaar in korte woorden de ongelukkige bilan van Zondag laatst. Ziedaar wat een deel onzer stadsgenooten vieren, zich inwendig zeggende dat wij het zijn die gelijk gehad hebben met ons te onthouden. Openbare zitting van den Zaterdag 5 Juni 1909. De zitting aangekondigd voor 5 ure wordt ten 5 ure 35 m. geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Colaert, Burgemeester-VoorzitterFraeys, Van- denboogaerde, Schepenen; Fiers, Van- derghote, Bouquet, D'Huvettere, Sobry, Iweins, Biebuyck, Begerem, Boone, Raadsleden. M. Biebuyck, het jongste raadslid zijnde, vervult den dienst van Secre taris. Afwezig de Heeren Struye, en Le- mahieu. Het proces-verbaal der laatste zitting, geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedge keurd. Buurtspoorwegen intercommunale maatschappij M. Colaert, burgemeester-voorzit ter, verklaart zich terug te trekken, ofschoon er geen onvereenigbaarheid bestaat tusschen zijn ambt en dat van bestuurder der maatschappij van de buurtspoorwegen M. Fraeys neemt plaats op den voorzitterszetel. M. Fraeys herinnert den leden de bespreking die plaats gehad heeft in den Raad den 9 Januari 11. over deze belangrijke kwestie en het besluit dat alsdan genomen is geweest. Hij geeft vervolgens lezing van cenen brief den 12 Februari aan het Gemeentebestuur gezonden door de nationale maatschappij der buurt spoorwegen. Eene vergadering van de afge vaardigden der gemeenten had den 27 Februari plaats. In eene nieuwe vergadering, ge houden den 20 Maart, drukten de afgevaardigden de begeerte uit over de volgende punten ingelicht te zijn 1. Zijn de gemeenten, die action- narissen zijn, verplicht deel te maken van de intercommunale die zou be slist zijn door de meerderheid 2. Volgens welken grondslag zal de verdeeling van het materiaal ge daan worden 3. Op welken datum moest het ka pitaal gestort zijn De afgevaardigden hadden eenpa- riglijk de volgende voorwaarden geëischt 1. Dat in den bestuurraad der op te richten' intercommunale, de lijnen van Yper paar Veurne en van Yper naar Waasten beschikken over de meerderheid of ten minste over de ge lijkheid der stemmen 2. Dat men treinen zou inrichten tusschen Yper en de Panne 3. Dat er geene verandering zou gebracht worden aan het stuk weg Yper-Elverdinghe. M. Vanhee, bestendig afgevaar digde en voorzitter van den bestuur raad der intercommunale Diksmuide- Veurne-Poperinghe, heeft op deze verschillige vragen en eischen geant woord. M. Fraeys zegt dat de afgevaar digden der gemeenten eenpariglijk beslist hebben eene intercommunale maatschappij te stichten voor de uit- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen '1 fr. id. bating dezer lijnen. Gevolgentlijk vraagt hij aan den Raad een besluit goed te keuren waarvan hij lezing geeft. Het spijt ons dat document niet te kunnen mededeelen. Onder andere punten is er in gezegd dat in de al- gemeene vergaderingdergemeenten, die den 8 Mei 1909 heeft plaats ge had, er eenparigheid geweest is om het advies uit te brengen, dat dezelf de toestand beter tot leven bek waam was, dat de stad Yper een hooger belang heeft met zelf het beheer harer intresten, verpand in de lijnen der buurtspoorwegen, in handen te nemen dat de stad een volstrekt be trouwen mag hebben in den finan- cieelen uitslag eener intercommunale uitbating, mits deze toevertrouwd wordt aan een bevoegden en gewe tensvollen bestuurder. Het slot van dit besluit is de sa menstelling eener intercommunale maatschappij met de medehulp der naamlooze maatschappij van Dik- smuide (groep Empainjvoor de uit bating ber buurtlijnen Veurne-Yper- Nieuwkerke-Steen werk-Waasten. M. D'Huvettere doet verscheidene opmerkingen. M. Fraeys antwoordt dat de groep Empain en de stad Veurne dezelfde belangen hebben als Yper. Ten an dere zullen de afgevaardigden al hunne geheelheid behouden. M. D'Huvettere. Dit alles zijn veronderstellingen. M. Fraeys denkt dat alles zeer wel zal gaan. M. Fraeys. Zekerlijk dat ik het denk. De statu-quo zou zeker verkies lijker geweest zijn, maar de gemeen ten zullen de verandering niet te be treuren hebben. M. Begerem. Er is gebrek aan krachtdadigheid geweest. Men gaat over tot de stemming en het besluit wordt met eenparigheid aangenomen, behalve de ontkennen de stemmen der heeren Bouquet en Begerem. De openbare zitting wordt ten 6 ure 20 m. geheven. Bijna 500 Turken verdronken. Constantinopel. Een Turksche steamer, welke troepen overbracht naar den Yemen, werd op de kust ge worpen, op 50 mijlen van Dgedda. 