Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, Ons Kameroverzicht. Opbrengst der markten. Mengelwerk. 55 LOTGEVALLEN EENER WEES die ellenden troosten De menschen doelen u zoo weinig hunne vreugden ■aede, en zij denken aan u, als zij lij den. Oordeelen ze wij niet te streng, en denken wij dat wij zelf soms alzoo met God handelen. Gij weet het, niets doet aan den priester zooveel kwaad, als de liefd® tot h«t geld zijt liefdadig, dus. Ik ken een priester uit mijn bisdom, die gansch zijne parochie bekeerd heeft, met zijne eigene meubelen te sohenken aan eene familie, die door eenen brand geruineërd was. Enz., enz. Wij zouden gansch het werk kunnen uitschrijven, en het zou de moeite verdienen. Maar zeg, lezer, hoeveel priesters kent gij, die beantwoorden aan het portret van den voorbeeldigen man, dien de kardinaal op zoo treffend® wij ze, afschildert Er zijn er aenige, maar zij worden bliksems zeldzaamhetmeerendeel van hen staat gedurig met woorden van imnachting, van misprijzen, van ver volging en soms van echten haat op de lippen de ware kristenen liefdadigheid is vervangen door de politieke werking de priesters vindt men meer in politie ke vergaderingen en in bonden, dan in d® hutten der armen, dan bij de bed den der kranken de priester die ver- eenigt, en sust en lenigt, en woorden van vrede spreekt is vervangen door dan priester die ophitst, bedreigt, seheldt en vermaledijdt, en om het werk t® bekroonen, voor 't gene de liefde tot het geldt aangaat, wij zien de opperste onzer priesters, bisschop Waffelaert, van Brugge, die gemengeld is in een proces, in hetwelk hij miljoe nen betwist aan d® arme familie van eenen zotten pastoor. De priesters klagen soms dat zij hun gezag verliezen wij raden hen aan, van hef werk van kardinaal Mer- cier te lezen en te overdenken. Zij zul len er misschien de reden van verstaan. Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet Een woeste aanval van Woeste. Een minister van oorlof die de waarheid zeft. Het groot mirakel van Me- chelen. De redevoering van M. Woeste werd in de Kamer omthaald op eene ijzingwekkende stilte. 't Is 't begin van 't einde. Een volksvertegenwoordiger deelde ons den indruk mede van deze ijskelderachtige redevoering Gij hebt zeker wel eens in St-Maartens- kerk een uitvaart van eerste klas met verbe tering bijgewoond. Bij het R. I. P. vallen eensklaps het orkest, den orgel, de koorzan gers stil het rinkelen der bellen, de zang der officieerende priesters, alles zwijgt, men hoort zelfs niet meer hoesten of geene stoe len verschuiven. Het ceremonieel is er wel op berekend om eensklaps eene doodsche stilte te doen invallen en de gansche too- neelschikking is zoodanig verzonnen dat de indruk overweldigend is. Wij hebben nagenoeg denzelfden indruk, op 't oogenblik dat M. Woeste zich neerzet te. Te recht mocht een mijner katholieke confraters in mijne nabijheid zeggen 't is de uitvaart van 't ministerie, lijk présent Gelijk een katholiek blad met spijt doet opmerken, moet gij nu niet denken dat M. Woeste alleen staat, omdat hij door zijne collegas op zulke ijzingwekkende stilte werd onthaald. Verre van daar Voor eenen opmerker was er daar eene zeer belangwekkende gelaats- en zielkun- digé studie te doen. Er waren daar binet- tes te zien, waarvan er wezenlijk een Ja nusmaker af te gieten ware. Zij deden al wat mogelijk was om langs den eenen kant te lachen en langs den anderen kant te krijschen, instemmende met M. Woeste of zijnen toorn vreezende en langs den ande ren kant in de gratie willende blijven van een ministerie, dat zich misschien nog eeni- ge dagen aan 't bewind zal kunnen vast klampen en waarvan zij nog de eene of an dere gunst verwachten. Het is immers ge kend dat katholieke ministeriën, in extre mis, altijd trachten nog een groot getal cre aturen te plaatsen vooraleer er uit te mui zen. Het pijnlijke van het tooneel was juist 't onzekere waarin de acteurs verkeeren. De ministers immers hadden den troost voor den schijn dat