Lantaarnaansteker, ROSALINDE, Mengelwerk. 57 Ee» en ander. Een goed ïïiseraal abon neert zich aan 0E WEER GALM De zaak Sleinheil. Een lesje. Vlaamsch Toonepl. TUlVDAGlJEFftE, Théalre d Vpres, TROMPETTE, Tombola van den Ouderlingen Bijstand. Tan twaalf maanden. Maar ik stem toe in den diensttijd van vijftien maanden. M. Vandervelde. Binnen het ver toef van twee jaren. De heer minister. De kwestie van vertoef kan niet op staanden voet be sloten worden. - De linkerzijde aanvaardt de afschaf fing der loting. Ingenomen met de be langen der nationale verdediging, biedt zij mij rechtzinnig eene medewerking aan welke ik aanvaard. De linkerzijdezal de geestelijke voor rechte». stemmen. In die voorwaarden zie ik geene hindernis in de afschaffing der plaatsvervanging. (Dubbele salvo van toejuichingen links. Op de banken der liberale linkerzijde roept men Leve het Vaderland De rechterzijde blijft ongevoelig, behalve de heeren Levie, Carton de Wiart, Mabille, De Coster, Verhaegen, die zich voegen bij de toe juichingen der oppositie. Met alzoo te handelen, zegt de heer minister bij het eindigen, ben ik over tuigd de verdediging des lands te ver zekeren. Nieuwe toejuichingen0) M. Woeste zegt dat het de regeering is die tot de linkerzijde gaat. M. Lièbaert, minister van financien. De regeering is verdeeld over de kwestie. De heer minister van binnen- landsche zaken heeft het verklaard. (Beweging] M. Woeste. De heer minister van binnenlandsche zaken gaat over met pak en zak tot de linkerzijde. Het is een nieuwe toestand die ons eene nieu we houding beveelt. De heer minister die zich vereenigd heeft met de linker zijde om zijne portefeuille te behou den.... (Hevige protestatiën). Hij zal van onzen kant dezelfde hartelijkheid niet meer vinden. (Gelach links). De nieuwe toestand zal ons tot eene parlementaire nederlaag en misschien tot eene kies- nederlaag leiden. Maar de dagen vol gen zich op en gelijken malkander niet. De heer minister. Iedereen weet en M. Woeste weet ook dat indien ik op mijnen bank gebleven ben, het is tegen mijnen dank, tegen mijne belan gen. (Toejuichingen rechts) M. Carton de Wiart. Men beschul digt ons links over te gaan. Het is eene beleediging tegen dewelke wij protes teeren. Verscheidene keeren hebben gezaghebbende leden der rechterzijde zich voor den persoonlijken dienst plicht uitgedrukt. Het uur dezer her vorming is geslagen en men moet den heer minister van 't inwendige geluk- wenschen het verstaan te hebben. De toejuichingen die de verklaringen van den achtbaren minister hier onthaald hebben, zullen eenen weerklank vin den door gansch het land. Na eene korte bespreking over de te volgen rechtspleging in de bespreking der artikelen, stelt de heer voorzitter voor de bespreking over het artikel 1 te eindigen. DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. M. Franck legt een amendement ne- i der geteekend door de heeren Levie, Mabille., Vandervelde, Anseele en Mechelynck, en voorschrijvende dat twee jaren na het afkondigen der wet, de soldatendienst van 15 maanden zal zijn voor het voetvolk, de artillerie te voet en van twee jaren voor de troepen te peerd De zitting wordt geheven. De vrachtbrieven op het spoor. Het spoorwegbestuurbetooritzooveel slech ten wil voor het afleveren van formu lieren van vrachtbrieven, dat verschei dene groote huizen het besluit geno men hebben vrachtbrieven voor eigen gebruik te doen drukken. Wil men al de handelshuizen ver plichten hetzelfde te doen om eenige duizenden franken te kunnen sparen Zit de minister der schatkist dan zoo diep in de krot De trekking der Tombola van de