Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. 4 CIBK BANCY. Hoe zij aan de kas ziüen. Mengelwerk. 39 Overweegl, en denkt na Eenmaking dei' kieswetten. Hei jubeifeesi Colaert en de komst der ministers zijn er zulk geene scholen. In alle, zelfs in deze van het officieel onder wijs, wordt het geloofsonderricht ge geven. En dat de schrij velaar van Licht en Vrede eens goed onderzoekt waar het zedenbederf meest bestaat, ofwel in de wereldlijke scholen ofwel in de geestelijke scholen. Hij zal verbazend staan kijken over den uit slag Hij verstaat ook niet hoe in ons Vlaanderen het geloovig Vlaan deren de slechte zeden ingedron gen zijn. Hij denkt dat zulks voort komt van de slechte drukpers. Is er hier in Vlaanderen een enkel blad dat de slechte zeden aanmoedigt Neen, niet waar, en indien zulke bladen bestonden, zou het klerikaal goevernement, dat sedert 25 jaar ons beheert, zijne maatregelen wel ne men opdat zulke gazetten niet meer zouden bestaan. De slechte zeden groeien altijd meer en meer aan, zegt Licht en Vrede. En nochtans, al de scholen, hier in Vlaanderen, zijn scholen met God, en sedert 25 jaar zijn wij beheerd door een partijdig en hatelijk kleri kaal goevernement. Men moet dus besluiten uit het artikel van LJchten Vrede, dat het in de scholen is met God en onder toe zicht van een klerikaal beheer dat de slechte zeden steeds meer en meer 'aangroeien Volkvertegenwoordiger Buyl heeft onlangs in de Kamer bekend gemaakt, hoe onze ministers met onze centen omspringen, en kozijntjes en vriendjes bevoordeeligen, die in kiezingstijd hunne beste en verkleefdste kiesdra- vers worden. De clericale pers heeft wel is waar geschreven dat zulks on waar was en dat de aangeduide cijfers van den heer Buyl niet juist waren doch, deze heeft alsdan met bewijzen in de hand laten zien, dat al zijne ge zegden echt en juist waren. Laatst nu had een Congres van libe rale Mutualisten te Antwerpen plaats. Daar werden nogmaals eenige van de trukkeri onthuld, die de clericalen ge bruiken, om vette subsidien aan hun ne clericale mutualiteiten te doen ver- leenen. Zoo bestaan er te Aalst, volgens het gezegde van den afgevaardigden dezer stad, twaalf clericale mutualiteiten. Doch deze twaalf maatschappijen ma ken er maar feitelijk eene uit maar telkens dat er eene nieuwe groep van dertig leden is, minste getal door de wet vereischt, worden die leden onder een bij zonderen naam vereenigd, en zoo kan men telkenmale het subsidie DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Drie en twintigste hoodstuk. Een vriend in droefenis. Dezen dag werd zij echter door verschil lende oorzaken later dan gewoonlijk opge houden, en de klok sloeg twee toen zij bij dokter Jeremy aan de bel trok. De meid die de deur opende, kende Geertrui van aanzien, en haar zag zeggende, dat zij hoewel de dokter juist aan tafel zou gaan, toch wel dacht dat hij haar zou willen spreken, ver zocht zij haai- in zijne studeerkamer te gaan waar hij was. Hij stond met zijnen rug naar het vuur eenen appel te eten, ge lijk voor den maaltijd zijne vaste gewoonte Was. Hij legde den appel ecliter neer, en kwam, beide hauden naar haar uitstekende, Geertrui te gemoet Geertrui Flint, waarlijk riep hij uit. Wel, meisje, ik ben blij dat ik u eens zie. Waarom zij t ge al niet eerder hier geweest, dat zou ik wel willen weten Geertrui zegde hem, dat zij bij vrienden in huis woonde, waarvan de een zeer oud, de andere ziekelijk was, en dat zij zooveel van haren tijd in de school moest besteden, dat zij geene gelegenheid had om bezoeken te geven. Slechte verschooning, zegde de dokter vragen van eerste instelling