500 soldaten waren aan boord. Meest allen verdronken. Eene vloot kustwachters vernield. St-Petersburg. Een geweldige ijs gang vernielde de vloot Russischen kustwachters op den stroom Ienissci. Geen schip kon gered worden. Een Japanneesch komplot. 17 Japanneezen werden aangehou den als leiders eener staking welke 8000 Japaneesche arbeiders der suiker plantages tot staking dwongen. Tenge volge van huiszoekingen werden docu menten ontdekt, aantoonend dat een komplot was gesmeed geworden om aan 't blanke ras op de Hawai-eilanden het overheerschend gezag te ontnemen. Gendarmen in opstand. Manilla. Een groep gendarmen, liggend te Dave, op het eiland Minda nao, kwam in opstand en maakte zich meester van de kazerne. De Amerika nen, de gouverneur en de trouw geble ven inboorlingen verscholen zicli in de kerk waar zij, gedurende drie uur weerstonden aan de aanvallen der re bellen. De opstand ontstond omdat er aan de gendarmen zulk slecht voedsel werd gegeven. Nog een Russisch torpilleerder vernield. St-Petersburg. Maandag vernam men het verlies van den Russischen torpilleerder Kamhita, gezonken in de Zwarte Zee, tijdens een tempeest. Thans verneemt men uit Sebastopol dat de torpilleerder 273 in brand geraakte, tengevolge der ontploffing van naphta. Er zijn geen slachtoffers. 5000 menschen vermoord. St-Petersburg. Volgens een alhier uit Perzië toegekomen telegram heb ben de Ghacsevas de streek Ardavi verwoest en 5000 personen gedood. De notabelen vragen aan den Russischen consul hen te beschermen. Gevecht tusschen gendarmen en soldaten. Tabriz. De Turksche consul te Salmas had een twist met gendarmen en dit had een gevecht tusschen solda ten en gendarmen tot gevolg. De Per zische gendarmen hadden 12 dooden en de Turken 7, waarbij zeven gekwet sten en 20 gendarmen. Het Zuid-Afrikaansch Verbond. Durban. Het referendum, geopend in Natal over de kwestie of het noodig is zich te voegen bij de Zuid-Afrikaan- sche Republieken, was gunstig met 11211 stemmen tegen 3701. Wij lezen in nummer 6, Juni, van Licht en Vrede, een klerikaal strijd- bladje, uitgegeven door het bisdom van Brugge, het volgende Menigmaal hoorde ik zekerlijk is op on ze dagen het zedenbederf onder ons volk ten top gestegen maar de oorzaak daarvan is te zoeken meer nog in de slechte scholen dan in de slechte drukpers. O, 't is waar zulke scholen, waar er niet gesproken wordt van God en zijn gebod, waar er integendeel aan de kinders geleerd wordt dat ze vrij en onafhankelijk zijn van al les, zulke scholen zullen de genegenheden tot het kwaad, die in 't bedorven menschen- herte aangeboren worden, noodzakelijk on derhouden en ontwikkelen. En 't ware wonder dat kwee kelingen van zulke scholen bij lateren leeftijd, wanneer duizend gelegenheden de driften nog zul len opwekken en doen gloeien, hunne duivels niet en ontbonden. Maar indien dit kan gelden voor andere streken en ook wel voor onze groote steden, men zal toch niet beweren dat hier, in ons geloovig Vlaanderen, debedorvene menigte het eerste vergif heeft ingedronken in de scholen. Heeft men gepoogt zulke scholen te stichten, onze eerlijke ouders hebben ge zorgd voor de schoone ziel hunner kinde ren. Hebben die schoone zielen later- tijd zelf hunne schoonheid besmeurd, het kwaad moeten zij elders gevonden heb ben en dit zullen zij, ons inziens, gemak kelijkst in zedelooze boeken en gazetten. Men ziet hoe de arme schrijvelaar het alweer gemunt heeft op de slechte scholen en de drukpers. Hij spreekt eerst van de scholen zonder God. Immers in Vlaanderen iff - ai mm ill li WEERGALM hr V i

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1