Lantaarnaansteker, Hei leven van twee schatrijke menschen. Tombola van den Ouderlingen Bijstand. Mengelwerk. 48 Tooneelnieuws. De lustige Boer worden ten einde het stuk goed te doen lukken. Het tweede bedrijf is de kermis te Oberwang. Men ziet er barakken, pop penspel, sehiethuisjes, enz. enz., o zelf een echten paardenmolen zal in volle werking op 't tooneel zijn. Dus, liefhebbers voor het tooneel, vroegtijdig voor uwe plaatsen, wa'^ we voorzien reeds van nu af dat de ruime schouwburg te klein zal zijn. Medegedeeld Waarom itebben de EJeSyen het verplichtend onderwijs niet CAUXEOIK ANDREW Wie dien man wil leeren kennen, hoogachten, liefhebben en bewonde ren, verschafte zich de Fransche of Ne- derlandsche vertaling aan van het En- gelsch werk The Empire of busi ness Ik heb hier voor mij liggen een Fransche vertaling van dat werk L'empire des affaires met den on dertitel Les idéés de M. Andrew Carnegie Die iedeeën loopen over zijn eigen leven, en bevatten zeer ge zonde en geoorloofde middelen om fortuin te maken. Wat ik van dit werk gelezen heb, moedigt mij aan u te zeg gen dat gij het ook moet lezen en laten lezen door uwe kinderen. Alwie kan, moet van de gelegenheid gebruik ma ken om de levenservaring van een man als Carnegie te kennen, die van laag hoog en van klein groot geworden is, er niet op ziet de geheimen van zijn succes voor zijn tijdgenooten te ont sluieren. liet boekwezen kan weinig- werken aanstippen in den aard van dat L'empire des affaires Het is vooreerst een soort van handboek, een vade-mecum ten gebruike van jonge liedpn, die zich in affaires willen lanceeren, zooals men dat pleegt te zeggen, en dat opgesteld is met het eer lijk en oprecht verlangen om hun nut tig te zijn. Men zou er geen andere be weegreden kunnen voor geven, want de schrijver van The Empire of bu siness is niet enkel een energiek en verstandig man, hij is daarbij een menschlievend en edelmoedig man, een filantroop volgens de beste opvat ting van het woord. Meer dan 470 millioen franks heeft hij reeds besteed aan werken van lief dadigheid en openbaar nut, en hij houdt niet op te werken en door geldelijke tusschenkomst tot werkzaamheid stu die aan te moedigen. Dergelijke edelmoedige vrijgevig heid, en ik zal er bijyoegen, dergelijke practische zin om het fortuin goed f bestedenbehooren met tot de ailedaL e heden in de landen van Europa. ln het boek van Carnegie, wel iw door hem gemaakt, maar door hem in oegeven en dubbel aantrekkelijk. maakt, vindt men op menige bladzij den lof der armoede en van den han denarbeid, en in den mond van Car gie is zulks geen ijdel of banaal woord Hij brandmerkt den geest der speêuff tie, de dronkenschap, de ledigheid. hij dondert ais een kerkvader tegen dè zelfzuchtige rijkaards, hij beklaagt hum ne ongezonde, vadsige zonen, slacht offer niets- of slechtdoende ouders Hij verheft, roemt en verheerlijkt den rij Ré, die zich niet baadt in de weelde maar in het bezig zijn en werken en zoeken en wroeten, en zich voor het algemeen welzijn opoffert. Alles in dit boek of business is lezenswaard en stemt tot nadenken, De man van zaken zal er wijze raadge vingen in vinden, practische middelen om 't vertrouwen tusschen gebruikers en werkers te doen heerschen. De schrijver veroordeelt het ietwat nega tief opvoedingstelsel, 'hetwelkde men schen niet voorbereidt, laat staan, ai- richt, tot 't leven, tot den strijd, tot de Business De werklieden zouden zonderlinge overwegingen maken bij hetgeen de schrijver zegt over de so ciale kwestie Het kapitaal weet niet wat noodü en juist verplicht is aan den arbeid en de arbeid kent ook de behoefte? niet van het kapitaal, en nog blinde] al de gevaren die het loopen kan. Even als de Fransche socioloogjFour rier is hij een van de zeldzame hervor mers, die met de menschelijke natuu rekening