Lantaarnaansteker, leuis. persoonlijke dienstplicht is gestemd ï)e plaatsvervanging is afgeschaft Mengelwerk. 58 In de Earner. Nieuwe treinen. Al hunne sociale wetten zijn op denzelfden kam geschoren, in schijn is het iets, maar in werkelijkheid is het niets. De scholen. Ik zegde reeds een woord over het onderwijs. In 1884 verweten de kle rikalen het liberaal goevernement, dat het duizenden verspilde om scho len te bouwen als paleizen. Sedert dien zijn de scholen verval len, men zet nu scholen die aan schu ren en stallen gelijken waarde lucht zoo slecht is als het onderwijs, de klassen zoo bekrompen als de politiek der klerikalen. Maar integendeel heeft men gevan genissen gebouwd als kasteelen, rasphuizen als kerken zoo groot en gendarmerien als paleizen. De kinderen van 't volk zitten in koten Dieven en moordenaars in prachthuizen De klerikalen verbieden het werk van de kinderen onder de 14 jaar, maar vergeten er bij te voegen dat de plaats dier kinderen is in de school. Duizenden kinderen loopen in Bel- gie alzoo op de straat en genieten geen het minste onderwijs. De godsdienst. De klerikalen schermen voortdu rend met de woorden God en Gods dienst. Maar waarom werpt de geestelijk heid zich hals over kop in den politie- ken strijd Ja, waarom De plaats van den priester is niet in de politiek, de politieke priester zaait haat en twist zijne plaats is in de kerk en niet verder. Hij ver laagt den godsdienst en miskent zijne zending als hij politiek maakt en moet dan niet verwonderd zijn, indien hij als politiek man wordt be streden. De liberalen willen den godsdienst buiten de politiek. In het volgende nummer zeg ik nog wel iets meer. Waarom hebben de Belgen het verplichtend onderwijs niet DE De persoonlijke dienstplicht is ge stemd. De armen zullen niet meer alleen DE LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. TWEEDE DEEL. Eerste Hoofdstuk Ware beleefdheid. Jufvrouw Patty en Fanny Bruce Jwon- gen de onwillige Geertrui om z ch bij het gezelschap te voegen mevrouw Graham, die nooit haar namiddagdutje verzu'inde, was de eenige die zich verwijderde. Zoo algemeen was de belangstelling die jufvrouw Patty gaande maakte dat er geene afzonderlijke gesprekken werden aange knoopt, en iedereen slechts zat te luistaren naar hetgeen de oude vrouw zegde. Bella, wier gezichtje eene eenigzins min achtende uitdrukking behield, beproefde nu en dan de gedachten van luitenant Osborne eene andere richting te geven maar Kitty was zoo opgetogen over de origineele aar digheden van jufvrouw Patty, dat zij geen afzonderlijk gesprek poogde te beginnen terwijl de heer Bruce naast haar zat en aan haar vermaak deel nam. scheen zij meer dan vergenoegd te zijn, Toilet en mode, twee geliefkoosde onder werpen van jufvrouw Patty, werden nu op het tapijt gebracht, en na tamelijk lang te hebben uitgeweid over hare zuchj voor het naar de kazern kunnen gezonden worden om hun leven in gevaar te stellen, 't zij om de orde en de eigen dommen te beschermen, in geval van oproer, 't zij om 't land te verdedigen in geval van oorlog. De rijken zullen zich niet meer voor een handsvol goud kunnen vrij- koopen. Arm en rijk zullen voortaan op gelijken voet in dezelfde rangen die nen, zijde aan zijde gaan, malkander beter leeren kennen en waardeeren. Alleen de geestelijken worden ont slagen van den soldatendienst en zullen naar de kazerne niet moeten gaan. Ziedaar