geene enkele toejuiching den woesten aanval van M, Woeste ont haalde, maar zij hadden daarbij de verzeke ring dat M. Woeste niet alleen staat, dat een groot deel van de politieke geestelijk heid zijne taktiek blijft steunen en dat zijn gezag op de meerderheid der katholieke banken nog groot genoeg is om er de mi nisters mede omver te kegelen. De redevoering van M. Woeste is meer geweest dan een aanval tegen het ontwerp van legerhervorming der regeering. Het is een vergiftigde pijl bij voorbaat geplant in het ministerie Helleputte-Verhaegen, waar op de jonge katholieke dravers het oog heb ben, indien het ministerie Schollaart be zwijkt, wat onvermijdelijk is, aangezien het doodelijk lood in de vleugels gekregen heeft. Het is genoeg geweten dat M. Woeste sterk verbitterd werd door den val van het ministerie de Smet-de-Naeyer, val welke het werk is van de Verhaegens en andere Helleputten. Heden heeft hij het deze hard dravers hard doen bekoopen. 't Waren als hamerslagen die hij op Helleputte deed neervallen en deze hamerslagen bedoelden bij weerbots den intrigueerenden mislukten baron-democraat Arthur-Verhaegen en den bond der gedomestikeerde werklieden. Ondertusschen zoeken de slimste infir- miers van de katholieke rechterzijde naar een lapmiddel om de nieuwe wonden te he len of te bedekken welke zich in het verrot lichaam der klerikale partij vertoonen, na dat M. Woeste het verband had afgetrok ken waarmede zij op h£t jubelfeest van Me- chelen nog wist te paradeeren, Welk kolossaal contrast tusschen de oog verblindende overweldigende tooneelschik- king van dit jubelfeeest, gesteund door eene exhibitie van oude beenen, vellen, nagels, haar tanden, tanden en andere macabere overblijfsels ofte relikwieën van zoogezegde mirakuleuze heiligen, welk contrast, zeggen wij, tusschen deze over- prachtige apotheose met de zoo deerlijke instorting en vernietiging, waarvan wij Dinsdag in de Kamer hetuigen waren. Erbarmlijk, schokkend Vertroostend was het daarop het woord te hooren van een eerlijk man, van den minister van oorlog, die den moed had in tegenstelling met zijne triestige voor gangers, Pontus, Cousebant en tutie-quanti de waarheid aan 't land te zeggen over het droevig verval van ons leger en de el lendige militaire taktiek van de clericale partij te vernietigen tot in hare laatste ver schansingen, namelijk in de wet op het vrij- willigerschap waarop zij gerekend had om de ontoereikendheid van het leger te ver duiken. Toch moeten wij het betreuren dat de minister van oorlog niet krachtdadiger aan gedrongen heèft om den persoonlijken dienstplicht onmiddelijk op het voorplan te brengen, als volksgezinden grondslag van de legerhervorming. De zooeven bedoelde ini'irmiers van de rechterzijde zoeken reeds eene formuul waarmede zij verhopen de verbrokkelde cle ricale rechterzijde te kunnen vereenigen Opgepast voor die formulen in extremis, waarmede de jezuiten op 't onverwachts af komen. Het is op die wijze dat de progres sisten en de socialisten zich door de Uni versiteit van Leuven lieten beetnemen en het ellendig meervoudig kiesstelsel aan vaardden, dat onder gelijkheids- en recht vaardigheids oogpunt meer schokkend is dan het cijnsstelsel. Zouden de clericalen thans ook zulke for mule ontdekken tot oplossing van de leger hervorming Aan de liberalen een oog in 't zeil te hou den. Wat er nu ook gebeure het ministe rie komt niet alleen erg gehavend uit den strijd, maar de doodelijke microbe der ver deeldheid heeft zich vermeniguldigd en tast al meer en meer de clericale partij aan in hare laatste levenskrachten. Het jubelfeest voor den val van de cleri cale partij zal in diepgevoelde vreugde, in nationale eensgezindheid en in uitbundigen geestdrift al het klatergoud wegspoelen waarmede onze tegenstrevers de 25sten ver jaardag gevierd hebben van hunne heilloo- ze en vervloekte overheersching. Gelijk het verstandig publiek het bekent, is er in den Gemeenteraad niets dan de heeren D'Huvettere, Sobry, Begerem