Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, J„|j 1900. Vijfde jaar. l\r 54. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. p ertichijHeniie f/es MÏOÊèdevtiltgS. Vires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixtmidestra.il, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België én 't buitenland evenals de Notanale en Kechterlijke aankondigingen tnogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Uijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5Ö Men handelt bij overeenkomst. Openbare zitting van den Zaterdag 19 Juni 1909. De openbare zitting, voor 5 ure aan gekondigd, wordt ten 5 ure 25 m. ge opend. Zijn tegenwoordigde heeren Colaert, Burgemeester-VoorzitterFraeys, Van- denboogaerde, Schepenen; Fiers, Van derghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Begerem, Boone, Raadsleden. M. Biebuyck, het jongste raadslid zijnde, vervult den dienst van Secre taris. Afwezig M. Struye^ Het proces-verbaal der laatste zitting, geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedge keurd. De heer Voorzitter stelt voor eenen brief van bedankingen te zenden aan den heer Staatsminister Beernaert, voor het geschenk dat hij komt te doen, ter gelegenheid van een onlangs gegeven feest, aan het museum der- stad, van eene schilderij, geschilderd door zijne zuster, Mejuffer Euphrosine Beernaert. Het doek verbeeldt een hoek van het eiland Walcheren. De heer Burgemeester vindt het een dei- schoonste gewrochten door deze kun stenares voortgebracht. De Bewaarder van het Museum is, in den loop eener vergadering dezen namiddag gehouden, gelast geweest de bedankingen te zenden van de leden der Commissie van het Museum. Mededeeling De heer Burgemeester-Voorzitter geeft lezing van eenen brief gedagteekend van 29 Mei laatstleden, gezonden door den heer Gouverneur. De bestendige Deputatie bemachtigt de Godshuizen niet veranderingen te aanveerden in de verpachting der buitengoederen. Het jachtrecht zal moeten verpacht wor den gelijk in het verleden. De besten dige Deputatie vindt dat er geen middel zoude zijn door eene verhooging van pacht het verlies van het jachtrecht te vergoeden. Het College zal aan de Godshuizen de beslissing laten kennen door de bestendige Deputatie genomen. M. Colaert. - Wij hebben slechts een advies uitgebracht. Het hooger be stuur heeft het laatste woord gezegd. M. Begerem keurt het advies af der bestendige Deputatie. Het is wel zooals onze ministers verleden Zondag zei den de belangen der stad zijn in goe de handen. De heer Voorzitter vangt eindelijk de dagorde aan 1. Burgerwachtbegrooting 1910. De begrooting der Burgerwacht voor 1910 beloopt tot 1,700-00 fr. in ont vangsten en uitgaven. Met eenparigheid goedgekeurd, be halve de onthouding van M. Begerem, Luitenant-verslaggever der Wacht. M. Boone. Hoe ver is de kwestie van den Stand M. Colaert. Ik kan u geene ver dere inlichtingen geven, want het past eerst de Commissie van den Stand te vergaderen. Misschien zullen wij wel tot eene oplossing komen, wat mijn inzicht is. 2. Gemeentefeest 1909 programma. De heer Burgemeester geeft lezing van het programma der feesten van Tuindag. Zaterdag 31 Juli, ten 8 1/2 ure, con cert door de Stadsharmome. Zondag 1" Augusti, ten 7 ure:,'prijs kamp voor vinken. M. Begerem. Het is wreed. De heer Burgemeester. Van onheu gelijke tijden is dit hulpgeld verleend geweest. Nochtans heeft men in de Kamer onlangs gesproken over de wreedheid van het verblinden der vin ken, onder voorwendsel ze beter te doen zingen. Wat meer is, het is tegen de wet die verbiedt vogelen te vangen. De beschermingsmaatschappij der die ren heeft eenen grooten veldtocht in gespannen tegen die prijskampen van vinken en tracht deze barbaarsheid uit onze zeden te verdrijven. De liefhebbers dezer prijskampen zuilen misschien wel zeggen dat er sporten zijn even barbaarsch als deze en dat het menscheiijk geslacht ook recht heeft op eenige zorgen. M. Begerem. De mensehen zijn aanzien als redelijk en zij weten wat zij doen, of liever zij weten het niet. M. Boone. Het woordje blind is af geschaft geweest op de plakbrieven. M. Colaert. De vinken blijven niet temin blind. Indien wij een klein gevecht wilden geven en een giffa dokken, op zijn ypersch, wij zouden vervolgd worden. M. Begerem. Het ware een groot proces Gelach] De heer Burgemeester vraagt aan M. Begerem of hij het vaste voorstel doet het krediet voor den prijskamp van vinken af te schaffen. 