d'Extension Universitaire Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement Donderdag, 9" December 1909. Zesde jaar. !Yr 4, CERCLE D'ETUDES Les grandes découvertes géographiques contemporaines Alzijdig Volksonderwijs. Het teven in de diepe zee. De klerikalen van 1884 lot 1909. In de Kamer. Koslelooze en betalende lagere scholen. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM De zonderlinge voorspoed van Yper, Eendracht maakt Macht. Wet'SChijnetide ftes iPotl(fa'I'tlilf/SVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voorden buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad j ^HjyEen jaar, Fr. 3-50. Men handelt Jbij^overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. ET Y P R E S. A dater du 16 Janvier 1910 Cours de M. Ie prof. PERGAMENI avec projections lumineuses. KHIVO Zondag 19 December 1909, om 3 ure stipt des namiddags, in de Zaal der Beurs, Cartonstraat. Openbare voordracht MET HICHTBEEkDEN door M. DE BRUYNE, professer der Hoogeschool van Gent. Onderwerp Ingang vrij voor de leden. 10 c. voor de andere manspersonen en vrij voor de vrouwen. GRATIS TOMBOLA. (Vervolg). Voor de onderwijzers. Wat hebben de klerikalen gedaan voor de onderwijzers Zij die aan de wet en hunnen eed getrouw waren gebleven, in 1884 onmenschelijk behandeld. Woeste zegde Dat ze er van onder trek ken Het onderwijs viel in minachting en met een 't ambt van onderwijzer. Reeds in 1894 protesteerde het syn dicaat der onderwijzers, tegen de onbezonnen wijze waarop de kleri kalen certificaten van bekwaamheid en diploma's aan geheel onbekwa- men te grappelen werpen. Ook in de Kamers werd meermalen tegen dien toestand geprotesteerd. Verbetering is er voor de onder wijzers niet. De gendarmen worden beter betaald dan zij. De klerikalen, waaronder de vertegenwoordigers van ons arrondissement, verwierpen de voorstellen der heeren Maenhaut en Buyl. Dat zal hen niet beletten de stem men der onderwijzers af te bedelen. Voor de werklieden. Ik zegde 't reeds, voor de werklie den stemden de klerikalen fat^ade- wetten, en dan nog onder den drang der liberalen en socialisten. t Pensioen der 9 centen daags is bet schitterendste bewijs, dat ze hebben kunnen geven van hunne liefde voor den werkman. De werkman betaalt zijn deel in de lasten, is de groote voortbrenger van alle rijkdom maar het klerikaal goevernement minacht en verfoeit hem voor de klerikalen is de braaf ste werkman maar het derde waard van den rijke, want de werkman heeft, dank aan de klerikalen, maar ééne stem en de rijke heeft er drie en vier. De klerikalen verfoeien den werk man, want ze beletten hem zijn recht als burger met zijn een stemmenken uit te oefenen, door de kiezingen vast te stellen als vele onzer werklieden naar Frankrijk zijn vertrokken om er een loon te winnen, dien zij in hun eigen land nooit kunnen bereiken. Toch zullen de Werikalen de werk lieden bidden en smeekt;: toch voor hen te willen kiezen en zullei. kun gouden bergen beloven. Kleine Bedienden. In Vlaanderen winnen de kleine bedienden en werklieden van de spoorwegen min dan de Walen, al werken ze even goed en meestal lan ger. Ze zijn te goed, ze kiezen im mers toch voor de klerikalen. In de ministeries zitten dozijnen bureelratten te veel, die duizenden uit de kas knagen terwijl er ander zijds premiën worden verleend om 't personneel te verminderen aan spoor weg, statie, post en telegraaf. De doeaniers en accijnsbedienden zijn het slechtst betaald. Hunne taak is moeilijk en zeer dikwijls onaange naam, ja, terugstootend. In de Ka mers werd gevraagd hun loon eenigs- zins te verhoogen. Al de klerikale represantanten stemden daar tegen. Zekeren keer vroeg YVoeste ver betering voor de doeaniers en als er vier dagen later eene toelage daar voor werd gevraagd stemde Woeste er den eersten van al tegen Minister de Smet de Naeyer hield den spot met hen en noemde hen de heeren van het dorp. De mindere postbedienden, de treinwachters, de briefdragers, de bedienden van den telefoon, al de nederigen bekomen niets dan altijd lastiger werk. Dat zal de klerikalen niet beletten al die menschen te willen wijs maken dat het hunnen plicht is voor de kle rikalen te stemmen. In ons volgende nummerzullen wij de reeks schoone daden der klerikale regeering voortzetten. Vraag gesteld door II. Aolf', aan den heer minister van spoorwegen Talrijke werklieden van Vlamertinghe, Yper, Houthem en omstreken gaan dage lijks naar Komen en Wervick arbeiden daarom moeten zij des morgens om 4 u. 57 uit Vlamertinghe vertrekken, te 5. 2 uit Yper, te 5- '7 uh Houthem en ze zijn te 5 11. 22 te Komen, te 5. 