en Biebuyck, die zich een weinig ernstig bezighouden met de belangen der stad en die, bij Geertrui spoedig op dat hij in slaap was ge vallen. Ziende dat zij, terwijl hij daar zat, hein onmogelijk voorbjj kon komen zonder hem wakker te maken, legde zij het dagblad neer, en wilde een liefhebberij werkje uit haren zak halen (want zelden sleet zij haren tijd in ledigheid) toen zij voor de deur eene schaduw zag en opkijkende den persoon aanschouwde, wien zij gistere* besloten had te vermijden. De heer Bruce staarde haar aa», met die vrijpostige bedaardheid, welke zij altijd zoo aanstootelijk had gevonden. Hij had een'ruikertje rozen in de hand en hield dit nu omhoog om het haar te lateu zien. Heel mooi, zegde Geertrui, terwijl zij de fijne takjes beschouwde, die met een overvloed van mosrozenknopjes, zoowel roode als witte, prijkten. Zij sprak zacht, uit vrees van den heer Graham te wekken. De heer Bruce liet dus zijne stem insgelijks tot een gefluis ter dalen, en zegde, terwijl hij met de rozen boven haar hoofd wuifde Ik hield ze ook voor heel mooi toen ik ze plukte, maar nu verliezen zij bij de vergelijking jufvrouw Geertrui en dit gezegde vergezelde hij met eenen veelbeteekenden blik naar de rozen harer wangen. Geertrui, die dit versletene compliment reeds dikwijls uit den mond van den heer Bruce had gehoord, gaf er geen antwoord op, maar opstaande ging zij naar de voor deur, en sprak Ik zal de zijdeur ingaan, mijnheer Bruce, en de dames laten weten dat gij hier zijt. O ik bid u, doe dal niet, sprak hij zich in de weg plaatsende. Dat zou eene wreedheid zijn ik heb geen het minste verlangen om ze te zien. gelegenheid, billijke en gezonde 0n merkingen aanbieden. De ander Raadsleden zijn voor het meerendeel maar onbekwamen, goed 0m te stemmen zonder onderzoek noch over denking al wat men hun voorstelt" Indien er onder dezen somtijds een is die den mond opent, is het maar om domheden te zeggen die den spot der toehoorders verwekken. De fameuze commissiën of afdee- lingen die de stadszaken moeten on derzoeken, indien hunne leden tegen woordig zijn, wat zelden gebeurt bestudeeren geen enkel voorwerp dat hun onderworpen is. iVL Colaert van zijnen kant, houdt zich bezig met speculatiën en buurt spoorwegen hij betrouwt zich op de verslagen die men hem doet en ge looft dat al zijne onderhoorigen, in wie hij een blind vertrouwen stelt met ijver hunne plichten vervullen en dat alles regelmatig gebeurt als in de beste der mogelijke besturen. Het is, naar het schijnt, waarin onzen burgemeester zich bedriegt. Alzoo in de laatste zitting van den gemeenteraad heeft M. Sobry, een weinig klaarziender dan zijne ambt- genooten, aangetoond dat al de ont vangsten der markten aan het dalen zijnen dat deze der botermarkt alleen van 1302 fr. verminderd zijn. Daarop heeft M. Colaert doen aan merken dat de melkerijen die in al de gemeenten gevestigd zijn, de oorzaak zijn van de vermindering van ont vangsten der botermarkt, en dat de control der vischmarkt, der eier- en kiekenmarkten gedaan wordt gelijk eertijds en zeer streng is Hij heeft echter beloofd te onder zoeken of er bijzondere oorzaken zijn van die vermindering, maar dat er voor de botermarkt niets te doen is. Dat het onzen Burgemeester niet mishage, is hij wel zeker dat er niets te doen is Zijn zijne bevestigingen niet vermetel Wij gelooven integendeel dat er veel te doen is om de oorzaken te ontdekken dezer vermindering van ontvangsten. Heeft M. Colaert zich ooit reke ning gegeven door zich zelve hoe zijne fameuze control der markten, waarmede hij zoo zeergestoefd heeft, uitgevoerd was en die maar geduren de de eerste jaren, uitslagen heeft gegeven. Het is niet genoeg reglementen te maken, men moet vooral zorgen dat zij goed onderhouden worden. Is er geene verwaarloosheid of verslapping in den dienst der mark- Hij sloot haar den weg zoo geheel af, dat zij genoodzaakt was terug te keeren en zich weder neer te zetten. Nu haalde zij haar werk te voorschijn, terwijl