d'Extension Universitaire MM. Colaert en Van Merris Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 25n November 1909. 5 centiemen. Zesde jaar. Nr 2, CEKCLE DÉTUDES Volcans el Tremblements cle Ter re L'I mpérialism e. Les gr an des découvertes géographiques contemporaines Gemeenteraad van Yper. De Klerikale» van 1884 lol 1909. Eendracht maakt Macht. CCSf'hi i tH'tuff' ff CS fff'fff fff/SVires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, üixmudestraat, ur 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale e i Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. ET Y P R E S. Dimanche 28 Novembre 1909, a 15 heures, Conférence avec projections lumiiieuses. sujet par M. Georges GOSYNS, assistant a I'Université libre de Bruxelles. Dimanche 5 Dëeembre 1909, a 15 heures, Conférence de M. Michel HUISMAN, professeur a la faculté de philosophie et lettres. sujet A dater du 16 Janvier 1910 Cours de M. Ie prof. PERGAMENI avec projections lutnineüses. Openbare zitting van den Zaterdag 13a November 1909. De openbare zitting wordt om 5 ure 15 m. geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Golaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Biebuyck, Begerem en Boone, Raadsleden Van- derdonkt, Secretaris. Afwezig de heer Struye. Het proces-verbaal der laatste zitting, geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedge keurd. 1) Stadseigendommen Verpachting der damwegen uan de vaart. De verpachting der damwegen van de vaart, waartoe er overgegaan is ge weest den 16 October laatstleden heeft de som van 2,108 fr. bereikt. De voor gaande verpachting was van 2,175,50 fr. Goedgekeurd. 2) Stadseig endommen Verkooping van Grond. De heer Voorzitter herinnert dat bij de laatste zitting eene vraag gedaan is geweest van aankoop van grond. Wij hebben nieuwe vragen ontvangen en wij moeten dus tot de openbare aanbe steding overgaan. Het geldt twee perceelen grond, 13*5, 't zij 65 vierkante meters en 7x5, 't zij 35 v. m. gelegen op de Ma- loulaan, palande aan de eigendommen Legon en Vandenbossche. De instel is 15 fr. den v. m. Goedgekeurd. 3) Openbaar onderwijs lijst der recht hebbenden tot het kosteloos onderwijs. De heer Voorzitter geeft lezing der beslissing genomen door het Bareel van Weldadigheid en het getal recht hebbenden tot het kosteloos onderwijs vaststellende, tot 1,500, hetgeen aan 8 fr. per hoofd, op 12,000 fr. komt. Gunstig advies. 4) Huishoud klas der Mariaschool. Rekening 1908 begrooting 1910. De rekening 1908 beloopt in ont vangsten en in uitgaven tot de som van 1940 fr. De heer Voorzitter verzuimd lezing te geven van de begrooting in de dagorde vermeld. Goedgekeurd. 5) Burgerlijke Godshuizen Rekening 1908 Overbrenging van credieten. De heer Voorzitter geeft lezing van eenen brief der Godshuizen, de toela ting vragende om overbrengingen te doen van credieten der rekening 1908. Hij geeft er den uitleg van. M. D'Huvettere vraagt of er zal mel ding gemaakt worden van deze veran deringen in de algemeene rekening. M. Colaert. Zekerlijk. Daar er insgelijks overdragingen zijn in de rekening Godtschalck, zal er moeten overgegaan worden tot twee stemmingen. De Raad keurt met eenparigheid de overbrenging van credieten goed der twee rekeningen, min de onthouding van M. Fraeys, voorzitter der Godshui zen. 6) Burgerlijke Godshuizen aankoop van onroerend goed. Het geldt een huis gelegen in de Bukkerstraat van eenen inhoud van 62 centiaren en palende aan de eigendom men der Godshuizen. Dit huis, geschat op 1,500 fr. door den schatter der stad, is aangekocht geweest voor 1,275 fr. Gunstig advies. 7) Burgerlijke Godshuizen Verpach ting van jachtrecht eener weide. De godshuizen hebben aan M. Emiel Babau de Roriff eigenaar te Yper, het jachtrecht toegestaan op eene weide van 62 aren 30 centiaren, verpacht aan den heer Engel Deheere. Hetjachtrecht begint den ln Januari 1909 en eindigt den 31 December 1911. Gunstig advies. 8) Eeredienst begrooting 1910 der S' Pieterskerk. Deze begrooting beloopt in ontvang sten en uitgaven tot de som van fr. 78,030-76. In dit cijfer zijn de herstel lingswerken gerekend. Goedgekeurd. 9) Bodendienst tusschen Yper en Belle. De heer Voorzitter. De heer Poel mans, voerman te Belle, heeft de toe lating gevraagd eenen regelmatigen dienst te doen tusschen Y'per en Belle langs Locre. AI de voorgeschreven formaliteiten zijn vervuld geweest. Het koninklijk besluit zal kortelings verschijnen. M. D'Huvettere. Het is in vervan ging van den tram. M. Begerem. Het zal een locomo biel zijn. M. Colaert. Neen, een autobus. Wat de kwestie van den tram be treft, het zijn nog altijd dezelfde hin dernissen die zich voordoen. Er is nochtans eene lichte verslapping. Ik heb laatstmaal een onderhoud ge had met M. Plichon, volksvertegen woordiger van het Noorden, en M. Moeneclaey, meier van Belle, lid van den algemeenen Raad. Deze heeren zullen aandringen bij de regeering. Hopen wij dat "welhaast de tolrechten zullen verminderd zijn, want nu zijn zij overgroot Alzoo voor de