LET OP Liberale Kiezers! Be wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Zij kennen geenen schrik Voor den landbouw. fc)e dag nadert.. Donderdag, 7° October 1909. 5 centiemen. Vijfde jaar. i\r 47. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des SMonderdags. ïires acquirit eando. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-ÜO. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. De voorloopige kiezerslijsten voor 1910 zijn verschenen. Ze liggen ter inzage in liet Se cretariaat der Liberale Associa tie, Seminariestraat. Zorg er voor, niet alleenlijk dat uwe rechten, maar ook deze van uwe bloedverwanten, vrienden en geburen geëerbiedigd wor den Zorg er voor, liever morgen dan overmorgen In<lien gij eeix aangeteeken- tien brief liebt ontvangen van 't Collegie van Burge meester en Schepenen om n te laten weten dat gij op de kiezerslijsten niet behouden zijt, doet liem zonder uitstel geworden ten bureele der Liberale associatie, Semina riestraat, Yper. Gelief er de stukken bij te voegen die u nuttig schijnen om uwe rechten te vrijwa ren. Belangrijke oudheidkundige ontdekking Stockholm. Dr Otto Frodis heeft nabij het Vetternmeer de overblijfselen ontdekt eener woning, die meer dan vier duizend jaren oud is. Hij vond daarin wapenen en huisraad van steen, beenderen en hoorn vervaardigd. Dit is de eerste ontdekking van dien aard in het Noorden van Europa. Bloedige botsing in Griekenland. In de provinciehoofdplaats Naupak- tor is de eerste bloedige botsing ge beurd tusschen aanhangers der mili taire partij en deze van de partij van oud-minister Theotokis. Beide partijen hadden vergaderingen gehoudenwaar op de aanwezigen gewapend waren. Uit den omtrek waren de boeren ook opgetrommeld, zoodat de politie en de gendarmerie met bij machte waren om daadwerkelijk tusschen te komen. Er zijn 20 gewonden. Vijfvoudige vergiftiging Valenciennes. In eene kamer der rue du Pont neuf, jwerd Mevr. Ber- traux, 29 jaar oud en gescheiden van haar man, bewusteloos te bed gevon den, evenals hare vier kinderen, 9, 7, Sten 3 jaar oud. De vrouw en 't jongste 'kind zijn gestorven. De anderen be vinden zich in hopeloozen toestarfd. Men weet nog niet of er ongeval of vrijwillige dood is voorgekomen. De Kroonprins in aeroplaan. Postdam. De kroonprins steeg Maandag in aeroplaan op met Orville Wright. Daarna ging de Amerikaansche reiziger over tot enkele proefnemingen tijdens welke hij 400 meters hoogte be reikte. Eene vrouw in stukken gesneden. Home. Te Cellemolle vond men, in een boschje, 't lijk eener vrouw wel ke in stukken was gesneden geworden. Zij werd eerst onteerd, gedood en daar na in stukken gesneden. Zij was moe der van zes kinderen. Struikroovers. Eene bom. St Petersburg. Zaterdag drongen hier gewapende mannen in het slacht huis der stad Simgnopol, en stalen de kas, welke 300 roebels bevatte. Ter wijl men ze achtervolgde, wierp een hunner eene bom en door de ontplof fing werd een meisje gewond. De ande re die weerstand bood toen men hem aanhield, werd gedood. Tijdens het bezoek door de politie ter plaats van 't ongeval, ontplofte eene bom, nagelaten door de bandieten, doodde een politieofficier, kwetste erg twee agenten en twee soldaten. 300 roovers in Tripoli. Uit Bengazi wordt gemeld dat in de tripolitaansche provincie Eezzan een gevecht werd geleverd tusschen roo vers en soldaten. Talrijke roovers werden gedood en 13 gevangen. Het getal roovers bedroeg 300. Tegen Ferrer. Barcelona. Men meent te weten dat de rechter het onderzoek van het proces Ferrer sloot en tot de plichtig- heid van Ferrer besloot. De politie ontdekte een nieuw wa pendepot. 