de heugelijke tijding welke in alle dorpen, tot in de verst afgele gene gehuchten, moet bekend ge maakt en debeteekenis ervan bespro ken worden. Sedert jaren hebben wij, liberalen, niet opgehouden den persoonlijken dienstplicht aan te bevelen en er voor te strijden. Ontelbaar zijn de spotternijen en scheldwoorden welke wij ons daar door al dien tijd op den hals getrok ken hebben. Zoowel in de klerikale gazetten als van op de preekstoelen, werden wij op de hevigste wijze be- kampt en gelasterd. Wij moeten geen twee maanden achteruit gaan om katholieke gazet ten te vinden waarin wij aangevallen werden, omdat wij zoo hardnekkig den persoonlijken dienstplicht aanbe volen en de plaatsvervanging als een menschonteerende instelling schand vlekten. Vooral de zoogenaamde volksge zinde pastoorsgazetjes, gelijk Nieuws van den Dag, Landwacht, enzhadden het geweldig tegen ons en verlaagden zich door de plaatsvervanging te blijven verdedigen en op te hemelen, ter miskenning van de werkersklas, ten veordeele van de rijke burgers, die maar in hun kas te gaan hadden om zich, voor een handsvol goud, van een vaderlandschen plicht te ontma ken. Vele van die katholieke gazetjes, waardoor wij zoo lang en zoo nijdig over den hekel werden gehaald, gaan zich nu inspannen om de voordeelen van den persoonlijken dienstplicht op te hemelen. De politieke geestelijk heid, pas twee maanden geleden, op 't groot congres en jubelfeest van Mechelen, bezwoer de katholieke partij de plaatsvervanging te behou den en den persoonlijken dienstplicht schoone, gelijk zich dat in de kunst der wollennaaister en modemaakster ten toon spreidt, stond zij zeer bedaard op en naar Bella toegaande (de eerige in het gezelschap die haar scheed te willen vermijden) begon zij de stof van haar kleedje te bezichtigen, en verzocht zij haar eindelijk om eens op te staan en haar goed te laten zien hoe het gemaakt was, daar, gelijk zij verklaarde, de beschrijving van zulk een modern en mees- terlij kunstwerk e. u feest zou wezen voor de ooren van sommigen harer jeugdige vriendinnen Bella weigerde met verontwaardiging aan dit verzoek te voldoen en schudde de hand der oude jufvrouw van zich af, alsof de aanraking daarvan haar zou besmetten, Sta toch op, Bella, zegde Kitty zacht, wees zoo stuursch niet. Waarom ctaat gij zelve niet op, ant woordde Bella, en laat u eigen kleedje zien, om haar een model maar te laten nemen voor hare gemecne kennissen Zij heeft het mij niet gevraagd, zegde Kitty hierop maar ik wil het toch met alle genoegen doen. als gij zoo goed wilt zijn om het te bezieu. Jufvrouw Pace, ver volgde zij vroolijk, zich voor de weetgierige oude jufvrouw plratsends, bewonder mija kleed maar op uw gemak, en neem er een patroon van als ge wilt 'k zou trotsch we zen op die e<-r. Ditmaal had Kitty hetgeen te verwon deren was een kleedje aan, dat wel be zien mocht worden. Jufvrouw Patty maakte vele aanmerkingen, vooral over den sleep, gelijk zij de noodlooze en hinderlijke engte van den rok noemde en toen hare nieuws gierigheid bevredigd was, begaf zij zich weder naar hare plaats, eerst achterom kijkende om te zien of haar stoel nog was als een maatschappelijk gevaar te verwerpen. Welnu, de politieke gees telijkheid zal geen drij maanden wachten, om in alle dorpen, in alle tempels gods, van op den stoel der waarheid te ver i.ondigsa dat zij, die alle lasten op 't volk wilte