voor die zoogezegde maatschappij In een dorp, in den omtrek van Aalst, is een geitenbond, die in eenige jaren reeds drie maal te niet is geweest en die ook drie maal opnieuw gesticht werd, telkens met dezelfde leden, maar telkens onder een nieuwen naam; Iedermaal hebben de bestuurleden het subsidie van eerste instelling ge vraagd en ook verkregen. Onze ministers weten nochtans goed hoe men handelt, maar wanneer het clericale mutualiteiten geldt, waar priesters aan 't hoofd staan, dan doen ze de oogen toe en betalen. Ja moest eene liberale mutualiieit alzoo handelen, ge zoudt de clericale vuiibladen hooren schreeuwen en la waai maken De Kamer kiezingen naderen met ras- se schreden, en onze politieke tegen- strevers, geene andere pijlen op hun nen boog hebbende, zullen .weer gaan tieren dat de godsdienst in gevaar is. Die grove leugen is hun in '1906 te wel gelukt in ons arrondissement, om er niet weer gebruik van te maken. Dat de kiezers zich ditmaal wêer niet laten misleiden. Het is nu 25 jaar lang dat zij onder de heerschappij en onder den dwang der klerikalen staan. Dat zij hun vertrouwen stellen in de liberale vrijzinnige partij. Ziehier eenige punten van het libe raal programma, aangekleefd door de heeren Nolf en de andere liberale kan didaten Een ouderdomspensioen, beter dan de 9 centen daags van de klerikalen, voor de bejaarde werklieden Gelijkheid voor de stembus Alge meen Kiesrecht en één man ééne stem, met de Evenredige Vertegenwoordi ging Gelijkheid in de loting Elk soldaat voor zijn lot, de rijke nevens den ar me Een beter volksonderwijs, waarbij met een de vrijheid van den huisvader gewaarborgd wordt in 't kiezen der school De vrijheid van godsdienst, gelijk zij door de Grondwet gewaarborgd is. Dat wil M. Nolf dat willen de vrij- De Middenafdeeling der Kamer gelast met het onderzoek van het voorstel ter een making der kieswetten, heeft Dinsdag zit ting gehouden. De uitbreiding van het stel sel der Kamerkiezingen tot provincie en gemeente, is aangenomen met o stemmen tegen 1 slechte verschooning. Maar nu wij u eens hier hebben, zullen wij u niet zoo gauw laten gaan. En naar den voet van den trap gaande riep hij zoo hard hij kon Vrouw, vrouw kom beneden om te eten zoo gauw als ge kunt en zet uwe beste muts op wij hebben gezelschap gekregen. Arme ziel vervolgde hij zachter, zich met eenen glimlach naai' Geertrui keerende, zij kan zich niet haasten, Geertje, zij is veel te dik. Geertrui zegde nu dat zij niet ter maal tijd kon blijven, maar spoedig naar huis moest, en gaf tevens een kort verslag der ziekte van jufvrouw Sullivan, welke de re den harer komst was. Een uur kan in zulk een geval veel verschil maken, zegde de dokter hierop. Gij moet bij mij blijven eten, en dan zal ik gaan i waar gij wilt en u in mijn rijtuig mede ne men. Geertrui aarzelde de lucht was betrokken, en er vielen eenige vlokken sneeuw zij zou eene onaangename wandeling hebben en bo vendien zou hetbeter zij n dal de dokter haar j vergezelde, daar de straat waar zij woonde uit nieuwe huizen bestond, die nog niet ge nummerd waren, en bij, als hij alleen was, misschien moeite zou hebben om het rechte j huis te vinden. Terwijl zij zoo nadacht, trad mevrouw Je- remy binnen. Zij was inderdaad buitenge- meen zwaarlijvig, en ook den schrik om zoo onverwacht voor goed van het ongewone haasten en van vreemden te moeten ver schijnen. Zij gaf Geertrui vriendelijk eenen bus, en toen in her, rond kijkende en ziende dat er niemand anders was gekomen, zegde j zij, met eenen verwijtenden blik naar haren man i Wel, dokter Jeremy, schaamt gij Om de Evenredige Vertegenwoordiging