haar gelaat haar ongonoegen te kennen gaf. De heer Bruce meende een zegepraal be haald te hebben en wilde daarvan gebruik maken. Jufvrouw Geertrui zegde hij wilt ge mij wel het genoegen doen om deze bloemen vandaag in uw haar te dragen Ik draag nooit kleurige bloemen, ant woordde Geertrui, zonder op te zien van het lapje neteldoek waaraan zij bezig was Meenende dat dit aan haren rouw was toe te schrijven (want zij droeg een eenvou dig zwart kleedje) zocht hij uit den ruiker- de witte knopjes uit, en haar deze wederom aanbiedende, verzocht hij haar dat ze om zijnent wil in hare donkere lokken zou vlechten. Ik ben u Wel verplicht, antwoordlij Geertrui. Ik heb nooit schoonere rozen ge zien maar ik ben niet gewoon zulk een toilet te maken, en hoop dus dat gij mij zult verschoonen Dus wilt ge mijne bloemen niet aan nemen 0 ja, met genoegen, antwoordde zij wederom opstaande, als ge ze mij in een glas water in de voorkamer wilt laten zet ten, waar wij er allen genot van kunuen hebben. Ik heb mijne bloemen niet ten g«* bruike voor het. geheele huishouden afgesne den en meegebracht, sprak Benjamin, haj' verstoord. Als gij ze niet wilt dragen, juf* vronw Geertrui, zal ik ze iemand geven die het wel wil doen Dit dacht hij, zou haar ongerust doen worden, want zijne ijdelheid was zoo groo DE or DE Uit het Engelsch. Acht en twintigste hoofdstuk De teleurgestelde minnaar. Het zal spoedig blijken hoe moeilijk zij het bevond dit voornemen ten uitvoer te brengen. Daags na den beschreven morgend kwam de heer Graham tegen den middag uit de stad terug, en zich bij de joDge dames in het voorhuis voegende vouwde hij zijn dag blad open, reikte het aan Kitty over en verzocht haar hem het nieuws voor te lezen. Wat zal ik lezen zegde Kitty, het papier eenigzins met tegenzin aannemende. Het hoefdartikel, als het u belieft. Kitty keerde het blad om en liet hare oogen haastig de kolommen langs gaan, en zegde toen dat zij dat artikel niet vinden kon. De heer Graham zag haar met verba zing aan en wees haar de bedoelde plaats. Zij begon, maar had nauwelijks «enen vol zin gelezen, of de heer Graham stuitte haar door te zeggen L°es zou gauw niet ik kan geen enkel woord verstaan Nu sloeg zij tot het andere uiterste over en las zoo onuitstaanbaar langzaam, dat haar toehoor der haar wederom stuitte, en haar beval het blad aan hare nicht te geven. Bella nam het van de pruilende Kitty over en las het artikel uit, doch niet zonder een paar malen eene plaats te moeten herhalen om ze duidelijker te lezen. Verlangt ge nog iets meer te hooren, mijnheer zegde zij. Ja, wilt ge mij het acheepnieuws eens voorlezen. Bella gelukkiger dan Kitty, vond de plaats en begon, maar duidelijk stootte zij op de verkortingon van sommige woorden, die voor haar geheel onbegrijpelijk waren, en bleef steken. Hoe dom, mompelde de heer Graham, haar het blad bijna uit de hand rukkende niet eens het scheepsnieuws te kunnen le zen Waar is Geer trui Waar is Geertrui Flint Zij is het eenig meisje, dat ik ooit gezien heb, dat iets verstaat. Wilt ge haar eens roepen, Kitty Kitty ging, hoewel schoorvoetend om Geertrui te roepen en zegde haar waarom zij komen moest. Geertrui was verbaasd sedert den dag, waarop zij geweigerd had bij bem. te blijven, had de hepr Graham baar nooit weder verzocht hem voor te le zen. Zij kwam echter terstond, en zich neerzettende op de plaats, die Bella bij de deur had ledig gelaten, begon zij met het scheepsnieuws, en las vervolgens, zonder Hts te vragen, de verschillende andere be richten in die orde, waaraan zij wist dat de heer Graham gewoon was. De oude heer, in zijlnen armstoel achter overleunende. met zij een jichtigen voet op eene ottoinane, die tegenover hem stond keek buitengemeen vergenoegd, en toen Bella en Kitty naar hare kamer waren gegaan, zeg de hij Dat gelijkt naar den ouden tijd, niet waar, Geertrui Daarop sloot hij zijne oogen, en uit zijne diepe ademhaling maakte 1

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2