LET OP Liberale Kiezers! Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Donderdag, 21° October 1009. 5 centiemen. Vijfde jaar. \r 49. Wet op de verwerving en het verlies van de nationaliteit. Over Persoonlijke» Algemeene» dienstplicht. Eendracht maakt Macht. Verschijnende ties donderdags. Vires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixtnudeslraat, ur 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- uaatnde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. De voorloopige kiezerslijsten voor 1910 zijn verschenen. Ze liggen ter inzage in het Se cretariaat der Liberale Associa tie, Seminariestraat. Zorg er voor, niet alleenlijk dat uwe rechten, maar ook deze van uwe bloedverwanten, vrienden en geburen geëerbiedigd wor den Zorg er voor, liever morgen dan overmorgen Indien gij een aangeteeken. den brief hebt ontvangen van 't Collegie van Burge meester en Schepenen om 11 te laten weten dat gij op de kiezerslijsten niet behouden zyt, doet hem zonder uitstel geworden ten bureele der Liberale associatie, Semina riestraat, Yper. Gelief er de stukken bij te voegen die u nuttig schijnen om uwe rechten te vrijwa ren. Art. 1. Belgen zijn 1° Het kind geboren, zelfs in vreemd land, hetzij uit een Belgischen vader, hetzij uit eene Belgische moeder, wan neer de vader geene bepaalde nationa liteit bezit 2° Het kind, geboren uit een vreem deling na de ontbinding van het huwe lijk, indien de moeder de hoedanigheid van Belg bezit op het oogenblik der geboorte. Art. 2. Het onrechte kind, dat den leeftijd van een en twintig jaren nog niet heeft bereikt en wiens afstamming is vastgesteld door de erkenning of vonnis, volgt de nationaliteit van den- gene zijner ouders ten aanzien van wel ken het bewijs het eerst is geleverd. Spruit dat bewijs ten aanzien van den vader en van de moeder voort uit de zelfde akte of uit hetzelfde vonnis of uit samenhangende aktsn, dan volgt het kind de nationaliteit van den vader. Art. 3. Het tijdstip der verwekking wordt, boven dat der geboorte, in aan merking genomen, wanneer de natio naliteit der ouders van het kind, op het eerste dezer tijdstippen, tengevolge heeft de hoedanigheid van Beig aan het kind te doen toekennen. Art. 4. Is Belg, het kind in België ge boren hetzij uit wettelijk onbekende ouders, hetzij uit ouders zonder be paalde nationaliteit. Het in België gevonden kind wordt, behoudens tegenbewijs, verondersteld te zijn geboren op Belgischen grond. Art. 5. De vreemdelingen, die met een Belg huwt of wier echtgenoot Belg wordt, volgt den staat van haren man. Art. 6. De niet gehuwde minderjari ge kinderen van den vreemdeling, die vrijwillig de Belgische nationaliteit ver werft, worden Belgen. Zij mogen ech ter, binnen het jaar volgende op het tijdstip van hunne meerderjarigheid, afstand doen van de Belgische nationa liteit door te verklaren dat zij de vreemde nationaliteit willen terugbe komen. Art. 7. Worden, bij het einde van hun twee en twintigste jaar, indien zij, gedurende dat jaar hunne woonplaats in België gehad hebben en niet hebben verklaard dat zij voornemens zijn de vreemde nationaliteit te behouden 1° Het kind, in België geboren uit vreemde ouders waarvan één er zelf is geboren of er zonder onderbreking zijne woonplaats heeft gehad sedert tien jaren 2° Het kind, dat in België is geboren uit een vreemdeling en zijne woonplaats in het Rijk heeft gehad sedert zes jaren, zonder onderbreking. Art. 8. Het kind, geboren uit een vader of uit eene moeder die de hoe danigheid van Belg mocht hebben ver loren, kan deze hoedanigheid altijd verwerven, mits het verklaard dat het voornemens is zijn domicilie in België te vestigen en het daar werkelijk ves tigt binnen het jaar te rekenen van de ze verklaring. Art. 9. Het kind, in België geboren uit een