14 anarchisten werden aan gehouden. Dat liedje hooren wij alle twee jaren zingen, en telkens ontvangen de klerikalen eene duchtige klop ping. Maar zij zijn spoedig kontent, zoolang als zij de meerderheid maar behouden, al ware die ook maar van één sfemmeken. Bij elke gedeeltelijke kiezing ver minderde telkens de klerikale getal sterkte van 20 is zij thans op 8 man gedaald, en de gemoedsgesteltenis des lands doet ons verhopen dat de thans bestaande meerderheid toeko mend jaar nogmaals met eenige cij fers zal verminderen, om misschien geheel te vallen. Want, men moet ziende blind zijn om niet te bespeuren dat de liberale partij overal veld wint. Het vroeger zoo klerikale Limburg zendt twee vrijzinnige afgevaardigden naar de Wetgevende Kamers de katholieke stad Mechelen stuurt eenen liberalen vertegenwoordiger naar den pro vincialen Raad van Antwerpen het klerikale Aalst, waar Woeste den scepter zwaait, heeft zijnen liberalen verdediger kortom, het land is ont waakt het is de klerikale heerschap pij moede en wacht het oogenblik af om deze af te schudden. De klerikale kopstukken, de ver deeldheid bespeurende welke in het katholieke kamp heerscht, blazen alarm en voorzeggen den val hunner eigene partij. En hoe kan het anders De maat is vol, zij loopt over. Overal heerscht er misnoegdheid de klerikalen, die met allerlei beloften de teugels van 't bewind hebben veroverd, luisteren niet naar de ver langens der bevolking zij blijven doof voor de stem der rechtvaardig heid en der gelijkheid zij vervullen geene enkele hunner beloften, terwijl zij het geld der natie met volle han den rondstrooien in den schoot van nooit verzadigde geldwolven, die met de klachten der natie den spot drijven. Noch de werkende klas, nocji de kleine burgerij, noqh de handelaars hebben van de klerikalen eenig voor deel genoten integendeel, men heeft het werkvolk bespot met eenige fa9adewetten te vervaardigen, en hun een armzalig pensioentje toe te werpen de kleinhandel wordt ver drukt onder de samenwerking der Boerenbonden, die eene doodende concurrentie aan de neringdoeners verwekken de herbergiers lijden onder een schandig onrecht hun worden alle rechten ontnomen, zij moeten enkel helpen om de ledige geldkas te vullen. Eene enkele klas geniet voordee- len 't is de geestelijkheid, die rij kelijk put uit de openbare pennin gen, en voor wie alle voorrechten worden geschapen. Moet dan in ons vrije België de on gelijkheid der burgers eene wet blij ven Moeten enkelen alle voordee- len genieten, terwijl de geringe man zijn zuurgewonnen geld en zijn leven moeten prijs geven om de voorrech ten der anderen te beschermen Neen, dat wil het Belgisch volk niet meer verduren, en daarom ver beiden de klerikalen met angst de toekomende kiezingen zij weten dat het uur der gerechtigheid is ge slagen. Verscheidene malen reeds hebben wij aangetoond dat de geldverkwis- tingen, door de klerikale meerder heid gepleegd, in schijn om den landbouw op te beuren, enkel voor doel hadden propaganda te ma ken ten voordeele van de klerikale overheersching. En inderdaad, wat werd er gedaan voor den kleinen landbouwer Wat nut heeft de boer uit deze milde sommen gelds getrok ken Niets, hoegenaamd niets. Omdat wij deze nuttelooze geld- verbrassingen hekelen, willen de klerikale bladen ons als vijanden der boeren afschilderen en hunnen ge dwongen lezers opbinden dat wij eens meerderheid geworden zijnde, de landbouwkredieten zouden af schaffen. Niets is minder waar, en wij be wijzen heeft het liberaal goeverne- ment in 1883 geen landbouwkrediet ingesteld, dat den landbouwer zoo nuttig hadde