ten toonstelling van Brussel zal gehouden worden den len December eerstkomen de, te 9 ure 's morgens, in de Militie zaal van het Stadhuis te Brussel. De vragen in de Kamer. In den loop van den gesloten Kamerzittijd werden niet minder dan 1182 vragen naar inlichting aan de bevoegde depar tementen gesteld. Daaronder waren er 459 gericht tot den minister van spoorwegen. Er is dan ook in dit departement een bijzondere dienst ingericht om de ge stelde vragen te beantwoorden. Gouden woorden. Uit New-York wordt gemeld dat Peary, de Noord poolreiziger, het aanbod van ean uit gever aangenomen heeft een beschrij ving van zijne jongste ontdekkingen te leveren aan zes frank per woord. Het is het hoogste eereioon dat een Amerikaansch uitgever zal betaald hebben. Voor zijne reisbeschrijving door Afrika bekomt oud-president Roosevelt slechts vier frank per woord. 's Rijks weerbaarheid. DeBelgische Turn- en Sportbonden hebben aan de Kamer, uit naam van hunne 200,000 leden, een verzoekschrift gericht, vra gend dat het grondbeginsel der oplei ding tot den wapenhandel in de school en daarbuiten, worde geschreven in de nieuwe legerwet, en dat den jonge lingen die bewijs geven van eene dege lijke voorbereidende opleiding een merkelijke vermindering van diensttijd worde verleend. De zaak Steinheil, welke voor de Assisen van Parijs kwam, heeft tien zittingen gevergd. De gansche wereld was in opschudding met dit proces. Zaterdag nacht rond 1 uur, had slechts de uitspraak der jury plaats. Met krachtige stem zegt de voorzitter derjury Op mijn eer en geweten, voor God en voor de menschen, is het antwoord der jury neen op al de vra gen. Op bevel van den voorzitter wordtde beschuldigde binnengebracht. Zij wordt om zoo te zeggen gedragen door twee bewakers. Ten gevolge van de uitspraak der jury, spreekt het hof Mevr. Steinheil vrij. Het is, schijnt het, met 9 stemmen tegen 3 dat Mev. Steinheil is vrijgespro ken geworden. Toen zij hare vrijspraak boorde, viel Mevr. Steinheil in bezwijming. De be wakers en de geneesheeren snellen toe en dragen haar weg, terwijl het volk aan haar verdediger eene grootsche ovatie brengt. Mevr. Steinheil keerde later niet naar S' Lazare terug. Zij zal op den buiten verblijven. Toen het nieuws der vrijspraak van Mevr. Steinheil was gekend rondom het Justitiepaleis, werd er gejuicht, maar tevens gefloten. Er was verbazend veel volk. Te 2 uur 05 hoorde men het rumour eener automobiel welke den koer van het Justitie-paleis verliet en naar de Pont-Neuf reed. Daarin zat Mevr. Stein heil. De man die van bobbin-boy (haspel jongen in een weverij) tot miljardair wist op te klimmen, is behalve finan cieel genie, ook humorist. Bertha von Suttner, die onlangs zijn gast was op zijn sprachtig slot Skibo Castle, in Schotland, verhaalt daarvan treffende staaltjes. Van haar vernemen wij ook, hoe Carnegie eens op zijn humoritische wijze keizer Wilhelm een lesje gaf. De keizer klaagde, dat hij nooit kon gemist worden, altoos op alles toezicht moest hebben, niets aan anderen kon over laten. Carnegie vroeg vergunning den kei zer een anekdote te mogen vertellen, maar Z. M. moest er niet boos om wor den. Vertel maar op, zegde de keizer. Bij ons in Amerika was eens een eigenaar van een groote fabriek die zich altoos zeer afmatte met de leiding der zaak, die zich nooit rilgt gUnde maar die alles zelf bestuurde persoon lijk zijn bevelen gaf, en nms aan ande_ ren wilde overlaten. Zijn bestuurder haalde hem eindelijk, toen hij weer zoo klaagde over de drukte, 0ver, om een uitstapje te maken naaf Europa. Wat bij deed. En toen hij ,verslerkt, frisch. opgewekt