LEERGAST. ZONDAGBUST Voorwaarden vereischt tot het bekomen van het kiesrecht en het toekennen van eene, twee of drie bijkomende stemmen. État-Civil d'Ypres. Tombola van den Ouderlingen Bijstand. De grootste Belgen. Lijst dei' Apothekers De Zon- en Feestdagen li. L. AERTSENS, MEN VRAAGT EEN Om kiezer te zijn Eene stem. Eene bijkomende stem Eene bijkomende stem Twee bijkomende stemmen Algemeene opmerkingen Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers Belg zijn van geboorte of de groote naturalisatie verkregen hebben Op lsten Juli van het jaar der herziening der lijsten, zijn wettig woonverblijf sedert ten minste een jaar in dezelfde gemeente hebben. 25 volle jaren hebben be reikt op lsten Mei van het vol gende jaar. 35 jaren oud zijn, gehuwd of weduwnaar met wettige nakomelingschap en boven dien in hoofdsom en opcentie men ten voord ;ele van den Staat, ten minste 5 franken personeele belasting betalen het jaar der herziening der lijsten en dergelijke belasting hebben betaald voor het voor gaande jaar. Eigenaar zijn hetzij sedert ten minste een jaar van on roerende goederen met een ka dastraal inkomen van ten minsten 48 fr. hetzij sedert '2 jaren van eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld of van een boekje van belgische rente op de Spaar en Lijfrentkas, gevende ten minsten 100 fr. rente. Houder zijn van een der di ploma's, titels of bekrachtigde getuigschriften welke in arti kel 17 zijn opgegeven. Een der openbare ambten vervullen of vervuld hebben, eene der betrekkingen be- kleeden of bekleed hebben, een der bijzondere beroepen uitoefenen of uitgeoefend heb ben, in artikel 19 der kies wet opgesomd, en dit gedu rende den bepaalden tijd. De lijsten worden ieder jaar herzien van !sten Juli tot 31 Augustus, om in voege te komen den 1sten Mei van het volgende jaar. De voorwaarden van ouder dom worden vereischt op het oogenblik dat de lijst in voege komt de andere voorwaarden op lsten Juli van het jaar der herziening. De lijsten den 31 Oogst voorloopig opgemaakt, worden ter inzage van het publiek gesteld van 3 September te beginnen. De vragen tot wijziging der inschrijvingen moeten aan het Schepencollege voor 31 Octo ber worden gedaan. De lijsten op 30 November bepaald gesloten zijn ter inza ge van het Publiek tot 5 De cember. De verhalen voor het be roepshof moeten voor den 31 December in het arrondisse- ments commissariaat neerge legd worden. N.-B. Niemand mag meer dan 3 stemmen hebben voor de Kamers en de provin cie en 4 voor de Gemeente. Voor den Senaat en de Provincie Zelfde voorwaarden als hier boven, maar 30 jaren oud zijn in plaats van 25 jaren. Idem. Idem. Idem. Voor de Gemeente De gewone naturalisatie is voldoende. 30 jaren oud zijn op lEten Mei van het jaar dat de her ziening volgt. Op lsten Juli van het jaar der herziening, zijn wettig woonverblijf sedert 3 jaren in dezelfde gemeente hebben. Idem. maar 5 franken personeele be lasting betalen in de gemeen ten van min dan 2000 zielen 10 franken in diegene van 200Ütot 10000 zielen en 15 fran ken in diegene van 10000 zie len en meer. Idem. Idem. De kiezer, eigenaar van onroerende goederen welke een kadastraal inkomen bedragen van ten minste 150 franken heeft recht aan twee bijkomende stemmen maar dit voor de gemeente alleen. Vandenberghe. De ketting van De- waide springt. Hij wordt gedubbeld door geheel het peloton. De 8e tot de iie premiën