toepasselijk te maken bij de samenstelling van provincie- en gemeenteraden zullen de lijsten van alle partijen gesolidariseerd wor den per arrondissement en men zal de ze tels evenredig verdeelen. De benoeming der burgemeesters door de gemeenteraden is verworpen met stemmen tegen 2 en 1 onthouding. De afschaffing der plaatsvervangende raadsleden is verworpen met 4 stemmen tegen de 2 en 1 onthouding. Algemeen stemrecht op 21 jarigen ouder dom en tweevoudig stemrecht zonder cijns- voorwaarden voor familievaders, zijn insge lijks verworpen. De verslaggever, M. Cousot, zal zijn ver slag overleggen voor 't einde van dezen zit tijd en 't wetsvoorstel zal aan 't hoofd der dagorde staan voor de werkzaamheden van het aanstaande zittingsjaar. De feesten ingericht door de kle rikalen van hier, om de 25e verjaring te vieren van het katholiek goever nement en het parlementsjubile van Meester Colaert hebben zich ontrold te midden der grootste onverschillig heid. Weinig, zeer weinig vaandels. Hetgeen karakteristiek is, het dertigtal vaandels dat de gevels ver sierde van eenige huizen waren uit gestoken geweest ter gelegenheid der processie van het Sacrament en met de aankomst van onze twee mi nisters, de heeren Schollaert en Lie- baert, werden verscheidene van die vaandels ingetrokken. Aan de statie, een veertigtal nieuwsgierigen om het kabinetshoofd en den minister van financien te zien voorbijgaan. Enkel, het banket had talrijke ge- noodigden vergaderd, meestendeels leden der gemeentelijke besturen van het arrondissement. Maar de ontvangst der ministers door de bevolking was meer dan kaal. Geen volk op hunnen doortocht, die gedaan werd te midden der groot ste onverschilligheid. M. Fraeys, den voorzitter der ka tholieke Vereeniging van het arron dissement, niettegenstaande al zijne betrachte pogingen om eenen zeke ren luister te geven aan die grrroote feesten, zal eens te meer hebben kun nen bestatigen, dat de Yperlingen nog niet goed zijn voor de klerikale overheersching. u niet Ik zal u nooit meer gelooven. Gi] deedt mij denken, dat ik iemand zou vinden, die geheel vreemd was. En wie 'kan hier vreemder zijn dan Geertje Flint Dat is wel waar. hervatte mevrouw Jeremy, Geertrui is hier tegenwoordig ge-' heel vreemd, en ik heb om die reden genoeg op haar te knorren maar gij weet wel, ondeugende dokter, dat ik voor Geertrui mijne muts met lila strikken niet had be hoeven op te zetten zij ziet mij even gaar ne met mijne oude gele, als zegde zij ook, de onbeschaamde prijs toen ik ze kocht, dat ik de leelijkste muts in geheel Boston had uitgezocht. Heugt u dat nog wel, Geertje Geertje lachte hartelijk bij deze herinne ring aan het komieke tooneel in eenen mo dewinkel, waar ze eens met mevrouw Jere my was heen gegaan. Maar kom. Geertje, hervatte de goede vrouw, de tafel staat gedekt. Ontdoe u maar van hoed en mantel, en kom naar het eetzaal- tje. De dokter heeft u veel te vertellen, en heeft al schrikkelijk verlangd om u te zisn. Zij hadden eenige minuten bij elkander gezeten zonder een woord te wisselen, be halve de gewone beleefdheden aan tafel, toen de dokter eensklaps mes en vork neer leggende, hartelijk begon te lachen, en voortlachte tot hem de tranen in de oogen kwamen. Geertrui zag hem vragend aan, en mevrouw Jeremy zegde Zie nu eens, Geertje, Een heele week lang heeft bij twee of driemaal daags zulk een lachbui gehad. In het eerst was ik even verbaasd als gij nu zij t, en ik moet bekennen datik nog niet recht begrijp wat er tusschen hem en mijheer Graham kan gebeurd zijn, Ten slotte, wat het orgaan 0nz meesters er ook van zegge, den Juni 1909 heeft