kunnen zijn, indien de klerikalen door het behouden van het eeuwenoude voorrecht dat de eige naars genieten op den oogst en de meubelen tot een bedrag van drie jaren pacht, den landbouwer niet alle aanspraak op eenig krediet hadden ontzegd Onze vrienden zullen geenszins de bestaande kredieten verminderen, maar zij zullen zorgen dat deze som men terecht komen aan hen voor wie ze bestemd zijn, aan de boeren, en geenszins om de geldkoffers te hel- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen I fr. id. pen vullen van de rijke eigenaars of de machtige veefokkers. Wat den geringen man toekomt, moet hem gegeven worden, en deze sommen mogen niet dienen noch om kiesre- klaam te maken, noch om gunsten en voordeelen te verschaffen aan lie velingskinderen, zooals het heden gebeurt. Zegt ons eens, landbouwers, is dat eene rechtvaardige wet waardoor men u, zonder voorafgaandelijke op- zegging, alhoewel gij jaarlijks uwe pacht in tijds hebt voldaan, alhoewel gij uwe landerijen in den besten toestand onderhoudt en bemest, den 29 November opzegging van uw land kan doen tegen den 30" of 's ander daags Welnu, zulke wet bestaat er in ons land, endit krachtens art. 1775 van het burgerlijk wetboek. Vijf-en-twintig jaren lang zijn de klerikalen, die zich uwe verdedigers, uwe vrienden noemen, aan 't roer, en geen enkele van al die zoogezegde boerenvrienden heeft er eens aan ge dacht dit schandig onrecht te dóen verdwijnen. Neen, ziet ge, dat is een voordeel dat de eigenaars ten uwen nadeele genieten, en die eigenaars zijn voor het grootste gedeelte de kopstukken der katholieke partij, en dus mag dit niet ontnomen worden. Roept zulks niet om wraak En is het niet meer dan tijd dat zulke wet telijke bepalingen, die dergelijke on gerechtigheden in voege houden, verdwijnen Is het geoorloofd ie mand, die gewetensvol en trouw zijnen plicht als pachter heeft ge kweten en wellicht geheel zijn leven heeft gezwoegd om den gehuurden eigendom te verbeteren, zoo plotse lings en onvoorziens de bron van zijnen welstand en van zijn leven te ontnemen Welnu, in plaats van al die fa9ade- wetten, door de klerikalen in 't leven geroepen en die den landbouw niet het minste begunstigen, zullen de liberalen er voor zorgen dit schreeu wend onrecht te doen verdwijnen dit voorrecht moet verdwijnen, of ten minste moet het burgerlijk wetboek in zake van den pachtduur derwijze gewijzigd worden, dat de eigenaar genoodzaakt wordt ten minste 6 maanden vóór den vervaldag van den pachttermijn opzeg te beteekenen aan zijnen pachter, opdat deze laatste den tijd hebbe de noodige maatregels te nemen voor de toekomst. En nu, waarom hebben de klerika len, die zoozeer pochen op hunne ge negenheid voor de geringe klas, zulks niet gedaan Omdat de klerikale partij de steun is der reactie, omdat zij in 't voortbestaan der misbruiken en ongerechtigheden hare macht en hare heerschappij moet putten en behouden. Zooals wij in ons vorig artikel gezien hebben is ons landeken wel geleverd onder het 25 jarig klerikaal bestuur, en tegelijkertijd hebben wij in enkele re gelen aangetoond hoe noodlottig dit gouvernement is geweest, alle de nut tige, billijke, rechtvaardige hervor mingen verwaarloozende. Thans gaan w'eens daarvan, trachten een tegenhanger te maken. ■MBM DE WEERGALM Men schrijft in bij den Uitgever, iJixinudestraat, or 53, te Yper. Oe aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale ea Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt .vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderieekeud toe te zenden. Last.

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1