laten druk ken, die zich nogmaals van den sol datendienst vrij weet te doen stellen, dat zij boven alles volksgezind is en de katholieke partij geholpen heeft ten einde de menschonteerendeplaats- vervanging af te schaffen en den persoonlijken dienstplicht te doen zegepralen. Werklieden en boeren, gij zult niet vergeten welke droevige, anti- volksgezinde en onvaderlandsche rol de aanvoerders van de klerikale partij zoo lang hebben gespeeld. Gij zult niet vergeten dat de liberalen alléén zoo lang ten uwen voordeele geleden en gestreden hebben, ten einde meer gelij kheid en meer recht vaardigheid te bekomen. Maar er is nog zoo veel onrecht in andere richtingen te herstellen. Er zijn nog zoovele misbruiken uit te roeien waaronder vooral de lagere klassen te lijden hebben en waarte gen de klerikale partij, gesteund door de bevoorrechte heerschzuchtige geestelijkheid, niet willen opkomen. Gij zult echter zooveel geduld niet meer hebben, gij zult niet langer meer de miskenning en den dwang blijven verdragen welke zij op u lieten wegen. Gij ziet nu eens te meer dat de ware volksgezindheid, ge steund op een geest van gelijkheid en rechtvaardigheid, laags den kant van de liberale partij heerscht en dat gij, van haar alleen, meerrecht, meer vrijheid, meer voorspoed moogt ver wachten. Daarom aan 't werk om in 1910 de klerikale partij eene welverdiende les te geven Waarom hebben de Belgen 't al gemeen zuiver stemrecht niet In de zitting van 9 November heeft M. Buyl de volgende vraag gesteld aan den Minister,van openbare werken Landbouwers van Reninghe kla gen dat zij hun vee in de weilanden niet kunnen laten, daar deze reeds sedert eenige dagen overstroomd zijn. Denkt de heer minister Met dat hij zou dienen te vragen aan zijnen inge nieur van Nieupoort dat hij bet noodi- ge zon doen om de wateren te doen zinken blijven staan, en toen met kleine treedjes en gedurig nijgende achteruit stappen. Fanny Bruce, die bij haar stond en op merkte dat zij juist berekend had hoeveel treedjes zij ooodig had om hare plaats te bereiken, sloeg hare hand aan de leuning van de stoel, als om dien weg ie trekken, en door eenen glimlach en eenen wenk van Isabella aangemoedigd, deed zij dit inder daad, wel niet ver, maar toch ver genoeg om de oude jufvrouw aan eenongeiuk bloot te stellen. Toen jufvrouw Pace wilde gaan zitten, miste zij das haren stoel en m gevallen zijn maar Geertrui, die op Fanny's bedrijf had gelet, schoor fne om haar n®g tijdig te grijpen, en wi«,p tevens een verwijtenden blik naar Fanny, die zich verlegen om keerde, maar dit doende toevallig op den jichfigen voet van den heer Graham trapte, zoodat dezen eenen uitroep van pijn ont snapte. j Fanny, zegde de heer Bruce, bie alleen 1 het laatste had gezien, >k wenschte wel dat gij wat beleefdheid kornlet leeren.. Van wie zou ik die moeten leeren j antwoordde Fanny snibbig. Van u 1 Benjamin keek zeer verstoord, maar ont hield zich van te antwoorden, terwijl juf- urouw Pace die zich nu van haren schrik had hersteld, het woord nam eu sprak Beleefdheid 1 0, eene schoone maar zeldzame deugd zeer zichtbaar ontwikkeld evenwel in de manieren van mijne vriendin Geertrui, die ik niet schroom te zeggen dat wel eene prinses zou voegen, lsabelle lachte schamper. De luitenant Osborne, zegde zijvindt ge niet dat jufvr. Devereuz elegante manieren heeft? Buitengemeen, antwoorde de luite nant, de houding