hunne verwacht- niet beantwoord en dien dag Zaj geenszins de gedachtenis staande houden van dezen van 10 Juni xgg Die feesten aangekondigd me' groot lawaai hebben totaal mislub en hebben de hoofden der klerikale partij van onze stad ontsteld. Ter gelegenheid van het parle, mentsjubile van Meester Colaert hebben al de kinders der katholieke scholen van stad Maandag laatst elk een koekebrood gekregen. Als in een tooverpaleis zullen wij den 18 Juni in eenige uren op het Es. planade-plein de sierlijke en overgroots cirk zien oprichten, met al het ge. wenschte gemak, verlicht met eléfc- triék, aan het geheel een verrukkelijk uitzicht gevende. Mijnheer Rancy zal in onze stad ver tooningen geven van 18 tot 20 Juni, slechts drie dagen. Die omreis voor 1909 van dien won deren cirk, die per bijzonderen trein van 30 rijtuigen hier aankomt, heeft in zijn program buitengewoon aantrekke lijke nummers, gekozen door M. Ran cy tijdens zijn wintervertooningen te Parijs, waar hij alle veertien dagen geheel en gansch van speelwijzer ver anderde. Dat toont genoeg dat alles van eerste keus is. Ouder de talrijke nummers, die eikendeen zal willen zien, moet men voornamelijk aanstippen DE MEDEN- DAAGSCHE SAMSON, de jongste en sterkste herkuul der wereld, de eenig- ste die op zijn schouders een manége draagt met zes mannen erop, en in volle snelheid draaiende Baghonghi, de kleinste ruiter die ooit te peerd zal zoo rap, zoo klibber en zoo kluchtig dat hij nog verre den beroemden Little Ticli overtreft. De gebroeders Durval, de parijsche koetsier, kluchtig vertoog, gemaakl door den clown Gob O'connor de wonderbare zeehonden en veel andere aantrekkelijkheden. Bij elke vertooning zat M. Rancy zelf acht araabsche engsten voorstellen, door hem zelf geleerd. Yper en 't omliggende zal van die buitengewone gelegenhenheid willen gebruik maken 0111 die wondervertoo- ningen te gaan bijwonen, binst de drie dagen dat de Cirk hier te Yper staat. Wij vernemen dat de Circk Ranq Donderdag 17 Juni aankomt en hart eerste vertooning geven zal, Donderdai 17 Juni, om 8 1/2 ure 's avonds. dat zoo komiek was. Pas op, vrouw, sprak de dokter, ziji lachen bedwingende, loop mijne mededee lingen niet vooruit. Ik wil de historie zei vertellen. Ik kan niet denken, vervolgde hi zich naar Geertrui keerende, dat gij vij jaren bij mijnheer Graham zult gewoon hebben, zonder te ondekken welk een las tig, eigenzinnig, onverzettelijk kopstuk hi is. Dokter sprak mevrouw Jeremy, bt rispend haar hoofd schuddende. stoor mij aan geen wenken of hoofd schudden, vrouw ik zeg wat ik meen, e dat is mijn gevoelen over mijnheer Grahait Geertrui heeft zeker eveneens over hei leeren denken, daar twijfel ik niet aan maar zij is een goed meisje en wil het nif zeggen Ik heb dat nooit aan hem kunnen of merken, antwoordde mevrouw Jeremy, e ik zie hem toch zoo dikwijls als de meest andere menschen. Ik ontmoet hem bij" dagelijks op straat, en altijd lacht hij ze*l vriendelijk en buigt hij beleefd. Dat geloof ik gaarne, zegde de Hokte hierop. Geertrui en ik weten ook wel Welk beleefde manieren hij heeft, als ieinam hem maar niet tegenpreekt niet waai" Geertrui Maar als men dat doet... Als men over de politiek spreekt, voorbeeld, viel mevrouw Jeremy hierop 'D Het zijn uwe geschillen over politieke za ken, die u zoo tegen hem hebben opge zet. Neen, dat is zoo niet, antwoordd0 dokter. Iedereen kan zich kwaad mako'h als hij over politiek spreekt, en toch het geheel een tamelijk mensch wezeö- zelf maak mij wel kwaad over maar dat is geheel niet waar ik op o°e OP DE T -3 --3U. o

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2