LET OP Liberale Kiezers! Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Donderdag, 28" October 1909. Vijfde jaar. l\r o(L Gemeenteraad van Yjier. Eendracht maakt Macht. Verschijnend*ile* Ëïonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men HANDELT' BIJ OVEREENKOMST. De voorloopige kiezerslijsten voor 1910 zijn verschenen. Ze liggen ter inzage in het Se cretariaat der Liberale Associa tie, Seminariestraat. Zorg er voor, niet alleenlijk dat uwe rechten, maar ook deze van uwe bloedverwanten, vrienden en geburen geëerbiedigd wor den Zorg er voor, liever morgen dan overmorgen Indien gij een aangeteeken» den brief Iiel>t ontvangen van 't Collegie van Burge meester en Schepenen om u te laten weten dat gij op de kieaserslijstea niet behouden zijt, doet hein zonder uitstel geworden ten bureele der Liberale associatie, Semina riestraat, Yper. Gelief ei* de stukken bij te voegen die u nuttig scbïjnen om uwe rechten te vrijwa ren. Openbare zitting van den Zaterdag 10a October i909. Men schrijfi in bij den Uilgever, bixmudestraai, nr 53, te Yper. üe aankondigingen van ganscb België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden De openbare zitting wordt om 5 are 7 m. geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Begerem en Boone, Raadsleden Van- derdonkt, Secretaris. Afwezig de heer Strnye. Het verslag der laatste zitting geene aanleiding gegeven hebbende tot eeni- ge opmerking wordt goedgekeurd. Vooraleer tot de dagorde over te gaan, behandigt de heer Voorzitter aan de heeren Van Elslander, Coffyn Eu- geen, Coppin Maurits en aan den agent Witterbecq, de burgerlijke medallië en de eervolle melding door Z. M. den Koning toegekend voor daden van moed en zelfopoffering:; Na hen geluk te hebben gewenscht, verlaten die vier personen de zaal. 1. Stadsbestuur: verslag over het dienstjaar 1908. De heer Voorzitter legt op het bureel het verslag neder over het dienstjaar 1908, voor onderzoek der Raadsleden. 2. Stadseigendommen proces-verbaal der verkoopihg van noten. De opbrengst dezer verkooping heeft beloopen tot de som van 865 fr. In -1908 had deze verkooping maar de som van 430 fr. opgebracht. 3. Museum rekening 1908. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 1637-66 De uitgaven tot deze van 489-85 Overschot fr. 1147-81 Er wordt beslist dat dit overschot gedeeltelijk zal gebruikt worden tot de herstelling der schilderijen. Dat werk zal het toekomende jaar aangenomen worden. Goedgekeurd.' 4. Bureel van Weldadigheid verdee ling zijner bijdrage in de kosten van het kosteloos lager onderwijs voor 1908-09. Er volgt uit eene beraadslaging van het Bureel van Weldadigheid dat dit weldadig bestuur beslist voor 1908-09 de som van 11,616 fr. toe te staan voor zijn deel in de kosten van het kosteloos lager onderwijs. Er is een bedrag van 1452 leerlin gen, hetgeen komt op 8 fr. per hoofd. Gunstig advies. 5. Lagere scholen begrooting 1910 A) betalende schoolb) kostelooze scho len. De begrooting der betalende school beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van 4,075 fr. Goedgekeurd. Daar het eene vraag van verhooging van jaarwedde geldt, is de begrooting der kostelooze scholen voorbehouden. Deze zaak zal in onderzocht worden. geheim comiteit 6.Bewaarscholen: begrootingen 1910; a) betalende scholen u) kostelooze scho len. Voor dezelfde reden als hierboven, •is de begrooting der betalende scholen voorbehouden. Wat de begrooting der kostelooze scholen betreft, zij beloopt in ontvang sten en in uitgaven tot de som van 8,000 fr. Het is hetzelfde cijfer als dat vastge steld in 1909. De begrooting wordt goedgekeurd. 