d'Extension U ni ve r si tai re Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, December 1909 o centiemen. Zesde jaar. l\r 5. CERCLE R'ÉTUDES L'l mpérialisme. Les gr an des découvertes géographiques contemporaines De plaatsvervanging afgeschaft Hoerah Triomf Overal ruzie In de kamer. Voor de helper-lijnleggers van den Telegraaf. Eendracht maakt Macht. Vet'Schijnende des ifonderdttffS. Vires acqnirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, bixmudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Beetuerlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Uijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen I fr. id. ET Y P R E S. Dimanche 5 Décembre 1909, a 15 heures, Conférence de M. Michel HUISMAN, professeur a la faculté de philosophie et lettres. sujet A (later du 16 Janvier 1910 Cours de M. Ie prof. PERGAMENI avec projections lumineuses. Me klerikiilen liggen overhoop Het is voor elk rechtzinnig mensch eene blijde tijding, arm en rijk gelijk voor de wet. Van heden af dus zal het ophouden dat de rijke voor een handvol geld zich zal vrij kunnen koopen, terwijl de minderen, boer, werkmanen burger, de steun van het huishouden, zeer dikwijls zelf op trekken om verschillige maanden onttrokken te worden van het ouder lijk huis, overgeleverd in handen van het militarisme. Donderdag 18 November is dus in de Belgische Kamer met ioo stem men voor en 58 tegen, met 3 onthou dingen, de hatelijke wet, welke plaatsvervanging genoemd werd, af gestemd. Ja, nog eenige klerikalen hebben hun best gedaan om toch te behouden wat hen zoo zeer aan het hart lag. De Heeren Colaert en Van Merris hebben door hunne stemming tegen de afschaffing der plaatsvervanging, getoond wat zij wezenlijk zijn op demokratisch gebied zulke soort vrienden van werkman en boer vindt men er 33 in een dozijn Toch moeite verloren, tegen de opkomende demokratie zijn zij niet meer bestand en zullen eensdaags worden weggespoeld als een strooien halmpje. Verwijtingen, bedreigingen, van wege eenige Woestisten aan het adres van de heeren Ministers en aan eenige leden der rechterzijde hebben niet meer gebaat, aanvallen en ver dachtmakingen in sommige katholie ke bladen helpen niet, de wil van het volk is krachtiger dan enkelen, die, zooals de heeren Colaert en Van Merris, de voorrechten der rij ken ver dedigen. De verdeeldheid der katholieken is het gevolg van de eensgezindheid der linkerzijden, welke een program ma hebben dat allen en alles zal doen in t zand bijten, die het beletten wil. Wij weten het, de voorstellen van het katholiek ministerie bevredigen ons niet volkomen een jongeling per familie is eene wet die niet lang zal leven. De loting met plaatsvervanging en twee en twintig maanden dienst, wordt door allen afgekeurd, behalve door achteruitkruipers, zooals de heeren Colaert en Van Merris. Men stelt voor Afschaffing van loting en plaatsvervangingvijftien maanden dienst en één jongeling per huishouden. Het ware eene politieke fout had- de de linkerzijde zulks geweigerd, en onze volksvertegenwoordiger M. Nolf, heeft er zijne stem aan ver leend en hij heeft wel gedaan en ten volle het vertrouwen van zijne kie zers verdiend. In de rangen der katholieken heeft de houding van eenigen hunner eene zekere oneenigheid verwekt, die nog in geen korten tijd zal kunnen her steld worden daar is het gekijf langs alle kanten, nog nooit is er een ka tholiek ministerie door de liberalen of socialisten aangevallen, zooals heden door sommige katholieke bla den gedaan wordt. De Patriote is een der ergsten, en zij is geld waard om de verwijtingen te lezen, die zij aan het adres van de heeren Schollaert, Helleputte, Levie en consoorten richtzelfs de Koning wordt er niet gespaard. De katholieken bekennen zelfs dat hun einde nabij is. Woeste zelf verklaarde het in de Kamer, niet meer te willen onder de tegenwoordige ministers staan en zwoer hunne aanstaande omverkege- ling. MM. Colaert en Van Merris loo- pen met hunne armen boven het hoofd en verwenschen hunne katho lieke ministers, in een woord, de pop pen zijn aan 't dansen en zullen zich zei ven buiten dansen. Met of tegen hen, zullen zij het programma der Liberale Partij ver- wezentlijken, dat hebben wij hen meermaals gezegd en geschreven en wij zijn heden aan den vooravond van die verwezentlijking. Het recht zegeviert De volkswil, de opperste wet, behaalt de over hand De hatelijke loting, met al hare walgelijke slemppartijen en hare hartverscheurende tooneelen, gaat eindelijk voor eeuwig verdwijnen De schandelijke plaatsvervanging, dit wraakroepend voorrecht van het geld, is weggevaagd De schandelijkste ongelijkheid van zich voor 1800 franken vrij te koo pen, is eindelijk voor den volkswil gevallen Edele jonkers, burgerskinderen, boerenzonen en jongens uit de wer kersklas, zullen op gelijken voet hunnen tol betalen aan het vader land De zoon van den edelman zal voor taan den ransel dragen nevens den zoon van den werkman Hoezee Bravo Jaren lang hebben de antiklerikalen op de bres gestaan om deze gelijk heid te bekomen De klerikale re geering heeft moeten buigen voor den wil van 't volk De zege is ein delijk aan ons Hulde aan de