inbegre pen worden nog altijd behaald door Vandenberghe, voor Vanhouwaert en Buysse. Aan de 178s ronde neemt Charlier opeens de vlucht en wint alzoo de i2e premie. Colsaet schiet weg maar wordt na 3 ronden ingehaald. Zulks heeft voor gevolg Dorvillers, Dewaide en Spain te verdubbelen. De i3e premie is voor Buysse, als ook de I4e en i5e. De ióe premie wint Debaets. De laatste premiën zijn nogmaals voor Buysse. Aan de 295® ronde moeten de ge dubbelde renners de piste verlaten. Zeven renners blijven nog in piste. De strijd voor de 'zegepraal is zeer hevig. Zij werd behaald na eene em ballage van 4 toeren door Defraye, gevolgd van Vandenberghe, op 1 wiel, Buysse., op 1/2 wiel, Vanhou waert, op 1/2 wiel, Colsaet, Charlier en Platteau. Nooit zagen wij zulke prachtige koers, zoo regelmatig gereden. De overwinnaar heeft de 100 kilo meters gereden in 2 u. 41 m. en 15 s. De overwinning van Defraye be wijst eens te meer dat hij renner is van klas, in den vollen zin van het woord. Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet Waarom hebben de Belgen hef verplichtend onderwijs niet l)e grootste Belgen, voor wat betreft de lengte, worden aangetroffen in Lim burg daar bereikt de lengte gemid deld 1 m. 75 daarna komt Namen, die bijna evenveel heeft en aan den staart staan Brabant en Henegouwen. Het klein goed onder de Belgen, mannetjes van minder dan 1 meter 55, treft men vooral aan in Henegouwen en Luik, in de kolenmijnstreken. Ver der aan komt Luxemburg met een leng te gaande 1.55 tot 1.75 meter Oost- Vlaanderen staat op denzelfden rang en er is weinig verschil te bemerken in de Antwerpsche en de West-Vlaamsche provinciën. Wij zijn er toch in elk geval beter aan toe dan Frankrijk, waar de mini mum-lengte voor de soldaten herhaal delijk is moeten verlaagd worden. In stede van krimpen, groeit het Belgische ras... Zoo de klerikale regeering nu ook maar dit pluimpje niet op haren hoed steekt Waarom hebben de Belgen het nationaal leger niet van dienst zijnde van 's middags lot 10 uren s'avoinls VOOR 'T JAAR 1909. ZONDAG 3 OCTOBER 1909, BOTERMARKTn" YPER. GEBRUIKT GIJ Duizenden huismoeders gebruiken Sunlight voor den wasch, den onderhoud van de keuken en het huis OMDAT ZIJ ZUIVER IS Frankrijk. Ontploffing van den halion La République Het richtbaar luchtschip République was Zaterdagmorgen van La Pallice naar Meudon vertrokken, wanneer te 8 1/2 uur, op 8 kilometers vau Moutins, de ballon ontplofte. De vier personen die zich ni het schuitje bevonden werden gedood. Het zijn de kapitein Marchal, luitenant Chaure, de adjudanten Vincent en Réaux. De ramp heeft groote opschudding' verwekt in gansch de streek. De overheden snelden dadelijk ter plaats. De lijken der vier slachtoffers wer den in verschrikkelijken staat aange troffen en naar het kasteel van Auriily overgebracht. Tot dusverre is de oorzaak der ont ploffing niet gekend. De République had deelgenomen aan de groote krijgsmanoeuvres en gedroeg zich zeer knap. Eene eerste maal, drie weken gele den, had de ballon een ongeluk en werd bijna gansch vernield. tenbureele vau ditblad Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM Declarations du 17 au 24 Sept. 1909. Naissances Lesage, Adrienne, rue du Canon. Pyck, Marie, chaussée de Lille. Packet, Marie, rue des Boudeurs. Crepeele, Dionyse, rue de la Crapau- dière. Delahaye, Marguerite, rue Jules Capron. Maeckelbergh, Made