'M. Boone. Het is een volksfeest dat ten allen tijde bestaan heeft en dat niet zou moeten afgeschaft worden. Men heeft dat krediet altijd gestemd. M. Begerem. Het is geene reden, omdat men eertijds kwalijk gedaan heeft, voort te gaan met kwalijk te doen. M. D'Huvettere zegt dat het onmoge lijk is iets te ondersteunen dat strijdt met de wet. Hij hekelt het gebrek van toezicht te lande. De landelijke politie leeft de reglementen niet na. M. Colaert. Het zijn eer do Par ketten die moeten waken om de regle menten over de zaak te doen eerbie digen. Maarzij doen gelijk wij, zij doen de oogen toe. (Men lacht). De heer Burgemeester legt het voor stel van den Raadsheer Begerem in stemmen. Het wordt aangenomen met 8 stemmen tegen 4 (de heeren Fraeys, Vanderghote, Bouquet en Boone). M. Begerem (aan M. Boone). Fluit. M. Boone. Wij zuilen niet fluiten. M. Bouquet (aan M. Begerem). Men zal u uitfluiten. M. Begerem. M. Bouquet, men mag mij uitfluiten. Wie laatst zal flui ten, fluit best. Ih heb mijnen plicht gedaan en eiken keer dat er in het toe komende gruwelijkheden van dat slach zullen zijn, zal ik er de afschaffing van stemmen. (1) M. Colaert. De som voor dezen prijskamp bestemd, zal aan een ander werk gegeven worden. De feestcom missie zal zich er mede bezig houden. De heer Burgemeester zet de lezing- van het programma voort. Zondag 1" Augusti. Ten 9 ure, uit gang der processie van O. L. V. van Thuine. 'S middags, concert. Ten 2 1/2 ure, stoet ter gelegenheid der inhuldi ging van het vaandel der Maatschappij Oud-Soldaten. (i) Wij kunnen niets dan M. Begerem goedkeuren. Het was meer dan tijd dat deze wreedheid een einde nam. (N. d. R.) Het zal een zeer schoon feest zijn, zegt M. Colaert, 't is daarom dat wij vrijgevig geweest zijn wij hebben een hulpgeld van 1,300 fr. gegeven. Maandag 2 Augusti.Ten 10 ure, prijs- deeling aan de leerlingen der Staats middelbare school. Ten Tl ure, prijs kamp voor hondengespannen. 'S mid dags, concert. Ten 2 ure, hondenloop in de Boomgaardstraat. Ten 8 ure, concert. Dinsdag 3 Augusti, ten 10 ure, muzi kale morgenstond voor de leerlingen der muziekschool. 'S middags, concert. Ten 8 ure, concert. Woensdag 4 Augusti, ten 10 ure, uitreiking der prijzen van den prijs kamp van orde en netheid. Ten 8 ure, concert. Donderdag 5 Augusti. Schieting met den handboog, gegeven door de Maat schappij S' Sebastiaan. Ten 9 ure, prijs kamp van het syndikaat der geitenbon den van het arrondissement. Ten 4 ure, op het Zaalhof, volksspelen. Zondag 8 Augusti. Schieting naar den doel met den kruisboog, gegeven door de koninklijke maatschappij der Kruis boogschutters. 'S middags concert. Ten 5 ure opstijging van twee lucht ballen. (J. Dumortier van Brussel). M. Boone vraagt of er geen middel zoude zijn eenen prijskamp van aanlan ding in te richten. De lieer Burgemeester. Dat zou ons tot de groote uitgaven leiden. Ten 6 ure concert, ten 9 ure vuur werk op het Minneplein. Zondag 15 Augusti. Prijskamp voor het visschen, ingericht door de maat schappij De Dappere Lijnvisschers. M. Vanderghote. Gij denkt dus dat de visschen niet lijden M. Colaert: - Zoodra zij door het lookaas gevangen zijn, sterven zij. Het is een voorwerp van voeding. Men ver blindt ze niet. M. Begerem. De vogelen zingen' en de visschen zijn stom. Inhuldiging van het nieuw kariilon door een concert van M. Deneyn, kari- lonneur van S' Rombaut te Meche- len. Zondag 22 Augusti. Prijskamp voor het africhten van honden, ingericht door den Yperschen herdersclub. Schieting naar de chineesche schijf op den S'Pie ter s wijk. M. Bouquet vraagt dat men het pu bliek vrijen toegang geve in het kloos ter S' Maarten, vooraleer de herstellin gen begonnen zijn. De heer Voorzitter is van de meening van M. Bouquet niet. Men zou mis schien later een vrijen toegang geven aan het publiek