en vrooljjk terug kwam, riep hij zijn bestuurjer p,ij de eerste ontmoeting toe Gij kjnt u vol strekt niet voorstellen, hoe rustig ik mij gevoelde, toen ik eerst 4 fabriek achter mij had! Waarop de bestuur der, uit den grond van zijn hart ant woordde. En wij dan, mijnhejr De keizer zegde niets, maar lachte groen. II O NGEB, La troupe du Theatre de Tournai, qui a obtenu un succes inespéré lors de la representation de Lakmé, nous reviendra Mardi, 23 Novembre pro- chain. Elle interprêtera' une operette mili taire, toute nouvelle, créée a Tournai, 011 elle obtint un légitime succès, MADEMOISELLE Opérette militaire en 3 actes. OF DE TWEEDE DEEL. Eerste Hoofdstuk Ware beleefdheid. Zij ging nu de schilderijen aan de wan. den bezichtigen, maar was nog niet ver daarmede gekomen, toen zij zich naar Geertrui omkeerde en vroeg, wederom hard genoeg om duidelijk gehoord te worden Geertrui, me lieve, wat hebben zij met de tweede vrouw gedaan Geertrui zag haar verwonderd aan. en nu verbeterde jufvrouw Pace haar gezegde dooi- te vervolgen O, bet is het afbeeldsel, dat ik meen het ori gineel, dat weet ik wel, is al reeds lang verdwenen maar waar is hef afbeeldsel van de tweede meesteres Graham Het heeft altijd daar gehangen, als mi]n geheu gen mij niet bedriegt Geertrui fluisterde een antwoord op deze vraag, en jufvrouw Pace hield daarop de volgende hoorbare alleenspraak Op den zolder Nu, nu, dat is de loop der natuur. Het nieuws wischt zelfs de herinnering van het oude uit. Zij haakte nu haren arm in dien van Geertui en nam deze op hare verdere ont dekkingsreis mede. Toen zij de kamer was rondgewandeld, bleef zij voor degroep jonge lieden staan, die haar bijna niet zonder lachen konden aanzien, begroette den heer Bruce als eene oude kennis en verzocht om haar bij het lid van het departement van oorlog, gelijk zij luitenant Osborne noemde, in te leiden. Kitty deed zulks met groote deftigheid, es bood tevens den luitenant aan Gerrtrui, zich heimelijk verontwaardigende dat hare tante niet had goedgevonden die plechtigheid te verrichten Daarop werd voor jufvrouw Patty eenen stoel gezet, en voegde deze zich bij het gezelschap, waarmede zij tot aan h it diner bleef zitten praten, terwijl Geertrui zich weder naar Amelia's kamer begaf. Aan tafel had Geertrui, naast Amelia gezeten welker behoeften zij altijd zorgde te voorkomen, en met jufvrouw Patty aan den anderen kant, geenen tijd om op iemand anders te letten, tor. groot verdriet van den heer Bruce, die verlangde dat. zij zijne in het oog loopende beleefdheid voor Kitty zou opmerken, welker haar met zijne mosroos- jes was versierd, ierwijl een vergenopgd glimlachje hare trekken verhelderde. Bella was insgelijks zeer in haar schik over de galante bewondering van haren jon gen officier, en niemand was genegen de twee weltevredenemeisjes in haar genoegen te stooren Nu en dan echter trok een gezeg de van jufvrouw Pace onweerstaanbaae de aandacht van alle aanwezigen, en wekte of een gelach op dat het opzettelijk moest uit lokken, of wel eene vroolijkheid. ffie hoewel misschien ontijdig, tochonbedwingbaar was. De heer Graham behandelde jufvrouw Patty met de grootste beleefdheid en oplet tendheid, en mevrouw Graham, die, wan neer zij dit verkoos, zeer lieftallig kon zijn, en gaarne stof tot lachen had, spaaarde geene moeite <m de oude jufvrouw tot spre ken uit te lokkeu. Zij bevond bovendien dat juf. Patty alle menschen kende, en over bijna iedereen, die 't onderwerp van het gesprek werd, iets nuttigs of komieks wist te zeggen. De heer Graham lokte haar ein delijk uit om over zich zelve en hare een zame