democraten aller gezindheden Hulde aan al de ware vaderlanders Weg met de verdedigers van het onrecht Weg met de Woestekliek Leve de vermindering van de mili taire lasten door het verkorten van den diensttijd Leve het samengaan van de antiklerikalen En nu, allen op, vooruit, naar de verovering der geheele gelijkheid voorden dienstplicht, vooruit voor de verovering der gelijkheid voor de stembus, vooruit voor het omver werpen van het klerikaal goeverne- ment De oude klerikalen van Brussel zijn zoo woedend omdat het kabinet Schollaert-Renkin den persoonlijken dienstplicht deed stemmen, dat ze hun on wederroepelij k besluit bekend maken eene afzonderlijke katholieke lijst te Brussel voor te dragen. Op die lijst zouden geen Kamer leden geduld worden die den persoon lijken dienstplicht stemden. De aanvoerder der oude-klerikalen de vrederechter Wijdemans van Vil voorden, laat zulks vernemen in eenen brief. Wij willen toonen, zegt hij, dat de groote meerderheid der katholieke partij vijandig is aan den persoonlij ken dienstplicht en aan de verzwa ring der krijgslasten en wij zullen uit alle kracht deze volksvertegenwoor digers bekampen die hun programma en hunne partij hebben verraden met de hatelijke medewerking van libe ralen en socialisten. Dus, zoo die vreedzame vrede rechter waarheid spreekt, mogen minister Ren kin en minister Schol laert te Leuven een kruis maken over hunne herkiezing. Alleen minister Delbeke, die zijnen haas liet schieten bij de stemming, zou op dit gebied de absolutie krij gen in den katholieken kring van Borgerhout, doch men weet dat hij daar reeds om andere redenen dood- geverfd is. Zoo het tot geene herplaastering komt voor de maand Mei, zullen we nog wondere dingen zien gebeuren in de arrondissementen waar 't volk ter stembus wordt opgeroepen. Waarom hebben de Belgen het verplichtend onderwijs niet Vraag gesteld door den heer j\olf, aan den heer Minister van Spoorwe gen, Posterijen en Telegrafen, in zitting van 25 November laatst De helpers bij het aanleggen van de telegraaf, uit Yper en omstreken, kla gen, ondanks de vergoeding wegens verblijf, die hun wordt toegestaan, over de talrijke en verre verplaatsin gen die hun worden opgelegd. Men stuurt ze zelfs naar 't Walenland zij verlaten des Maandags hun huis en keeren slechts terug den Zaterdag, soms den Zondag ochtend. Kan de heer minister den dienst niet beter inrichten, opdat dit ongemak ophoude Men deed het wel, naar het schijnt, voor Kortrijk, Brugge en an dere plaatsen. Antwoord van den minister. Bij het beheer der telegrafen zijn twee soorten ploegen van werlieden. 1° De afdeelings- of telefonische ploegen, die gewestelijke ploegen zijn. In grondbeginsel worden de werklie den die er deel van uitmaken aange worven binnen eenen straal van 5 tot 35 kilometers van hun kantoor zij hebben haren zetel, wat betreft de 2" technische omschrijving te Brussel- Zuid, te Chaleroi, te Bergen, te Kort rijk, te Brugge en te Gent. 2° De ploegen met algemeenen dienst, samengesteld uit werklieden aangeworven over gansch het grondge bied van elke omschrijving, dit wil zeggen, in onderhavig geval over de westelijke helft van het land. De eersten verlaten niet de streek, en hebben geene lange reizen af te leg gen. De iaatsten moeten zich onledig houden met al de belangrijke werken in de omschrijving en hunne medehulp verleenen in het eene of andere net of afdeeling, wanneer het personeel al daar ontoereikend is. Bovendien moeten de ploegen met algemeenen dienst dikwijls op een ge geven oogenblik in eene zelfde plaats worden vereenigddoch zelden gebeurt het dat zij in de streek van Kortrijk- Sottegern-Oudenaarde moeten aanwe zigzijn, want de groote werken aldaar zijn zeldzaam. In den jongsten tijd was het in 't Walenland dat vooral de ploegen met algemeenen dienst noodig waren (de werklieden van rond Yper zoowel als de anderen.) Die ploegen met algemeenen dienst begrijpen thans 45 helpers-lij nleggers der streek Kortrijk-Yper 7 id., id. Brugge 32 id., id. Dendermonde-Zele 22 id., id. Gent; 30 id., id. Geeraerdsbergen 17 id. wonende op het grondge bied der eerste technische omschrij ving (Noord-Oost gedeelte van 't land). Zooals men ziet, behoort een groot gedeelte van 't personeel der helpers- lijnleggers tot de streek van Yper (30 t. h.), de ploegen tellen enkel Vlamingen, waarvan geen enkel woont in het zui delijk gedeelte der omschrijving, 't is te zeggen in 't Walenland. Er dient overigens te worden opge merkt, dat de werklieden die zijn aan geworven voor den algemeenen dienst op 't oogenblik van hunne aanneming verwittigd worden dat zij enkel bij uit zondering naar huis kunnen gaan in de v/eek zij hebben dus niet te klagen over den toestand waarin ze verkeeren ten gevolge van de behoeften van den dienst, dat is nagenoeg bestendige ver plichting buiten het huis te vernachten. 't Is gebeurd dat werklieden uit de streek van Yper enkel 's Zondags mor- gend naar huis konden gaan dat was echter bepaald eene uitzondering, te wijten aan toevallige omstandigheden. In dit geval hebben de belanghebben den de vergoeding bekomen voor ver nachting. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1