Stadsnieuws. Ons Üameroverzicht 11 biecht Rodenbach. Aan bet Journal d'Ypres. Wanneer kotnl hij zaak neerleggen. Wij zonden alsdan kunnen een reglement maken dat ten minste wettelijk zij. In Frankrijk bestaat eene wet, maar in Belgie is zij nog niet gestemd. Het is hier 't gebruik de kinderen te voeden met de zuigtlesch met lange buis. Dit stelsel is nadeelig voor de gezondheid en tal van groote steden, Gent onder andere, hebben ze verboden. Geduren de het verlof van den Schepen van den burgerstand heb ik mij beijverd om deze hervorming aan te raden, ter ge legenheid van verscheidene huwelij ken. Ik verzoek den heer Schepen van den burgerstand in denzelfden weg voort te gaan De geneesheeren verzekeren dat de zuigflesschen met lange pijp de oorst van het kind vermoeien. Ik had aan de Hospicen ©enen grond aangewezen voor het bouwen van een lazaret. Men heeft mijn voorstel ver worpen en ik hoop dat men niet zal vertoeven zulke belangrijke zaak uit te voeren voor eene kwestie van grond. (1) Is M. D'Huvettere voldaan M. D'Huajettere. Ten halven, M. de Burgemeester. Heeft men voorkomen de maatregelen genomen? Zijn de straten net onderhouden Het is lang geleden dat men de Yperlée niet meer geruimd heeft. Men had ook beloofd de fabriek van Haeren te bezoeken. M. Colaert. Het ruimen der Yper lée is nooit volledig gedaan geweest, onder het vorig bestuur noch heden. Over twee jaren heeft men eene rui ming gedaan aan den uitgang der stad. Wat de luchtgaten der riolen aangaat, ik ontvang eiken dag verslagen der politie. De kwestie der overhelling van de vuilnissen der ontruimingen is in on derzoek. M. Sobry had het stelsel der werktuigelijke ontruimingen opgehe meld. Wij zullen deze kwestie oplos sen. De vuilnissen zijn gebrand metal de mogelijke zorgen en wij kunnen er siet aan denken eene fabriek te stich ten gelijk deze van Haeren. Dat kost te duur. M. D'Huvettere. Deze kwestie zou kunnen voorbehouden worden voor eene latere zitting. M. Colaert. Aangezien gij bevoegd zijt in de zaak, zullen wij geerne uwen raad aanhooren. M. D'Huvettere. In 't geheel niet. M. Colaert. Ik veronderstel dat M. D'Huvettere nu voldaan is over mijne uitleggingen. M. D'Huvettere. Ik dank u. M. Sobry (in 't vlaamsch). Ik roep de aandacht van het College op de gracht der vesting bij het zothuis. M. Colaert antwoordt dat de vuile wateren van het zothuis in deze gracht niet meer zullen gestort worden. Men zal er het water van den Zillebeekvijver leiden, zoohaast de werken zullen vol tooid zijn. De openbare zitting wordt ten 6 ure en 10 m. opgeschorst. De Raad moe tende in geheime zitting de verhooging van verscheidene jaarwedden onder zoeken. Bij het hernemen der openbare zit ting, ten 6 ure 45 m., doet zich een in cident voor. De heer Voorzitter wendt zich tot on zen reporter en vraagt hem of hij niets gehoord heeft van hetgeen in geheime zitting gezegd is geweest. Ik verdenk u niet, zegt hij, het is maar eene kleine proefneming die ik doe. Onze reporter verklaart dat hij t'ein- de de Blauwe Zaal was en dat hij bij gevolg niets kon hooren. Hij had het inzicht te antwoorden aan den Burge meester dat hij van de partij niet was van dezen die aan de deuren luisteren en die overdragers overal uitzenden maar alles wel overdach t, hij heeft zich onthouden, het gebrek van takt en onwelvoeglijkheid latende voor reke ning van den burgemeester. (1) (I) De heer Schepen Fraeys die terzelfder tijde Voorzitter is der Godshuizen, lachte groen gedurende dit vertoog van den heer Burgemeester. (N. d. R.