31 te Wervick, dus anderhalf uur vóór het openen der fabrieken, wat te 7 ure geschiedt. Er is een trein die te 6 u. 17 m. Pope- ringhe verlaat en te 6.32 te Yper aankomt, doch niet verder rijdt. Kan deze trein niet eenige minuten worden vervroegd en door rijden tot Komen, om er aan te sluiten met den trein die aldaar vertrekt te 6 42, te Wervick aankomt te 6.49 en te Meenen te 6.56, waar hij aansluiting geeft met Roese- laere Antwoord van den minister. Een nieuwe trein, met hieronderstaande dienstregeling, wordt ingericht van af 3 Januari aanstaande Poperinghe Vlamertinghe Yper Komen Wervick Kort rijk 5 u. 31 m. 5 u. 39 m. 40 45 m. 48 6 u. 2 m. 4 6 9 m 10 6 u. 34 m. MM. Colaert en Van Merris, katholieke volksvertegenwoordigers van het arrondissement Yper, hebben gestemd tegen de afschaffing der loting, der plaatsvervanging en de vermindering van diensttijd. In ons voorgaande nummer heb ben wij onzen twijfel uitgedrukt no pens het groot getal kinderen dat de klerikalen hebben doen inschrijven als recht hebbende aan het kosteloos lager onderwijs en voor dewelke ons Bureel van Weldadigheid een hulp geld van 1 2,000 f r. verleent. Onze confrater van het (Nieuwsblad antwoordt ons met ons uit te noodi- gen de wet te lezen van het lager onderwijs van den 15 September 1895 22 Juü x897, waar wij zullen zien, zegt hij, hoe de lijsten der arme kinderen moeten opgemaakt worden door de respectieve onderwijzers, nagezien door den kantonalen school opziener en goedgekeurd door den Gemeenteraad en door de bestendige Deputatie, en dat, indien wij recht- zinnig_ zijn, wij daarna het Bureel van Weldadigheid en het Stadsbe stuur niet meer zullen beschuldigen van partijdigheid. Wij zullen onzen confrater doen opmerken dat het juist deze schik kingen zijn welke wij niet goedkeu ren omdat zij kunnen aanleiding geven aan bedrog. Inderdaad, het besturend perso neel der vrije scholenis samengesteld uit personen komende uit de nor maalscholen van het bisdom en bij gevolg zeer verkleefd zijn aan de geestelijkheiden aan de kloosters. In deze voorwaarden kan zijn werk ons maar weinig vertrouwen inboezemen. Van eenen anderen kant, het Stads bestuur en de bestendige Deputatie, uitsluitelijk toebehoorende aan de klerikale partij, zijn maar te veel ge neigd om de vrije scholen te begun stigen ten nadeele der officiëele scho len. Het spreekt van zelfs dat zij de lijsten goedkeuren die hun door de geestelijkheid aangeboden zijn, ove rigens in de onmogelijkheid zijnde ze stuk tot stuk na te zien en zich door hun eigen van hunne rechtzin nigheid te verzekeren. Er bestaat dus wezenlijk geene ernstige en tegenstrijdige kontrol zonder partijgeest. In 1888, twijfelde M. Colaert dat de 674 kinderen alsdan aangeno men om het kosteloos onderwijs te genieten, allen arm waren. Nu, dat dit getal vermeerderde met de leer lingen der vrije scholen en door de klerikalen gebracht is op 1500, meenen wij het recht te hebben te eischen dat de lijsten kenbaar ge maakt worden, opdat iedereen ze kan bezichtigen en kontroleeren. De openbare denkwijze zou alzoo al hare bevredigingen hebben en zou kun nen tegenspreken indien men besta- tigt dat zij vervalscht zijn gelijk men heden veronderstelt. Onze confrater van het Nieuwsblad verwijt ons nog het bestaan der scholen van de geestelijkheid en van de nonnen niet te kunnen lijden uit haat der dienaren van de katholieke kerk. Dit is eene oude zaag welke niemand ernstig meer opneemt. Wij hebben geenen haat tegen niemand. Onze opmerkingen zijn gemaakt door eenen geest van rechtveerdig- heid en billikheid. Alleenlijk kunnen wij niet aanne men dat ons Bureel van Weldadig heid, met de medeplichtigheid en de goedkeuring der stadsoverheid, al de vrije scholen ondersteunt. Wij den ken zelfs dat de wet het er niet toe kan verplichten. Dit is een misbruik dat, gelooven wij, in geene andere plaatsen bestaat. Indien de rijke kloosters van doode hand betalende scholen openen in concurrentie met de openbare scho len, zij zijn vrij het te doen, maar dat zij er al de kosten van dragen en niet hunne toevlucht nemen tot het lief dadig bestuur om zich ervan eene subsidie te doen verleenen ten na deele der ware behoeftigen. De ou ders die hunne kinderen naar deze scholen zenden kunnen niet aanzien zijn als arm en de wet is hun niet toepasselijk. Indien zij niet in staat zijn het schoolgeld te betalen dat men van hen vraagt, zij moeten ze maar in de kostelooze scholen plaat sen, overeenkomstig met het gedacht door M. Colaert uitgedrukt in 1890. na 25 jaar klerikaal en partijdig be stier, is zichtbaar. Meer dan 150 groote en kleine huizen, buiten en binnen de stad, staan ledig en onbe woond. Wij hebben wel is waar aan den noord-oostkant der statie, een gansch nieuw kwartier in welk men er 28 herbergen telt, maar dat maakt de welvaart der Yperlingen niet. Handel en nijverheid verkwijnen hier. Terwijl al andere steden zich ontwikkelen en in bevolking toene men, Yper vervalt en het getal harer inwoners, waarvan meer dan een vierde door den Disch en de Hospi- cen geholpen wordt, vermindert van jaar tot jaar, zoo als de toekomende optelling het zal bewijzen. IIL WEERGA VOOR D U.

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1