levenswijs te spreken; en Fanny Bru ce, die naast haar zat, voeg haar rondweg, waarom zij nooit getrouwd was. Och, jonhe juffer, antwoordde zij, wij wachten allen onzen tijd af, en ik kan er nog wel toe overgaan om een levensgezel te kiezen. Dat moet gij doen, zegde de heer Gra ham hierop. Gij hebt geld, jufvrouw Pace, en dat moest gi] met een knap en zuinig man deelen, De heer Graham kende haar zwak. Ik bezit slechts een onbeduidend we- reldsch vermogen, antwoordde jufvrouw Pace, en ik ben zoo jeugdig Diet meer als ik geweest beu maar ik zal toch misschien nog Wel een levensgezel naar mijnen zin vinden. Ik keur den echteo*staat zeer goed en heb een jong man in het oog. Een jong man riep Fanny Bruce lachend uit. 0 ja. jonge juffer, zegde jufvrouw Patty. Ik ben eene liefhebster van de jeugd en van ai wat modern is. Ja, ik klamp mij aan het leven vast ik klamp mij aan bet leven vast. Zeker, merkte mevrouw Graham nu aan, jufvrouw Pace moet met iemand trou wen, die jonger is dan zij, iemand wien zij al haar vermogen kan nalaten, als hij haar mocht overleven. Ja, liet de heer Graham hierop vol gen, tegenwoordig zoudt ge niet weten hoe een testament te maken, of ge moest al uw - i u.t <r-- if-" Zondag 21n dezer geeft de "Vlaamsche Sterhare tweede vertooning voor het too- neeljaar. Worden opgevoerd blijspel met zang in een bedrijf, woorden van Jules Tasseel, muziek op oud-vlaam sche liederen bewerkt door Finnic Harteel drama in een bedrijf door Nestor de Tière. zangspel in 3 bedrijven door E. Rosseels. Aan volk en toejuichingen zal het er nog maals niet ontbreken, de goede faam der Vlaamsche Ster staat er borg voor. Allen op post, en leve, leve lang de Vlaamsche Ster 1 Wij bevelen vurig onzen stadsgenooten de tombola aan ingericht door de Maat schappij van Onderlingen Bijstand, de Oud-Leerlingen der Stadsschool van Yper. Deze machtige uitnemende menschlie- vende maatschappij is vast besloten den weg der hervormingen en der heilzame maatregelen ingetreden om hare werking geld hieraan Geertrui laten ik denk haast dat zij er goed gebruik van zou maken. Dat zou zeker een punt van belang voor mij zijn, antwoordde jufvionw Pace ik zou ijzen van de gedachte dat mijn beetje spaargeld verkwist zou worden Ik weetwel dat er meer dan een overvloed van arme lieden bestaat en velen blij zouden zijn met een bezet maar ik ben niet voornemens zulke lieden iets te geven. Neen, reen,aan zulken geef ik niets. Neon, neen, ik heb andere voornemens. Jufvrouw Pace, zegdede heer Graham, hoe is het met de famillie vangeneraal Pace? Alleu dood Antwoorde jufvrouw Patty snel allen dood ik heb een pel grimstocht gedaan naar het graf van dien tak der familia Het was een treurig en tref fend schouwspel, vervolgde zij op weemoe- digeu toon. Een plekje gra-, met een ijzeten hek omzoomd, en iri het midden een heer lijk monument van wit marmer, waarin pij allen begraven liggen bet was zoo zuiver als albast en daarop stonden deze regels ge beiteld Pace Wat waren de regels? vroeg mevrouw Graham, die meende dat zij niet wel had i gehoord. I Pave, uic» rouw. Pace, niet meer Hoe ernstig het onder we- p ook was, liep toch een gesmoord ge ach den geheelen kring rond en mevrouw Graham bemer- I kende dat Kitty en F«nny weldra in een onweerstaanbaar geschater zouden uitbar- j sten, gaf de dames eenen wenk om op te staan. De heeren hadden geenen lust orn te blij ven zitten en volgden de dames naar het ruime voorhuis, welks verfrisschende koelte iedereen uitlokte om het heetst,- van den dag door te brengen. (Wordl Voortgezet.J

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2