| (i) Gedurende de opschorsing der zitting zijn de reporters van het Journal d' Ypres en van het Journal de Roubaix vertrokken. Zij waren niet geneigd om gedurende vijf- en-twintig minuten te wachten. Het is waarlijk zonderling dat in het ge val de Burgemeester zich van de pers der tegenpartij bediend heeft om zijne kleine proefneming te doen. Maar dringen wij er niet op aan, het is misschien het geval dat het zoo gewild heeft. Om het geheugen van denBurgemeester De begrooting 1910 der betalende bewaarschool beloopt in ontvangsten en uitgaven tot de som van 5,995 fr. Deze der muziekschool tot 8,300 fr. De openbare zitting wordt ten (3 ure 55 m. geheven. Na de openbare zitting is de Raad wederom in geheime zitting gegaan en heeft M. Prosper Degroote benoemd tot professer bij de beroepsschool, (schilderen van hout en marmer) in vervanging van wijlen M. Doolaeghe. De Kamer heeft Dinsdag 19 October laatst hare werkzaamheden hernomen. Deze bijzondere zittijd is toegewijd aan de bespreking der legerhervorming, waarmede men besloten is af te maken voor Nieuwjaar. Na een hevig incident over de zaak Ferrer en de goedkeuring van M. Gocq, opvolger van den betreurden lieer L. Lepage, volksvertegenwoordiger van Brussel, heeft minister Schollaert het woord gevoerd, ten voordeeJe van de loensche houding der regeering in de militaire kwestie, als een beschuldigde die zich zeiven verdedigt. Woensdag ging hét nog slechter. De regeering of, beter gezegd, de clerica- le politiek, werd verdedigd door eenen redenaar die zich aanstelde als eenen advokaat van slechte zaken. De heer Yersteylen dierf pleiten voor het be houd van de menschonteerende plaats vervanging en voor het behoud der zoo deerlijk mislukte antidemocrati sche wet op het vrijwilligerschap. De veroordeeling van de plaatsver vanging en van een legerstelsel steu nende op het vrij willig® schap werd geleverd door de katholieke partij zelve. Jaren lang hebben de priesters ge preekt dat de kazernen holen van ver derf zijn. Sedert 1992, uit politiek be lang, hebben zij zich aangesteld als zielverkoopers, zelve jacht makende op arme werkmans- en boerenjongens om ze naar diezelfde peslhoJen te drij ven. Ziedaar de veroordeeling van het huidig stelsel. Met een enkel woord wist de liberale afgevaardigde Hymans de redevoering- van M. Versteylen in duigen te slaan. In uwe bewijsvoering deed de heer Hymans opmerken spreekt gij niet over het belang van het land gij denkt slechts aan bijzonder belang. En daarmèe was M. Versteylen als aan eenen stijl genageld en liep hij een zulkdanig liasco op dat slechts enkele katholieken zijn armzalig pleidooi toe juichten. Veel meer gezond verstand stak er in de redevoering van den katholieken democraat Pieter Daens. Wat gij wilt, riep hij uit, dat is onrecht plegen. Wat bestaat is onrecht. Men mag een arme dwingen op te trekken als soldaat om de schatten der rijken te verdedigen. Dat is eene slechte daad. En verder, in andere woorden her halend wat de klerikale graaf de Mérode een paar jaren geleden uitriep Zich vrij koopen door geld is eene lafheid, lafheid in tijd van vrede en laf heid nog meer in tijd van oorlog Herinnert u wat in Spanje is ge beurt toen, kort geleden, het leger naar Marokko moest gaan om te oorlo gen Het gaf aanleiding tot wanorde lijkheden, tot opstand. Zooals op den dag der loting zouden in oorlogstijd de vaders en de moeders naar de gemeentehuizen stroomen, doch ditmaal om te hooren of hunne naastbestaanden niet gesneuveld zijn Znudt gij dat willen Ons volk zou uitzinnig moeten zijn, zoo het de af schaffing