om dat monument te bezoeken. M. Fraeys. Met de toelaag van den prijskamp voor vinken zou men kun nen een klein wijkfeest geven. M. D'Huvettere. Maar ja, in de Gartonstraat, bij voorbeeld, wij zouden zeer te vreden zijn. Ik zou den Raad t' mijnent uitnoodigen en wij zouden te samen eenen beker champagne kun nen drinken. (Gelach). M. Colaert. In deze voorwaarden zou men wel feesten moeten geven in al de straten. Alles te zamen kosten dezen Tuin dagfeesten fr. 7,400. Ik verzoek de ver tegenwoordigers der drukpers een weinig liefdadig te zijn en geene dingen te zeggen die onnauwkeurig zijn. Ik herhaal het altijd, nooit hebben wij 20,000 fr. verteerd met de Tuindag feesten. Maar wanneer men het totaal maakt van al de feesten, Paardenkoer- sen, Concerten, Zomerseizoen, Tuin- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. dag, enz.dan komt men tot de som van omtrent 20,000 fr. M. Begerem: Gij vraagt eene goede drukpers. M. Colaert. Niemand heeft er be lang bij ons te beschuldigen 20,000 fr. te besteden op Tuindag. Over 18 jaar zijn er20,000 fr. verteerd geweest op een enkelen dag door onze voorzaten. Ik aanzie als voldoende de som die wij jaarlijks voor de feesten besteden (i). M. Bouquet beklaagt zich dat perso nen op de binnenwandelingen op velo rijden. M. Colaert. 'S morgens is het toe gelaten, maar 's namiddags is het ver boden. De politie moet waken. M. Lemahieu (in 't vlaamsch), be schrijft den slechten staat van den weg op den Verloren Hoek en van de Pad- devij verstraat en vraagt dat men er ten spoedigste vermakingen aan doe. M. Colaert vestigt de aandacht van den heer Schepen der openbare wer ken op die werken die antwoordt dat zij eerstdaags zullen uitgevoerd worden, daar de werklieden voor het oogenblik overlast zijn. M. Lemahieu vraagt nogde inrichting in de beroepschool onzer stad van (i) Wij hebben nooit beweerd dat de Tuindagfeesten jaarlijks eene som van 20,000 fr. kosten. Dit bestaat slechts in de inbeelding van M. Colaert. Wij loochenen zulks ten stel ligste. Ziehier wat wij daarover geschreven heb ben in ons nummer van 21 Juni 1908 «De Kiezingfeesten, er in beg-re- pen de Tuindagfeesten, hebben in 1907 aan de Ypersche lastenbetalers meer dan 20,000 fr. gekost Indien M. Colaert ter goedertrouw is, zal hij zijnen misslag bekennen. Om zich te overtuigen van de nauwkeu righeid onzer cijfers, dat men de rekeningen der stad raadplege. Ziedaar voor het eerste punt. Wat het tweede punt aangaat, wanneer de heer Burgemeester bevestigt dat zijne voorzaten over 18 jaar in eenen dag 20,000 frank verteerd hebben, zegt hij iets dat te genstrijdig is met de waarheid en verbergt opzettelijk wat de uitgave van omtrent ij,000 fr. veroorzaakt heeft en niet 20,000 frank. Wij zullen er eenige woorden over zeg gen. De Yperlingen zullen zich herinneren dat onze vrienden van het Stadhuis in 1890 een groot festival gaven waaraan meer dan hon derd maatschappijen deel namen. Den 10 Augusti van dat jaar waren meer dan 15,000 vreemdelingen in onze stad toe gestroomd om dat schoon en grootsch feest bij te wonen een groot getal maatschap- pijen van het naburig land, (van dat Fran krijk door M. Colaert in zijne kiesmanifesten gehoond) brachten zelfs den Maandag door in Yper. Den avond van dien heugelijken dag een volksbal vereenigde in de overdekte Markt duizende personen, de vreemdelingen en de Yperlingen verbroederden en lieten het zich wel maken. De geestdrift was onbe schrijfelijk. De houders van gasthoven, de herber giers, de kooplieden, de handelaars, enz., maakten gedurende DEZE TWEE DAGEN goede zaken en betuigden openbaarlijk hunne dankbaarheid aan de stadhuisman nen van dien tijd. Indien dus het oude bestuur voor deze feesten omtrent iy,ooo fr. en niet 20,000fr. verteerd heeft, gelijk onze burgemeester het verzekert, het heeft wel gedaan aan gezien de geheele bevolking voordeel ge trokken heeft uit deze uitgave. Het is hetgeene M. Colaert, als vader der stad, hadde moeten zeggen in de laatste zitting van den gemeenteraad. Onze Burgemeester heeft het vergeten en om reden. (N. d. R.) DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1