houdt. Even als hij beweer hij, dat het kapitaal, het talent end arbeid niet van elkander kunnen gr scheiden worden. Ik ben niet zinnens gansch het boe van Carnegie te ontleden, waarin d kostelijkste schat, namelijk.deervarin en de wijsheid van een goed en gror man, verborgen ligt. Zijn inhoud is a de verklaring, de verdediging en d verrechtvaardiging van die nieuwe b( weging, die stilaan tot stand komt or van onze kinderen en leerlingen, mar nenen vrouwen te maken, diehetleve zullen aandurven, hoe akelig of hot wreed, of hoe onverdiend het ook mo ge voorkomen mannen en vrouwen niet slechts met kennis en geleerdhei opgevuld, haar voorzien vaneen held' ren geest een kloek verstand en er edel karakter. Een scherpzinnig mai zegt Carnegie, staat hooger dan een gj leerde, ook omdat hij in het leven ve bruikbaarder is er gaat van hem et scheppend vermogen uit, dat den g leerde doorgaans ontbreekt. Laat. ik u ten slotte, en om kort gaan eenige van die wijsheidregelen hun muziek naar de Kalfvaart en van daar, na eenige straten doorloo- pen te hebben, naar hun lokaal waar de prijzen uitgedeeld werden aan dezen die door het lot begunstigd waren geweest. Dezen die het geluk niet hadden gehad visch te vangen namen deel aan eene schoone en groote tombola en alzoo hadden zij de gelegenheid mede te deelen van de talrijke prijzen die geschonken waren geweest. Het was 9 ure 's avonds als alles gedaan was en ieder een vertrok verrukt over het schoone feest waartoe zij uitgenoodigd waren geweest. Waarom hebben de Belgen het nationaal leger niet Wij bevelen vurig onzen stadsgenooten de tombola aan ingericht door de Maat schappij van Onderlingen Bijstand, de Oud-Leerlingen der Stadsschool van Yper. Deze machtige uitnemende menschlie- vende maatschappij is vast besloten den weg der hervormingen en der heilzame maatregelen ingetreden om hare werking uit te breiden en zich op de hoogte te plaatsen der groote gelijkaardige maat schappijen van het land. Int 905 sticht zij eene bijzondere afdeeling met onderscheiden kapitaal niet oud-leer lingen, bestemd voor de personen die het geluk niet gehad' hebben de gemeente knechtjesschool te verkeeren. Alzoo kwa men zich 1ÜU leden bij de 550 leden der oude afdeeling voegen. In 1905 wordt bet comiteit der oude af deeling bewogen over het lot zijner leden, bijna allen arme werkers het wil hunne zedelijke gesteltenis opbeuren, hun na een gansche leven van arbeid de schande bespa ren uitsluitelijk ten laste te vallen, hetzij van hunne kinderen, hetzij van de liefda- digheidsbesturen het zocht het middel om den werkman onafhankelijk te maken, al het budjet der burgerlijke godshuizen en van het bureel van weldadigheid te ontlas ten. En bij middel van een jaarlijksch boni dat het kan verwezenlijken dank aan de mildheid zijner hooggeachte begiftigers, doet het comiteit eene jaarlijksche storting van drie franks per hoofd aan de pensioen kas onder de waarborg van den Staat om een ouderdomspensioen te verzekeren aan de leden. Eindelijk de aangekondigde tombola heeft voor doel om het gebrek aan te vullen der hulpmiddelen van de nieuwe afdeeling met eene aanmoedigingskas te stichten voor stortingen op pensioen boekjes. De prijzen aan het publiek aangeboden bestaan uit stadsloten met premie eener nominale waarde van 1,500 fr. De loterijbriefjes zijn te koop aan den prijs van 10 centiemen bij den Voorzitter, M. Arthur Stoffel, en bij de andere leden van het comiteit. DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Zes en twintigste hoofdstuk. Nog meer veranderingen. De brief, kort na de dood van den ouden Cooper geschreven, is de laatste die mij ter hand is gekomen, en ik weet niet of jufvrouw Sullivan nog leeft Schrijf mij terstond, mijn lier kind. of gij niet bij ons kunt komen Vader zal u dan onze plannen mededeelen en u vragen