der loting niet vroeg, gepaard met persoonlijken dienstplicht Zoo kwam de katholieke spreker tot het besluit dat de rechtvaardigen zete len op de banken der liberale linkerzij de en niet aan de katholieke rechter zijde. Na dat de heer Vandewalle (liberaal) op meer gelijkheid en meer rechtvaar digheid voor den soldatendienst had aangedrongen, is de clerikale heer Ar thur Verhaegen op de planken geko men, ten einde nog meer voordeelen voor de vrijwilligers te eischen en om te verfrisschcn, herinneren wij hem dat de proefneming over eenige jaren gedaan werd door M. Vandenboogaerde en dat le Pro- grès het op tijd en stond gemeld heeft. (N. d. R.) het stelsel van den oudsten zoon te ver dedigen, waarop de heerDelporte deed opmerken dat de kloosterlingen geen gezin hebben, terwijl M. Hu bin erbij voegde Uw voorstel dagteekent uit den tijd der Pharao's, die reeds de oudsten opriep voor hunne legers. Donderdag hoorde de Kamer eene prachtige redevoering van M. Meehe- Ivnck, ten voordeele der legerhervor ming. Hij eindigde op deze woorden Het ontwerp der regeering zegt niets aangaande het afschaffen van de plaats vervanging maar ik ben overtuigd, daar ik de krachtdadigheid van den achtbaren generaal Hellebaut ken, dat hij aangaande van zijne meening niet afzag en de afschaffing zal komen ver dedigen. Bekomen wij die, dan kunnen wij medewerken tot het opmaken van eene wet waarbij de militaire last zal worden gelijk gemaakt en door vermin dering van dezen last een bestendigen grondslag zal opleveren voor onze le- gerinrichting. (Zeer wel Toejuichin gen, links.) Daarna sprak de heer A. Delporte eene welbestudeerde redevoering uit, welke hij in de zitting van Vrijdag ein digde. M. Franck volgde hem op en deed al het slechte van het gouverne menteel voorstel uitschijnen. M. Ozeray eindigde de zitting met het stelsel Een zoon per familie te cri- tiekeeren. Vraag gesteld door M. NOLF aan den heer minister van justitie Het lastkohier voor de leveringen, dit jaar te doen aan de brouwerij van Staats weldadigheidschool te Hoogstra ten, voorziet a) Het verwerken van 600 kilo Pope- ringsche hop, gewaarmerkt, en 600 ki lo Aalstersche (stad) hop, tegen 1,500 kilo Duitsche hop. Bovenstaande hoe veelheden zijn slechts nabijkomend en den aannemer kan voor een derde ver meerdering of vermindering worden opgelegd, zonder recht op hoegenaam- de vergoeding, daar de levering over een gansch jaar strekt bj Het verwerken van 100 kilo looi stof De inschrijvingen en monsters moes ten worden afgeleverd tegen li Sep tember, toen de hopoogst nog niet binnen was in elk geval was het on mogelijk monsters van gewaarmerkte Poperinghe hop in te zenden, daar de openbare waag te Poperinghe eerst veertien dagen later wordt geopend. Is er geen middel om 1° voortaan geene Duitsche hop te bezigen, wantdat is niet te billijken voor het brouwen van een, volgens de verklaringen van den heer minister, zeer licht bier 2° Voor de te leveren hop bepaalde en niet meer nabijkomende hoeveelheden te vergen, vermits de prijzeu schielijk veel kunnen veranderen 3° Niet gewaarmerkte Poperingsche hop toeJe laten tot de aanbesteding, 't is te zeggen de zoogezegde Poperin- sche (dorp)hop 4° Het gebruik van looistof af te schaffen 5° Den datum der aanbesteding te stellen op zulke wijze dat de Belgische planters en handelaars er deel kunnen aan nemen Antwoord vtiti den minister. 