kleine lijn van Nieuwkerke naar Steenwerck, moest de nationale Maatschappij jaar lijks 3,600 fr. betalen. Te Steenwerk, om de trams te onder zoeken, samengesteld uit 3 of 4 rijtui gen in 't geheel, is er een gansch per soneel van het tolbestuur een be stuurder, agenten, een opzichter en eene doorzoekster. Ter oorzaak der traagheid waarmede deze agenten de trams onderzoeken, gebeurt het dat deze merkelijke vertragingen onder gaan. Zoolang deze staat van zaken zal be staan, zal er niets te doen zijn voor den tram van Yper naar Belle. M. D'Huvettere. Is er geene we- derkeerigheid Kan de belgische re geering dezelfde rechten niet uitoefe nen tegenover de fransche regeering De heer Voorzitter. Neen, de bel gische regeering heeft meer vertrou wen. M. D'Huvettere. Indien het geen misbruik maken ware van uwe welwil lendheid M. de Burgemeester, zou ik u nog eene inlichting vragen. M. Colaert. Gij maakt er nooit misbruik van, M. D'Huvettere, M. D'Huvettere. Het schijnt dat de trein die ten 5 h. 25 m. s' morgens uit Yper vertrekt in bestemming voor Rousseiaere in aansluiting voor Brus sel, dikwijls te laat aankomt, wat den trein voor Brussel doet missen. Een plaatselijk blad heeft zich met deze zaak beziggehouden. M. Colaert. Zoodra ik deze nota in gemeld blad gezien heb, heb ik ze uit gesneden en gezonden naar den be voegden minister. Het ware inderdaad overbodig eenen nieuwen trein te ma ken waarvan wij ons niet kunnen be dienen. Deze klacht is zeer gegrond (1). De Raad vergaderd in geheime zit ting en de openbare zitting is ten 5 3/4 u. geheven. twee ootmoedige en onderdanige vertegenwoordigers van de priester- en kloosterpartij in de Kamers heb ben, even ais de andere klerikalen van dezelfde soort, tegen de afschaf fing der militaire plaatsvervanging gestemd. Volgens die mannen moest het hatelijk militiestelsei blijven bestaan alhoewel meer dan de drie vierden der bevolking zich sedert lang daar tegen verklaard heeft. Nu, heeft de loting een over blijfsel van voorgaande eeuw dat alle jaren gelegenheid gaf aan balda digheden en slemperij, voor immer gedaan. De rijke en begoede lieden zullen (i) Maar wat niet gegrond is, zijn de be weegreden ingeroepen door het vlaamsch orgaan Het Nieuwsblad van Yper. Inder daad, het legt de verantwoordelijkheid op het personeel der statie van Yper. Is het wel zeker van hetgeen het beves tigt Wij denken dat het zich wonderlijk vergist en dat het personeel der statie van Yper geenszins verantwoordelijk is van deze verachteringen. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. ld. voortaan met geld hunne zonen niet meer kunnen vrijstellen van het va derland te dienen en het desnoods te verdedigen. Deze plicht viel uitslui- telijk op de zonen van den kleinen burger en den werkman. Alzoo wordt een einde gesteld aan deze onrechtveerdigheid. Eere en dank aan de honderd ware vaderlandsche volksvertegenwoordi gers die den persoonlijken dienst plicht gestemd hebben Zij hebben recht op de erkentenis van het volk. Hunne namen zullen voor eeuwig in 's lands geschiedenis geboekt staan. Enkel zullen MM. Golaert en Van Merris en de andere aanhan gers van M. Woeste de goedkeuring verwerven van de priesters, semina risten, zielverkoopers en laffaards (Vervolg). Hoe hebben de klerikalen gedu rende hunne vif-en-twintigjarige re geering hunne beloften, die zij in 1884 deden, volbracht De kieswetten. De kieswetten zijn een mengelmoes van al wat de klerikalen toelaten kan in hun voordeel bedrog te plegen. Er zijn voorzeker geen tien Belgen in staat zonder voorafgaande berei ding te zeggen wie er Kiesrecht heeft voor de Gemeente Provintie Senaat Kamers met verklaring wanneer men i, 2, 3 of 4 stemmen heeft, hoe men moet of mag kiezen, enz. want dat verschilt voor elke soort van mandaat. Elke Belg, al is hij werkman of boer, indien hij zijne plichten vervuld als burger is zoo waardig als wie ook en moet dan ook zooveel recht heb ben als al zijne medeburgers. Er is maar een stelsel om het be drog en de schelmerijen onmogelijk te maken Elk man zijne stem, elke partij hare vertegenwoordiging. Het bedrog der klerikalen is tot in de WEtgevende Kamers gedrongen, daar vervalschte ze de stemming door te stemmen voor afwezigen er zijn ja, vele eerloozen in de klerikale partij De sociale wetten. Over eenige jaren, daags voor eene verkiezing, stemden de klerikalen de fameuze pensioenwet, wel bekend onder den naam de almoes van 9 centen daags. Dat pensioen wordt niet geschon ken aan alle oude werklieden, men moet vele formaliteiten vervullen om er aan te geraken, men moet arm zijn als een bedelaar, geen herbergs- ken houden, geene kinders hebben die iets verdienen, enz. dan, als men in de gratie staat der klerikalen, be komt men op Ó5jarigen ouderdom 9 centen pensioen daags, omtrent ge noeg om er een kat mede te onder houden. In 1911 is dat pensioen geheel af geschaft, dan zal niemand nog iets bekomen tenzij hij er zelf voor ge spaard heeft. DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1