om ons naar Euro pa te vergezellen het zal mijn hart ver lichten als ik mijn lief Geertje kan mede ne men, maar niet als zij eenen anderen plicht daarvoor moet verzaken. Ik vertrouw van u, lieve, dat uw besluit hel rechte zal zijn. Gij hebt van vaders huwelijk gehoord. Het is eene groote verandering voor ons allen, maar zal, vertrouw ik, tot ons geluk strek., ken. Vrouw Graham heeft twee nichtjes, die bij ons in het hotel zijn Zij zullen in ons gezelschap mede op reis gaan en zijn. daar ik hoor, zeer bevallige meisjes, vootal Bella Clinton, die gij ee.rige jaren geleden te Boston gezien hebt. Jufvrouw Ellis is moede van het schrijven, en ik moet beslui ten. liefste Geertrui, met de verzekering der teerdere genegenheid van Amelie Graham. Het was met groote nieuwsgierigheid dat 1909 JUBELJAAR 1859. Het is dus dit jaar dat de Maatschap pij van Rhetorica tot Thourout haar SOjarig bestaan vieren zal. Ter dier gelegenheid heeft het be stuur beslist vier bijzondere prachtige Vertooningen te geven. De eerste zal plaats hebben op Zon- 31 October aanstaande met het be roemd Drama DE TWEE WEEZEN in 8 tafereelen door d'ENNERV Voor dit stuk zijn zeven der beste tooneelspeelsters van'het land aange worven, te weten Mevrouw Heyn- dryekx, Verhoeven, D'Hulster, Imbert, Juffers Berodes, Jeannot, en De Veir- man (die de rol van de blinde Louiza zal vervullen). Voor de volgende feesten heeft de maatschappij nog meer willen doen. Er zal voor het voetlicht gebracht worden, het hedendaagsch groot suc ces luimig zangspel in 3 bedrijven, door Victor Leon Muziek van Leo Fall. Vertaling van Ileeren P. G. en G. H. d'Hoedt. Dit stuk werd voor de eerste maal ten tooneele gebracht in 1907. In min dan twee jaren werd dit stuk in Duitschland en Oostenrijk meer dan 2500 maal opgevoerd. Verleden winter in den schouwburg te Gent 56 maal. Ziehier wat De Gazet van Gent schrijft Het gesproken tooneel heeft ontegen zeglijk geleden onder den overgrooten bijval der operette De lustige Boer, zeker een zeer goed zangspel dat veel plezier heeft gedaan. De lustige Boer werd niet minder dan 55 a 56 keeren gespeeld, een gebeurtenis in de Ge'nt- schetheaterwereld, eenigin haarsoort, en telkens voor overvolle zalen, want voor de meeste vertooningen heeft men nog volk moeten weigeren. Met De Lustige Boer zal de maat schappij drie vertooningen geven op de volgende datums, 25 en 26 Decem ber 1909 en 30 Januari 1910. Voor dit stuk is aangeworven rnejuf- fer Marie Uleus, eerste zangeres in den Schouwburg van Gent en den Ope ra schouwburg van Amsterdam. Al sook mejuffer Irma De Veirman van Gent. Het uitvoerend personeel zal be staan Orkest, 38 man. Voor op tooneel 70 man, vrouwen en kinderen. Geene opofferingen zullen gespaard Geertrui den heer Graham openvouwde. Zij dacht dat hij verlegen moest geweest zijn hoe haar aan te spreken, en was benieuwd of hij zijnen boogen en gebiedenden toon zou behouden, of zich verwaardigen om op helderingen en verontschuldiging te geven. Indien zij hem beter had gekend, zou zij overtuigd geweest, dat niets hem ooit no pen kon om het laatste te doen, want hij was een van die menschen, die nooit geloo- ven dat zij ongelijk hebban. De brief luidde aldus Mejuffer Geertrui Flint, ik ben her trouwd, en denk den 28 april te vertrekken om eene reis buiten 's lands te doen. Mijne dochter zal ons vergezeJen, en daar j ufvrouw Ellis bevreesd is voor de zee, heb ik gedacht u voor te stellen om ons te Nieuw York te komen opzoeken en one als geleidster van Amelia te vergezellen Ik heb de ondank baarheid niet vergeten, waarmede gij eens een dergelijk aanbod van mijne zijde ge worpen hebt en niets zou mij dwingen u nog eotie gelegenheid te geven om zulk eenen geest te laten blijken, dan het ver langen om het geluk van Amelie te bevor deren, en de oprechte wensch om van