1° Hel gebruiken van Duitsche hop is onontbeerlijk voor het bewaren van het licht bier, in de koloniën gebrouwd vooral uit hoofde van de inrichting der gebouwen en het gemis van frisch- heid in de kelders. Er wordt overigens niet meer Duit sche hop gebezigd dan volstrekt onont beerlijk is. 2° Het bestuur onderzoekt het vraag stuk, dat tegen de aanstaande aanbe steding, zoo mogelijk, zal worden op gelost in den gewenschten zin 3° Neen, want het ware volstrekt on mogelijk de hoedanigheid te waarbor gen 4° Neen, want de afschaffing van looi stof zou het gebruiken van al te veel hop vergen 5" Te beginnen met het jaar 1910, zal het tijdstip der aanbesteding verscho ven worden tot de maand November, wat zal toelaten insgelijks het tijdstip voor het afleveren der stalen te ver schuiven. Vraag gesteld door M. NOLF, aan den heer minister van spoorwegen Wanneer denkt de heer minister de beloofde verbeteringen toe te brengen aan den dienst der reizigerstreinen n de lijn Hazebrouck-Yper-Kortriil ten einde meer rechtstreeksche aan sluiting' met het binnenland te verschaf fen en het lang oponthoud ter statin Kortrijk te vermijden Antwoord van den minister Zooals ik het reeds meldde, wordt het onderzoek van dat vraagstuk voort gezet. Een knipje uit het bundeltje ge dichten van den gemalen poëet Al- brecht Rodenbach. Het is een puüj brokje poëzie betiteld DE 7AVAAE. Des hemels spiegel, mild en frisch de lucht in 't ronde lavend, daar licht de vijver maagdelik schoon in stillen zomeravond. En kalm in haren avondlust bij 't zoet gesching der mane, ligt langzaam drijvend op het meer de droomerige zwane. De dichterlijke vogel mint het maagdelike water, en baadt wellustig, spiegelt, drinkt, aanhoort het lief geklater. En onbewust bemint hem 't meer en streelt zijn blanke veder, en klatert zacht en spiegelt hem Zoo teer zijn beeldnis weder Doch weiger en bescheiden in bewondering verslonden, nooit heeft des vogels reine min die maagdelikheid geschonden. In twee artikels beproeft het Journal d' Ypres te antwoorden aan het artikeltje van le Progrès en geti teld Aan het rechter oog van het Journal d' Ypres De verlegenheid is zichtbaar. De twee opstellers spotten, haarklieven, raaskallen enantwoorden niet. Herstellen wij dus de dingen in hunnen waren toestand en eindigen wij er mede. Indien het Journal d'Ypres acht dat eene burgerlijke begraving eene ongodsdienstige betooging is, het moet ook aannemen dat eene begra ving in de kerk eene godsdienstige be tooging is. Maar wat het vergeet 't is dat de betoogingen van het bereik der in nerlijke rechtbank van iedereen zijn dat zij het gevolg zijn van de vrij heid van geweten gewaarborgd door de Grondwet, en dan ontsnappen zij aan de kwaadwillige kritiek. Het vergeet nog dat bij die godsdienstige of andere betoogingen zich de sympathie komt voegen jegens den overleden en zijner bloedverwanten die de rouwplechtigheid bijwonen. Maar die grondstoffen, ofschoon ver- schillig, zijn nochthans zoo innig ver bonden dat het onmogelijk is de eene van de andere te scheiden, en het is daarom dat Le Temps, goedgekeurd door Le Bien Publicgeschreven heeft: Alle mensch van gevoel die deel neemt aan begrafenissen, het lijk volgt overal waar dezen aan wien het toekomt de orde van den stoet te regelen, het leiden, dat het naar de kerk, naar den tempel, aaar de synagoog, rechtstreeks naar het kerkhof zij- Men moet waarlijk doordrongen zijn van de enge en haatdragende sektarisme van het klerikalism om eene zoo eenvoudige redeneering niet te verstaan. De Ypersche briefwisselaar van Het Volksbelang, een dagblad u' Gent, kondigt ons aan dat de libera e partij in ons arrondissement groe-

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2