vreemdeling, kan de hoedanig heid van Belg verwerven in den loop van zijn twee en twintigste jaar, mits het de formaliteiten, bij het vorig arti kel voorgeschreven, in acht neemt. Art. 10. De vreemdeling, die de natu ralisatie heeft verkregen, wordt Belg. Art. 11. De hoedanigheid van Belg verliezen 1° Hij, die vrijwillig eene vreemde nationaliteit verwerft 2° De vrouw die huwt met een vreemdeling van eene bepaalde natio naliteit of wier echtgenoot vrijwillig eene vreemde nationaliteit verwerft, indien deze nationaliteit uitkrachte van de vreemde wet insgelijks door de vrouw wordt verworven 3° De niet gehuwde minderjarige kin deren van den Belg die vrijwillig eene vreemde nationaliteit verwerft, indien zij daardoor de nationaliteit van hun ouder verkrijgen. Art. 12. Het kind, in den vreemde geboren uit een Belg die zelf in den vreemde is geboren, mag altijd de Bel gische nationaliteit afwijzen indien het de vreemde nationaliteit van rechtswe ge heeft verworven. Art. 13. Hij, die de hoedanigheid van Belg heeft verloren, kan deze altijd te rugbekomen, mits hij onafgebroken in België verbleef, of er terugkeert met 's Konings machtiging en mits hijin beide gevallen, verklaart dat hij voor nemens is zijne domicilie in België te vestigen en het daar werkelijk vestigt binnen het jaar te rekenen van deze verklaring. De vrouw die de hoedanigheid van Belg heeft verloren bij toepassing van art. 11, 2°, kan deze altijd terugbeko men, zooals hierboven is gezegd na de ontbinding des huwelijks. De kinderen, die de hoedanigheid van Belg hebben verloren bij toepas sing van artikel 11,3°, kunnen deze al tijd terugbekomen, nadat zij den leef tijd van 21 jaren heboen bereikt, mits zij de bepalingen van art. 8 naleven. Art. 14. De verklaring, bij de artike len 6, 7, 8, 9, 12, en 13 voorzien, mag door minderjarige kinderen worden afgelegd zoodra de leeftijd van achttien jaren is bereikt, met toestemming van den vader, of, bij onstentenis van den vader, met die van de moeder, of, bij ontstententenis van vader en moeder, met machtiging van de andere ver wanten in de opgaande lijn of van de fenillie deze machtiging wordt gege ven overeenkomstig de vereischten voor het huwelijk gesteld in het Ist* hoofdstuk van titel V, boek 1 van het Burgerlijk Wetboek. De toestemming van den vader, van de moeder of van de andere verwanten in de opgaande lijn wordt gegeven het zij mondeling, op het oogenblik der verklaring, hetzij bij authentieke akte. Van deze toestemming of van de machtiging der familie wordt uitdruk kelijk melding gemaakt in de akte van vaststelling der keuze. Ingeval van overmorgen, mag de ak te van toestemming worden opge maakt door den ambtenaar van den burgerlijken stand der plaats waarde verwanten in de opgaande lijn hun do micilie hebben en, in den vreemde, door de diplomatieke agenten, de con suls en vice-consuls van België. Art. 15. De verklaringen van nationa liteit werden afgelegd hetzij voor den ambtenaar van den burgerlijken stand der verblijfplaats in België, hetzij voor de diplomatieke of consulaire agenten van België in den vreemde. Zij kunnen geschieden bij bijzondere en authen tieke volmacht. Zij worden opgenomen in registers, waarop de bepalingen der artikelen 40 tot 45 en 50 tot 54 van het Burgerlijk Wetboek van toepassing zijn. Art. 16. De artikelen 9, 10, 12,17, 18, 19, en 20 van het Burgerlijk Wet boek en artikel 1 der wet van 16 Juli 1889 vervallen. Overgangsbepalingen. Art. 17. Zijn Belg zij die, in België geboren uit een vader die zelf in het Rijk is geborenen er hunne woonplaats hebbende sedert tien jaren op het oo genblik der afkondiging van deze wet, hebben verzuimd de verklaring af te leggen voorzien bij artikel 9 van het Burgerlijk Wetboek, tenware, binnen een tijdverloop van twee