7. Huishoudschoolbegrooting 1910. De begrootiug der huishoudschool beloopt in ontvangsten en in uitgaven tot de som van 5220 fr. Goedgekeurd. 8. Muziekschoolbegrooting 1910. Verzouden naar de geheime zitting. 9. Stadseigendommen verkooping van grond. De Raad keurt de vraag goed van aankoop van een rechthoekigen grond van 70 v. m. op eene diepte van 15 me ters. De instel is van 15 fr. den vier kanten meter. Deze grond is gelegen op de Malou- laan, achter de eigendommen der hee ren Mortreu en Legon. 10.Burgerlijke Godshuizenverdeeling van onroerende goederen. Op aanvraag van de Commissie der Godshuizen, brengt de Raad een gun stig advies uit over de verdeeling van twee gemeenschappelijke gronden ge legen te Leysele en te Stavele, afhan gende van de erflating van jufvrouw Delmotte. 11. Burgerlijke Godshuizen verkoo ping eener weide. De Raad bemachtigt de Godshuizen eene weide te verkoopen van den in houd van 1 hecta. 56 aren en 10 cen tiaren, gelegen te Yper. De schatter Desaegher heeft ze 11,700 fr. geschat, cijfer dat door den kooper, M. Claeys- sens, van Wambrecliies, aangenomen is geweest. 12. Eeredienst begrooting 1910 van Sl Nikolauskerk. De begrooting 1910 der kerk van S' Nikolaus beloopt in ontvangsten en in uitgaven tot de som van 6,958 fr. Gunstig advies. 13. Eereclienstverkooping van spar- vca, toebehoorende aan d,e kerkfabriek vun S' Pieters. De Raad brengt een gunstig advies uit op de vraag der kerkfabriek van S' Pieters, die de toelating vraagt spar ren te verkoopen van het Passchen- daeleveld, gelegen te Zonnebeke. 14. Eeredienstherstelling van een 3a steunmuur der S' Maartenskerk. De kerkfabriek van S' Maartens vraagt om bij hoogdringendheid een derden steenmuur te mogen herstel len zij zegt dat de twee eerste vol tooid zijnde en de stellingen zich nog ter plaats bevindende het werk in de beste voorwaarden van spaarzaamheid zal gedaan worden. M. Colaert. De kerkfabriek heeft hare belangen niet verzorgd. (1) Men zal bij eenige jaren het werk moeten herbeginnen dat komt voltooid te worden. M. Boone. Hoeveel steunpilaren zijn er nog (Gelach). De heer Burgemeester. Er zijn geene meer, denk ik. Men hadde moeten beginnen met de boven galerijen 1 en 2. Het aandeel der stad, even als dat der kerkfabriek, zal beloopen tot 1/6 van den geheelen onkost, die van 7^)30 fr. is. De overblijvende 4/6 zijn ten laste der provincie en van den Staat. Het aandeel der stad wordt eenparig- lijk gestemd. 15. Stadsfinanciën rekening der stad van 1908. M. Colaert. De rekening der stad is in goede orde. Zij sluit met een al gemeen overschot van fr. 51,120-27. Eenige hulpgeiden der provincie en van- den Staat zijn nog niet ingekomen. Gewone ontvangsten 388,179-66 Gewone uitgaven 348,524-88 Overschot fr. 39,654-78 Buitengewone ontvangsten 158,606-96 Bnitengewone uitgaven 147,141-47 Overschot fr. 11,465-49 M. Boone vraagt of de werken aan den Zillebeekvijver voleind zijn. M. Colaert. Ja, tenzij eenige ge brekkigheden aangewezen door den heer ingenieur Froidure tusschen dè hellingen 0 en 1 en op de hoedanigheid der sluisdeuren. De vijver is zeer net en zal zeker 3 meters diepte hebben. M. Sobiy (in 't Vlaamsch). In de begrooting 1908, art. 161, was eene som van 2,500 fr. voorzien voor het bouwen van eenen afsluitingsmuur op het kerkhof, zuidkant. Dit werk is tot hiertoe niet gedaan geweest en ik vraag dat men het ten spoedigste mo gelijk verrichte. M. Sobry geeft lezing van eene be langrijke statiestiek der ontvangene rechten op onze verschillende mark ten. In eenige jaren zijn allen in groote daling. Voor de botermarkt alleen, is het verschil van 1,302 fr. De heer BurgemeesterDe melke- rijen ingericht in bijna al de gemeenten zijn oorzaak van de daling onzer boter markt. Voor wat de vischmarkt. aan gaat, er is niets te doen voor de kie- kenmarkt is de kontrol altijd dezelfde men zal onderzoeken of er bijzondere redens zijn die oorzaak zijn van de vermindering van ontvangsten op onze verschillende markten. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. (1) Salueer, M. Fraeys (N. d. R.) M. D'Huvettere vraagt hoe het komt dat deze rekening, eene zekere ge wichtigheid hebbende, niet onderwor pen is geweest aan het onderzoek eener bijzondere Commissie, zooals het altijd gedaan is geweest. M. Colaert. Dat de Commissie dan ten spoedigste vergadere, want de be grooting moet zonder vertoeven opge steld worden. Dit is eene onvrijwillige misgreep, voortkomende van de afwe zigheid van den secretaris. De dienst doende secretaris was insgelijks af wezig. De heer Burgemeester neemt de gele genheid waar om M. Biebuyck te be danken, die zich zoo wel gekweten heeft van zijn ambt van secretaris en voor hetwelk hij de jaarwedde gewei gerd heeft die hem aangeboden was. 16. Bureel van Weldadigheid over lating van pacht. De Raad keurt de overlating van pacht goed der weduwe Vasseur te Voormezeele aan den heer Catteau van Wytschaetq, 17. Fundatiën bestemming der pre- miën, toegestaan aan de kinderen der gemeentescho len De heer BurgemeesterOver eenigen tijd had M. D'Huvettere, voorgesteld in zijn verslag jaarlijks 3 fr. te storten in de pensioenkas en het overige in de spaarkas. Dit voorstel werd gunstig aangenomen. Nu vraagt het achtbare lid dat men alles in de pensioenkas stortmet alzoo te handelen verzekert men het bestaan der kinieren in hun nen ouderdom. De Raad keurt dat voorstel goed. M. D'Huvettere ondervraagt het Col lege over de maatregelen door het stadsbestuur genomen met bedoeling op de cholera en voorgeschreven bij ministerieele omzendbrieven. M. Colaert. Reeds in de voorgaan de zitting heeft men het vraagstuk op geworpen. Ik heb alsdan geantwoord dat ik verscheidene voetstappen aan gewend had bij het bestuur onzer Godshuizen, dat altijd doof gebleven is. (1) Ik heb mij opnieuw met de zaak bezig gehouden en ik mag u zeggen dat wij op het punt zijn eene oplossing te bekomen. De gezondheidscommissie, waarhij ai de geneesheeren der stad zich gevoegd hebben, heeft vergaderd om de maatregelen te onderzoeken die noodig geoordeeld zijn t'e moeten ne men. xMen heeft den volgenden wensch uitgedruktstichting van een gasthuis buiten de stad van een hulphuis bui ten de stad voor de besmettelijke ziek ten, de tering er onder begrepen. Ons burgerlijk gasthuis is dus ver oordeeld wij kunnen echter onze toevlucht niet nemen tot de grondige maatregelen. Het huidige gasthuis kan nog voldoende zijn voor de ongevallen en de kleine ziekten. Maar wij kunnen van de Godshuizen niet eischen dat zij een hulphuis bouwe buiten de stad voor de besmettelijke ziekten, er in begrepen de typhus en de tering. De regeering zou een aanzienlijk hulpgeld geven. Men zon deze omstan digheid moeten te baat nemen zonder vertoeven. Er is ook kwestie geweest van het werk van den Druppel-Melk. De regee ring zal in den loop der aanstaande zitting een wetsontwerp over deze (1) Het bestuur der Godshuizen onzer stad bekommert zich om de openbare ge zondheid als om een rotten appel. Zij stelt veelmeer belang in de verkooping der eigen dommen van dat liefdadig bestuur. IN. d. R.) Dl WEERGA -V 4

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1