leine, chaussée de Bruges. Maeckel bergh, Marcel, chaussée de Bruges. David, Charles, rue de la Station. Debrnyne, Maurice, rue Grimminck. Vandelanoitte, Pierre, rue de Dix- mude. Mariage Bardin, Edouard, mécanicien, et Gryffon, Julia, buandière, tous deux A Ypres. Décès Cabooter, Brigitte, 84 ans, sans profession, célibataire, rue de Dixmu- de. Vanrenterghem, Edmond, 35 ans, terrassier, époux de Deceuninck, Adolphine, rue Longue de Thourout. Catteeuw, frma, 25 ans, modiste, céli bataire, rue S'-Jacques. Deplacie, Cathérine, 81 ans, sans profession, veuve de Slembrouck, Charles, Nou veau Chemin S'-Jacques. Rosselle, Julien, 19 ans, sans profession, rue Longue de Thourout. Mulle, Pau line, 74 ans, sans profession, céliba taire, rue de Lilie. Clement, Sophie, 86 ans, sans profession, célibataire, rue de Lille. Bryon, Frangois, 63 ans, sans profession, veuf derue de Menin, Vanpraet, Charles, 79 ans, premier Président honoraire de la Cour d'Appel de Gand, célibataire, rue de Lille. Burgho, Jules, 72 ans, négociant en bois, époux de Descamps, Nathalie, rue de la Station. Dewach- ter, Alphonse, 57 ans, magon, époux de Verschaeve, Marie, Nouveau Ghemin S'-Jacques. ïU c a (n <j m Ten bureele dezes, Dèclaration pour brassergereed gedrukt, aan genadigen prijs. Wij bevelen vurig opzen stadsgenooten de tombola aan ingericht door de Maat schappij van Onderlingen Bijstand, de Oud-Leerlingen der Stadsschool van Yper. Deze machtige uitnemende menschlie- vende maatschappij is vast besloten den weg der hervormingen en der heilzame maatregelen ingetreden om hare werking uit te breiden en zich op de hoogte te plaatsen der groote gelijkaardige maat schappijen van het land. Int 905 sticht zij eene bijzondere afdeeling met onderscheiden kapitaal niet oud-leer lingen, bestemd voor de personen die het geluk niet gehad hebben de gemeente knechtjesschool te verkeeren. Alzoo kwa men zich 12u leden bij de 550 leden der oude afdeeling voegen. In 1905 wordt bet comiteit der oude af deeling bewogen over het lot zijner leden, bijna allen arme werkers het wil hunne zedelijke gesteltenis opbeuren, hun na een gansche leven van arbeid de schande bespa ren uitsluitelijk ten laste te vallen, hetzij Van hunne kinderen, hetzij van de liefda- digheidsbesturen het zocht het middel om den werkman onafhankelijk te maken, al het budjet der burgerlijke godshuizen en van hef bureel van weldadigheid te ontlas ten. En bij middel van een jaarlijksch boni dat het kan verwezenlijken dank aan de mildheid zijner hooggeachte begiftigers, doet het comiteit eene jaarlijksche storting van drie franks per hoofd aan de pensioen kas onder de waarborg van den Staat om een ouderdomspensioen te verzekeren aan de leden. Eindelijk de aangekondigde tombola heeft voor doel om het gebrek aan te vullen der hulpmiddelen van de nieuwe afdeeling met eene aanmoedigingskas te stichten voor stortingen op pensioen boekjes. De prijzen aan het publiek aangeboden bestaan uit stadsloten met premie eener nominale waarde van 1,500 fr. De loterijbriefjes zijn te koop aan den prijs van 10 centiemen bij den Voorzitter, M. Arthur Stoffel, en bij de andere leden van het comiteit. L Oj OOOOOOOO 20 00000000 -r- r— r— o o 20 o ©3 T-b*"* o o s-i co OOOOOOOO OiOaOOOOOl- <000000 ©1 -TH -r-n o O O ©1 0000000 O O O O O 20 X) tiJD'o <D <D <D <D O co 3 er <D .52 o

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 3