waarmede zij gezelschap De heer minister heeft geantwoord Het zwellen der wateren, die zich laatstmaal voorgedaan heeft op den Yzer, en dat ten anderen niets buiten gewoons heeft in dit jaargetijde, heeft opgehouden. De gewone maatregelen zijn intijds genomen geweest om het aflaten dezer zwelling te bewerken Maar er blijft altijd in het lage gedeelte der Broeken van Reninghe eene zekere hoeveelheid water die men onmoge lijk kan aflaten zonder de scheepvaart te onderbreken die op dit oogenblik zeer geweldig is. Ik zal de maatregelen onderzoeken die kunnen genomen worden om den .toestand te verbeteren waarover men klaagt. Een goed Siberia! abon> neerf zich aan DE WEER. faUiLÜ »u De heer minister van spoorwegen komt eindelijk de inrichting te beslis sen van een nieuwen trein van Pope- ringhe naar Kortrijk, volgens de hier navolgende uurtabel Poperinghe, vertrek ten 5 ure 31 Vlamertinghe, 5.4-0 Yper, 5.48 Co- men, 6.4 (aansluiting van Rijsel ten 5.53 en naar Rijsel ten 6.15)Wervick 6.10 Meenen, 6/18; Weve!ghem,6.26; Kortrijk, aankomst ten 6 ure 34 en aansluiting naar Gent (Zuid) teu 6.55 en naar Rousselare ten 6.58. Wat meer is, de trein nr 3699, ver trekkende van Kortrijk ten 20/10 en aankomende te Comen ten 20.46, zal verlengd worden tot Poperinghe. Be uurtabel is alzoo vastgesteld Comen, vertrek ten 20.52 (aanslui ting van Rijsel ten 20.40) Yper, 21.8 Vlapiertinghe, 21.14 aankomst te Po peringhe, ten 21.22. Deze trein zal de onmiddelijke aan sluiting geveVi te Kortrijk aan den iaat- sten trein vertrekkende van Brussel ten 18 u. 29 m. Het is oogenschijnlijk iets, maar het is nog zeer weinig. Yper en Po peringhe zullen er een zeker voordeel bij vinden, maar het overige van het arrondissement, het Zuiden b. v. dat zoo eenpariglijk eene aansluiting vraagt bij het vertrek van Brussel (Noord) omtrent 17 ure, vindt er geen voordeel bij. Van een anderen kant, had men ons als vergoeding aan de verhoo ging van tarieven, welke men ons ontvangt, als zij rebeptie-dag heeft, is de gratie zelf Van wie spreekt gij vroeg Kitty. Vu mevrouw Harry Noble Wij spraken van jnfvrovw Devereru, antwoordde Bella maar mevrouw Nobieii ook zeer elegant. Dat geloof ik ook, zegde de heer Bruce hierop. Hoort ge wel, Fanny Wij hebt" een model voor u gevonden gij moet m®' vrouw Noble maar nreolgen, ik weet niets van mevrouw Noble, antwoordde Fannv. Ik zal liever jufvrouw Flint maar tot voorbeeld nemen JufvroaV Geertrui, vervolgde zij, met erhen ernst, dien Geertrui te recht, begreep dat haar be rouw over hare vroegere lompheid moest uitdrukken, hoe zal ik toch beleefdheid lee- rer Weet ge nog wel, zegdeGeertrui zacht sprekende, en meteenen veel beteekenendeü uli-k, wat uw muziekuieesrer u raaddv oin met uiterukking te leerrn spelen ik zou u denzelfden regel geven om in beleefdhsid te vorderen. Fanny kreeg een hoogen blos. Wat is dat zegde de heer Graham- Laat eens hooreri, Fanny, wat is Geertrui- des regel van beleefdheid Zij zegde maar. antwoordde Fanny, dat het dezelfde was, dien mijn muziek meester mij verleden winter gaf. En wat zegde hij vroeg haar broedt- met zichtbare belangstelling. Ik vroeg mijnheer Herman, antwoord de Fanny, hoe ik met uitdrukking zou l®6' ren spelen, en hij zegde Gij moet uw har aankweeken, jonge juffer gij moet u* hart aankweeken. Wordt Voortgezet.} OF DB öissaii L ssa&a

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2