jaren, te re kenen van deze afkondiging, zij hun voornemen te kennen geven de vreem de nationaliteit te behouden. Art. 18. De in België geboren perso nen, die mochten verzuimd hebben de verklaring af te leggen, bij het vroeger artikel 9 van het Burherlijk Wetboek voorzien, kunnen binnen een tijdsver loop van twee jaren, te rekenen van de afkondiging dezer wet, de hoedanig heid van Belg verwerven mits zij de bij artikel 8 voorgeschreven formaliteiten in acht nemen. EN Dit vraagstuk, aan de orde van den dag staande, is het ons aange naam er onze achtbare lezers eens breedvoerig over te spreken. Uit wat bestaat ons leger Gedeeltelijk uit lotelingen en vrij willigers met premie en uit militai ren met wederherstelling. Ieder sol daat is verplicht een zeker getal maanden in verlof te trekken. De kazernen bevatten maar een vierde of hoogstens een derde der soldaten voor dewelke zij bestemd zijn. Het vraagstuk is Is den per soonlijken algemeenen krijgsdienst met groote verkorting van tijd ver kiesbaar boven het huidig stelsel AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Wij antwoorden zonder aarzelen Ja Het huidig stelsel, met gendarme rie inbegrepen, kost aan het land circa ÏOO miljoen 's jaars. Eh wel, het voorgestelde regiem der liberalen (persoonlijken dienst) zal niets meer kosten en het land zal goed verdedigd zijn. Dit stelsel voorziet bijvoorbeeld i jaar voor de linietroepen, 16 of 18 maanden voor de ruiterij en veldgrof- geschut te peerd, en zou den vijand voor 5 a 600.000 bajonnetten stellen in tijd van gevaar dat is eene macht, die eene mogendheid, hoe sterk ook, niet trotseert zonder hare pluimen te verliezen. Wat hebben bijvoorbeeld Servie, Montenegro en Griekenland beko men bij de laatste Oostcrisis? Niets omdat zij slap zijn onder militair oog punt. Integendeel, Bulgarie, een land van 5 miljoen inwoners, Belgie telt er volgens de laatste statistiek 7.300.000 dat 500.000 geweren kan op rang zetten, heeft de wet ge maakt aan Turkije, heeft zich onaf hankelijk verklaard, maar... het was sterk. De algemeene krijgsdienst met het verplichtend onderwijs samenge smolten, zou goede, verstandige, onderwezene soldaten voortbrengen. Diegene die nu 1600 fr. bezitten gaan naar den zielhond dan zou den arm en rijk, geleerd of ongeleerd (of weinig geleerd) in rechtstreeksche betrekking zijn, en het zou den jam merlijken klassengeest, die in ons land nog woedt, meer en meer doen verdwijnen. De weihebbenden zouden de on - vermij delij ke oogenblikken van ellen de, die het krijgsleven aanbiedt, doorstaan gelijk den armen soldaat deze zou hooger in hunne achting klimmen en, als natuurlijk gevolg, zou de algemeene menschlievend- heid en het bemin uwen naasten gelijk u zei ven er merkelijk bij winnen. Wat de kleine burgers- en werk manszonen betreft, die zouden fier en tevreden zijn van in dezelfde kamer te slapen en aan dezelfde tafel te zit ten, als den zoon van den burgmees ter, den neef van de notaris of den kleinzoon van mijnheer den senator. Het spreekt van zelf dat de zonen der bevoorrechte klas, hunnen ran sel of hunne schoenen niet zelf zou den poetsen, dat ze hunne blauwe broek of vest niet zelf zouden was- schen. De arme sukkelaar die, als hij te rug uit verlof komt, maar een potte ken boter, eenige verkensworsten en een stukje geld van zijne arme ou ders los gemaakt» heeft die arme sukkelaar, zou er kunnen van profi- teeren, met in eenigermateordonnans te spelen van zijn welhebbende mak kers. De broederlijkheid die in het regi ment moet heerschen, zou er zich goed mede bevinden. De tucht en het goed gedrag zou den eenen hevigen steun vinden in de betere opvoeding van vele krijgs makkers. Voor burger en werkman is het De weergalm

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1