dienst te zijn aao een jong meisje dat zoolang in mijne famillie geweest is dat ik een vrien- schappelijk belang in stel om voor haar te Ik stel het dus in uw vermogen om, door aan onze werischen te voldoen, de.herinne ring van uw vroeger gedrag uit mijn ge mued te verwijderen en indien gij verkiest tot ons terug te keeren, zal ik u in staat stellen om denlang en het voorkomen eener fatsoenlijke jonge dame te bewaren Daar wij den laatsten dezer maand uitloopen, is het van belang dat gij binnen de veertien dagen hier zijt en als gij wilt schrijven en den dag bepalen, zal ik u zelf van de boot I komen afhalen. Daar jufvrouw Ellis zeer verlangend is om naar Boston terug te kee ren, hoop ik dat gij zoo spoedig mogelijk zult komen. Daar gij genoodzaakt zult zijn onkosten te maken, sluit ik hierin eerie vol doende som om die te bestrijden. Indien gij schulden hebt aangegaan, laat mij dan het bedrag daarvan weten, en ik zal zorgen dat alles voor uw vertrek verheffend is. Ver trouwende tot het gevoel van uwen plicht zult gekomen zijn, ben ik gereed om mij te teekenen, uw vriend J. H, Graham. Geertrui zat bij de lamp, waarvan het licht haar gezicht bescheen dat onder het lezen van dezen brief van ergernis bloosde. Dokter Jeremy die haar gade sloeg merkte dit dan op en in den korten tijd, dien de heer Arnold en zijne dochter nog bleven om het nieuws te hooren, wierp hij nu en dan eenen uitdagenden blik naar dien brief. Zoodra de anderen vertrekken waren, ver zocht hij om den inhoud te mogen weten, en verzekerde Geertrui daarbij dat hij, in dien zij hem niet liet hooren wat Graham schreef, het voor nog duizendmaal beleedi- gend zou houden dan het inderdaad wae. Hij verzoekt mij om hem en de zijnen naar Europa (e vergezellen, zegde Geer trui. Inderdaad sprak dokter Jeremy hier op en hij denkt dat gij onnoozel genoeg zult wezen, om zoo maar terstond op te pakken en te vertrekken. Maar, Geertrui viel mevrouw Jere my er op in gij zult toch zeker gaan, niet waar, lieve Hoe verrukkelijk zal dat zijn Verrukkelijk riep de dokter uit, Ik zou wel eens willen weten wat verrukke lijks het zou hebben, met een ouden, ver waanden, heerschzuchtigen gek, zijne blin- de dochter, zijce ingebeelde, ijltuitige vrouw en een paar nuffige nichtjes op r te gaan. Geertrui zou het al zeer pleziet hebben slavin van de grillen van het g heele gezelschap i Maar, dokter Jeremy, viel zijne vrot hern in de rede, gij vergeet Amelia. Amelia zeker, zij is een engel, zal het nooit iemand moeilijk maken, voo hare lievelinge niet maar zij zal zei tweede viool moeten spelen eu ik moet u zeer vergissen, als zij het niet vrij moeili zal vinden om hare eigene rechten te vert digen eu het zicü in het vermeerderde hu gezin van haren vader eenigzins aongenai te maken. Zoooveel te meer heeft zij dan iema noodig, sprak Geertrui, die hare belang voorstaat en alle onaangenaamheden v haar afweert. Meent gij u dus voor haar in de bi te stellen vroeg de dokter. Ik meen de uitnooiiging vau inijub' Graham aan te nemen, antwoordde Ge< trui, en Amelia terstond te gaan opzoekei maar ik vertrouw dat de harmonie, die tusschen haar eu hare nieuwe betrekking schijnt te bestaan, ongestoord zal biijve zoo dat ik om harentwil de wapenen nieti behoeven op te nemen en voor hetgeen zelve betreft beri ik volstrekt niet be vreest Dan zijt ge waarlijk voornemen0 0 te gaan vroeg mevrouw Jeremy Ja, aniwoordde Geertrui, Niets anJe dan mijn plicht jegens jvfvrouw Sul|van haren vader heeft mij bewogen om A®e te verlaten. Die plicht is vervuld, ec nU^ haar van dienst kan zijn eri zij wenscht, kan ik mij ook geen ogenbli denken. Ik zie in den brief vaD ju j Ellis zeer duidelijk, dat Amelia niet kig is, en moet niets verzuimen, dat ik -3k OF DE rarjr.w inBamBBar.ffitr

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2